2.1.2 Розробка інфологічної моделі предметної області
Завдання концептуального інфологічного проектування полягає в одержанні логічної моделі БД у термінах об’єктів ПС та зв’язків між ними, що не залежить від конкретної СУБД й узагальнює інформаційні вимоги потенційних користувачів ІС. Розрізняють два основні методи концептуального інфологічного проектування: низхідне проектування (метод формулювання та аналізу сутностей) і висхідне проектування (метод синтезу атрибутів). Ці методи недостатньо формалізовані, єдиних правил використання їх не існує.
Найпридатнишим для практичного застосування є перший метод. Він складається з двох етапів проектування БД: ідентифікації та моделювання локальних інформаційних структур.
БД у вигляді локальних ER-діаграм і побудови глобальної інформаційної моделі – глобальної ER-діаграми.
Локальні інформаційні структури відповідають локальним задачам.
Проектування глобальної інфологічної моделі даних полягає в інтеграції локальних інформаційних структур, здобутих на попередньому етапі. При об’єднанні локальних інформаційних структур у глобальну використовують поняття – ідентичність, агрегація, узагальнення. Усі вони однаковою мірою належать до типів сутностей або об’єктів ПС та їхніх атрибутів, зв’язків між об’єктами ПС та їхніх атрибутів
Розробляємо тільки в одному Загальному представленні на базі ER-моделі (модель „сутність-зв’язок”). В зв’язку з тим, що предметна область не складна – виділяємо тільки одне локальне уявлення.
1. Формуємо сутності (об’єкти ПС)
1) Начальник кафедри
2) Лабораторія
3) Співробітники лабораторії
4) Майно
5) Технічне обслуговування
2. Формуємо атрибути сутностей
Аналізуємо зв’язки між сутностіми.
Встановимо таки зв’язки в своєму проектуванні бази даних: науково-викладницький склад може викладати багато навчальних дисциплін, одна навчальна група має один напрям підготовки, викладач може викладати і викладає в декількох навчальних групах, а навчальна група вивчає декілька навчальних дисциплін.
1. Аналізуємо зв’язки між сутностями
Рис.4.
Складемо схему інфологічної моделі ПО
Рис.5.
Відношення, що створені на підставі реляційної моделі даних характеризуються властивостями:
1. В таблиці відсутні рядки з однаковими значеннями.
2. Відношення має домени, або стовпці, значення яких відповідає атрибутам, або назвам стовпців.
3. Кожний атрибут має унікальне і’мя
4. Порядок слідування рядків в таблиці довільний.
Кожне відношення являється динамічною моделлю деякого об’єкту предметної області. Для отримання інформації з відношення необхідно мати засоби маніпуляції даними.
Існують 3 типи засобів маніпуляції даними:
1 тип – реляційна алгебра,
2 тип – реляційне зчислення зі змінними кортежами
3 тип – реляційне зчислення зі змінними доменами.
Операції реляційної алгебри ми розглянемо пізніше на прикладі нашої бази даних.
2.2 Даталогічне проектування.
2.2.1 Вибір типу моделі даних
Тип моделі даних в нас – реляційний. Також MS Access – це реляційна офісна програма, що допомагає розробляти реляційні БД, тобто БД, що влючають в себе декілька повязаних між собою таблиць за допомогою ключьових полів. Кожне поле таблиці в реляционной моделі містить визначені фактичні дані по сутностях (об'єктам), як наприклад, конкретні зведення про співробітників лабораторії (посада, освіта, телефон), чи зведення про технічне обслуговування майна лабораторії (дата обслуговування, вид обслуговування і т.п.). Для автоматизації рішення задач нам необхідна могутня реляційна СУБД і система розробки додатків. Практично всі існуючі СУБД мають засоби розробки додатків, які можуть бути використаний програмістами або кваліфікованими користувачами при створенні процедур для автоматизації управління і обробки даних. На жаль, багато систем розробки додатків для створення процедур вимагають знання деякої мови програмування, наприклад С або XBase. В MS Access програмувати можна за допомогою макросів, що ми продемонструємо у практичній частині курсового проекту.
2.2.2 Розробка композиційної системи бази даних
Етап концептуального моделювання – це побудова опису ПО в термінах деякої формальної мови. На підставі змістовного опису ПО, побудованого в результаті виконання етапу аналізу, будується строгий формальний опис інформаційного забезпечення ПО, що автоматизується.
Концептуальне моделювання призначене для інтегрованого опису інформаційного забезпечення ПО, що автоматизується не залежно від її спрійняття окремими користувачами й від способів її реалізації в комп’ютерній системі.
Композиційна схема – це проміжний елемент при переході від інфологічної схеми до логічної схеми бази данних.
Результатом композиції являється логічна схема відношень реляційної бази даних.
Відобразимо на схемі всі транзитивні залежності, після цього можемо розробити кінцеву схему відношень перед побудовою логічної (концептуальної) схеми бази даних „Кафедра”.
Рис.6.
Розробимо композиційну схему в який будуть відсутні транзитивні залежності (рис.7), після чого на підставі цієї схеми будемо розробляти логічну (концептуальну) схему бази даних.
Рис.7.
Перевіримо побудовану композиційну схему на відсутність протирічь (рис.8)
Рис.8.
Логічні і тимчасові протиріччя в БД відсутні, таблиці БД поділяти не рекомендується.
... , поддержке определенным типом (или типами) операционных систем, по вычислительным платформам (ПК, рабочие Unix-станции) и т д.1. Геоинфармационный рынок популярных ГИС продуктов Стремительный рост количества потребителей ГИС-технологий за счет децентрализации расходования бюджетных средств и приобщения к ним все новых и новых предметных сфер их использования. Если до 1993 года основной рост ...
... адміністратор локальної мережі, який є у штатному розкладі і займається усіма проблемами, зв’язаними з комп’ютерами. Рисунок 1.2 – Функціональна схема автоматизованого робочого місця науково-технічної бібліотеки Метою розробки АРМ є - скорочення часу обробки оперативних даних, зменшення кількості помилок при обробці інформації. Основні функціональні вимоги до розроблюваного автоматизованого ...
... пользователей коммутируемой ТФОП к услугам Интернет с помощью аналоговых модемов. При способе PPPoE для организации одновременного широкополосного доступа нескольких пользователей локальной сети Ethernet принципиально достаточно одного постоянного виртуального канала РVС. Очевидна ограниченность необходимых изменений сети доступа при переходе от традиционного доступа к широкополосному с ...
... коммуникационного центра. 51 1. Реферат. В целях комплексной автоматизации документооборота, а также повышения качества диагностики и лечения онкологических больных в Мелитопольском межрайонном онкологическом диспансере, разработан проект информационно-диагностической системы, предназначенной для оперативного ввода, анализа и хранения графической, текстовой лечебно-диагностической информации и ...
0 комментариев