План
ВСТУП
Розділ 1. Методологічна основа договірних відносин в сфері туризму
1.1 Класифікація договорів
1.2 Нормативне регулювання договірних відносин в галузі туризму
Розділ 2. Договірна діяльність туристичної фірми "БУМЕРАНГ"
2.1 Характеристика об’єкту дослідження
2.2 Характеристика договірних відносин фірми "БУМЕРАНГ"
Розділ 3. Вдосконалення договірних відносин турфірми "БУМЕРАНГ"
3.1 Доопрацювання договору з партнерами
3.2 Рекомендації щодо комп’ютерного обліку договірної діяльності
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ДОДАТКИ
ДОДАТОК А
ДОДАТОК Б
ДОДАТОК В
Функціонування ринку туристичних послуг основане на правових відносинах між клієнтом і туристичною фірмою, між туристичною фірмою і державою, між двома туристичними фірмами - партнерами, з банком, транспортною організацією, страховою компанією і т. інше.
Також основою функціонування туристичного ринку є обмін, як засіб задоволення потреб населення в туризмі. Обмін здійснюється в товарно-грошовій та інформаційній формі. Видом обміну є переміщення туристів до місця споживання. Умовами обміну є наявність учасників (не менше двох), їх волевиявлення до співпраці, результатом якої є угода, яка фіксує купівлю-продаж турпродукту. "Угода - це торгова операція, що здійснюється двома сторонами. Складовими угоди є мінімум два товару, що мають споживацьку цінність (турпродукт і гроші), час та місце укладання угоди" [13].
Формою угоди є туристичний договір або ваучер - фінансово-правовий документ, який "підтверджує статус особи або групи осіб як туристів, оплату послуг чи їх гарантію і є підставою для отримання туристом або групою туристів туристичних послуг" (Закон України "Про туризм", СТ.1). Отже, угода - це обмін цінностями між партнерами (споживачем та виробником турпродукту), що здійснюється на добровільній основі, передбачає покращення становища сторін і укладається в економічно-правових межах певного туристичного ринку. Механізм, який регулює цю діяльність і є механізмом функціонування ринку туристичних послуг.
Туристичний ринок в Україні, сьогодні все ще знаходиться на стадії становлення. Ринкові умови господарювання вводять туризм до споживчої суспільної моделі, стимулюючи попит і формуючи ринок туристичних послуг. Але лише за умов, що такі послуги будуть цивілізованими і ґрунтуватись на взаємовигідних договірних відносинах – у них є майбутнє. Все це і визначає актуальність даного дослідження.
Темою даної курсової роботи є договірні відносини в туризмі.
Мета дослідження: визначити актуальні цивільно-правові проблеми становлення та розвитку договірних відносин в галузі туризму та розробити концептуальні практичні рекомендації щодо їх вирішення. Відповідно до мети дослідження були поставлені такі завдання:
- вивчити сутність та природу договірних відносин в туризмі;
- провести дослідження правового регулювання договірних відносин в Україні;
- проаналізувати договори, укладені діючою тур фірмою;
- підготувати практичні рекомендації щодо їх покращення.
Предмет дослідження – процеси становлення та розвитку договірних відносин в галузі вітчизняного туризму.
Об’єктом дослідження – договірна діяльність туристичної фірми.
Отже, договір – це домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну та припинення цивільних прав та обов'язків (ч.1 ст.626 ЦК). Окрім цього, договір можна розглядати ще й як відповідні договірні правовідносини, що виникли внаслідок укладення договору, а також як певний документ.
Основними ознаками договору є: домовленість, тобто для його існування має бути компроміс, збіг волевиявлення учасників; домовленість двох чи більше осіб, тобто з волевиявлення лише однієї сторони не може виникнути договір; спрямованість на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків, що свідчить про його правову природу юридичного факту.
Під час дослідження використовувались методи: конкретно-пошукового; теоретичного аналізу; синтезу; актуалізації; класифікації; узагальнення; хронологічного – для розгляду процесів розвитку регулювання договірних відносин в сфері туристичної діяльності у динаміці і змінах.
Отримані висновки та запропоновані рекомендації мають поряд з теоретичним практичне значення, оскільки можуть використовуватися: у роботі фірм туристичної галузі в Україні.
Розділ 1. Методологічна основа договірних відносин в сфері туризму 1.1 Класифікація договорівЗа своєю правовою природою будь-який договір є правочином. Категорії "правочин" і "договір" співвідносяться між собою як загальне і окреме: кожний договір є правочином, але не кожний правочин є договором. Отже, на договори поширюються загальні положення щодо правочинів, встановлені гл.16 ЦК.[1]
Цивільно-правовий договір – це домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну та припинення цивільних прав та обов'язків (ч.1 ст.626 ЦК).
Слід зазначити, що поняття "договір" використовується також в інших галузях законодавства "(наприклад, трудовий договір, адміністративний договір тощо). Проте там договір виступає як категорія відповідної галузі права з відповідними особливостями визначення та правового регулювання. До деяких з таких договірних відносин цивільно-правові норми можуть застосовуватися за умови, що це прямо передбачено законодавством (див. рис.1.1).
Рис.1.1 Договір як комплексне поняття
Класифікація договорів має не тільки теоретичне, а й важливе практичне значення. Так, виявлення спільних типових рис договорів і відмінностей між ними полегшує для суб'єктів правильний вибір виду договору, забезпечує його відповідність змісту регульованої діяльності.
Крім того, класифікація сприяє подальшому вдосконаленню і систематизації законодавства, слугує меті кращого дослідження договорів. Класифікація договорів здійснюється за різними підставами, що обираються залежно від поставлених цілей:
Залежно від моменту виникнення прав і обов'язків у сторін договору розрізняють договори консенсуальні і реальні.
Консенсуальні договори – це договори, які вважаються укладеними з моменту досягнення угоди з усіх істотних умов у формі, що вимагається законом.
Реальними є договори, в яких для виникнення прав і обов'язків недостатньо угоди, а необхідна ще й передача речі (речей).
Практичне значення такого поділу полягає в тому, що при консенсуальних договорах спір про виконання обов'язків і відповідальність за їх невиконання може вирішуватися судовими органами вже після досягнення сторонами угоди, навіть якщо передача грошей ще не відбулася.
Однак, як зазначалося вище, для деяких договорів потрібні тільки досягнення угоди, а ще й оформлення належним чином, без чого договір не вважається укладеним.
Залежно від характеру розподілу прав і обов'язків між учасниками угоди договори поділяються на односторонні та взаємні – у ст.626 ЦК вони іменуються двосторонніми та багатосторонніми.[1]
У односторонньому договорі одна із сторін має лише права, інша – лише обов'язки.
Взаємні (синалагматичні) договори завжди породжують права та обов'язки для кожного з учасників.
З урахуванням наявності або відсутності еквівалентності відносин договори поділяються на оплатні і безвідплатні.
Якщо обов'язку однієї особи щось зробити або передати, і виконати відповідає обов'язок контрагента надати зустрічне задоволення у грошовій або іншій матеріальній формі, то це відплатний договір. Таких договорів, де дії виконуються на відплатних засадах, у цивільному праві більшість. Вони встановлюються у вигляді загального правила (ч.5 ст.626 ЦК).[1]
Якщо ж передача майна, надання послуг тощо не супроводжується відповідною компенсацією з боку іншої сторони, то це договір безвідплатний.
За ступенем юридичної завершеності можна виокремити договори остаточні та попередні.
Остаточні договори безпосередньо породжують права та обов’язки сторін щодо виконання робіт, надання послуг, передачі майна тощо. Переважна кількість договорів має саме такий характер.
Попередній договір таких прав та обов'язків безпосередньо не породжує. Він лише створює інший, досить своєрідний обов'язок: після закінчення певного строку (чи з настанням певного терміну) укласти передбачений ним новий договір (ст.635 ЦК). Іншими словами, попереднім договором є угода про укладення договору в майбутньому.
Залежно від значення договору для задоволення певних інтересів розрізняють звичайні (приватноправові) договори і договори публічні.
До публічних договорів належать договори, укладені комерційною організацією з метою встановити її обов'язки щодо продажу товарів, виконання робіт і надання послуг (наприклад туристичних), що їх такі організації за характером своєї діяльності мають здійснювати стосовно кожного, хто до них звернеться (продаж квитків, перевезення транспортом, послуги зв'язку, готельне обслуговування тощо).
Режим публічних договорів є винятком із загального правила, яке ґрунтується на принципі свободи договорів. Вказаний виняток є одним із випадків дії публічних засад у цивільному праві.
Режим публічних договорів є прямо протилежним режиму свободи договорів, який найповніше виражає приватноправові засади, що становлять основу цивільного права.
З урахуванням значення договору для визначення кола повноправних учасників розрізняють основні договори і договори приєднання.
Основний договір є первісною і головною підставою визначенні прав і обов'язків учасників зобов'язання.
