5. Приступаємо до виконання лабораторної роботи та інструктивною карткою після нагадування ПТБ
Лабораторна робота №8.
Тема. Вивчення зовнішньої будови та способу руху черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів).
Мета. Вивчити особливості зовнішньої будови та спосіб руху черевоногих молюсків.
Обладнання та матеріали: живі акваріумні молюски, предметне скло, лупа, скальпель.
Хід роботи:
1*.Проведіть спостереження за черевоногими молюсками в акваріумі ( банці з водою), їх рухом, живлення. Почекайте, доки молюск висуне з мушлі тіло. Коли молюск підніметься до поверхні води, спостерігайте, як через дихальний отвір він випускає бульбашки повітря, потім набирає його і спускається на дно.
2. Розгляньте мушлю молюска, її форму і забарвлення.
3.Знайдіть голову і ногу. Які органи знаходяться на голові?
4.Помістіть молюска на предметне скло, проведіть спостереження за його рухом. Чи залишається слід на склі?
5*.Поставте перед молюском в якості перепони лезо скальпеля. За рахунок чого молюск здатний подолати таку перепону?
6.Схематично зобразіть будову черевоногого молюска і зробіть відповідні підписи.
7.Зробіть висновок про особливість зовнішньої будови черевоногих молюсків.
6. Інтерактивний метод «Прес».
Учні висловлюють свої думки стосовно уроку за алгоритмом.
Ми вивчили…
Ми навчилися…
Нас зацікавило…
Отже,…
7. Проводжу оцінювання, мотивую виставлення оцінок. Пропоную учням оцінити роботу на уроці своїх однокласників.
8.Д/З.
1.Опрацювати параграф 27(початковий і середній рівень).
2. Дати порівняльну характеристику травної системи молюсків і членистоногих, скласти діаграму Вена (достатній рівень).
3.Повідомлення на тему «Цікавинки про двостулкових молюсків» (високий рівень).
Тема: Клас Двостулкові. Загальна характеристика класу. Характерні представники. Лабораторна робота №9. Визначення молюсків за допомогою черепашок
Мета: 1.Ознайомити учнів із загальним ознаками класу. Розглянути особливості будови, життєдіяльності, різноманітність і поширення.
Навчитись визначати види молюсків за черепашками.
2.Розвивати критичне мислення, вдосконалювати практичні навички визначення видів.
3.Виховувати любов до природи і екологічну культуру.
Основні поняття: двостулкові молюски, стулки, мантія, мідії, устриці.
Обладнання: Малюнки до теми, картки визначення, таблиця "Двостулкові молюски", схеми, черепашки молюсків, вологі препарати.
Тип уроку: комбінований.
План уроку
Етап | Час | Форми і методи діяльності вчителя. | Результат |
1.Розминка. 2.Актуалізація опорних знань. 3.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми. 4. Вивчення нового матеріалу 5.Рефлексія. 6.Підсумки уроку. 7.Оцінювання. 8.Повідомлення домашнього завдання. | 1хв. 5хв. 3хв. 20хв. 15хв. 3хв. 1хв. 2хв. | Інтерактивна гра "Відгадай загадку" Інтерактивна вправа «Складання асоціативного куща». Інтерактивна гра "Подорож морським дном". Пояснення вчителя. Робота в групах, повідомлення учнів. Виконання лабораторної роботи. Визначення видів молюсків за черепашками. Інтерактивний метод «Прес». Оцінювання і його мотивація, само оцінювання. Диференційоване домашнє завдання | Створення сприятливого психологічного настрою на уроці. Актуалізація опорних знань, перевірка засвоєння учнями попереднього матеріалу, налаштування на активну роботу на уроці. Зацікавлення учнів у вивчені нової теми. Засвоєння нового матеріалу, розвиток критичного мислення, пізнавального інтересу в учнів. Виховання любові до природи, екологічного мислення. Закріплення вивченого на уроці матеріалу. Розвиток вміння узагальнювати і робити висновки. Усвідомлення учнями власного рівня знань. Краще засвоєння знань учнями з різним рівнем навчальних можливостей, розвиток пізнавального інтересу в учнів. |
Хід уроку:
1.Інтерактивна вправа «Відгадай загадку»
Ми чарівні скриньки.
На морському дні живемо,
Коли до нас піщинка потрапляє,
То назад вже не вертає.
