4. Християнська есхатологія
У християнстві есхатологічні елементи спочатку ґрунтувалися на Старому завіті, в якому подяка за земні страждання передбачалися лише для богообраного народу. З розвитком християнства посмертна подяка стала призначатися всім "врятованим", тобто християнам, ведучим праведне життя, а ідея кінця світу стала асоціюватися з майбутнім другим пришестям Христа і Страшним судом. Відповідно до початкової концепції християнства надія на майбутню відплату за несправедливість і пригноблення і вічне блаженство в нагороду за праведне життя робило есхатологічний аспект релігії вельми популярним і мав релігійні почуття народу.
Події, які відбудуться перед Другим пришестям Ісуса Христа на землю описані в Одкровенні Іоанна Богослова. Одкровення Іоанна Богослова — назва останньої книги Нового Заповіту (у Біблії). Часто також згадується як Апокаліпсис .
У книзі Одкровення описуються події, які відбудуться перед Другим пришестям Ісуса Хріста на землю і супроводжуватимуться численними катаклізмами і чудесами (вогонь з неба, воскресіння мертвих, явище ангелів). За допомогою бачень Іоанну відкрилося майбутнє народження антихриста на Землі, друге пришестя Христа, кінець світу, Страшний суд. Книга Одкровення закінчується пророцтвом про те, що перемога Бога над гріхом увінчає важку боротьбу. У оновленому творінні («нове небо і нова земля») Бог перебуватиме серед людей у вічному Небесному Єрусалимі. Закінчується книга Одкровення словами «гряди, Господи Ісусові», що назавжди стали для учнів Христа висловлюванням гарячого бажання наблизити цю прийдешню перемогу. Одкровення підводить підсумок всьому, що було сказане про це в біблейській традиції. Іоанн вдається в нім до образів, запозичених із старозавітних пророцтв, підкреслюючи тим самим спадкоємність старозавітного і новозавітного одкровення. Книга описує також саме друге пришестя Ісуса Христа і події після нього.
Темі другого пришестя Ісуса Христа присвячена безліч пророцтв Нового Заповіту. Сам Ісус Христос також неодноразово говорив про своє друге пришестя на землю про нього ясно учать і апостоли і тому воно було загальним переконанням Церкви у всі часи і увійшло майже до всіх стародавніх символів віри. По ясних вказівках Св. Писання, Церква друге пришестя Христове визнає видимим і не змішує, як роблять іноді раціоналістичні тлумачі, з якими-небудь надзвичайними, але проте невидимими відвідинами Божіїмі Церкви. За словами Ісуса Христа, друге Його пришестя буде видиме всіма, як зовнішнє, мабуть так, як мабуть піднісся Він на небо перед своїми учнями (Деян.1:11). Друге пришестя Ісуса Христа буде славним: Він з'явиться не унічиженним сином людським, як вперше, але як дійсний Син Божий, оточений ангелами, службовцями. Це славне пришестя буде в той же час страшним і грізним, оскільки тепер Христос судитиме мир.
Ісус Христос і апостоли не тільки не указують безумовно на день і годину другого пришестя, але навіть прямо говорять про неможливість для людини знати це. Втім, вони вказали деякі ознаки цього часу, якось: розповсюдження проповіді євангельської по всьому світу, всім народам, зубожіння віри і любові в людях і явище антихриста. Як і в пророцтвах Старого Завіту, пророцтва Нового Заповіту говорять про те, що другому пришестю передуватимуть багато катаклізмів (землетруси) і знамення на небі (затьмарення сонця і місяця, падіння зірок з неба).
5. Ісламська есхатологія — уявлення про кінець світла в ісламі
Безпосередньо перед Кінцем Світу (Яум аль-кийама, «День воскресіння») люди почують звук труби Су’ур, в яку протрубить архангел Ісрафіл. Страшний звук труби уб'є всі живі істоти, і на землі відбудеться страшна буря, сильний землетрус. Зваляться не тільки споруди людей, але і руйнуватимуться вщент всі гори. Кінець Світу торкнеться не тільки Землі. Порушиться гармонія всього всесвіту і в результаті катаклізму відбудеться перевлаштування всього Всесвіту. Після певного часу, відпущеного на таке перевлаштування архангел Ісрафіл повторно дутиме в трубу Су’ур. Після другого голосу Су’ур, воскреснуть всі мертві і будуть покликані на полі Махшар, де аллах Всевишнього вершитиме Свій Справедливий Суд. Кожному воскреслому буде вручена книга з його діяннями, які записувалися при їх житті ангелами, — «Кирамен Катібін». Воскреслі ознайомляться з своїми справами і будуть по ним судимі.