Значення договору приєднання полягає в тому, що його умови визначені однією із сторін у формулярах або в інших стандартних формах І можуть бути прийняті другою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. Це означає: "або погоджуєшся з усім, що я пропоную, або договору не буде".
Тому, можливо, більш точним, ніж "приєднання", може вважатися термін "продиктований договір". Він дозволяє підкреслити обидві ознаки вказаних договорів: і те, що особа приєдналася до основного договору, не маючи можливості обговорювати його умови, і те, що вона змушена була внаслідок якихось причин вчинити саме так.
Юридична практика, особливо у сфері господарської діяльності, досить широко використовує договори приєднання, що й зумовило введення такого виду договорів у новий ЦК.[13]
Залежно від цілей укладення розрізняють такі групи цивільно-правових договорів: договори про передачу майна у власність, повне господарське відання або оперативне управління (купівля-продаж, контрактація, позика, міна, постачання); договори про передачу майна у тимчасове користування (майновий найм автомобіля, оренда номерів в готелі, житловий найм, побутовий прокат, безоплатне користування майном, лізинг); договори про виконання робіт (побутовий підряд, договір на надання рекламних робіт); договори про передачу результатів творчої діяльності (ліцензійні договори); договори про надання послуг (перевезення, страхування, доручення, комісія, договір про посередницькі послуги); договори про спільну діяльність (установчий договір, угоди про науково-технічну співпрацю).
Своєрідною є класифікація цивільно-правових договорів із врахуванням належності їх до певного типу або різновиду.
Так, договори купівлі-продажу та міни розрізняються як певні договірні типи; роздрібна купівля-продаж – це різновид того договірного типу, який іменується купівлею-продажем; договір, за яким одна річ обмінюється на Іншу з певною грошовою доплатою, є вже змішаним договором, що поєднує в собі елементи двох договірних типів – міни і купівлі-продажу.
Для такої класифікації договірний тип виокремлюється або за специфікою опосередкованого ним матеріального відношення, або залежно від юридичних умов, необхідних для утворення даного договірного зобов'язання.
У випадках коли договори схожі як за матеріальними відносинами, так і за істотними умовами, необхідними для виникнення зобов'язання, вони співвідносяться один з одним не як типи, а як різновиди одного і того ж договірного типу.
Якщо ж укладений договір опосередкує два або кілька різнорідних відносин і об'єднує умови, об'єктивно необхідні для формування зобов'язань різних типів, він стає змішаним договором.
Залежно від суб'єкта, що набуває права за договором, розрізняють договори на користь суб’єкта і договори на користь третьої особи.(ст.636 ЦК).
Таким, наприклад, є договір страхування життя туристів під час подорожі.
1.2 Нормативне регулювання договірних відносин в галузі туризмуДоговірні відносини в туристичній галузі регламентовані Цивільним Кодексом України, законами, постановами та іншими нормативними документами, але основним нормативним документом, що на даний час визначає послідовність і порядок договірних відносин в сфері туризму є Закон України "Про туризм" від 15 вересня 1995 року N 324/95-ВР в редакції Закону N 1282-IV ( 1282-15 ) від 18.11.2003, ВВР, 2004, N 13, ст.180 із змінами, внесеними згідно із Законом N 1276-VI ( 1276-17 ) від 16.04.2009, ВВР, 2009, N 38, ст.535.[2]
Цей Закон визначає загальні правові, організаційні та соціально-економічні засади реалізації державної політики України в галузі туризму та спрямований на забезпечення закріплених Конституцією України ( 254к/96-ВР ) прав громадян на відпочинок, свободу пересування, охорону здоров'я, на безпечне для життя і здоров'я довкілля, задоволення духовних потреб та інших прав при здійсненні туристичних подорожей. Він встановлює засади раціонального використання туристичних ресурсів та регулює відносини, пов'язані з організацією і здійсненням туризму на території України. Порядок договірних відносин в сфері туризму роз’яснюється і деталізується в статтях 20 – 23 зазначеного Закону.
Нормативними актами визначено безліч можливих договорів, що можуть використовуватись в галузі. Тут і цивільно-правові і господарські договори (трудові, купівлі продажу, про оренду, підряду, страхування), але основну масу договорів представляють договори на туристичне обслуговування, договір на екскурсійне обслуговування, договір на готельне обслуговування та ваучер. Про них трохи докладніше:
Відповідно до цього договір на туристичне обслуговування передбачає, що одна сторона (туроператор, турагент) за встановлену договором плату зобов'язується забезпечити надання за замовленням іншої сторони (туриста) комплексу туристичних послуг (туристичний продукт).
До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом та не суперечить суті зобов'язання. Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій (електронній) формі відповідно до закону. Договір на туристичне обслуговування може укладатися шляхом видачі ваучера. До укладення договору на туристичне обслуговування споживачу туристичного продукту має бути надана інформація про:
- основні вимоги пропонованих до оформлення виїзних/в'їзних документів (паспорт, дозвіл (віза) на в'їзд/виїзд до країни тимчасового перебування), у тому числі інформацію щодо термінів їх оформлення;
- медичні застереження стосовно здійснення туристичної поїздки, у тому числі протипоказання через певні захворювання, особливості фізичного стану (фізичні недоліки) і віку туристів для участі в поїздці;
- туроператора (турагента), його місцезнаходження і поштові реквізити, наявність ліцензії на здійснення туристичної діяльності, сертифікатів відповідності та іншу інформацію відповідно до законодавства про захист прав споживачів;
- розмір фінансового забезпечення туроператора чи турагента на випадок його неплатоспроможності чи неспроможності (банкрутства) та кредитну установу, яка надала таке забезпечення.[2]
До початку надання туристичних послуг споживачу за його вимогою повинна бути надана інформація:
- про загальні умови типового (публічного) договору на надання туристичних послуг (за його наявності);
- програма туристичного обслуговування;
- характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення, у тому числі їх вид і категорія, терміни стикувань (сполучення) рейсів, а також інша обов'язкова інформація, передбачена кодексами і правилами перевезень (якщо перевезення входить до складу туристичного обслуговування);
- характеристика готелів, інших місць розміщення туристів, у тому числі їх місце розташування, класифікація за законодавством країни (місця) тимчасового перебування, відомості про підтвердження відповідності послуг готелю встановленим вимогам, відомості про правила тимчасового проживання, строки і порядок оплати готельного обслуговування, а також інша обов'язкова інформація, передбачена цим Законом, іншими нормативно-правовими актами (якщо готельне обслуговування входить до складу послуг з туристичного обслуговування);
- про звичаї місцевого населення, пам'ятки природи, історії, культури та інші об'єкти туристичного показу, що знаходяться під особливою охороною, стан навколишнього природного середовища, санітарну та епідеміологічну обстановку;
- про правила в'їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там;
- про види і способи забезпечення харчування під час туристичної поїздки;
- про види та тематику екскурсійного обслуговування, порядок зустрічей і проводів, супроводу туристів;
- про дату і час початку та закінчення туристичного обслуговування, його тривалість;
- відомості про мінімальну кількість туристів у групі, терміни інформування туриста про те, що туристична поїздка не відбудеться через недобір групи;
- відомості про страхову організацію, що здійснює страхування ризиків, пов'язаних з наданням туристичного обслуговування, розмір страхових відшкодувань, порядок і умови їх виплати;
- про ціну туристичного обслуговування і порядок здійснення оплати;
- про місце перебування організації (організацій), уповноваженої туроператором на прийняття претензій туристів, а також про адреси і телефони українських дипломатичних установ у країні тимчасового перебування або місцевих служб, до яких можна звернутися у разі виникнення труднощів під час туристичної поїздки.[2]
Кожна із сторін договору може вимагати внесення змін або розірвання договору у зв'язку з істотними змінами обставин, з яких вони виходили при укладенні договору.
До істотних змін обставин належать:
- погіршення умов подорожі, зміна термінів подорожі;
- непередбачене збільшення транспортних тарифів;
- введення нових або підвищення діючих ставок податків і зборів та інших обов'язкових платежів;
- різка зміна курсу національних валют;
- інші підстави, за домовленістю сторін.
Турист вправі відмовитися від виконання договору до початку подорожі за умови оплати туроператору або турагенту фактично понесених ними витрат за послуги, надані до цього повідомлення. Туроператор або турагент вправі відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовникові збитків, підтверджених у встановленому порядку та заподіяних внаслідок розірвання договору, крім випадку, коли це відбулося з вини туриста.
