4. Я-концепція

Це система специфічних переконань, за допомогою яких людина визначає, хто вона власне є. Я-концепция складається з елементів, або Я-структур, психічних моделей, за допомогою яких ми організовуємо наше життя і обробляємо соціальну інформацію, сприймаючи, запам'ятовуючи і оцінюючи себе і інших.

Я-концепция впливає на вибірковість пам'яті (пам'ять формується навколо нашого основного інтересу — самих себе. Коли ми думаємо про щось у зв'язку з собою, то запам'ятовуємо це краще, а самі ми — це те, що, на нашу думку, ми і є. Відчуття самих себе лежить в центрі нашого світу, і розглядаючи себе як центр цього світу (що природно), ми переоцінюємо свою роль в поведінці інших людей: нам здається, що їх поведінка більше націлена на нас, ніж насправді, а тому часто беремо на себе відповідальність за події, в яких наша роль незначна.

Я-концепция включає не тільки переконання в тому, хто ми зараз, але і те, ким ми могли б стати (наші можливі Я, бажані і небажані). Звідси мотивація до досягнення цілей, до яких ми прагнемо в житті.

Самоповага — всеосяжна самооцінка, або відчуття власної гідності.

Процес самопізнання супроводиться численними суб'єктивними оцінками, ситуативними обставинами, суб'єктивною інтерпретацією. Студенти, які отримали таблетку, що, нібито викликає ті ж симптоми, що і удар струмом, витримували набагато більшу силу струму (у 4 рази), ніж ті, що не отримали таблетки, і не згадували про неї, коли у них питали, чому вони так довго могли терпіти електричні удари (с. 67-68). У експерименті ж очікувалося, що вони, навпаки, будуть чутливіші до дії струму.

Нам легко вибрати щось по підказці, якщо в ній є щось, співпадаюче з нашою інтуїцією, чим самому дати визначення, вибрати і назвати причини, чинники. Психічні процеси, контролюючі нашу поведінку, відрізняються від психічних, за допомогою яких ми пояснюємо цю поведінку.

Я-концепції, відповідно до культури, можуть бути взаємозалежними і незалежними.

Все вищевикладене впливає на самосприйняття керівника і його поведінку у відношення інших. Хто він? Акула бізнесу або дельфін, егоїст або альтруїст, розуміє чи ні свою соціальну відповідальність, керуючи і впливаючи на житті інших людей? Ці питання кожен вирішує сам і по-своєму.

5. Сприйняття

Це віддзеркалення предметів і явищ в сукупності їх властивостей і частин при безпосередній їх дії на органи чуттів. Це активний процес, в якому реалізована безліч перцептивних дій для формування адекватного образу предмету.

Перцептивні дії — основні структурні одиниці процесса сприйняття у людини. Вони пов'язані зі свідомим виділенням тієї або іншої сторони ситуації, а також різного роду змін сенсорної інформації, що приводять до створення адекватного завданням діяльності і наочному світу образа.

Сприйняття модальне і володіє такими властивостями:

системності, коли сприймаються не тільки елементи, але і вся структура в цілому (наприклад, ноти і мелодія);

наочності, коли ми зв'язуємо властивості предмету, доступні відчуттям, зі всіма іншими відомими нам властивостями;

вибірковості, коли ми сприймаємо один і той же предмет по-різному (сходи Шредера, вона ж — карниз);

апперцепції, коли наше сприйняття залежить від нашого досвіду, інтересів, відношення до життя, установки, настрою, знань і т. п., а також і від роботи підсвідомості (на цій властивості сприйняття засновані, зокрема, проективі тести);

свідомості і узагальненості, коли ми в змозі на основі фрагментів побачити ціле;

константної — відносної постійності сприйманої величини, форми і кольору предмету при зміні відстані до нього, ракурсу, освітленості.

Сприйняття є саморегульованою дією, в якій бере участь свідомість людини.

Багатообразні помилки, спотворення сприйняття.

Види сприйняття (залежно від об'єкту віддзеркалення): величина, форма, объемность, віддаленість, а також сприйняття часу, рухи, людини людиною.

У останньому випадку найскладніше що-небудь визначити, систематизувати, оскільки тут найбільшою мірою виявляється суб'єктивність, унікальність і взагалі особа, як в психологічному, так і в соціальному аспектах. Це сприйняття має місце в спілкуванні. Для аналізу і прогнозування майбутнього ділового спілкування фахівці в області соціальної психології (Р.М. Андрєєва, Ю.С. Кріжанськая, С.І. Третьяков) рекомендують виділяти і розглядати три взаємозв'язані аспекти, три елементи, три сторони процесу спілкування — перцептивную, комунікативну і інтерактивну.

Перцептивна сторона спілкування пов'язана із сприйняттям партнера (перцепція — сприйняття), враженням від нього. Вона дозволяє розглянути чинники, що впливають на установку і відношення до партнера безвідносно до предмету спілкування. У рамках перцептивного аспекту спілкування аналізуються чинники, що впливають на формування першого враження, виявляються і впливають на враження при довгому спілкуванні, досліджується вплив на враження і сприйняття партнером контексту, обставин і ситуації спілкування і проявів самоподачі.

