2.1 Використання комп’ютерів вчителем початкових класів
Діапазон використання комп’ютера в навчально-виховному процесі дуже великий: від тестування учнів, до обліку їхніх особистісних особливостей в певному середовищі. Комп’ютер може бути як об’єктом вивчення, так і засобом навчання, тобто можливі два види напрямку комп’ютеризації навчання: вивчення інформатики, а також її використання при вивченні різних предметів. При цьому комп’ютер є потужними засобом підвищення ефективності навчання. Ще ніколи вчителі не одержували настільки потужних результатів навчання, як із допомогою комп’ютера.
Комп’ютер значно розширив можливості подачі навчальної інформації. Застосування кольорів, графіки, звуку, сучасних засобів відеотехніки дозволяє моделювати різні ситуації й середовища.
Комп’ютер дозволяє підсилити мотивацію учня. Не тільки новизна роботи з комп’ютером, що сама по собі сприяє підвищенню інтересу до навчання, але й можливість регулювати подачу навчальних завдань за ступенем складності, заохочення правильних рішень позитивно позначається на мотивації.
Крім того, комп’ютер дозволяє повністю усунути одну з найважливіших причин негативного відношення до навчання – неуспіх, обумовлений нерозумінням, значними пробілами в знаннях. Працюючи із комп’ютером, учень одержує можливість вирішити поставлене завдання до кінця, спираючись на необхідну допомогу. Одним із джерел мотивації є цікавість. Можливості комп’ютера тут невичерпні. І дуже важливо тут, щоб ця цікавість не стала переважаючим фактором, щоб вона не закривала навчальні цілі.
Комп’ютер дозволяє істотно змінити способи керування навчальною діяльністю, занурюючи учнів у певну ігрову ситуацію, даючи можливість учням запросити певну форму допомоги, викладаючи навчальний матеріал з ілюстраціями, графіками й т.і.
Комп’ютер дозволяє якісно змінити контроль за діяльністю учнів, забезпечуючи при цьому гнучкість керування навчальним процесом. Комп’ютер дозволяє перевірити всі відповіді, а в багатьох випадках він не тільки фіксує помилку, але досить точно визначає її характер, що допомагає вчасно усунути причину, що спричинює її появу. Учителеві не потрібно призивати учнів до порядку й уваги.
Застосування комп’ютерної техніки робить урок привабливим і по-справжньому сучасним, відбувається індивідуалізація навчання, контроль і підведення підсумків проходять об’єктивно й вчасно.
2.2 Розробка дидактичних засобів для уроків читання
Цикл уроків українського читання у 2 класі. Казки українських письменників
Тема: Уявлення про літературну казку як жанр.
Казка І. Франка «Лисичка і журавель»
Мета:
- дати дітям уявлення про літературні казки;
- навчати виразного інтонування та переказування творів;
- вдосконалювати навички читання;
- розвивати зв’язне мовлення учнів;
- виховувати інтерес до літературних казок.
Обладнання: малюнки до казки «Лисичка і журавель»; портрет І. Франка; маски для читання в особах, комп’ютер.
Хід уроку
І. Організація дітей.
II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель.
Розгляньте засіб, який є у нашому класі (показує на комп’ютер). Хто знає, як він називається? (Комп’ютер).
Сьогодні він нам стане в нагоді під час нашого уроку, на якому ми ознайомимось із казками, взнаємо, що таке казка, опрацюємо цікаву казку І. Франка «Лисичка і журавель».
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Демонстрування портретів І.Я. Франка (можна застосувати програму перегляду зображень і розглянути портрети на комп’ютері, якщо таких немає в класі).
2. Розповідь про І.Я. Франка (застосовується презентація у POWERPOINT)
3. Знайомство із казкою (прослуховування запису читання казки вчителем на комп’ютері).
4. Словникова робота.
5. Перевірка первинного сприймання казки
6. Вибіркове читання
7. Фізкультхвилинка.
8. Мовчазне читання. Поділ казки на дві частини.
9. Повторне читання казки.
10.Читання казки в особах з викорис танням масок.
11. Стислий переказ казки за малюнками (використання комп’ютера або роздрукованих на принтері малюнків).
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1.Робота над малюнком
2. Робота над прислів’ям.
V. Підсумок уроку
1. Прослуховування уривків з казок літературної і народної і визначення, з якої саме вони казки (можливе, при потребі використання записів на комп’ютері).
VI. Домашнє завдання.
Тема: Казка Н. Забіли «Вовк і козлята». Інсценівка за казкою.
Мета:
- навчити дітей спостерігати за поведінкою дійових осіб;
- сприяти формуванню почуття дружби;
- розвивати уміння порівнювати казки;
- формувати уміння інсценізувати казку;
- виховувати увагу до поетичного слова.
