3. Назвіть етапи переселення народів і покажіть їх на карті.
У.П'яте питання плану є своєрідним підсумком. Учитель наголошує, що Україна - одна з найбільших країн Європи, яка має багатовікову і славну історію, але довгий час український народ був позбавлений права на неї. Лише після здобуття незалежності історія України наповнилася новим змістом. Вчені довели, що найдавнішу історію України слід починати з часу появи перших людей на українських землях 800 - 700 тис. років тому.
Комплексні дослідження трипільської культури переконливо показали, що трипільці в культурному плані є нашими предками.
Завдяки самовідданій праці вчених різних галузей у цілому реконструйовано процес формування українського народу, походження його державності.
Закріплення знань. Закріплення знань можна провести за такими запитаннями і завданнями:
І.Де на думку більшості вчених, була прабатьківщина слов'ян ?
2.Назвіть авторів письмових згадок про слов'ян.
З.Під якими іменами античні автори згадують племена слов'ян ?
4.Назвіть основні заняття слов'ян.
5.Коли існував антський племінний союз ?
6.Чи можна його вважати державою ?
7.Як складалися відносини між антами та їхніми сусідами ?
8. Назвіть два основні культи слов'ян.
9.Які боги були у східних слов'ян і які природні явища вони уособлювали ?
10. Які свята були у східнослов'янському календарі ?
11. Які стилі розвивалися у прикладному мистецтві слов'ян ?
12. Як ви розумієте поняття " велике переселення народів" ? 13.Які племена і народи населяли території України ? 14.Якими були стосунки слов'ян з готами, гунами і аварами.
Домашнє завдання.
Додаток 2
1. Гра "Вивчаємо історію України". 2. Гра " Хто перший"
Додаток 3
Розробка уроку
Тема. Становище Української держави в роки правління І. Мазепи.
Мета. Висвітлити політику Московського уряду щодо України на зламі XVII -XVIII ст., історичну постать І. Мазепи, навчити формулювати проблемну задачу і давати на неї відповідь, користуючись різними джерелами, активізувати пізнавальну діяльність через виконання логічних завдань; формувати в учнів національну свідомість.
Обладнання, Карта - схема "Україна XVII -XVIII ст.", портрет Мазепи, історичне лото, література про І.Мазепу.
Епіграф уроку, " Суспільство, що має віру в себе, мусить мати і відвагу глянути і на неприкрашену правду свого минулого, щоб зачерпнути в ній не зневіру, а силу (М. Грушевський)
Хід уроку.
Вчитель. Вже декілька уроків ми вивчаємо період історії, що охоплює XVII ст., він сповнений героїчних подій, зрад, помилок, здобутків. Для чого потрібно нам так детально звертатись до того, що було 300 років тому ?
Вислів Грушевського дає відповідь на моє запитання. Згадаємо деякі події XVII ст.
Етапи | Діяльність вчителя | Діяльність | форми | |||
уроку | учнів | роботи | ||||
1. Актуалі- | 1. Гетьман, студент, чернець - хто він? | Хмельницький К). | Усні | |||
зація знань: | 2.3 його ім'ям пов'язано руйнування | ВІДПОВІ- | ||||
а) історичні | Суботова, розриття могили | ДІ | ||||
загадки | Б. Хмельницького | Брюховецький | ||||
"Хто вони?" | 3. Його так любили люди, що | |||||
змальовували на іконах. | Хмельницький Ь. | |||||
4. Його називали "Сонце Руїни" | ||||||
5. 3 його іменем пов'язані підписання | Дорошенко | |||||
Гадяцької угоди, Конотопська битва. | І. Виговський | |||||
6. Його знали, як архімандрита Гедеона, | ||||||
князя Сарматського, а життя своє | .Хмельницький Н/. | |||||
закінчив з мотузкою на шиї. | ||||||
7. Його правнучка була дружиною | ||||||
О.Пушкіна. | ||||||
8. Його призначив гетьманом | Дорошенко | |||||
московський цар, але від його ж руки | ||||||
він і два його сини загинули в Сибірі. | ||||||
9. Пройшов шлях від простого козака до | І. Самойлович | |||||
гетьмана, всіляко догоджав | ||||||
Московському цареві, став першим | ||||||
боярином, а вбили його самі козаки. | ||||||
Ю.Найвідоміший отаман, якого татари | Брюховецький | |||||
називали "шайтаном". | ||||||
11.Про кого писав Т. Шевченко: "Отак | І. Сірко | |||||
то! Знапастив єси богу сироту Україну! | ||||||
За те ж тобі й дяка церков - домовину | ЛТ Г"! | |||||
нема кому полагодити." | Хмельницький Ь. | |||||
б) бесіда | 1. Назвіть причини і мету повстання | |||||
1702-1704 рр. | ||||||
2. Розкажіть про хід повстання під | ||||||
проводом С.Палія. | ||||||
3. Проаналізуйте документи, висловіть | ||||||
думку про ставлення козаків до | ||||||
С.Палія. | ст.237 | |||||
(Г.Швидь-ко | ||||||
II. перехід | Подивіться на дошку, це лінія часу з | "Історія Укра- | ||||
до нового | позначеними подіями, згадуємо їх: 1648, | їни 8 клас". | ||||
матеріалу | 1654, 1659,1667, 1704. | |||||
Дописуємо лінію часу. 1709., як бачимо | якгіюдії відбува- | |||||
вона також чорна і пов'язана з іменем | лися в ці роки ?3 | |||||
І.Мазепи. Що відбулося в цьому році, ми | Якими історич- | |||||
взнаємо сьогодні на уроці. | ними особами | |||||
пов'язані ? | ||||||
Оголошуємо тему. | ||||||
III. Новий | У 1687 році гетьманом Лівобережної | |||||
матеріал. | України став І.Мазепа, він гетьманував | |||||
Розповідь | 22 роки до 1709 року. Він був | |||||
вчителя. | улюбленцем Московського царя Петра | |||||
І, який нагородив його орденом Андрія | ||||||
Первозданного, найвищою нагородою. | ||||||
Але той же цар наказав служити | ||||||
анафему йому на багато років. Вже | ||||||
більше 200 років історики і пересічні | ||||||
громадяни сперечаються, хто ж він | ||||||
Мазепа - патріот чи зрадник ? На це | ||||||
питання спробуємо відповісти і ми. | ||||||
Розповідь біографії І. Мазепи.