Одягається, прикрашається,
На чарівну принцесу перетворюється,
Яка Перлиною називається.
Відгадайте, не зволікайте, як ці чарівні
Скриньки називаються.
2. Інтерактивна вправа «Складання асоціативного куща».
Мантійна порожнина
Мантія Молюскирадула
целомногащупальцяочі
3. Інтерактивна вправа «Уявна подорож до морського дна».
Пропоную учням поглянути на дошку, на зображення двостулкових молюсків. Любі діти уявіть собі, що ви знаходитесь біля водойми, наприклад озера або на морському дні. Ось ви побачили дивовижних істот, які зображені на цих малюнках. Ці тварини належать до типу молюски. Отже, ми сьогодні продовжимо вивчати тип Молюски, дізнаємося про особливості будови тварин, які вас зацікавили під час подорожі. Чи хотіли б ви навчитися визначати до якого виду належить той, чи інший молюск самостійно? На всі ці запитання ми зможемо відповісти вивчивши нову тему, а якою вона буде це вже ви мабуть здогадалися (учні формулюють тему, мету, завдання уроку, якщо необхідно. З допомогою вчителя). Пропоную учням висловитися щодо застосування здобутих ними знань на уроці у майбутньому.
4.Вивчення нового матеріалу.
Запитую: що вас зацікавило в тих молюсків, яких ви побачили на малюнках?
Учень: вони ніби складаються з двох частин.
Так дійсно, ці частини називаються стулками.
То як ви вважаєте, чому цих тварин називають двостулкові? ,- через будову тіла.
Зараз ми з вами детальніше розглянемо будову тіла молюсків.
За допомогою таблиці молюсків з’ясовуємо зовнішню будову молюсків двостулкових.
Жабурниця живе у водоймах по сусідству з великим ставковиком, але побачити її ви можете не так часто. Вона веде більш прихований спосіб життя, частково зариваючись у мулисте дно.
Черепашка жабурниці має довжину близько 10 см, передній її кінець закруглений, а задній трохи загострений. Вона складається з двох симетричних стулок. Як і в черепашці великого ставковика, внутрішня поверхня стулок перламутрова, а зовнішня утворена роговою речовиною. Молюск росте протягом усього життя, збільшується й черепашка: на її зовнішній поверхні видно «кільця» - це шари річного приросту.
На спинному боці стулки черепашки з’єднані пружною гнучкою зв’язкою й двома м’язами – замикачами. Зв’язка пружинить, і тому стулки зазвичай трохи відкриті. Коли м’язи- замикачі скорочуються, стулки дуже щільно закриваються. Коли замикачі розслаблюються, стулки відкриваються, і в щілині, що утворилася на черевному боці, з’являється нога. За формою нога жабурниці нагадує язик. Висунувши її вперед, жабурниця закріплюється в ґрунті. Скорочуючи м’язи ноги, молюск підтягує все тіло до місця закріплення. Жабурниця пересувається ривками зі швидкістю 20-30 см на годину.
Уся решта тіла завжди схована під стулками черепашки. У жабурниці немає голови, є тільки тулуб. Від його спинного боку в обидва боки відходять дві складки мантії. Між ними утворюється мантійна порожнина. Так тулуб з ногою опиняються в мантійній порожнині. З обох боків тулуба в ній розміщені зябра.
Проте, дуже цікавою є внутрішня будова двостулкових молюсків. Давайте розглянемо її. Пропоную вам роботу в групах. Скажіть, хто у вас любить рожевий колір? Дуже добре. Отже ви працюватимете в 1-й групі. Хто любить зелений? Чудово. Ви об’єднуєтесь в 2-гу групу. Хто надає перевагу жовтому кольору – об’єднуєтесь в 3-тю групу . Кому до вподоби фіолетовий – формуєте четверту групу. Ті хто люблять оранжевий – 5-ту групу.
Отже, групи сформовані. Отримуйте питання і завдання, за якими працюватимете. Завдання: опрацювати текст підручника, з допомогою малюнків і таблиць, з’ясувати особливості молюсків відповідно до опрацьовуваних питань.
Питання над якими працюють групи.
1 група – травна система;
2 група – кровоносна і дихальна системи;
3 група – видільна система;
4 група – нервова система;
5 група - ріст, розвиток і розмноження молюсків.
