1. Починати варто із менших масштабів, ніж ті, якими оперують лідери. Оптимальний варіант для початку – так звані «магазини біля будинку».
Невеликі «магазини біля будинку» упевнено займають нішу щоденних покупок. Потреба в продовольчих торгових точках є як в старих районах Дніпропетровську, так і в новобудовах.
У Києві знайдеться не одна сотня дворів, жителі яких вимушені навіть за продуктами першої необхідності йти до супермаркетів або на ринки.
Річ у тому, що там просто немає невеликих торгових точок, де «все під рукою». Особливо гостро не вистачає так званих придомових| магазинів в центрі Дніпропетровську – на пр. Карла Маркса, пр. Гагаріна, вул. Гоголя, вул. Дзержинського та ін.
За словами власників, для старту торгового об’єкту площею до 50 кв. м буде потрібно мінімум $20 тис. – на ремонт, закупівлю торгового устаткування і товару. Окупаються вкладення за 1,5–2 роки за умови, що приміщення орендоване. Враховуючи нинішні ціни на нерухомість, важливу перевагу невеликих торгових точок в тому, що комерційний ефект можна отримувати практично зі всієї площі об’єкту (немає складів, місце для підсобки мінімальне).
Ще одна зручність в тому, що власники дрібних магазинів можуть працювати на єдиному податку. В цьому випадку фізичні особи-підприємці| повинні щомісячно вносити до бюджету міста до 200 грн.| (при річній виручці, що не перевищує 500 тис. грн.|, і наявності не більше п’яти штатних працівників). Юридичні особи платять 6% від виручки (за умови, що виручка в рік складає до 1 млн. грн.| і кількості штатних співробітників не перевищує 10 чоловік).
«Домашні» магазини утримують міцні позиції на ринку ритейла|. І найближчим часом, за твердженням фахівців, їх не витіснять ні дискаунтери|, ні супермаркети. У районах старої забудови просто немає місця для масштабних торгових точок. Це обставина, а також особливості асортименту продукції і взаємин з покупцями дозволяють процвітати дрібним магазинчикам. До речі, згідно опиту, проведеному компанією Gfk| Ukraine|, яким вже згадувався у попередньому розділі роботи, все більше тих же киян вибирають супермаркети не дешевше, а ближче до будинку. Якщо в 2007 році супермаркети вважали своїм основним місцем покупок 68% киян, то минулого року ця цифра скоротилася до 59%. Вибираючи місце покупок, жителі Києва орієнтуються перш за все на зручне розташування торгової крапки по відношенню до будинку або роботи (72% опитаних).
У «магазинів у дворі» особлива аудиторія покупців – жителі довколишніх будинків. Такі торгові крапки, як правило, пропонують унікальний асортимент товарів, дуже гнучко реагуючи на потребі клієнтів. Основу товарної лінійки зазвичай складають молочні і хлібобулочні вироби, напівфабрикати, бакалія, спиртні напої, тютюнові вироби. Бувають ситуації, коли у господині не вистачає якихось продуктів для приготування вечері, а за одним-двома| інгредієнтами йти до супермаркету немає сенсу – виручає магазин біля будинку.
До постійних покупців в дрібних магазинах відносяться як до VIP-персон|. До речі, лояльність – одна з найважливіших умов успішної діяльності придомної| торгової крапки. Господарі, які часто за сумісництвом ще і продавці, як правило, знають своїх покупців в обличчя і можуть навіть відпускати товар дитині або складати так званий список кредиторів. Частенько в магазинчиках можна почути діалог продавця і покупця: «Ой, не вистачає грошей. Запишіть сметану в мій борг. В кінці тижня розрахуюся за все». Особливість таких торгових точок ще і в тому, що на полицях завжди свіжа продукція. У маленькому приміщенні не можна тримати великий товарний запас, по цьому постачальники підвозять продукти практично щодня. Працюють такі магазини зазвичай допізна або цілодобово.
