3.4 Кам'яна мозаїка
Мистецтво складання кам'яної мозаїки починалося з нехитрих узорів з кольорової гальки, якими стародавні греки прикрашали внутрішні дворики своїх будинків. Пізніше при оформленні інтер'єрів палаців і храмів стали використовувати гранує, мармур, напівкоштовні і навіть дорогоцінні камені. Першими викладали підлоги, з других створювали дивовижні по красі панно.
Завдяки таким властивостям каменя, як міцність, стійкість до руйнування і старіння, ми і сьогодні можемо милуватися фрагментами дивовижної мозаїчної полови в античних пам'ятниках архітектури, що збереглися на території Еллади. Наприклад, в храмі Зевса (V в. до н.е. ) зображення морських божеств в обрамленні орнаментів складені з дрібних (близько 1 см в поперечнику) рубаних шматочків каменів різного кольору. Так з'явилася одна з основної техніки складання мозаїчних малюнків - набір. У цій же техніці працювали і майстри Стародавнього Риму, складаючи мозаїчні зображення з кубиків або стовпчиків приблизно однакової величини і форми.
Отриману поверхню або шліфували, або, якщо вона знаходилася на достатньому видаленні від глядача, залишали шорсткою. Шви між кубиками могли відрізнятися по товщині, що додавало зображенню ефект об'єму.
Стародавні єгиптяни теж були знайомі з мистецтвом кам'яної мозаїки, але використовували її більш камерно. З напівкоштовних каменів вони набирали плакетки, якими потім прикрашали меблі, предмети побуту і навіть парадні костюми фараонів. Ця близька до інкрустації техніка стала прообразом іншого популярного виду мозаїки - пластинковою, або штучною. У цій техніці мозаїку складають з тонких пластин відшліфованого мармуру або яшми, вирізаних по контурах зображення і так щільно підігнаних один до одного, що швів між ними практично не видно. Це мистецтво досягло досконалості в XVI столітті у флоренції, а тому отримало назву Флорентійської мозаїки.
До речі, саме в техніці Флорентійської мозаїки була виконана знаменита Янтарна кімната, на виготовлення якої пішов свого часу понад напівмільйон шматочків Янтару. Ось вже більше 20 років в майстерень Екатерінінського палацу в Царському Селі каменерізи відтворюють по фотографіях втрачений шедевр, сподіваючись закінчити грандіозну роботу 300-летию Петербургу. Невеликі Янтарні пластинки обточують і наклеюють на дерев'яні панелі за допомогою мастики, звареної по старовинних рецептах. Між іншим, з одного кілограма Янтару в справу йде всього лише 150 грамів.
Про мистецтво російської кам'яної мозаїки заговорили в XVIII сторіччі, коли на Уралі була почата здобич каменя. Творчо розвиваючи техніку Флорентійської мозаїки і віртуозно використовуючи багатющу палітру уральських самоцвітів, російські майстри добивалися приголомшливих результатів. Шматки щільного каменя, переважно малахіту, розпилювали на пластини завтовшки всього декілька міліметрів і підганяли один до одного так, щоб природний малюнок каменя злився в єдине ціле. Потім пластини наклеювали на форму з каменя або металу, всі нерівності ретельно шліфували, а поверхню полірували. В результаті шви між пластинками ставали практично невидимі і створювалася повна ілюзія моноліту.
У цій техніці виконувалися не тільки знамениті малахітові вази, торшери, столешніци, але і облицьовування архітектурних деталей будь-який, навіть найскладнішої форми. У техніці російської мозаїки виконані, наприклад, величезні колони в Ермітажі і Ісаакиевськом соборі.
Проте не варто думати, що кам'яна мозаїка підходить лише для прикраси палаців і соборів. Її з успіхом застосовують і в оформленні приватних будинків. Наприклад, витончена мозаїчна вставка біля каміна або в центрі вітальні перетворить будь-який інтер'єр. Цей дивовижний матеріал з успіхом здатний замінити розпис на стінах: адже мозаїка не тільки красива, але і практично вічна. У найпрестижніших будинках можна побачити столешніци, барниє стійкі і інші поверхні, оброблені мозаїкою. Чудово виглядає кам'яна мозаїка у ванних кімнатах і критих басейнах, які сьогодні дуже модно оформляти в античному стилі.
