2. Проектний цикл як базовий механізм реалізації партнерства з ЄБРР
Одним з найважливіших механізмів співпраці з ЄБРР є проектний метод. Поданий на розгляд до ЄБРР проект повинен відповідати загальній стратегії діяльності банку, а саме – сприяти у створенні ринкової економіки. В даному розділі розглядаються вимоги ЄБРР до проектів, надається поетапний підхід до механізму здійснення фінансування з ЄБРР з наведенням прикладу, критерії оцінки та постпроектна оцінка проектів.
2.1 Життєвий цикл проекту: складові та етапи
Уряд, муніципальне чи приватне підприємство подає заявку до ЄБРР із проханням про надання кредиту для виконання проекту і, якщо банк вирішує, що даний проект потенційно придатний для фінансування, розпочинається проектний цикл. Продовжується він або до завершення проекту, або, у випадку відмови у фінансуванні, до прийняття Радою Директорів відповідного рішення. Для кожної стадії проектного циклу передбачені певні процедури.
Послідовність проектного циклу така (малюнок 2.1):
1. Ідентифікація (вивчення) проекту: чи підходить він для фінансування ЄБРР.
2. Стадія підготовки: переговори між замовником проекту (тобто позичальником) і банком про умови позики, підготовка документів для розгляду банком.
3. Затвердження проекту, тобто ЄБРР приймає на себе зобов'язання надати фінансування.
4. Виконання, тобто виплата позики.
Ідентифікація представляє собою такий механізм : бюро інформації по проектах в Лондоні чи представництва ЄБРР в країнах операцій проводять первісну оцінку проекту на предмет з'ясування, чи може банк допомогти в його фінансуванні - цей етап називається підбором проектів. Цим шляхом повинні пройти всі потенційні клієнти з метою економії власного часу і коштів. Операції здійснюються фахівцями з великим досвідом банківської роботи. Для роботи над проектом банк призначає керівника операції і надалі зв'язок з банком підтримується через цього співробітника. Банківський департамент складається з територіальних відділів, які відповідають за усі країни операцій, а також галузевих відділів. Комерційні підприємства, які мають наміри одержати фінансування, чи посередники, уповноважені діяти від їхнього імені, повинні направляти запити безпосередньо до ЄБРР. Банк забезпечує повну конфіденційність операцій.
Малюнок 2.2
ЄБРР діє по можливості оперативно, в залежності від наявності інформації та її якості. Разом з тим, потенційні спонсори повинні враховувати, що банк не приступить до фінансування доти, доки цілком не переконається в тому, що має всю необхідну інформацію і ретельно перевірені юридичні документи. Після первісного звертання до ЄБРР співробітники банку консультують потенційних позичальників щодо питань порядку їх дій та можливих схем проекту. На цьому початковому етапі банк вимагає від клієнта наступну максимально докладну інформацію
- про акціонерів, як місцевих, так й іноземних;
- про зміст виробничої діяльності;
- про проект, тобто чіткий виклад пропозиції, її технічних, економічних та комерційних аспектів;
- про пропозицію щодо характеру можливої участі ЄБРР (партнери в акціонерному капіталі; джерела кредитних засобів).
Інформація, що надається на цьому етапі, повинна бути достатньою, щоб банк міг визначити, чи відповідає запропонований проект основним напрямкам і стратегії його діяльності і, взагалі, чи варто банку займатися їм у майбутньому. Аналізуючи цю інформацію, банк робить попередній висновок щодо технічної, фінансової, економічної, екологічної та інституційної можливості здійснити проект. Визначається також, чи відповідає проект галузевій та національній політиці банку. Наприкінці цієї стадії персонал Банку готує перший з документів, необхідних для оформлення дозволу – доповідь про початок роботи над проектом. У ній дається аналіз вже здійснених стадій проекту. Ця службова записка не надається для публікацій, на цій стадії проекту взагалі немає можливості для участі суспільства. Якщо проект проходить цей етап, він включається до плану робіт банку.
Підготовка проекту: ця стадія поділяється на дві частин – первісний і остаточний розгляд. На першому етапі банк домовляється із замовником про загальну структуру проекту. По завершенні первісного розгляду готується Акт первісної експертизи. На другому етапі більш докладно обговорюються умови і терміни фінансування. Погоджені структура, терміни та умови проекту подаються на затвердження до операційного комітету банку. На цій стадії проекту проводиться екологічна експертиза, підтверджується, що проект екологічно безпечний, готуються документи до розгляду на Раді Директорів.
Переважна більшість задач на цьому етапі покладається на персонал банку. Однак замовник проекту відповідає за оголошення про запропонований проект у засобах масової інформації, за здійснення оцінки впливу на навколишнє середовище та інші екологічні процедури [28; с.33].