Якість туристичних послуг повинна відповідати умовам договору, порядок і способи захисту порушених прав туристів визначаються законодавством про захист прав споживачів. Зміна ціни туристичного продукту, погодженої сторонами, можлива лише у випадках, передбачених договором, і тільки при істотній зміні обставин, передбачених частиною сьомою цієї статті, але не пізніше ніж за 10 днів до початку туристичної подорожі у випадку, якщо її тривалість становить більше ніж 10 днів, за 5 днів до початку туристичної поїздки у випадку, якщо її тривалість становить від 2 до 10 днів, за 48 годин до початку туристичної поїздки у випадку, якщо її тривалість становить один день. При цьому збільшення ціни туристичного продукту не може перевищувати 5 відсотків його первісної ціни. У разі перевищення ціни туристичного продукту більше ніж 5 відсотків первісної ціни турист має право відмовитися від виконання договору, а туроператор (турагент) зобов'язаний повернути йому всі раніше сплачені кошти. Туроператор (турагент) може в договорі з туристом обмежити свою відповідальність розміром подвійної плати вартості туристичного продукту (туристичних послуг), якщо туроператор (турагент) несе перед туристом одноособову відповідальність за шкоду, що виникла внаслідок дій (бездіяльності) одного з виконавців послуг, обумовлених договором.
Права й обов'язки, відповідальність сторін та інші умови договору між туроператором і турагентом визначаються відповідно до загальних положень про агентський договір, якщо інше не передбачено договором між ними, а також цим Законом. Відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю та майну туриста, визначається відповідно до цивільного законодавства, якщо договором на туристичне обслуговування не передбачена підвищена відповідальність туроператора.
За договором на екскурсійне обслуговування одна сторона (суб'єкт, що здійснює туристичну діяльність) за встановлену договором плату зобов'язується надати за замовленням іншої сторони (екскурсанта) обслуговування, істотною частиною якого є послуги екскурсовода (гіда-перекладача) загальною тривалістю не більше 24 годин, які не включають у себе послуги з розміщенням. Договір на екскурсійне обслуговування укладається за правилами, визначеними цивільним законодавством, у тому числі шляхом видачі ваучера.
Загальні положення про договір на надання послуг застосовуються до договору на екскурсійне обслуговування, якщо інше не передбачено законом та не суперечить суті зобов'язання. Особа, яка надає екскурсійні послуги, зобов'язана до укладення договору на екскурсійне обслуговування надати екскурсанту необхідну і достовірну інформацію щодо екскурсійного обслуговування, його видів і особливостей, кваліфікації екскурсовода, про порядок і строки оплати екскурсійних послуг, а також надати екскурсанту на його прохання іншу інформацію з питань екскурсійного обслуговування. Відповідальність сторін за невиконання, неналежне виконання зобов'язань відповідно до договору на екскурсійне обслуговування, порядок припинення договору на екскурсійне обслуговування визначаються відповідно до цивільного законодавства та законодавства з питань захисту прав споживачів.[2]
За договором на готельне обслуговування одна сторона (готель або інший суб'єкт, що надає послуги з розміщення) зобов'язується за дорученням іншої сторони (проживаючого) надати послуги по тимчасовому проживанню (ночівлі) у спеціально обладнаному жилому приміщенні (номері), виконати або організувати виконання інших визначених договором на готельне обслуговування послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням, а проживаючий зобов'язується сплатити за ці послуги встановлену плату.
До послуг, пов'язаних з тимчасовим розміщенням, належать послуги з обслуговування жилого приміщення (номера), харчування (ресторанного обслуговування), із збереження майна і багажу проживаючого, а також інші послуги, надані залежно від категорії готелю. До відносин за договором на готельне обслуговування застосовуються норми цивільного законодавства, цей Закон, законодавство з питань захисту прав споживачів та інші нормативно-правові акти, прийняті відповідно до них. Цей Закон застосовується при наданні готельного обслуговування в мотелях, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, а також інших місцях, призначених для розміщення громадян. Готель або інший суб'єкт, що надає послуги з розміщення, зобов'язаний до укладення договору надати необхідну і достовірну інформацію про послуги з готельного обслуговування, їх види і особливості, про порядок і терміни оплати послуг готелю та надати проживаючому на його прохання інші пов'язані із договором і відповідним готельним обслуговуванням відомості, а також іншу інформацію, передбачену законодавством про захист прав споживачів. Договір на готельне обслуговування укладається як шляхом укладення письмового договору, так і шляхом прийняття готелем заявки на бронювання за допомогою поштового, телефонного чи іншого зв'язку, що дозволяє достовірно встановити особу, від якої надходить заявка. У разі прийняття заявки договір на готельне обслуговування вважається укладеним з моменту отримання підтвердження готелю про прийняття замовлення та вказівки можливого початку надання готельного обслуговування з визначеного часу. Відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю чи майну проживаючого, визначається відповідно до цивільного законодавства, якщо договором на готельне обслуговування не передбачена підвищена відповідальність готелю.
Права й обов'язки, відповідальність сторін та інші умови договору між туроператором (турагентом) та готелем чи іншим суб'єктом, що надає послуги з розміщення, визначаються загальними положеннями про агентський договір, якщо інше не передбачено договором між ними та цим Законом. Ваучер - форма письмового договору на туристичне або на екскурсійне обслуговування, яка може використовуватися відповідно до цього Закону.
У договорі на туристичне обслуговування, укладеному шляхом видачі ваучера, мають міститися такі дані:
- найменування та місцезнаходження суб'єкта туристичної діяльності, номер ліцензії (дозволу) на відповідний вид діяльності, юридична адреса;
- прізвище, ім'я (по батькові) туриста (при груповій поїздці прізвища, імена (по батькові) членів групи);
- строки надання і види туристичних послуг, їх загальна вартість;
- назва, адреса та номер телефону об'єкта розміщення, його тип та категорія, режим харчування;
- розмір фінансового забезпечення відповідальності туроператора (турагента) або межі відповідальності суб'єкта туристичної діяльності за договором агентування;
- інші дані, обумовлені характером угоди, складом групи тощо;
- дата видачі ваучера.
Ваучер є документом суворого обліку.
Туристична фірма "БУМЕРАНГ" - найбільший туроператор України - була заснована в 2001 році групою професіоналів туристичного бізнесу, що вже пропрацювали в ньому не менше 10 років. На даний момент Туристична фірма "БУМЕРАНГ" - це розвинена мережа представництв, що працюють у Львові, Києві та основних ділових центрах України та за її межами і відправляє своїх клієнтів відпочивати в більш ніж сорок країн світу цілий рік.
Координати фірми: м.Львів, вул.Зарицьких 39. тел.: (032) 297-06-57, тел.: (032) 297-08-48, вул.Січових Стрільців 4.т ел.: (032) 297-08-58.
e-mail: bumerang@utel.net.ua
Напрямки діяльності:
Виїзний туризм (групові та індивідуальні тури на курорти Середземномор'я, в столиці Європи, на гірськолижні курорти, і по екзотичних напрямам).
Освіта за кордоном (загальні мовні курси, екзаменаційні курси, спеціальні курси, канікулярні курси для дітей, середня освіта, вища освіта).
Дитячий туризм: відпочинок в Криму і за кордоном для дітей.
Спеціальні тури: спортивні, релігійні, лікувальні, бізнес, за подіями.
В'їзний туризм: відпочинок та екскурсійні програми по Україні, організація конференцій, вивчення російської, української мов.
Продаж і бронювання авіаквитків (Туристична фірма "БУМЕРАНГ" - член Міжнародної асоціації авіаперевізників IATA).
Продаж квитків на чартерні рейси.
Якість курортів, шкіл і готелів, включених в програми, перевірено фахівцями безпосередньо. Таким фірма переконується в тому, що туристи будуть задоволені рівнем обслуговування.
Фірма працює через свій центральний офіс і пункти продажу в Львові, через наші офіси в основних ділових центрах України, а також через турагентів, які уклали з Туристичної фірмою "БУМЕРАНГ" агентські угоди та договори (див. додаток А).
Гасло підприємства: "Наша мета в тому, щоб торгова марка "БУМЕРАНГ" викликала тільки одну асоціацію - бездоганна, стовідсоткова, гарантована якість. Подорожуйте разом з нами!".
Як було зазначено, стартувавши на туристичному ринку в 2001році, туристична фірма "БУМЕРАНГ" напрацювала чимало туристичних договорів з партнерами та пропозицій для клієнтів,в яких поєднані дешеві послуги та відмінний сервіс. Пріоритетними напрямами зовнішнього туризму є індивідуальні та групові тури до Польщі, Угорщини, Чехії та Словаччини, Туреччини, Чорногорії, Болгарії, Кіпру, Єгипту тощо.
Ось, що обіцяють своїм клієнтам менеджери тур фірми у разі укладення відповідного договору (див. додаток Б):
"Польща - місто королівської величі, що крізь століття дарує самобутню неповторність архітектури та традицій, Злата Прага - місто, котре варто відвідати хоча б раз у житті. Тут туристів зустріне кам’яне мереживо мостів та своєрідна симфонія атмосфери казки та містики водночас. Окрім давньої Праги, за допомогою фірми туристи можуть побувати в курортному місті Карлові Вари, з неповторними термальними басейнами та мінеральними джерелами.