Перше враження направлене на виявлення принципових якостей партнера: «свій — чужий», «корисний — даремний», «хороший — поганий» і інших, що визначають можливість розвитку процесу спілкування. Від сприйняття цих якостей залежить наша поведінка і очікування поведінки партнера. Ці якості і наступне відношення до партнера визначаються чинниками переваги (одяг, манери і т. п.), привабливості, відношення до нас. При цьому, сприйнявши дію одного з чинників і визначивши на цій, достатньо хиткій основі, відношення до партнера по спілкуванню, ми схильні сприймати інші прояви його особи вже через призму наших поспішних виводів. Часто наше сприйняття засноване на стереотипах, упередженнях, установках, що відображають групову або суспільну думку щодо системи якостей представників інших груп.

Стереотипізація — це класифікація людей за приналежністю до групи, соціально-економическому класу, фізичних характеристик. На цій основі формується спрощене уявлення про них і прогнозування поведінки на недостатній базі.

Стереотип — це узагальнення, якого дотримуються члени однієї групи відносно представників інших. Стереотипи допомагають орієнтуватися на перших етапах спілкування, але часто перешкоджають формуванню об'єктивного уявлення про людину.

Упередження є узагальненням (стереотипом) і думкою про інших без знання їх мотивів. Воно сприяє пошуку підтвердження своєї думки, її підкріплення з тим, щоб визначити своє положення в суспільстві, по крайней мірі, щодо даної групи. Найчастіше люди шукають групу як обєкт для агресії і самовозвышения.

Установки — це орієнтири, що дозволяють так чи інакше сприймати людей, події, повідомлення. Установки мають три вимірювання:

когнітивне (осмислення);

афектне (позитивне або негативне відношення);

поведінкове (реакція відповідно до переконання і переживання).

Наприклад, думка — «викладач дуже суворий» створює відношення «не люблю примушення». Звідси і поведінка — «не піду на заняття». Ось сформувалася установка на прогул занять.

Приналежність людини до тієї або іншої стійкої групи вимагає від свідомості ухвалення її норм, правив, традицій, стереотипів, переконань. Проте людина не мурашка, цілком унікальний, і суть її особи не обмежується групповими параметрами. Щоб уникнути або понизити можливість помилки слід прояснити сприйняття, відмовитися від стереотипів. Корисно, наприклад, в думках уявити цю людину в іншій ситуації, в іншому оточенні, тобто, включити уяву і проявити здоровий скепсис по відношенню до чинників першого враження.

В процесі тривалого спілкування ми дістаємо можливість сприймати людину на основі значнішої і всесторонньої інформації про неї — по сукупності зовнішніх проявів, поведінки і невербальних засобів спілкування. Для більш глибокого і точного сприйняття ефективний механізм емпатії — умінні і прагненні поставити себе на місце іншого, поглянути на світ і ситуацію його очима, відчути його стан, позицію..

Емпатія — швидше позиція зацікавленості, відвертості, довіри, чим техніка спілкування. Хоча сензитивність (чутливість) піддається треуванню. Одним з простих прийомів эмпатического сприйняття є спроба настроїтися на партнера — прийняти його позу, використовувати його темп мови, осмислити його стан. На жаль, властивість эмпатии слабіє з віком людини. Сприйняття залежить і від тих мотивів, цілей, намірів, які ми схильні висвітлювати як обгрунтування вчинків інших. Це називається каузальною атрибуцією, яка може бути помилковою і приводити до невірного сприйняття партнера через низку обставин. Як правило, ми оцінюємо вчинки інших через (му власної особи або порівнюючи з яким-небудь авторитетом, референ - (яким найчастіше стаємо ми самі). Така егоцентрична позиція надзвичайно поширена («Я б на його місці...»). Уникнути помилок приписування причин, а значить, вербальному сприйнятті партнера допомагає зробити системний аналіз причинно-наслідкових зв'язків, тривале спілкування, спільна діяльність, усвідомлення унікальності кожної людини і реальна самооцінка.

На сприйняття партнера істотно впливає чинник самоподачі, який не завжди усвідомлюється, але практично присутній в будь-якому спілкуванні і полягає в бажанні направити сприйняття партнера по певному шляху, що реалізовується. Види самоподачі такі: переваги, привабливості, причини поведінки. По суті, самоподача є елементом маніпуляції, який потрібно уміти розпізнавати і відокремлювати від дійсних цілей і намірів партнера, не дозволяючи ввести себе в оману. Але є самоподача як чинник професіоналізма: ми чекаємо від лікаря, юриста, керівника, педагога упевненості в програмі, переконаності в правильності рішення і висловлюваної думки. Спрямованість особі — це система спонук, що визначає стосунки і активність дюдини.