ЄБРР вимагає, щоб замовник повідомив про проект громадським організаціям і тим людям, яких результати проекту торкнуться безпосередньо, і провів консультації з громадськістю. Під час проведення консультацій ті, на кого проект буде мати певний вплив, і всі зацікавлені особи та організації мають право подавати обґрунтовані рекомендації, пропозиції і висловлювати свою думку що до проекту. Всі звертання повинні бути задокументовані та надані банку. Відповідно до екологічних процедур ЄБРР, вимагає проведення незалежного аналізу на предмет відповідності проекту екологічним вимогам. Остаточний висновок про вплив на навколишнє середовище повинен включати інформацію щодо:
- екологічного стану проекту на даний момент;
- потенційних впливів проекту на навколишнє середовище;
- екологічного аспекту участі банку в проекті;
- проведених консультацій із громадськістю.
На цьому етапі також узгоджується мандатний лист про порядок роботи банку з клієнтом і про порядок оплати витрат на розробку проекту. Цей лист має юридичну чинність і підписується обома сторонами.
Після затвердження операційним комітетом схеми проекту керівник проекту і клієнт погоджують конкретні умови і положення фінансування проекту, які фіксуються в переліку умов (цей документ лягає в основу юридичної документації). І останнє, клієнт готує інформаційний лист і направляє його до банку. В інформаційному листі докладно викладаються юридичний статус проектної компанії і зміст найбільш важливих договорів. Банк надає бланк інформаційного листа, який повинен бути заповнений юристами компанії [28; с.39]. Далі керівник проекту передає його на остаточний розгляд до операційного комітету, де готується Акт остаточної експертизи та документи на розгляд Раді Директорів.
Робота на цих двох етапах затвердження проекту здійснюється паралельно з попереднім вивченням проекту. При відсутності можливості негайно надати інформацію в повному обсязі клієнт повинен домовитися з керівником проекту про кінцеві терміни її надання. Після одержання банком усієї необхідної інформації терміни оформлення операції звичайно складають від 3 до 4 місяців, хоча у відношенні менш складних проектів ці терміни можуть бути скорочені.
Всі банківські документи, призначені для внутрішнього користування, такі як Акт первісної експертизи, Акт остаточної експертизи та документи для розгляду на Ради Директорів, крім окремих випадків згоди Ради на їх публікацію, громадськості недоступні. Обнародуються резюме проекту (як мінімум за 30 днів до розгляду Радою для проектів у приватному секторі економіці, і за 60 днів – для державного сектора) [28; с.10].
Затвердження проекту: це остаточний висновок щодо проекту, рекомендація Президента та інші документи подаються на розгляд Раді Директорів, яка приймає остаточне рішення про фінансування. Якщо Рада Директорів затверджує проект, підписується кредитний договір. На цьому закінчується одна стадія проектного циклу і починається інша. Замовник проекту розпочинає його виконання. Після затвердження Радою, документація що до умов кредиту більше не підлягає змінам.
Виконання проекту: це наступна стадія проектного циклу – це власне втілення проекту у життя, наприклад, будівництво об'єкту та його наступна експлуатація. Виконання проекту – справа його замовника. ЄБРР лише спостерігає за цим процесом. Пункти договору вимагають, щоб ЄБРР впевнився в тому, що кредит використовується тільки за домовленими цілями. Крім цієї дуже важливої контролюючої функції, спостереження за ходом проекту покликано гарантувати досягнення його цілей шляхом постійної роботи із замовником, виявлення і рішення будь-яких проблем.
У таблиці 2.1 наочно подані стадії проектного циклу ЄБРР із зазначенням найбільш важливих документів, які підписуються по завершенні кожної зі стадій.
Таблиця 2.1 – Стадії проектного циклу ЄБРР.