Неповторність угорських принад ви відкриєте для себе відвідавши Будапешт, Сентендре, Дебрецен, Хайдусобосло, найбільше озеро Європи Балатон - своєріднстю краю є переплетіння європейського сервісу та національних традицій. Угорщина це свято для гурманів, які смакуватимуть угорські національні страви та естетів, котрі оцінять архітектурний та фолькльорний Будапешт.
Увипадку, якщо ви потребуєте відчуття тепла та екзотики, неповторних вражень від дайвінгу в Червоному морі- Ми пропонуємо Вам Єгипет,зустріч Нового Року в одному з найдавніших центрів цивілізації в розкішних готелях Шарм-ель-Шейху чи Хургади, в оточенні Нілу та Пірамід.
Гамму відчуттів матимете змогу поповнити в якості пілігрима до далеких країн Магрибу - Мароккочи Тунісу, а засніжені схили Штребського Плесо, Татранської Ломниці, Старого Смаковця, Ясни (Словаччина) та Закопаного, Устрік Дольних (Польща) - додадуть екстремальнихвідчуттів від катання на лижах чи сноуборді, або просто насолоди від заходу сонця, розлитого по засніжених вершинах гір."
Цікавою, з точки зору менеджерів турфірмиє організація групових та індивідуальних турів по замкових комплексах України та Львівщини.
Аналіз туристичної фірми буде неповним без аналізу економічної діяльності, так аналіз основних засобів туристичної фірми "БУМЕРАНГ" наведений в таблиці (див. табл.2.1).
Таблиця 2.1 Аналіз основних засобів турфірми "БУМЕРАНГ" за 2007-2008 р.р.
Показники | Позначення | 2007 | 2008 |
Обсяг туристично-екскурсійних послуг, тис. грн . | О | 3800 | 4300 |
Середньооблікова чисельність працівників, осіб | Ч | 110 | 109 |
Первинна вартість основних засобів на початку року, тис. грн. | ОЗпоч | 730 | 707 |
Надійшло основних засобів, тис. грн. | ОЗнад | 17 | 20 |
Вибуло основних засобів, тис. грн . | ОЗвиб | 40 | 50 |
Залишкова вартість основних засобів на початку року, тис. грн . | ОЗзал.поч. | 670 | 691 |
Активи (майно), тис. грн .: - на початок року | Апоч | 1100 | 1080 |
- на кінець року | Акін | 1080 | 1020 |
Аналіз свідчить, що обсяг туристичних послуг порівняно з 2007 роком в 2008 році збільшився на 500,0 тис. грн., або на 13,2% при зменшенні чисельності працівників на 1 особу. Первинна вартість основних фондів зменшилась на 23,0 тис. грн., або на 3,2% в зв’язку із продажем частини приміщень, що були на балансі фірми. Детальний аналіз стану і ефективності використання основних фондів наведено нижче (див. табл. 2.2).
Таблиця 2.2 Аналіз руху основних засобів турфірми "БУМЕРАНГ"
Показники | Визначення | 2007 | 2008 | Відхилення |
Первинна вартість основних засобів, тис. грн. - на початок року | ОЗпоч | 730 | 707 | -23 |
- на кінець року | ОЗкін = ОЗпоч+ОЗнад-ОЗвиб | 707 | 677 | -30 |
- середньорічна | ОЗ = (ОЗпоч+ОЗкін)/2 | 718,5 | 692 | -26,5 |
Коефіцієнт надходження, % | Кнад = ОЗнад/ОЗ*100 | 2,37 | 2,9 | 0,53 |
Коефіцієнт вибуття, % | Квид = ОЗвиб/ОЗ*100 | 5,57 | 7,22 | 1,65 |
Відповідно до даних таблиці "Аналіз руху основних засобів" можемо зазначити, що первинна вартість основних засобів на початок звітного року зменшилась на 23 тис. грн., а на кінець ще зменшилась на 30 тис. грн, а середньорічна вартість основних засобів у звітному році зменшилась на 26,5 тис. грн.; тобто коефіцієнт надходження у звітному році збільшився на 0,53 %, а коефіцієнт вибуття на 1,65%. Отже, вартість основних засобів як на початок року, так і на кінець 2008 року зменшилась, тому коефіцієнт їх надходження та вибуття збільшились. Проаналізуємо їх стан (див.табл.2.3).
Таблиця 2.3 Аналіз стану основних засобів турфірми "БУМЕРАНГ"
Показники | Визначення | 2007 | 2008 | Відхилення |
Залишкова вартість основних засобів, тис. грн.: - на початок року | ОЗзал.поч. | 670 | 691 | 21 |
- на кінець року | ОЗзал.кін. = ОЗзал.поч.+ОЗнад-ЗОзал.виб. | 691 | 706 | 15 |
Коефіцієнт придатності, % - на початок року | Кприд.поч. = ОЗзал.поч./ОЗпоч*100 | 91,78 | 97,73 | 5,95 |
- на кінець року | Кприд.кін. = ОЗзал.кін./ОЗкін*100 | 97,74 | 104,28 | 6,54 |
Коефіцієнт зношення, % - на початок року | Кзн.поч. = 100-Кприд.поч. | 8,22 | 2,27 | -5,95 |
- на кінець року | Кзн.кін. = 100-Кприд.кін. | 2,26 | -4,28 | -6,54 |
Таким чином, основні засоби, що вибувають з експлуатації, придатні на 10%, тобто їх залишкова вартість становить 10% від первинної: ОЗзал.виб = 0,1*ОЗвиб. Залишкова вартість основних засобів на початок звітного року дорівнює їх залишковій вартості на кінець минулого року. Залишкова вартість ОЗ на початок звітного року збільшилась на 21 тис. грн.,на кінець звітного року - на 15 тис .грн.,коефіцієнт придатності ОЗ на початок звітного року збільшився на 5,95%, а на кінець - на 6,54%,а коефіцієнт зносу на початок звітного року зменшився на 5,95%,а на кінець року - на 6,54%. Отже, стан основних засобів залежить від їх зношення, придатності, та їх залишкової вартості. За рахунок чого зношення у 2008 році зменшилося, а придатність навпаки.
Таблиця 2.4 Аналіз ефективності використання основних засобів
Показники | визначення | 2007 | 2008 | Відхилення |
Фондовіддача, грн./грн. | Фв = О/ОЗ | 5,31 | 6,2 | 0,89 |
Фондозабезпеченість, грн./грн. | Фзаб = ОЗ/О | 0,2 | 0,16 | -0,04 |
Фондоозброєність праці, тис. грн. /особу | Фоз.пр. = ОЗ/Ч | 6,53 | 6,34 | -0,19 |
Таким чином, фондовіддача у звітному році збільшилась на 0,89 тис. грн., фондозабезпеченість зменшилась на 0,04 грн. грн, фондоозброєність праці у порівнянні з минулим роком у звітному році зменшилась на 0,19 тис.грн . Отже, фондовіддача у 2008 році в порівнянні з минулим роком збільшилась; проте зменшились фондозабезпеченість та фондоозброєність.
Не менш цікавим виявляється аналіз ефективності діяльності (див. табл. 2.5-2.7).
Таблиця 2.5 Аналіз активів туристичної фірми "БУМЕРАНГ"
Показники | Позначення | 2007 | 2008 | Відхилення |
Обсяг туристично-екскурсійних послуг, тис. грн . | О | 3800 | 4300 | 500 |
Чисельність туристів, осіб | К | 48 | 50 | 2 |
Фонд оплати праці, тис. грн. | ФОП | 1600 | 1720 | 120 |
Амортизаційні відрахування, тис. грн . | АВ | 150 | 130 | -20 |
Вартість послуг інших організацій, тис. грн . | Пін | 196 | 225 | 29 |
Активи (майно), тис. грн.: - на початок року | Апоч | 1100 | 1080 | -20 |
- на кінець року | Акін | 1080 | 1020 | -60 |
Власний капітал, тис. грн.: - на початок року | ВКпоч | 700 | 710 | 10 |
- на кінець року | ВКкін | 710 | 790 | 80 |
Згідно з результатами таблиці можемо зазначити, що у 2008 році обсяг туристично-екскурсійних послуг збільшився за рахунок збільшення чисельності туристів та вартості послуг.
Серед головних причин, також вважаємо і продуктивні договірні відносини з партнерами тур фірми та контроль за договорами з клієнтами.
Таблиця 2.6 Аналіз операційних витрат
Показники | визначення | 2007 | 2008 | Відх-ня |
Операційні витрати, тис. грн. | ОВ = ФОП+АВ+Пін+Він | 2237,9 | 2075 | -162,9 |
У т.ч.: - витрати на оплату праці | ФОП | 1600 | 1720 | 120 |
- амортизаційні відрахування | АВ | 150 | 130 | -20 |
- вартість послуг інших організацій | Пін | 196 | 225 | 29 |
- інші витрати | Він = 0,15*(ФОП+АВ+Пін) | 291,9 | 311,25 | 19,35 |
Питомі витрати, грн./грн. | Впит = ОВ/О | 0,6 | 0,5 | -0,1 |
Загальна кількість операційних витрат у звітному році зменшилась на 162,9 тис. грн., з них витрати на оплату праці збільшились на 120 тис. грн., амортизаційні витрати також зменшилися на 20 тис. грн ., вартість послуг інших організацій збільшилась на 29 тис. грн., а також інші витрати збільшились на 19,35 тис. грн. Також питомі витрати зменшилися на 0,1 тис. грн., отже, операційні витрати (витрати на оплату праці, амортизаційні витрати, вартість послуг інших організацій та інші витрати), у 2008 році зменшилися, що давало змогу розвиватися підприємству.