Мозаїка може зробити неповторним не тільки внутрішній, але і зовнішній вигляд будинку, якщо прикрасити нею цоколі, фасади, головний вхід будівлі. Дуже часто кам'яну мозаїку використовують при облаштуванні простори навколо будинку: нею викладають доріжки і майданчики, оформляють фонтани і внутрішні дворики. Таким чином, мозаїка стає основою прекрасних ландшафтних композицій.
При створенні мозаїк використовують самі різні породи каменя - від туфу, травертину і мармуру до онікса, яшми, лазуриту... Нескінченна різноманітність квітів і відтінків природного каменя дозволяє створювати унікальні мозаїчні панно. Адже майстер може використовувати не тільки багатство квітів, але і різні фактури і техніку обробки. Наприклад, камінь можна відшліфувати, відполірувати, штучно «постарити».
Існують два основні способи укладання мозаїки - прямий і зворотний. При прямому наборі, відомому ще з античності, зображення закріплюють безпосередньо на поверхні, що декорується. У наш час цю трудомістку техніку використовують рідко -только при створенні особливо складних зображень або найважливіших фрагментів панно. При зворотному наборі, що увійшов до практики в XVIII столітті, шматочки мозаїки лицьовою стороною укладають по контуру малюнка на кальку (тканину, картон, папір), за допомогою склеювального складу закріплюють з тильного боку і наносять на поверхню як цілісну композицію або крупний фрагмент.
Техніка зворотного набору відкрила широкі можливості для промислового виробництва мозаїки. Тепер її випускають у вигляді готових модулів - квадратів або прямокутників розміром 300 х 300 або 300 х 600 мм, а як основа зазвичай використовують гнучку сітку. Виробники пропонують навіть готові набори, пазли, що нагадують, з яких самостійно можна скласти мозаїчне панно. Потрібно тільки пам'ятати, що модулі кріплять до ідеально вирівняної поверхні спеціальними клеями, а шви між модулями закрашують такими, що спеціальними затерли.
... і спорудження, що повторювали, Теотиуакана. Місто мало систему каналізаційних каналів. Удома Самих багатих і знатних городян уключали кімнати з купальнями, у які надходила гаряча вода. Розвиток архітектури останнього етапу в долині Мексики можна простежити на прикладі міста Толлана, що знаходиться на півночі від Теотиуакана, на краю долини Мехіко. Толлан був столицею толь-теков, що, як уже було ...
... ї культури був багатий культурний спадок українців. Русь як держава формувалась і розвивалась на полі етнічній основі, до її складу входили й неслов’янські племена. Проте культура Київської Русі не стала простим продовженням культури попереднього часу. Глибокі зміни в суспільному житті українців (виникнення держави, формування давньоукраїнської народності тощо) призвели до якісних зрушень у ...
... з урахуванням їх експлуатаційного зношення (С'д) і матеріалів, визначається за формулою: ..................(10) де С'д= Сд х (1- Итс/100). (11) Отже, вищерозглянуті методи проведення експертиз легкових автомобілів використовуються для судового висновку, їх товарознавчої оцінки в науково-дослідних інститутах судових експертиз Міністерства юстиції Укра ...
... . Варять не більше 20 хв. М'ясний порошок — однорідна маса, отримана подрібненням сухого м'яса, колір світло-коричневий. Варять не більше 5 хв. Волога в порошку не більше 10%, упаковка герметична. ЛЕКЦІЯ ПО ТОВАРОЗНАВСТВУ РИБИ 1.Характеристика сімейств риб Промислові риби класифікують по декількох ознаках. По способу і місцю життя риби ділять на морських, прісноводих, напівпрохідні і прох ...
0 комментариев