Стадія проектного циклу | Стислий зміст стадії | Документи, які підписуються по завершенні стадії проектного циклу | |
ідентифікація проекту | Визначення відповідності проекту загальній політиці банку | Доповідь про початок роботи над проектом | |
Підготовка проекту | Первісний розгляд | Погодження загальної схеми проекту | Акт первісної експертизи |
Остаточний розгляд | Погодження умов і термінів фінансування. Виконання екологічної експертизи. Повідомлення громадськості. | Акт остаточної експертизи. Підготовка документів для розгляду на Раді Директорів. | |
Затвердження проекту | Розгляд проекту на Раді Директорів. | У разі затвердження проекту – підписання кредитного договору. |
Таким чином, у відповідності зі здоровими банківськими принципами, ЄБРР забезпечує технічне, економічне, фінансове, юридичне та екологічне обґрунтування всіх своїх проектів, а виконання проекту здійснюється за наступними етапами: ідентифікація проекту, підготовка проекту, його затвердження та виплата позики. Розглянемо реальний проект, який був затверджений Радою Директорів ЄБРР та реалізований в м. Житомир
Назва проекту Проект модернізації водопостачання у м. Житомир
Країна Україна
Ідентифікаційний номер проекту 38330
Галузь Муніципальна інфраструктура
Державний \ приватний Державний сектор
Категорія щодо охорони довкілля В
Дата засідання Ради директорів 30 листопада 2008
Статус Пройдений розгляд концепції та остаточний розгляд, очікується початок реалізації
Дата оприлюднення проекту лютий 2008
Опис та мета проекту Проект включає кредит міській водопостачальній компанії м. Житомир, муніципальному підприємству, повним власним якого є м. Житомир в Україні. Кредит буде використано для фінансування пріоритетних капіталовкладень для зниження втрат води, споживання енергії, та покращення якості очищення води. Очікується інвестування коштів у зміну труб і насосів, приладів з виявлення втрати води, модернізація водоочисних споруд, водомірів, та переробку мулу стічних вод
Вплив на перехідні процеси в економіці Даний проект матиме вплив на перехід до ринкової економіки через: запровадження ринкової тарифної структури, спрямовану на повну окупність завдяки тарифам, що забезпечить довгострокову фінансову автономність сектору водопостачання в місті; виставлення рахунків на основі фактичного споживання, природних ресурсів; передачу навичок та доступу протягом фази реалізації, у тому числі здійснення закупівель, проектування, монтажу, та нагляду за виконанням контрактів відповідно до кращих міжнародних методів організації виробничих робіт; демонстраційний ефект ефективної інституційної моделі муніципального комунального підприємства з використанням Договору про обслуговування і Методології регулювання тарифів
Клієнт Позичальником є Водопостачальна компанія м. Житомир. Місто Житомир виступає в якості гаранта
Фінансування ЄБРР Компанії буде надано кредит у розмірі 10 млн. євро. Загальна вартість проекту 12,6 млн. євро
Вплив на довкілля Реконструкція та модернізація даної структури пов’язана з обмеженим впливом на оточуюче середовище; тому проект буде визнано як В/1. Екологічний аудит та аналіз, а також план управління навколишнім середовищем (ПУНС) будуть підготовлені в ході проведення техніко-економічного обґрунтування Проекту. В результаті реалізації проекту будуть отримані значні позитивні екологічні результати, у тому числі буде підвищена ефективність енергозбереження, зміна у напрямку бізнес-стратегії, отримання Вуглецевого Фінансування з Багатостороннього Фонду вуглецевих кредитів.
Технічне співробітництво Технічне обґрунтування Проекту фінансуватиметься урядом Австрії; Аудит фінансуватиметься Банком з використання власних ресурсів; програма підтримки корпоративного розвитку для Компанії
Контактна особа ЄБРР Гжегож Гайда, керівник проекту
Можливість щодо закупівель та участі в тендерах по програмі закупівлі в рамках ЄБРР
... ; контроль за роботою. Корисно додати короткі анкетні дані, які б включили наступну інформацію: ім’я, прізвище, функціональні обов'язки та досвід роботи з профілю. Б. Фінансова інформація Європейському банку реконструкції і розвитку потрібна точна калькуляція витрат за проектом та використання коштів, особливо використання коштів ЄБРР. Цю інформацію необхідно надати на первісній стадії розробки ...
... розв’язання в рамках міжнародних програм соціально-економічного розвитку, а також у рамках міжнародних організацій, членом яких є Україна, - Міжнародна організація праці, економічні структури ООН, СНД та ін. Основні прояви інтернаціоналізації можна спостерігати в двох аспектах. 3 погляду окремих країн, а також у глобальному масштабі. У першому випадку можна констатувати тенденцію зростання частки ...
... , поглиблення міжнародного поділу праці, міжнародна економічна інтеграція призводять до того, що вплив економічних стосунків стає дедалі вагомішим на інші сфери міжнародного співробітництва. Міжнародні економічні організації поділяються, в свою чергу, на загальноекономічні і спеціалізовані. Загальноекономічні відають широким спектром економічних проблем. До них відносяться ОЕСР, ЄС, СНД, НАФТА, ...
... Чорноморський банк торгівлі і розвитку у 1994 р. (кредитування Банк розпочав у 1999 р), до складу якого як учасниця Україна також входить і отримує допомогу Банку. Розділ 2. Всесвітні міжнародні фінансові організації 2.1 Група Світового банку Група Світового банку (The World Bank Group) складається з чотирьох основних інститутів - Міжнародного банку реконструкції й розвитку (МБРР), Мі ...
0 комментариев