Таблиця 2.7Аналіз прибутку і рентабельності тур фірми "БУМЕРАНГ"
Показники | Визначення | 2007 | 2008 | Відх-ня |
Прибуток, тис. грн . | П = О-ОВ | 1562,1 | 2225 | 662,9 |
Чистий прибуток, тис.грн. | Пч = 0,75*П | 1171,6 | 1668,8 | 497,2 |
Рентабельність операційних витрат, % | Ров = П/ОВ*100 | 69,8 | 107,2 | 37,4 |
Рентабельність послуг, % | Рп = П/О*100 | 41,1 | 51,7 | 10,6 |
Середньорічна вартість активів, тис. грн . | А = (Апоч+Акін) /2 | 1090 | 1050 | -40 |
Середньорічна сума власного капіталу, тис. грн. | ВК = (ВКпоч+ВКкін) /2 | 705 | 750 | 45 |
Рентабельність активів (майна), % | Ра = Пч/А*100 | 107,5 | 158,9 | 51,4 |
Рентабельність власного капіталу, % | Рвк = Пч/ВК*100 | 166,2 | 222,5 | 56,3 |
Таким чином, можемо зробити висновок, що прибуток у 2008 році збільшився на 662,9 тис. грн., і відповідно до цього чистий прибуток збільшився на 497,2 тис. грн.,рентабельність операційних витрат збільшилась на 37,4 %,рентабельність послуг – на 10,6%, середньорічна вартість активів зменшилась на 40 тис. грн.,середньорічна сума власного капіталу збільшилась на 45 тис. грн., рентабельність активів збільшилась на 45%, рентабельність власного капіталу також збільшилась на 56,3%. Дане підприємство є прибутковим.
2.2 Характеристика договірних відносин фірми "БУМЕРАНГ"Основними документами при оформленні туристичних послуг, що використовує фірма "БУМЕРАНГ" в своїй діяльності є:
- договір з клієнтами (див. додаток Б);
- договір з підприємствами, які беруть участь у просуванні туристичного продукту;
- туристський ваучер;
- страховий поліс та деякі інші документи.
Договір (угода, контракт) з клієнтами укладається в письмовій формі і містить таку інформацію:
- назву країни, місце призначення подорожі;
- дату початку і закінчення подорожі;
- транспортні засоби, які будуть використані для подорожі, їх клас і комфортність;
- назву готелю, в якому розміщуватимуться туристи, його місцезнаходження, класність, категорію номерів з переліком послуг;
- систему харчування (повний пансіон, напівпансіон, "шведський стіл" або тільки сніданок);
- ціну туристичної подорожі в гривнях та іноземній валюті;
- маршрут та програму екскурсій на кожен день перебування з визначенням їх терміну та тематики;
- транспортно-візові та медичні вимоги в країні перебування.
Договори з іншими організаціями, підприємствами, приватними підприємцями, що беруть участь у формуванні і просуванні туристичного продукту, - це договори з туроператорами, туристичними закладами, з постачальниками і підрядниками - вітчизняними і закордонними партнерами, що забезпечують туристів належними умовами розміщення і харчування, засобами транспорту, організацією екскурсій і відпочинку.
Якщо тур фірми "БУМЕРАНГ", не має можливості заздалегідь оплачувати закордонні тури, то в такому випадку вона організовує свою роботу з іноземними туроператорами й українськими туристами в такий спосіб:
- укладає договори з іноземними туроператорами про співробітництво, відповідно до яких одна сторона (іноземний туроператор) зобов'язується надати турпослуги (відповідної якості і за ціною, визначеною у договорі) туристам, що направляються українською турфірмою, інша сторона (українська турфірма) бере на себе зобов'язання з комплектації туру закордонного туроператора, організації перевезення туристів до місця початку туру тощо;
- укладає договори з українськими туристами, які бажають скористатися послугами іноземного туроператора, одержуючи від них (туристів) грошову суму, що включає в себе повну вартість закордонного туру і винагороду української турфірми;
- перераховує кошти, отримані від українського туриста (за вирахуванням своєї винагороди) іноземному туроператору.
Туристичні фірма "БУМЕРАНГ" сплачує валютою за оформлення віз, коли не було касового апарату розрахунки здійснювались через ощадкасу.
Перерахування валюти іноземному партнеру здійснюється після отримання від нього рахунку-фактури, на основі якого оформляється заявка на купівлю валюти.
Відповідно до укладених договорів розробляються програми турів і складаються калькуляції на кожну туристичну поїздку. До договорів (контрактів) туристичні партнери додають зразки своїх туристських ваучерів (на внутрішньому ринку - путівок).
За всіма укладеними договорами на тур фірмі "БУМЕРАНГ" організований ретельний контроль та ведеться облік (нажаль – в ручну).
Рис.2.2 Організація обліку договірних зобов’язань в тур фірмі "БУМЕРАНГ"
Ще одною формою договірних відносин, що використовує тур фірма "БУМЕРАНГ" є ваучер. Туристський ваучер (путівка) [11] - документ, що підтверджує статус особи чи групи осіб як туристів, оплату послуг чи її гарантію і є підставою для отримання туристом чи групою туристів туристичних послуг. Це письмовий акцепт суб'єкта туристичної діяльності на виробництво та продаж туристичного продукту. Він (вона) є невід'ємною частиною угоди, а також документом первинного обліку в суб'єктів туристичної діяльності.
Ваучер є фінансовим документом, необхідним для здійснення розрахунків між туристичними підприємствами, що направляють і приймають туристів. Бланк ваучера виготовляється друкованим способом у трьох примірниках під єдиним номером на папері формату А5, який є єдиним за формою як для туриста, що здійснює подорож індивідуально, так і для групи туристів (з обов'язковим зазначенням списку групи). Перший і другий примірники ваучера видаються під розпис туристу, що здійснює подорож індивідуально, чи керівнику туристичної групи перед початком подорожі. Третій примірник ваучера зберігається в бухгалтерії туристичної фірми, що направляє туриста.
Інформація про кількість реалізованих ваучерів і напрямки пересування туристів відповідно до таких ваучерів надається суб'єктами туристичної діяльності разом з поданням статистичної звітності за формою № 1-ТУР (річна), за формою № 1-ТУР (к) (за півріччя і 9 місяців), затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 04.03.98 р. № 96.
Туристична путівка є предметом реалізації туристичної фірми.
Слід зазначити, що погляди щодо дати виникнення доходу від реалізації в бухгалтерському обліку туристичної фірми різняться. Суперечність зводиться до двох підходів. Згідно з першим, дохід виникає в тому звітному періоді, в якому здійснюється продаж путівки, а не тоді, коли фактично відбулася подорож. Претензії, які можуть бути висунуті туристом, не є підставою вважати продукцію нереалізованою. Отже, дохід туристичної фірми виникає на дату надходження коштів на її поточний рахунок або до каси в оплату турпродукту.
Другий підхід полягає у визнанні доходу тільки за датою закінчення туру, що більше відповідає національним стандартам бухгалтерського обліку і частіше використовується на практиці.
Суб'єкти туристичної діяльності, які займаються організацією і обслуговуванням іноземних туристів в Україні, повинні дотримуватися вимог Положення [11], зокрема, їм необхідно щороку оформляти референс - підтвердження Міністерства закордонних справ того, що зарубіжні партнери (за угодами) матимуть візову підтримку консульських установ України за кордоном у разі їх звернення для оформлення туристичних віз іноземцям для подорожі в Україну.
Суб'єкти туристичної діяльності, які приймають іноземних туристів, повинні вести облік усіх документів із в'їзду, виїзду та переміщення туристів в Україні, а саме:
- договорів (контрактів) з іноземними партнерами про співробітництво з обслуговування іноземних туристів в Україні;
- аналогічних договорів з вітчизняними партнерами;
- листів-замовлень іноземного партнера на обслуговування іноземних туристів;
- підтверджень суб'єктів туристичної діяльності іноземному партнеру щодо готовності до приймання іноземних туристів;
- звернень суб'єктів туристичної діяльності в державні заклади і узгоджень з реєстрації і перебування туристів в Україні;
- документів, які підтверджують здійснення трансферу, бронювання місць у готелі для туристів та їх проживання;
- маршрутів і програм туристичних подорожей іноземних туристів, проведення екскурсій тощо.
