5 Особливості соціальної організації та самоврядування

З погляду соціології єврейська спільнота на півдні України геть не відзначалася однорідністю. Були в ній і дуже багаті люди, і не дуже, були люди середніх статків і геть бідні. Були банкіри й торговці, але ж були й ремісники та робітники.

З погляду релігії у єврейського загалу теж не було одностайності. Якщо хасиди твердили, що жодному євреєві не потрібна освіта, бо годі йому опанувати Святе письмо й вивчити Тору, і він уже стане мудрішим та розумнішим за всіх у світі, - то представники помірно ортодоксальної групи, за якими йшли промисловці й фінансисти, а також більшість значніших і дрібніших торговців та ремісників, обстоювали таки потрібність технічних, економічних та інших знань. Були серед євреїв і п р о г р е с и с т и - люди здебільшого з середньою і вищою освітою, з яких багато хто європеїзувався, і догмати Талмуду та вимоги, давньоєврейської віри вважав навіть шкідливим для організації життя цивілізованого єврейства.

Та попри всі соціальні й релігійні розбіжності, жоден єврей не міг кроку ступити без рабина, що керував молитвами в синагозі( місце для організації богослужіння, тлумачив релігійні закони, виконував обов’язкові обряди – шлюбні, родильні, поховальні; не міг обминути також ц а д и к а – „мудрого з мудрих” проповідника і порадника в усіх життєвих та морально-етичних питаннях.

Відігравали свою роль і к а н т о р и при синагогах. Крім того, що вони були учасниками всіх обрядів та служби в церкві, дбаючи про голосовий супровід обрядовій, вони ще й складали акти заручин і шлюбні угоди, виступаючи порадниками у формуванні ділових паперів. У малих поселеннях, де громада не могла утримувати рабина, релігійні та інші потреби єврейського люду задовольняв кантор, обслуговуючи іноді по кілька сіл.

Основу релігійного виховання серед євреїв закладали м е л а м е д и та педагоги-самоуки, покликані, як казали, самим Богом до праці з дітьми, бо не знались ні на фінансах, ні на торгівлі, ні на якомусь ремеслі. Вони виховували дітей у релігійному дусі, а понад те навчали читати, писати й рахувати. Меламеди вищих розрядів навчали дітей також російської грамоти. До школи хедера - дітей брали з 4-5 років. Перебували вони там (найчастіше це було помешкання самого вчителя) з 9 ранку до 9-ої вечора. Субота й неділя - вихідні. За навчання платили батьки.

В більшості міст багаті люди намагалися дати своїм дітям ґрунтовнішу російську освіту. Але в XIX столітті євреїв до гімназій не брали. Тим-то дуже поширеними стали приватні школи, різні комерційні й технічні училища, де викладання йшло російською мовою, все утримання було єврейський. Однак початкове релігійне виховання кожна єврейська дитина мусила пройти в хедері. Так в Одесі першу таку школу було засновано у 1826р.

Отже, в одне ціле, незважаючи на всі соціальні розбіжності, євреїв єднала таки релігія? Якоюсь мірою так. Проте набагато значнішу роль у цьому плані відігравав к а г а л - колективний орган урядування в громаді (щось на зразок ради, тільки не обраної привселюдно, а сформованої без розголосу з найавторитетніших мудреців - старійшин, до слова яких дослухалися, і на розсуд яких покладалися всі). Кагали були різних рівнів, як ми б сказали тепер, селищні, районні та обласний, але функції на них покладались однакові: виконувати роль посередника між державою і єврейським поспільством, кагал провадив громадські справи, збирав податки, стежив за внутрішнім життям громади, був першим суддею в ній. Та найголовніше його завдання полягало в збереженні єврейської окремішності як у вірі, так і в звичаях, етично-моральному поводженні, тобто в усьому тому, що визначає національність. Для цього кагал мав право вдаватися до всіляких заходів, аж до застосування засудження та покарання тих, хто поза межі єврейської виходив.

 


Висновки

 

Так склалося, що єврейський народ став складовою частиною населення Російської імперії та Півдня України, куди російський уряд переселив євреїв, бо намагався не залишати їх у межах власно Росії. Компактне поселення євреїв існували у смузі осілості, в якій євреї і здійснювали свій економічний та культурний розвиток. Такі побоювання з боку влади по відношенню до євреїв були зумовлені тим, що євреїв вважали ворогами Христа, а населення Росії було християнським.

Євреї мали свої особливості у культурному розвитку. І не дивлячись на те, що вони проживали на чужій території, їм вдалося зберегти свою неповторність та самобутність.