Звіти груп
Звіт першої групи
Живиться жабурниця органічними рештками, дрібними водними організмами. Як така їжа може потрапити в травну систему тварини, що не має жодного органу захоплення? Тільки з потоком води через організм. Його створюють війки, що рухаються: ними покриті зябра й внутрішні боки мантійних складок. Травна система молюсків складається із 3-х відділів.
Звіт другої групи
Дихання. Не лише їжею забезпечує тварину безперервна робота війок. Разом із потоком води до зябер постійно надходить кисень. У зябрах, що огорнуті густою мережею капілярів, і відбувається газообмін.
Кровоносна система в жабурниці незамкнена . її відрізняє від кровоносної системи черевоногих тільки трикамерне серце. Воно складається з двох передсердь і шлуночка.
Звіт третьої групи
Завдяки цим рухам вода безперервно надходить через один отвір (ввідний сифон) й виходить через інший (вивідний сифон), протікаючи через мантійну порожнину. Разом із водою рухається і їжа жабурниці, потрапляючи в розташований в основі ноги рот і далі в травну систему. Так, безперервно фільтруючи воду, двостулкові молюски забезпечують себе їжею.
Звіт четвертої групи
Через відсутність голови в жабурниці нервових вузлів менше, ніж у ставковика. Органи чуття в жабурниці відсутні. Є в неї лише чутливі клітини в нозі й у зябрах, що фіксують зміну складу й температури води.
Звіт п’ятої групи
На відміну від ставковика, жабурниці є роздільностатевими тваринами. Розмножуються ці молюски лише статевим шляхом. Статеві продукти самців із проточною водою виносяться назовні, їх частина потрапляє через нижній сифон у мантійну порожнину самок, де на зябрах розташовані статеві органи. Там і формуються яйця. Личинки, що вийшли з яєць виводяться у воду через верхній сифон. Вони плавають, відкриваючи й закриваючи стулки.
Щоб розселитися якомога ширше, жабурниці використовують як перевізників і «годувальників» риб. Личинки прикріплюються до них, проникають під шкіру, де продовжують розвиватися. З часом молюск, що дозрів, розриває шкіру риби й падає на дно.
Вислухавши доповідачів, які показували органи молюсків на таблиці і доповнивши їх відповіді приступаємо до питання: «Різноманітність молюсків».
Любі друзі, о скільки є цікавого і чарівного на світі. Думаю ви зі мною погодитесь.Чи знаєте ви, що молюски, зокрема двостулкові ( перлівниці ) можуть утворювати перлини. Як саме це відбувається ми з вами і розглянемо. Пропоную учням заслухати повідомлення учня про утворення перлин.
Повідомлення учня.
Багато двостулкових мають чудову здатність утворювати перли. Якщо між мантією і внутрішньою поверхнею черепашки потрапляє піщинка, вона покривається по черзі то шаром рогової речовини, то перламутру. Так формується перлина. Її колір і розмір залежать від того, який саме молюск є «автором» цього витвору. В основному перлини «виготовляють» морські молюски, але раніше в північних річках Європи у великій кількості жили перлівниці (перлові скойки), перли яких були дуже цінними.
Потім заслуховуємо повідомлення про різноманітність двостулкових, цікавих представників цього класу.
У наших річках поряд із жабурницею живуть перлівниці. Черепашка в них міцніша, і форма трохи інша. Є в прісних водоймах і дрібні двостулкові, розміром 2-25 мм.
Найвідомішими морськими молюсками є мідії, устриці. Це невеликі тварини, усім їм властивий прикріплений спосіб життя. Мідії за допомогою речовин, які виділяють їх залози, приліплюються до підводних предметів, а устриці до таких предметів приростають.
Річкову дрейсену можна зустріти в багатьох водоймах України. Її численні поселення інколи забивають водоводи гідротехнічних споруд, що завдає великої шкоди господарській діяльності людини. У Чорному морі живе двостулковий молюск, який майже втратив черепашку. Це так званий «корабельний черв» - молюск-свердлильник. Коли кораблі робили в деревини, він оселявся ній, пророблюючи довгі ходи. Нині його «улюблені» місця – дерев’яні палі на причалах.
В океанах у тропічних широтах зустрічаються різноманітні двостулкові, серед них є дуже великі. Черепашки гігантського морського молюска тридакни сягає 1,5 м у діаметрі, її маса сягає 300 кг.