Зручне розташування маленьких магазинчиків, свіжі продукти і можливість покупок в кредит завжди привертатимуть покупців.
2. Одна з найважливіших умов успішності магазину у будинку – це його лояльність до постійних покупців.
Мало побудувати магазин та привабити покупців – необхідно їх утримати, що є найскладнішим. Отже, друга необхідна рекомендація – розробити гарну програму лояльності.
Наприклад, у програмі «Настрій Бонус» це реалізовано таким чином:
У програму закладено декілька рівнів: базовий (7%), срібний (9%) і золотий (12%). Переклад на «срібний» рівень здійснюється за умови здійснення покупок на суму 5 000 грн., на золотий – на суму 10 000 грн.
Крім того, покупцеві необхідно надати інші почуття цінності, окрім зважених цін та якості товарів – забезпечити душевний комфорт покупцеві, показати, як його цінують та поважають у магазині.
Висновки
На сьогодні в Україні сфера роздрібної торгівлі є одним із видів економічної діяльності, які найшвидше зростають. Це обумовлено високими темпами підвищення доходів населення та ненасиченістю ринку ритейлу.
Зростаючий платоспроможний попит дає міцний поштовх для розширення мережі роздрібної торгівлі та покращення якості послуг. При цьому, конкуренція на ньому ще не є гострою, її загострення можливе через 2-3 роки, коли ринок буде достатньо насиченим.
Основними напрямками розвитку сфери роздрібної торгівлі на сьогодні є регіони з найвищими доходами населення (м. Київ, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Харківська області) та регіони з найбільш незадоволеним попитом. Загалом, наявна кон’юнктура ринку є привабливою для капіталовкладень, у тому числі іноземних, які найближчим часом зростатимуть швидкими темпами.
Український ринок ритейла| представлений як продуктовими, так і не продуктовими торговими мережами. Найактивніше розвивається сегмент продуктового ритейла|, який представлений більш ніж 30 операторами, які займають близько 15% ринку роздрібної торгівлі.
Характерною межею сегменту в 2007 році стало збільшення оборотів практично всіх ритейлерів| в основному за рахунок екстенсивного зростання – розширення торгової мережі і присутності в регіонах. Іншими найбільш характерними особливостями ринку стали:
- висока привабливість ринку ритейла|. Україна як і раніше знаходиться в п’ятірці найпривабливіших країн для розвитку ритейла| (згідно даним Global| Retail| Development| Index-2007|). В той же час для ринку характерне переважання вітчизняних операторів, що пояснюється складнощами з отриманням ділянки під будівництво і завищеними орендними ставками на торгову нерухомість (на початок року від 8 до 25 дол. США), що знижують економічну ефективність виходу зарубіжних операторів. На даний момент на ринку працюють такі зарубіжні оператори: Metro| Cash| & Carry| (Німеччина), Billa| (Австрія), Auchan (Франція), Spar| (працює місцевий оператор, що купив франшизу у голландської компанії), «Патерсон», X-5| (обидві мережі з Росії), з недавнього часу мережа гіпермаркетів з російським і естонським капіталом «О’кеу».
- власний девелопмент|. З причини дефіциту торгових площ і згодом завищених орендних ставок на існуючі об’єкти (вище чим в Європі) багато ритейлеры| значно збільшили число самостійно побудованих з нуля торгових центрів. Серед них «Амстор» (всі магазини будує «з нуля»), «Ненажера», «Еко-маркет», «Велика кишеня|», «Фуршет»;
Серед основних стримуючих розвиток ринку чинників слід зазначити:
- неврегульованість земельного законодавства, складні схеми передачі землі в оренду;
- дефіцит торгових площ в столиці і найбільш регіонах, що динамічно розвиваються, згодом високі орендні ставки на торгові площі (на початку 2007 року на рівні $8 – 25/кв. м, як в столиці, так і в регіонах.