Досить міцна організація єврейської спільноти і врядування нею допомагали євреям протягом століть зберігати свою цілісність і самостійність в іноетнічному середовищі. Їхня етносоціальна група завжди була свідома своєї етнографічної ідентичності, сформованої на ґрунті етнічної своєрідності матеріальної, духовної культури народу, у якій би країні вона не жила. Культура як і праця робить людину людиною, вона є якісною характеристикою розвитку суспільства у тому числі і єврейського.


Список літератури

1.       М. Бельский. Книжники – братья Баршай // Ор Самеах. -2005. – № 448.- с.12

2.       М. Бельский. Путеводитель по истории одесских евреев// Ор Самеах. – 2005. №447. – с.5

3.       О. Губарь. Небесполезные люди. Еврейские земледельческие колонии в Новоросийском крае. // Ор Самеах. - 2004. - № 412. – с.11

4.       О. Губарь. А .Симанович – секретарь загадочного фаворита.// Ор Самеах. – 2005. - №489. – с.7

5.       Н. Елисеева. Позорное слово”Погром”. //Ор Самеах. – 2005. - №448. – с.6-7

6.       В. Жаботинский. Избранное. – Иерусалим. „Библиотека - Алия”. – 1990. – 368с.

7.       История еврейского народа: от талмудической эпохи до эпохи эмансипации.- Иерусалим „Библиотека – Алия”. – 1994. – 458с.

8.       История еврейского национального движения. 1870-1914гг. – Иерусалим „Библиотека – Алия”. – 1994. – 374с.

9.       История Росии. Эпоха реакции. Отдел третий. – т.7(часть третья). – 1228с.

10.    Израиль: вчера , сегодня, завтра. Материалы семинара. Израиль 2004-2005. – Иерусалим „Библиотека – Алия”. – 2004. – 526с.

11.    И. Котлер. Почерки по истории евреев Одессы. – Иерусалим. – 1996. – 245с.

12.    Е. Корнеева. С.Я. Боровой: известный исследователь истории евреев Российской империи.// Альманах »Мория ». 2004. – №1

13.    Н. Лесков. Еврей в России. Несколько замечаний по еврейскому вопросу. – М.: Книга. 1990. – 32с.

14.    Народознавство Одещини. Навч. пос. – Кушнір В.Г. – Гермес, Одеса, 1998. – 245с.

15.    Патриція Герлігі. Одеса. Історія міста, 1794-1914. – Критика. – Київ. – 1999. – 382с.

16.    Стивен Циперштейн. Евреи Одессы. История культуры. 1794-1881.- Москва. – Иерусалим, Гемарим, 1995. – 415с.

17.    А. Симанович. Распутин и евреи. – М. – 1994. – 265с.


Информация о работе «Матеріальна та духовна культура євреїв Півдня України у XIX ст.»
Раздел: Краеведение и этнография
Количество знаков с пробелами: 18224
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
255949
0
0

... на особисто вільних землевласників (посполитих) з правом (хоча і обмеженим) володіння оброблюваною ними землею в обмін на сплату податків до військової скарбниці. Значення Запорозької Січі в історії українського народу. Ліквідація козацької республіки в останній чверті XVIII ст. Запорозька Січ — українська козацька республіка. Виникла і розвинулась на Наддніпрянщині, за порогами, в перших ...

Скачать
87905
0
0

... до призначення рушники розрізнялись за технікою виготовлення та вишивання. Кольори та орнамент рушників характерні регіональним особливостям за якими розрізняються «подільські», «поліські», «київські», «гуцульські», «галицькі», «буковинські» і т. д. 5. Регіональні риси традиційного вбрання українців У XIX ст. на всіх теренах України зберігається традиційне вбрання, сформоване в ансамблевий ...

Скачать
371414
1
0

... вчитель". Вони постійно прагнули дати своїм вихованцям міцні знання, формували у них кращі людські риси характеру. Приємним є те, що багато молодих вчителів школи є нашими випускниками.     ДОДАТКИ до Історії села Чемеринці (спогади, записи з інших джерел)[163] Розповідь Круп’яка Семена Історія переселенців, яких доля закинула до села Чемеринців і на Україну, які проживали і ще частина ...

Скачать
44888
0
0

... бездушним, і тоді, подібно до давньогрецького Антея, вона буде нескінченно черпати сили з неї. 6. Мистецтво Становлення професіональної художньої культури України за своєю складністю порівнянне з розвитком науки. Якщо в Західній Європі мистецтво XVI ст. - це мистецтво пізнього Відродження, то в українській культурі деякі ренесансні тенденції перепліталися з середньовічними. Архітектура ...

0 комментариев


Наверх