5. Визначення за визначними картками, за черепашками видів молюсків двостулкових(виконання лабораторної роботи).
Після нагадування ПТБ при виконані лабораторних робіт приступимо до виконання лабораторної роботи з допомогою інструктивних карток.
Лабораторна робота №9.
Тема. Порівняння та визначення черепашок молюсків.
Мета. Навчитися визначати молюсків за їх черепашками.
Обладнання та матеріали: черепашки молюсків, лупа, лінійка.
Хід роботи
1. Розгляньте молюсків (живі екземпляри, колекції черепашок, запропоновані малюнки).
2. За допомогою визначної картки визначте назву молюсків.
1. Черепашка не має стулок – 2.
0. Черепашка з двох стулок -5.
2. Устя черепашки закрите кришечкою – 4.
0. Устя черепашки не закрите кришечкою – 3.
3. Черепашка закручена в спіраль – Котушка рогова.
0. Черепашка закручена у вигляді башти – Ставковик великий.
4. Черепашка велика понад 2,5 см заввишки, з трьома поздовжніми смугами – Калюжниця, або Живородка.
0.Черепашка маленька, до 1,5 см заввишки – Бітинія.
5. Черепашка невелика, опукла, з малопомітною опуклою верхівкою посередині. Замок із зубчиками – Шаровка.
0. Черепашка овальна, довгасто-яйцевидна, з двома стулками -6.
6. Черепашка овальна, тонкостінна, верхівка не виступає над черепашкою. Зубів, борідок, які з’єднують стулки, немає – Беззубка.
0. Черепашка витягнута, товстостінна, верхівка її виступає над черепашкою. Стулки черепашки сполучені за допомогою замка – Перлівниця.
3.Розгланьте черепашки двох молюсків. Встановіть ознаки подібності та відмінності. Результати досліджень запишіть у таблицю «Порівняльна характеристика черепашок молюсків»
Ознаки | Назва молюсків | |
Форма мушлі(Черепашки) | ||
Забарвлення мушлі Зовнішній шар Внутрішній шар | ||
Наявність річних кілець | ||
Симетрія мушлі |
4.У висновку вкажіть назви молюсків, які ви визначили за їх черепашками._____________
Учні за допомогою вчителя визначають види і записують до таблиці
6. Інтерактивний метод «Прес».
Учні висловлюють свої думки стосовно уроку за алгоритмом.
Ми вивчили…
Ми навчилися…
Нас зацікавило…
Ми дізналися…
Отже,…
7.Проводжу оцінювання і мотивую виставлення оцінок. Пропоную учням оцінити роботу своїх однокласників на уроці.
8. Д/З. 1.Опрацювати параграф 28 (початковий і достатній рівень).
2. Опрацювати питання: «Доведіть, що двостулкові є двосторонньо-симетричними тваринами»(достатній рівень).
3.Опрацювати питання: «Чому, на вашу думку, жабурниця живиться безперервно?» (високий рівень).
Тема: Клас Головоногі. Загальна характеристика класу. Характерні представники. Роль молюсків в екосистемах, їх значення для людини
Мета. 1.Розглянути особливості головоногих, з’ясувати значення молюсків в екосистемах і для людини.
... психології» у 1956 р. Сьогодні в інженерну ТРВЗ включені: переліки прийомів розв'язування технічних і фізичних суперечностей; покажчики геометричних, фізичних, хімічних і біологічних ефектів; АРВЗ — алгоритм розв'язування нестандартних винахідницьких задач; ЗРТС — закони розвитку технічних систем і так званий диверсійний аналіз, який слугує для прогнозування аварій. Відмітною рисою сучасної ТРВЗ є ...
... ічні можливості й особливості, правильно спрямувати здібності. Таким чином, проведене експериментальне дослідження дає підстави стверджувати, що використання різних форм організації навчання природознавства в початковій школі (усіх типів уроків, усіх видів позаурочної та позакласної роботи) є ефективним засобом формування природничих знань учнів молодшого шкільного віку. Така робота активізує ...
... навчання на уроках географії, таких як моделюючий малюнок, картографічні засоби навчання, підручник з географії та електронний атлас. На основі аналізу класифікації функцій та методики застосування наочних засобів навчання географії нами були розроблені плани конспектів-уроків для 6, 7 та 8 класів із безпосереднім використанням, які б могли покращити рівень навчального процесу та успішності учн ...
0 комментариев