Іншим найбільш форматом, що активно розвивається, є магазин «біля будинку». Серед загальнонаціональних ритейл-операторів| даний формат представлений в портфелі «Фоззі Груп» – мережа магазинів «Фора» (позиціонуються як гастрономи або недорогі магазини біля будинку (по суті дискаунтери|)). Роблячи упор на невеликі об’єкти, ритейлери| не тільки збільшують шанси на отримання майданчика, але і скорочують витрати на ремонт і устаткування магазинів, скорочуючи термін окупності крапки. Крім того, дохід з квадратного метра в класичному магазині «біля будинку» в два-три рази вище, ніж в супермаркеті.
Саме таким шляхом доцільно йти новим операторам, які прагнуть увійти на ринок. Основною «родзинкою» такого магазину у такому випадку слід зробити:
- зручне розташування маленьких магазинчиків;
- свіжі продукти;
- повага та увага до покупця;
- можливість покупок в кредит;
- програма лояльності на основі системи накопичувальної знижки для постійних покупців.
Список літератури
1. Бізнес – газета украинской буржуазии // www.business.ua
2. Дело // www.delo.com.ua
3. Контракты – деловой еженедельник // www.kontrakti.ua
4. Корреспондент// www.korrespondent.ua
5. Маслова Т. Д., Божук С.Г., Ковалик Л. Н. Маркетинг. – СПб.: Питер, 2002. – 411 с.
6. Миниард П.У. Принятие решений потребителями // Современное управление. Энциклопедический справочник. Т. 1. – М.: Издатцентр, 2004. – 584 с.
7. Морис Р. Маркетинг: ситуации и примеры. – М.: Банки и биржи, 2005. – 207 с.
8. Мороз Л.А., Чухрай Н.І. Маркетинг. – Львів: Інтелект-Захід, 2007. – 388 с.
9. Ноздрева Р.Б., Цыгичко Л.И. Маркетинг: Как побеждать на рынке. – М.: Финансы и статистика, 2005. – 304 с.
10. Попков В. Методы воздействия на рынок индивидуальных потребителей // Маркетинг и реклама. – 2007. – № 1-2. – С. 18-19.
11. Эксперт //www.expert.ua
... книзі «Скарг і пропозицій» магазину. Висновки та пропозиції У курсовій роботі наведено теоретичне узагальнення наукової задачі, що полягає у визначенні напрямків розвитку організації роздрібної торгівлі непродовольчими товарами в магазині «Шедевр». Обґрунтовано положення і пропозиції щодо особливостей організації торгівлі шкіряними виробами з метою підвищення ефективності роботи магазину за ...
... і машини 1471,8 1351,5 120,2848485 8,8 Загалом 6234,8 5310,7 924,0674617 17,5 Як ми бачимо, пропозиція на ринку великої побутової техніки приблизно відповідає динаміці попиту на цьому ринку, що свідчить про проведення ринкових досліджень попиту виробниками, їх аналіз та відповідне створення пропозиції. Основними виробниками великої побутової техніки, яка постачається в Україну є: а) ...
... є обов”язковим, що передбачено Законом №996, Порядком №419, Стандартом №25. Таким чином, всі підприємства зобов”язані вести бухгалтерський облік. Бухгалтерський облік підприємств — платників єдиного податку в нових умовах особливих відмінностей не має. До документів, що регулюють організацію i ведення обліку, можна віднести: Закон України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський ...
... заощаджень. Виконані в бізнес-плані фінансові розрахунки переконують у доцільності інвестування коштів у започаткування обраного виду діяльності. 1. ОПИС ВИДУ ДІЯЛЬНОСТІ Вид діяльності роздрібна торгівля овочами та фруктами. Овочі та фрукти необхідні для підтримування життя, для росту, розвитку та діяльності кожної людини. Овочі та фрукти є цінним продуктом харчування для людини бо мі ...
0 комментариев