Завжди існували такі точки зору на джерела активності, сенс життя людини, як прагнення до задоволень — гедонізм, виконання боргу (І. Кант), сексуальні потяги (3. Фрейд), соціальні прагнення до панування або підкорення (А. Адлер). Ф. Енгельс писав, що людиною можуть рухати матеріальні інтереси, помисли і пристрасті, а зрештою — зовнішні причини, обставини життя, економічні, моральні і політичні стосунки. Спонукати людину можуть і матеріальні, і ідеальні мотиви.

Мотиви — це усвідомлені спонуки до діяльності або поведінки.

Потреба — випробовувана людиною необхідність у визначених умовах життя і розвитку. Виділяють потреби матеріальні, духовні (пізнання, тобто когнітивні, естетичні), суспільні (праця, статус, оцінка інших, дружба, любов, суспільна діяльність).

Інтерес — це відношення особи до об'єкту. Виникає на основі потреб, але не зводиться до них. Потребу виражає необхідність, а інтерес — особиста приязнь. Інтерес, що поглибився або утвердившийся, може перерости в потребу. Види інтересів (як і потреб) — матеріальні, духовні, суспільні. Безпосередній інтерес — до самого процесу діяльності, опосредованный — до її результату. Пасивний інтерес споглядальний, активний же пов'язаний з оволодінням об'єктом інтересу. Інтереси можуть бути широкими, глибокими, вузькими, відрізнятись за об'єктом.

Світогляд — це система поглядів на природу, суспільство і людське мислення. Воно є ядром спрямованості особистості, її стосунки до різних сторін суспільного життя. Воно ж — вищий регулятор поведінки і дії особи, що визначає загальну її спрямованість, цілеспрямованість, стійкість і твердість характеру, позначається на зовнішності людини, особливостей поведінки і дій, звичок і схильностей.

Якість світогляду визначається ознаками науковості (багатство і глибини знань, свобода від марновірств, страхів, невпевненості), систематичності і цельності, логічній послідовності і довідності, ступенем соціалізації і конкретності (умінням «за деревами бачити ліс» і навпаки), зв'язком з діяльністю і поведінкою (лицемірство, подвійна мораль).

Переконаність — це глибока і обгрунтована віра людини в принципи і ідеям, яким вона слідує. Ідеї повинні злитися з відчуттям і волею, а вчинки, невідповідні принципам, неможливі.

Ідеал — це образ, яким керується особа в сьогоденні і яким визначає план самовиховання. Існують два типи відношення до ідеалу — споглядальне і діяльне.


Список літератури

 

1. Мескон М.X., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента. М.: Дело, 1992. С. 39. СЭС, 1981 г.

2. Управление социалистическим производством: Словарь. М.: Экономика, 1983.

3. Управление — это наука и искусство: Файоль А., Эмерсон Г., Тейлор Ф., Форд Г.М.: Iлика, 1992, С. 12.

4. Социология / Радугин А.А., Радугин К.А. - М.: Владос, 1995. С. 64-65.

5. Майерс Дж. Социальная психология. СПб: Издательство Питер, 1998. С. 41-43.

6. Годфруа Ж. Что такое психология: В 2 т. М.: Мир, 1992. Т. 1. С. 125-127.

7.Росс Л., Нисбетт Р. Человек и ситуация. Перспективы социальной психологии. М.: Acnes Пресс, 199. С. 123.

8. Мескон М.X. и др. Основы менеджмента. М.: Дело, 1992. С. 58.


Информация о работе «Властивості і якості особистості»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 27804
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
51217
0
0

... – це уявлення людини про себе, яке формується на основі самопізнання, супроводжується переживанням різних емоцій і зумовлює ставлення до с#ебе. На основі поєднання знання про себе з певним ставленням до себе виникає самооцінка особистості. Розрізняють глобальну, або недиференційовану, самооцінку особистості і часткову, коли оцінюванню підлягають окремі властивості особистості або сторони ії ді ...

Скачать
152611
2
3

... стом для людини. Для формування основних підструктур людини, для досягнення їм зрілості й суб'єкта спілкування, пізнання й діяльності, як індивідуальності сприятливим є період ранньої зрілості. Розділ 2. Структура спрямованості особистості соціального педагога   2.1 Особливості професійної діяльності соціального педагога Зміст роботи соціального педагога відповідно до кваліфікаційної ...

Скачать
114134
1
0

... і, протилежності і намагаються бачити за ними глибинну єдність, прагнуть до інтеграції дійсності; мають цілісну життєву філософію, набір цінностей, які є основою буття. 2.2 Шляхи формування творчої особистості В умовах незалежності та розбудови Української держави надзвичайно велике значення має розвиток суспільного виробництва. Але ж він знаходиться у прямій залежності від знань і умінь ...

Скачать
190067
24
0

... можуть не одразу визначити авторитет психолога. Тому, в роботі, психолог повинен бути терплячим, спокійним, тактовним з усіма. Психолог освітньої організації (школи) працює в трьох напрямках: 1.Науковий, вивчаючий закономірності психічного розвитку та формування особистості дитини з метою розробки засобів, заходів та методів професійного використання психологічних знань в умовах сучасної школи. ...

0 комментариев


Наверх