Віра в Судний День, — це також і віра в існування Вагів Мізан. Будуть зважені на тих Вагах всі добрі справи і гріхи. Ніщо не можна буде втаїти. Ні навіть зовсім небагато. Про це сказано в Корані: «І влаштуємо Ми ваги для дня неділі. Не буде скривджена душа ні в чому; хоча було б це вагою гірчичного зерна, Ми принесемо і його. Достатні Ми як лічильники!» (19: 16). Того дня буде дозволено всім, кому ми за життя заборговували (не повернули гроші або річ, відняли що-небудь, образивши кого-небудь, не вибачилися і не покаялися і т. п.) підійти до Весам і узяти частину наших добрих справ. Сказано Посланником: «Не піти людині від Суду до тих пір, поки не буде з нього cпрошено про чотири речі: Де і як провів своє життя? Як використовував своє тіло? Як заробляв на життя і на що витрачав? Як використовував свої знання в житті?».
Деякі з людей, яким буде дозволено увійти до Раю, зможуть побачити аллах Всевишнього.
6. Сучасний науковий погляд на кінець світу
У сучасній науці є поняття про кінець світу, як про точку технологічної сингулярності. Експоненціальне зростання досягнень в області високих технологій, дає підставу вважати, що мир в своєму технологічному розвитку рухається до певної еволюційної асимптоти, деякої крапки на осі часу, при наближенні до якої ряд ключових показників прогресу прагне до нескінченності. Причина експоненціального технологічного зростання досягнень полягає в тому, що кожен приріст досягнень в засобах проектування приводить до збільшення продуктивності майбутніх засобів проектування. Це цикл з позитивним зворотним зв'язком, що підвищує продуктивність засобів проектування.
Термін сингулярность (лат. singularis – окремий, особливий) запозичений у астрофізиків, які використовують його при описі космічних чорних дірок і, в деяких теоріях, почала вселеною – крапки з нескінченно великою масою і температурою і нульовим об'ємом.
Експоненціальні темпи зростання технологічного розвитку вперше були виявлені в середині минулого століття, тоді вважалось, що технологічна сингулярність настане не раніш 2005 р. і не пізніш 2050 р. З тих пір параметри кривої зростання постійно уточнюються. За деякими прогнозами, технологічна сингулярность може наступити близько 2030 року. Основним прогнозованим наслідком ТС вважають виникнення т.з. «людини» поста, тобто повністю або частково синтетичної істоти, яка представлятиме другу (разом з людиною вигляду Homo sapiens) розумну расу у складі нашої цивілізації.
Література
1. Відкрита православна енциклопедія http://drevo.pravbeseda.ru
2. Вікипедія http://uk.wikipedia.org
3. Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона
4. ІСТОРІЯ ВІРИ І РЕЛІГІЙНИХ ІДЕЙ
http://psylib.org.ua/books/eliad03/index.htm
... до "внутрішнього життя", що розкривається як "здатність до товариськості, психологічного розуміння чужого душевного життя... здатність до інтроспекції і споглядальної настроєності" (Кульчицький О. Основи філософії і філософічних наук. Мюнхен, Львів, 1995, С. 155). Антеїзм, екзистенційність та кордоцентризм - характерні риси, якими визначається специфічність, унікальність української світоглядно-фі ...
... також унікальні історичні утворення, обмежені просторово-часовими рамками, що відрізняються характером свого відношення до світу природи, суспільства, самої людини. У руслі культурологічного підходу цивілізація розглядається як соціально-культурне утворення, основу якого складає унікальна однорідна культура, що є свого роду «перетином» культури і суспільства. Спроби зрозуміти відношення поняття « ...
... , мистецтвознавчих, культурологічних тем і проблем, інші – більш докладно, адресно) зробили чималий внесок у проблему яка висвітлюється в нашій магістерській роботі – релігійно-художня символіка мусульманської культури. З аналізу історіографічного доробку досліджуваної нами теми можна зробити висновок, що ії окремі аспекти знайшли часткове висвітлення у працях як зарубіжних, так і вітчизняних ...
... , людина, в якої одним із її осьових переживань є страх перед людьми і їхньою оцінкою - незалежно від того, звідки цей страх приходить - під його дією відчуває небезпеку від суспільства. Попри те, що шизофренічний страх має передусім дезінтеграційний характер, неможливо встановити, що є причина, а що наслідок, чи страх викликає дезінтеграцію, чи дезінтеграція - страх. Причинно-наслідковий закон, ...
0 комментариев