Суб'єкт туристичної діяльності повинен вести журнал обліку іноземних туристів, де зазначають: прізвище та ім'я іноземця; громадянство; країну, з якої приїхав турист в Україну; серію, номер і дату видачі національного паспорта іноземного туриста; дату в'їзду в Україну, дату і пункт виїзду з України; підприємство розміщення туриста; маршрут туру.
Проведене дослідження свідчить, що на тур фірмі "БУМЕРАНГ" належним чином виконуються всі вимоги щодо реалізації договірних відносин. В той самий час виділяємо і деякі недоліки:
- облік за договорами ведеться в ручну, що уповільнює процедуру контролю за їх виконанням;
- не застосовується програмне забезпечення та ПЕОМ для обліку договорів;
- договори з партнерами недосконалі, поверхневі і припускають узагальнення та неточності.
Як було зазначено в розділі 2 даного дослідження тур фірма "БУМЕРАНГ" а активно співпрацює близько з 138 фірмами, організаціями та приватними підприємцями. Адміністрація тур фірми розглядає їх як партнерів і пишається надійністю зв’язків та ефективністю договірних відносин. В той самий час, через недбале ставлення до форми договору на реалізацію туристського продукту (агентського договору) компанія втратила в 2007 році 75 тис. грн. на спалу штрафних санкцій та неустойки, в 2008 році ця сума зросла на 22 тис. грн. і на 01.01.2009 року становила 97 тис. грн . Для тур фірми "БУМЕРАНГ" - сума чимала.
Діючий договір було розроблено в 2001 році, коли компанія лише виходила на новий, для себе, туристичний ринок. З того часу відбулись зміни в законодавстві України, внесені зміни в Цивільний Кодекс, змінилось правове та економічне оточення, тому назріла необхідність переглянути форму агентського договору, уточнити, вдосконалити більшість його статей.
Так, (див. додаток А),з метою уніфікації та скорочення тексту агентського договору, на наш погляд, слід навести всю термінологію, яка використовується за текстом. Це дозволить уникнути подвійного сприйняття змісту, дозволить зекономити час на вивчення головних статей, зменшить помилки. Пропонуємо обвязково, в самому початку агентського договору зазначити, що:
"Договір" – цей договір;
"Сторони" - Туроператор та Турагент;
"Замовлення Турагента" - заповнений Турагентом бланк, відповідної форми, на паперовому носії для замовлення (у необхідних випадках - бронювання) турпродукту;
"Підтвердження Замовлення" - відповідь Туроператора по електронних чи факсимільних засобах зв'язку на Замовлення Турагента, зокрема у формі рахунку Туроператора на оплату замовленого турпродукта, у якій міститься (зі змісту якої випливає) згода Туроператора на надання турпродукта.
"Анулювання" - письмова відмова Турагента від замовленого та/чи придбаного у Туроператора турпродукта чи його частини, виконана виключно на письмовому носії та надана Туроператору в оригіналі, або по факсимільному зв’язку;
"Зміна Замовлення Турагента" - скасування попереднього Замовлення Турагента та подання нового Замовлення Турагента, що має відмінність від раніше поданого.
До предмету договору не маємо зауважень – він простий і прозорий. Що ж до порядку виконання договору, то на наш погляд, його слід визначити більш детально. Так, пропонуємо зазначити, що на підставі цього Договору Турагент має право від імені Туроператора укладати договори на туристичне обслуговування з туристами, а також укладати свої агентські договори щодо реалізації турпродукта, при цьому Турагент бере на себе всю відповідальність за дії субагента.
Для реалізації цього права Турагента Туроператор зобов’язаний:
- Забезпечити Турагента довідковими, методичними, рекламними й іншими матеріалами, які, на думку Туроператора, є необхідними для підготовки та укладення Турагентом договорів на туристичне обслуговування.
- В період дії цього Договору оперативно, протягом 48 годин, надавати консультаційну допомогу Турагенту при виникненні в нього ускладнень при підготовці і укладенні конкретних договорів на туристичне обслуговування.
- Вчасно інформувати (зокрема, по електронній пошті) Турагента про зміни у порядку обслуговування і перевезення туристів, а саме про: зміни вартості туру, зміни цін на авіаквитки авіакомпанією, дату, з якої діють нові ціни на турпродукт чи його частину.
У випадку зміни програми поїздки, Туроператор інформує про це Турагента письмово (зокрема, по електронній пошті), про що Турагент повідомляє клієнтів. Якщо Турагент не передає відповідну інформацію клієнту, то Туроператор не несе відповідальності за претензії, що виникли в результаті цього зі сторони клієнта.
- У випадку збільшення вартості туристичного продукту Туроператор інформує Турагента про це із зазначенням причин такого збільшення та пропонує доплатити вартість туристичного продукту, зокрема у формі виставлення рахунку для оплати. В цьому разі Турагент має право:
погодитися із запропонованими умовами та здійснити відповідну доплату у строки, що встановлені для оплати турпродукту;
анулювати Замовлення без сплати штрафних санкцій.
- Здійснювати страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) на підставі угод із страховиками.
- Оформляти, придбавати та передавати представникам Турагента виїзні документи туристів (проїзні документи, страхові поліси, ваучери), обов'язок по наданню яких лежить на Туроператорі і які підтверджують надання туристу турпродукта. Передача таких документів здійснюється в офісі Туроператора представнику Турагента не пізніше, ніж за 5 годин до початку туру або безпосередньо туристу в пункті початку туру. Відсутність у представника Турагента належним чином оформлених повноважень на отримання таких документів надає право Туроператору відмовити у видачі документів. Неповна чи несвоєчасна оплата Турагентом турпродукту надає право Туроператору відмовити у видачі таких документів.
- Здійснювати бронювання усіх видів послуг, що входять у замовлений турпродукт, за наявності можливості у Туроператора надати такі послуги та за умови виконання Турагентом обов’язку.
- Протягом 2-х робочих днів з дня бронювання (замовлення) послуг надавати Турагенту Підтвердження Замовлення у вигляді рахунку на оплату вартості турпродукта або у формі окремого документа про підтвердження. Форму Підтвердження Замовлення (рахунок на оплату чи окремий документ) обирає Туроператор.
- Відповідно до Замовлення Турагента, підтвердженого Туроператором, та на підставі зробленого бронювання послуг надавати турпородукт Турагенту для реалізації.
- Надавати Турагенту необхідну інформацію про турпродукти (відомості про маршрути, строки їх виконання, тарифи, ціни, документи та ін.).
На жаль в діючому на цей час тексті договору відсутня деталізація порядку розрахунків за агентським договором, що, відповідно призводить до зловживань, дебіторської і кредиторської заборгованості. Слід, на нашу думку прописати в договорі, окремою статтею, що турагент здійснює повну оплату замовленого турпродукту згідно виставленого Туроператором рахунку протягом трьох банківських днів з моменту отримання рахунку, але в будь-якому випадку не пізніше ніж за один день до початку подорожі. У випадку одержання Турагентом рахунку за одну, дві чи три доби до початку подорожі, строк оплати також становить три банківські дні, але при цьому Турагент повинен підтвердити своє зобов’язання (про сплату вартості туру протягом трьох банківських днів) гарантійним листом. При несплаті коштів в строки, визначені в гарантійному листі, Турагент зобов’язаний сплатити Туроператору штраф у розмірі 30% (тридцять) відсотків вартості турпродукту незалежно від сплати інших штрафних санкцій (за їх наявності).
Несвоєчасна, неповна оплата Турагентом вартості турпродукта наділяє Туроператора правом відмовити в наданні турпродукта, навіть якщо Турагент вже отримав Підтвердження Замовлення. Така відмова здійснюється Туроператором в односторонньому порядку без повідомлення про це Турагента, тобто тур вважається анульованим автоматично, якщо Туроператор не повідомить Турагента про дійсність туру.
У разі відмові Туроператора від надання турпродукта за один день до початку туру через причини, зазначені у відповідному пункті цього Договору, Турагент зобов’язаний сплатити штраф Туроператору в розмірі 100% (сто) відсотків від вартості турпродукту.
У разі належного виконання своїх зобов’язань за Договором Турагент одержує винагороду. За виконання зобов’язань в розмірі ____________ (________) відсотків від вартості турпродукту. Турагент утримує свою винагороду з плати, отриманої від реалізації турпродукту клієнтам.
Усі види платежів по Договору провадяться в гривнях.
Несвоєчасна чи неповна оплата Турагентом виставленого Туроператором рахунку знімає з Туроператора всю відповідальність, пов'язану з виконанням зобов'язань за цим Договором. У цьому випадку Туроператор залишає за собою право анулювати Замовлення Турагента із застосуванням штрафних санкцій. Виставлений Туроператором рахунок на оплату є відповідним письмовим попередженням Турагента.
У разі, якщо Замовлення Турагента було погоджено Туроператором, проте Турагент не отримує рахунок на оплату, він повинен вживати необхідних заходів для отримання такого рахунку від Туроператора, оскільки турпродукт надається Турагенту тільки після його оплати, якщо інше не передбачено цим Договором.