Обладнання: портрет Н. Забіли, ілюстрації до казки, маски для інсценування, комп’ютер.
Хід урокуI. Організація дітей.
II. Перевірка домашнього завдання
1. Читання та переказування казки І. Франка «Лисичка і Журавель». (Запис відповідей на комп’ютер за допомогою мікрофона).
2. Енциклопедична хвилинка. (Розповіді дітей про прочитані казки І. Франка і паралельне ілюстрування їх вчителем за допомогою малюнків на комп’ютері).
III. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Жива «вікторина». (Учитель показує малюнки до казок, зроблені у комп’ютері, а діти відповідають, з якої саме вони казки).
2. Бесіда за проробленою роботою.
IV. Повідомлення теми уроку.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Відгадування загадок.
2. Словникова робота (уточнення лексичного значення слів).
3. Прослуховування казки і попереднє обговорення її (запис голосу вчителя на комп’ютері)
5. Вправи з виразного читання
6. Вибіркове читання.
7. Читання казки за особами.
8. Озвучування малюнка в підручнику.
9. Інсценізація казки.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Переказ казки учнями
2. Творча робота. (Діти разом заповнюють кросворд з іменами казкових героїв на комп’ютері, вписує слова вчитель).
VII. Підсумок уроку.
VIII. Домашнє завдання.
Тема: «Безкінечні казочки» М. Підгірянки
Мета:
- опрацювати зміст казочок, розкрити красу поетичної форми;
- сприяти розвитку творчих здібностей у дітей;
- виховувати увагу до слова.
Обладнання: ілюстрації до казки; картки із зображенням казкових героїв, таблиця з дидактичною грою «Знайди героїв казки», комп’ютер.
Хід урокуІ. Організація дітей. Мотивація навчального інтересу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Тестування (Використовується комп’ютер, де у Word учні відповідають на запитання. Тестування і показ правильних результатів зроблено з допомогою гіперпосилань).
1) Кому належать слова «Я несу вам молока»:
а) козі;
б) вовкові?
2) Хто до воріт прибіг щодуху:
а) коза;
б) вовк;
в) пес Рябко.
3) Кому належать слова «До воріт коза підходить»:
а) вовкові;
б) авторові;
в) козенятам.
3. Читання напам’ять уривка з казки.
III. Підготовча робота до сприйняття нового матеріалу.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь про Марійку Підгірянку. (Використовується презентація у POWERPOINT).
2. Словникова робота.
3. Мовчазне читання казки. Бесіда за змістом.
4. Повторне читання казки.
5. Переказ казочок, які найбільше сподобалися дітям.
6. Робота за малюнками до казочок. Озвучування казкових моментів за малюнками. (Використання програми перегляду зображень).
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Конкурс «Кращий читач»
2. Гра «Знайди героїв казок» (Таблиця у комп’ютері).
ЛВЗАЙЧИКМ
АКОТИКОВР
ПРМУШКАФГ
СТТОРОБЧИКЛО
БЄХЛОПЧИНАУ1КРВЛИСИЦЯМС
ХБЖАБКАФК
ЗВКОЗАМЛ
СИВОВКФЛ
VI. Підсумок уроку.
2.3 Практика використання комп’ютера в початковій школі
В процесі практичної діяльності в школі ми зосередили свою увагу перш за все на практичній стороні застосування комп’ютера в навчально-виховному процесі. За 3 місяці роботи з дітьми та безпосереднього використання комп’ютерних засобів (комп’ютера, принтера, сканера) в своїй діяльності ми отримали наступні напрямки практичного застосування засобів мультимедіа на уроках.
Перш за все слід відзначити на необхідності комп’ютера у сучасній школі вже для створення наочних посібників звичайного характеру:
· Таблиці. Найпростіші таблиці (наприклад, складу числа), що використовуються у початковій школі можна легко виконати у WORD, або EXCEL, згодом самостійно роздрукувати на принтері та користуватись впродовж вивчення всієї теми.
· Малюнки (предметні, тематичні). Пошук малюнків стає досить полегшиним, якщо використовувати відповідні CD. Такі малюнки просто нобхідні для ілюстрування уроків читання, природознавства, основ здоров’я тощо.
· Геометричні малюнки. Мається на увазі прості чи складні геометричні фігури, які можна виконати у PAINT, роздрукувати і використовувати як роздатковий матеріал для кожного учня.
· Завдання на картках. Картки для поточного контролю використовуються вчителями майже на кожному уроці. І зробити їх набагато легше, якщо надрукувати завдання у WORD, а потім розмножити за допомогою принтера для 6-7 учнів. Таким чином вивільняється час для вчителя (йому не потрібно писати від руки для кожного учня окремо). У майбутньому можливе використання аналогічних карток і для підсумкового контролю (переказ на українській мові, додаткові завдання з математики, питання для природознавства чи основ здоров’я).