Турагент має право зменшити ціну реалізації турпродукту, встановлену Туроператором в прайс-листах, виключно в межах і за рахунок своєї агентської винагороди, передбаченої за реалізацію даного турпродукту.
У разі реалізації Турагентом турпродукту за ціною, вищою ніж та, що встановлена Туроператором, всі додатково отримані кошти залишаються у власності Турагента.
В момент передачі Турагенту (туристу) туристичного ваучера та, при необхідності, інших документів, необхідних для здійснення туристичної подорожі, Сторони підписують акт наданих послуг, що підтверджує факт бронювання Туроператором місць в готелі, транспортного обслуговування, страхування туриста, а також факт повної оплати Турагентом замовлених у Туроператора послуг.
Протягом 5 (п’яти) робочих днів з моменту завершення туру, Сторони підписують акт наданих послуг, що підтверджує фактичне отримання туристом послуг, які були замовлені для нього Турагентом у Туроператора, а також відсутність фінансових та інших претензій у Сторін одна до одної.
Також вважаємо за необхідне додати деякі уточнення в розділ, що присвячений відповідальності сторін, так у випадку порушення (невиконання чи неналежного виконання) своїх зобов'язань за цим Договором однією із Сторін, Сторона, що порушила свої зобов'язання, несе відповідальність відповідно до чинного законодавства України, а також виплачує іншій Стороні неустойку.
Під невиконанням чи неналежним виконанням зобов'язань за Договором розуміється:
Для Турагента:
- надання неповного пакета документів для оформлення туру;
- надання неправильно оформлених документів чи документів, що містять невірну інформацію;
- несвоєчасна чи неповна оплата рахунків Туроператора;
- несвоєчасне анулювання, внесення змін у Замовлення Турагента;
- ненадання туристам інформації про загальні правила продажу турпродукту, у т.ч. інформації про умови здійснення подорожі, включаючи інформацію, зазначену в тексті цього Договору;
- якщо не проведена перевірка наявності та правильності оформлення паспортних та візових документів у туристів відповідно до цього Договору;
- інше невиконання або неналежне виконання умов цього Договору.
У випадку невиконання або неналежного виконання зобов'язань по оплаті турпродукту (п.4.1.) Турагент зобов'язаний перерахувати Туроператору пеню в розмірі 0,5 % вартості турпродукту за кожен день прострочення, якщо за ті чи інші порушення цим Договором не передбачено інший розмір штрафних санкцій.
У випадку анулювання Турагентом раніше поданого Замовлення штрафні санкції для Турагента складають:
Строк відмови до початку туру Штраф
Від 21 (двадцяти однієї) до 15 (п’ятнадцяти) діб /25 (двадцять п’ять) відсотків від загальної суми. Від 14 (чотирнадцяти) до 8 (восьми) діб/50 (п’ятдесят) відсотків від загальної суми. Від 7 (сіми) до 2 (двох) діб/75 (сімдесят п’ять) відсотків від загальної суми. 1 (одна) доба і менше, або неявка на рейс/100 (сто) відсотків від загальної суми туристичних послуг
Якщо це передбачено спеціальними тарифами авіаквитків на регулярні авіарейси або спеціальними умовами турів, то Турагент зобов’язаний відшкодувати і збитки, які перевищують штрафні санкції, вказані в таблиці даного пункту. При цьому слід мати на увазі, що тариф авіаквитків на чартерні авіарейси є таким, що не повертається. І так далі.
Турагент несе повну відповідальність за наявність у туристів і правильність оформлення необхідних паспортних та візових документів на в’їзд і виїзд в розмірі завданих Туроператору збитків і сплачує всі витрати, які виникають чи можуть виникнути у Туроператора у зв’язку з їхньою відсутністю.
Повний текст нового договору наводимо в додатку А до даної курсової роботи. Також звертаємо увагу на необхідність і подальшого перегляду договорів, оскільки мінливість законодавства, ринкового оточення вимагає деталізації деяких аспектів договірних відносин, а особливо в період кризи.
3.2 Рекомендації щодо комп’ютерного обліку договірної діяльностіАвтоматизована система управління туристичного бізнесу та обліку договорів призначена для автоматизації процесів контролю та налагодження обліку договорів туристичних підприємств. Програмний комплекс об'єднує функції розробки, накопичення, оформлення та обліку договорів. Перші аналогічні системи були апробовані і реалізовані на туристичних фірмах та в туроператорів Росії та країнах Балтії.
Результати впровадження показали, що застосування оптимальних алгоритмів обліку, календарного планування, реалізованих в системі, в умовах складних договірних відносин між партнерами по туристичному бізнесу та клієнтами туристичної компанії дає сильну віддачу при комплексному вирішенні завдань організації договірних відносин, управління інформаційними потоками, підготовки господарської документації, оперативного календарного планування, диспетчеризації туризму (див. рис. 3.1).
Рис. 3.1 Зовнішній вигляд роботи АРМу
Розробки системи велися за безпосередньої участі керівників і фахівців туристичних фірм, що дозволило розробити сучасну виробничу автоматизовану систему, яка об'єднує найкращі наукові досягнення в галузі управління договірними процесами і досвіду фахівців туристичних підприємств.
На даний момент система об'єднує наступні АРМи:
- турменеджерів комерційної служби;
- менеджера з підготовки договорів;
- диспетчерів турагенства;
- економістів;
- обліку виданих туристичних ваучерів;
- керівників служб готельного сервісу та транспортного обслуговування;
- договорів з клієнтами (агентських договорів).
Основні функції системи (див. рис.3.2).
Рис. 3.2 Оформлення комерційної пропозиції з застосуванням АРМу
1. Функції менеджерів комерційної служби:
Ведення комерційних договорів зі сторонніми організаціями на надання туристичних послуг;
Облік інших підприємств;
Формування комерційних пропозицій від сторонніх замовників і вимог;
Розрахунок попередньої вартості туристичних послуг;
Формування попередніх кошторисів;
Контроль виконання туристичних договорів;
Редагування договору;
Комерційна пропозиція за договором.
2. Опції туроператора:
Формування замовлень;
Розробка схеми маршруту;
Розробка структури договору;
Розробка і аналіз схеми договору з авіакомпанією;
Розробка і аналіз схеми договору з готельним господарством;
Розробка і аналіз схеми договору з об’єктами громадського харчування;
Розробка і аналіз схеми договору з автотранспортним підприємством;
Розробка і аналіз схеми договору з рецептивним туроператором;
Розробка і аналіз схеми договору з клієнтом тур фірми;
Прив'язка договору до схеми маршруту;
Ведення архіву туристичних договорів;
Облік виконання договірних зобов’язань партнерами;
Облік виконання договірних зобов’язань тур фірмою;
Розробка завдань для підрозділів і служб туристичної фірми, контроль за її виконанням;
Календар зустрічей, робіт, заходів рекламного характеру;
Календар бухгалтера тур фірми.
Рис. 3.3 Управління договором, додавання договору
3. Опції диспетчера турфірми:
Управління договорами (див.рис.3.3);
Додавання нового договору, зміна окремих умов договору;
Формування місячного портфеля замовлень;
Формування плану роботи турфірми;
Формування завдань на виконання поточних технологічних завдань турфірми;
Розподіл завдань між менеджерами турфірми;
Розрахунок завантаження менеджерів;
Коригування планів з урахуванням поточного стану фірми;
Формування звітів з договірної діяльності;
Плановий журнал замовлень.
4. Опції економіста:
Розрахунок нормативної вартості робіт за договором;
Формування економічної звітності по виконаних договорах.
5. Функції керівників служб:
Формування консолідованої управлінської звітності по договірним відносинам;
План-факт виконання договорів;
Табличне подання та облік договорів, графічне представлення договірних відносин тур фірми:
Ведення статистики договорів.
За оцінками фахівців, за рахунок використання автоматизованої системи управління в турфірмі в середньому на 5-7% зросла продуктивність праці, скоротилися терміни виконання договорів, спростився розрахунок собівартості, зменшився час на оформлення договору, зменшилась кількість помилок і, головне, зменшилась на 15% сума штрафів та неустойок за невиконання або неналежне виконання договорів. Крім того, система дозволяє вести статистику договорів та автоматизувати розподіл замовлень.
Демонстраційні версії: 2.0 - використовує СУБД Interbase, розроблена в Borland Delphi, 3.0 - Microsoft SQL Server, працює на платформі. Net 1.1.
Для роботи цієї версії буде потрібно встановити Microsoft. Net 1.1 і Microsoft SQL Server 2000 (MSDE 2000). Net також доступний в дистрибутиві Windows XP (файл dotnetfx.exe), а MSDE 2000 - в Office 2003 (файл MSDE2KS3.exe).
Туризм як форма надання послуг є одним з видів підприємницької діяльності.