І це лише приклади використання комп’тера без задіяння в роботу учнів.
З практичної роботи учнів за комп’ютером слід відзначити використання у ній різноманітних ігор. Діти залюбки грайються у дидактичні ігри “Країна Фантазія” та “Вежа знань”, які по-можливості були включені у процес навчання. Шкода лише, що розроблені ці ігри російською мовою – це створює деякі труднощі у спілкування учнів із комп’ютером.
Загалом, на нашу думку, вже вищезазначене використання комп’ютера значно полегшує роботу вчителя та зацікавлює дітей у навчанні.
Покращити цей процес було би можливим за рахунок більш чіткої систематизації використання комп’ютера в навчально-виховному процесі, пошуку необхідної інформації з різних джерел, залучення до роботу батьків, введенні позакласних занять для дітей з техніки використання ПК тощо.
За умови правильної постановки і вирішеня подальших проблем можна досягти нового етапу розвитку вітчизняної школи, освіта у якій буде тісно переплітатись з науково-технічним прогресом.
Висновки
Комп’ютер природно вписується в життя школи і є ще одними ефективними технічним засобом, за допомогою якого можна значно урізноманітнити процес навчання. Кожне заняття викликає в дітей емоційний підйом, навіть відстаючі учні охоче працюють із комп’ютером. З іншого боку, цей метод навчання дуже привабливий і для вчителів: допомагає їм краще оцінити можливості й знання дитини, проконтролювати їх, зрозуміти, спонукає шукати нові, нетрадиційні форми й методи навчання. Це більша область для прояву творчих можливостей для багатьох учителів, методистів, психологів, усіх, хто хоче й уміє працювати, може зрозуміти сьогоднішніх дітей, їхні запити й інтереси, хто їх любить і віддає їм себе.
На нашу думку використання комп’ютера на уроках читання досить швидко увійде в практику школи, сподобається як учням, так і вчителям. Таке використання має на меті покращити навчально-виховний процес у початковій школі, виконати всі завдання, які стоять перед сучасним вчителем.
Список використаної літератури
1. Ушинський К.Д. Пед. твори: В 6т. – М., 1989. – Т.4. – С.18.
2. Підласий І.П. Критерії ефективності сучасного уроку. К. – Педагогічна думка. – 2003 р.
3. Пільгачук В. Профілактика професійних захворювань користувачів комп’ютерів. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2004. – 40 с.
4. Вєтрова І., Вербенко В. Використання комп’ютерів у навчанні молодших школярів і його вплив на формування їхньої психіки. // Комп’ютер в школі та сім’ї. – 2001. – №2. С. 22-23.
5. Наумчук М.М. Сучасний урок української мови у початковій школі. — Тернопіль — Астон — 2003 р. — 542 с.
6. Ушакова З.М. Розвиток творчої активності школярів. – К., 1991 р.
7. Маргоми Я.М., Иванов А.М., Баранкина З.С. Методы безпрерывного обучения информатике в начальной и средней школе. // ИНФО, 1991. – №1.
8. Лапчик М. Информатика и технология: компоненты педагогического образования. // Информатика и образование. – 1991. – №6.
... так і не педагогічного спрямування, граючи у які в певний відведений для цього вчителем час будуть збагачувати свою уяву, покращувати мислительні процеси. Розділ 2. Конспекти уроків навчання грамоти з використанням комп’ютера 2.1 Урок читання в добукварний період Тема: Звуковий аналіз слів. Мета. Розвивати уміння розрізняти голосні й приголосні (тверді та м'які) звуки. Вчити будувати ...
... ролі різних видів програмних засобів навчального призначення в навчанні предметам початкової школи. · виділення місця ІКТ на уроках художньо-естетичного циклу в початковій школі. Використання комп’ютера як засобу навчання у навчальному процесі початкової школи вносить зміни й у інші елементи педагогічної технології (процес навчання, організацію навчання, засоби навчання тощо). Це, на ...
... і. Таким чином, глибоке знання вчителем мовознавства, педагогіки, психології і методики є вирішальним у справі навчання і виховання дітей в школі. 1.3 Переваги та недоліки використання персонального комп’ютера на уроках української мови Останнім часом поширюються дискусії щодо проблеми використання комп’ютера в початковій школі. Застосування комп’ютерних навчальних систем має доповнювати, а ...
... комп’ютерного навчання, а також допомога, яку надасть комп’ютер (в процесі такого використання вчителю для формування конкретних навичок). Як показали дослідження, із використанням комп’ютера на уроках української мови (зокрема для розвитку зв’язного мовлення ) намітилась певна різниця у формуванні здібності до абстрагування, рівня розвитку мовних якостей, що супроводжують процес мислення. В той ...
0 комментариев