Договірні відносини суб'єктів підприємництва є частиною взаємних зобов'язань. Особлива увага на сьогоднішній день, згідно діючого законодавства, приділяється порядку укладання договору, його зміні та розірванню.
Такою формою, наприклад, є туристичний договір або ваучер - фінансово-правовий документ, який "підтверджує статус особи або групи осіб як туристів, оплату послуг чи їх гарантію і є підставою для отримання туристом або групою туристів туристичних послуг" (Закон України "Про туризм", СТ.1).
Сторонами в договорі можуть бути лише особи, які мають цивільну правоздатність, а стосовно до підприємництва, ще й право на укладення договору від свого імені. Надзвичайно важливим в умовах переходу до ринкових відносин є проголошення принципу свободи туристичного договору. Цей принцип полягає в тому, що громадяни та юридичні особи вільні в укладанні договору, причому як передбаченого, так і не передбаченого законодавством.
Темою даної курсової роботи є договірні відносини в туризмі.
Мета дослідження: визначити актуальні цивільно-правові проблеми становлення та розвитку договірних відносин в галузі туризму та розробити концептуальні практичні рекомендації щодо їх вирішення.
Робота складається з трьох розділів:
В першому ми визначаємо сутність та природу договірних відносин в туризмі та провели дослідження правового регулювання договірних відносин в Україні.
В другому - проаналізували договори, укладені діючою тур фірмою "БУМЕРАНГ". В третьому - підготували практичні рекомендації щодо покращення договірних відносин.
Предметом даного дослідження виступали процеси становлення та розвитку договірних відносин в галузі вітчизняного туризму. Об’єктом дослідження – договірна діяльність туристичної фірми "БУМЕРАНГ".
Нормативними актами визначено безліч можливих договорів, що можуть використовуватись в галузі. Тут і цивільно-правові і господарські договори (трудові, купівлі продажу, про оренду, підряду, страхування), але основну масу договорів представляють договори на туристичне обслуговування, договір на екскурсійне обслуговування, договір на готельне обслуговування та ваучер. Про них трохи докладніше:
Відповідно до цього договір на туристичне обслуговування передбачає, що одна сторона (туроператор, турагент) за встановлену договором плату зобов'язується забезпечити надання за замовленням іншої сторони (туриста) комплексу туристичних послуг (туристичний продукт).
До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом та не суперечить суті зобов'язання.
Ми визначили певні недоліки в організації обліку та оформленні договірних відносин в туристичній фірмі "БУМЕРАНГ", а саме: облік за договорами ведеться в ручну, що уповільнює процедуру контролю за їх виконанням; не застосовується програмне забезпечення та ПЕОМ для обліку договорів; договори з партнерами недосконалі, поверхневі і припускають узагальнення та неточності.
Відповідно до виявлених недоліків нами були підготовлені ряд пропозицій, щодо вдосконалення змісту агентського договору, а також впровадження на підприємстві відповідного АРМу для обліку і контролю за укладеними договорами. Даний програмний продукт не складний і дозволяє в діалоговому режимі покращити процедуру укладення договорів та забезпечити належний нагляд за умовами.
1. Цивільний кодекс України. yurist-online.com/ ukr/uslugi/ yuristam/ kodeks/003.php
2. Закон України "Про туризм" від 15.09.95 р. № 324/95-ВР у редакції Закону України від 18.11.2003 р. № 1282.
3. Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.91 р. № 959-ХІІ зі змінами та доповненнями.
4. Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000 р. № 1775-ІП.
5. Постанова Кабінету Міністрів України "Про правила в'їзду іноземців в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію" від 29.12.95 р. № 1074.
6. Перелік санаторно-курортних закладів, операції з продажу путівок в які на санаторно-курортне лікування дітей не підлягають обкладенню податком на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.97 р. № 835.
7. Наказ Держкомітету України з питань регуляторної політики і підприємництва, Держкомітету молодіжної політики, спорту і туризму України "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з організації іноземного, внутрішнього, зарубіжного туризму, екскурсійної діяльності" від 17.01.2001 р. № 7/62.
8. Положення про порядок видачі референса суб'єктам туристичної діяльності України, затверджене наказом Міністерства закордонних справ та Держкомтуризму від 25.12.96 р. № 164-09/61 зі змінами та доповненнями.
9. Методичні рекомендації з обліку витрат, які входять до собівартості туристичного продукту, та порядок формування фінансових результатів, які враховуються при оподаткуванні прибутку суб'єктів туристичної діяльності, затверджені наказом Державного комітету України з туризму від 04.06.99 р. № 23.
10. Методичні рекомендації з використання туристичного ваучера, затверджені наказом Держкомтуризму України від 16.08.96 р. №40.
11. Правила проведення туристичних подорожей з учнівською і студентською молоддю України, затверджені наказом Міністерства освіти України від 06.04.99 р. № 96.
12. Азар В. Туризм - еще один феномен XX века // Туризм: практика, проблемы, перспективы, №5, 2002
13. Ансофф И. Стратегическое управление: Пер. с англ.- М.: Экономика, 1989.
14. Бланк И.А. Менеджмент в туризме. - К : Украинско-Финский институт менеджмента и бизнеса, 1997.- 408 с.
15. Борозняк В.С. Перспективи розвитку українського туризму // Бізнес, №15, 2002 – с. 15-16;
16. Бочарников С.А. Финансово-экономический анализ деятельности турфирмы, М.: Финансы и статистика, 2000.- 270с.
17. Волков С.Н Туризм и информатизация общества. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 254с.
18. Гаспарян А.А. Розвиток гірського туризму в Україні. //Бізнес, 2003, №5
19. Гнатів О.К. Проблеми розвитку вітчизняного туризму // Економіка України, №5, 2003, с.23-25.
20. Заїкина О.О Внесок туристичної галузі в подолання економічної кризи, http://www.niss.gov.ua;
21. Иванов В.М, Красильников В.П. Менеджмент в туризме.- М.: Финансы и статистика, 2002.- 345с.
22. Иванова Т. Е., Платова Т. В. Основы информационного маркетинга. Учебн. пособие. — Ярославль, ЯрГУ, 1990.
23. Качанівський В.С. Концепція розвитку туризму в Україні. – Л.: Брама, 2003. – 317с.
24. Кириченко О.А Туризму кваліфікованих фахівців. – Політика і час. – 1997. - №8
25. Папирян Г.А. Экономика туризма, М.: Финансы и статистика, 2000. – 435с.
26. Статистичний бюлетень ДТА України за 2004-2008 рр.
27. Харрис Г., Кац К. Стимулирование международного туризма.- М.: Финансы и статистика, 1992.- 578с.
28. http://www.itravel.ru – туристичний інформаційний сервер
29. http://www.turism.ru – статистичний сервер в галузі туризму
Додаток А
АГЕНТСЬКИЙ ДОГОВІР
на реалізацію туристичного продукту № _______
м. Львів " " 200 р.
Товариство з обмеженою відповідальністю "БУМЕРАНГ", яке є платником єдиного податку, іменоване надалі "Туроператор", в особі Генерального директора Гресь Олени Робертівни, який діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та _____________________________________, яке є платником _____________________, іменоване надалі "Турагент", в особі ____________________________, який діє на підставі ___________________, з іншої сторони, уклали цей Договір про нижченаведене:
... як такі види послуг, як внутрішньо маршрутний транспорт, послуги екскурсоводу, та інші турист оплачує повністю. Через це індивідуальні тури не досить доступні кожному туристу. 1.2 Законодавчі основи договірних відносин ТОВ «ВОТУР Підприємницька діяльність від прийняття рішення про створення і державну реєстрацію суб’єкта підприємництва до прийняття рішення про припинення її діяльності – зді ...
... стан туристичної галузі в Україні, наявність позитивних зрушень у розвитку сільського зеленого туризму як прибуткового і найменш капіталомісткого виду туризму. Метою дослідження є аналіз стану міжнародного туризму на Херсонщині для розробки проектних рішень щодо його розвитку. Тому в процесі виконання роботи: 1. Проаналізована діяльність суб'єктів туристичної індустрії та зроблено висновок про ...
... ічного планування виділяють 5 рівнів: 1. Ситуаційний аналіз. Ситуаційний аналіз – це процес виявлення ринкових можливостей туристичного підприємства, заснований на результатах маркетингових досліджень. 2. Планування цілей туристичного підприємства; 3. Розробка альтернативних стратегій 4. Вибір та оцінка стратегії; 5. Розробка оперативних маркетингових планів. В маркетинговій ді ...
... є зайнятість. Як і будь-яка інша сфера господарської діяльності, індустрія туризму є дуже складною системою, ступінь розвитку якої залежить від ступеня розвитку економіки країни в цілому. 1.5. Реалії світового туризму На ПРК доводиться понад 60% усіх прибуттів іноземних туристів і 70-75% поїздок, що відбуваються у світі. При цьому на частку ЄС доводиться біля 40% прибуттів туристів і ...
0 комментариев