Етапи | Діяльність вчителя | Діяльність | Форми |
уроку | учнів | роботи | |
Підсумок вчителя. Історична особа не | Учні | ||
буває ідеальною, як і кожна людина. | вислов- | ||
Тому оцінювати її треба так: яку мету | люють | ||
вона ставила і які методи її досягнення | свої | ||
вибирала. Трагедія Мазепи, на мій | думки | ||
погляд, в тому, що благородну мету - | |||
утворення незалежної держави він | |||
намагався здійснити невірними | |||
способами. Але його крок з точки зору | |||
нашого епіграфу все ж таки дав багатьом | |||
не зневіру, а силу. |
Послухаємо думки іноземців про І.Мазепу. Учні наводять цитати.
Дипломат французький. Мазепа хотів скинути ярмо з своєї нації і стати її незалежним володарем.
Дипломат італійський. Мазепа переконав свій народ, що свобода люба і що Карла послав сам Господь Бог.
Аналіз документів. Сторінки 246, 258 підручника.
Домашнє завдання. Написати твір-роздум " Чому не вдалася спроба Мазепи звільнити Україну".
Проведення конкурсу " Чи знаєш ти історію ?" Учні діляться на 2 команди. Вибирають командира і назву команди.
Пропонується кросворд: По горизонталі:
1. Який князь, йдучи на ворога, говорив "Іду на вас" ? (Святослав)
2. Хан якої орди зробив із Святославового черепа чашу ? (Печеніг)
3. На якій річці було укладено договір з Візантією ? (Дунай)
4. По вертикалі:
1. З якою державою уклала договір Ольга? (Візантія)
2. Святослав завершив об'єднання східнослов'янських племен, підкоривши
3. плем'я. Яке ? (В'ятичі)
4. Хто правив після князя Ігоря в Київській державі? (Ольга)
Вікторина:
Зараз я називаю питання вікторини, а ви даєте відповідь: 1.Які держави були на території України?
2. З правлінням якого царя пов'язують піднесення Великої Скіфії? (Атея у IV ст. до н.е.)
3. Яке місто було столицею Малої Скіфії. (Неаполіс)
4. Які міста - держави були засновані грецькими переселенцями
колоністами у Північному Причорноморії. ?
5. Яке царство утворилося в V ст. до н. є. в районі сучасної Керченської протоки? (Боспорське царство)
6.Яку державу очолив Германаріх ? (Політичне об'єднання племен готів) 7.До яких часів належать перші письмові згадки про Україну? (1187, 1189) 8.На які групи візантійські, готські та інші історики поділяли венедів ? (склавінів, антів і власне венедів)
9. Які племінні утворення східних слов'ян перелічено в "Повісті временних літ". (поляни, древляни, дреговичі, дуліби, уличі...)
10.3 якої події літописці розпочинають історію Київської Русі?(з захоплення у 882 р. новгородським князем Олегом Києва).
11.Яка форма правління існувала в Київський Русі?(монархія на чолі з Великим князем).
12.3 якого століття починається період феодальної роздробленості Русі? (XII - XIV ст.)
Конкурс капітанів:
Хто з цих гетьманів тримав у своїх руках довше гетьманську булаву як символ влади:
Відповіді:
1.Б.Хмельницький, Б.Хмельницький 1648 - 1657 рр.
2.1.Мазепа, Д. Многогрішний 1668 -1672 рр.
3. Д. Многогрішний І. Мазепа 1687 -1708,
4. К.Розумовський К. Розумовський 1750 -1764 рр.
Довше всіх гетьманував І.Мазепа - 21 рік.
Кросворд: |
Кросворд: |
По горизонталі: 5. Головний режисер київського театру "Березіль". 6. Середньовічна монета, поширена на українському ринку у XVI - XVIII ст. 9. Улюблена зброя козака. 11. Турецький порт, який не раз брали запорозькі козаки. 13. Генеральний писар у гетьмана Мазепи до 1708 р. 15.Давній український жіночий одяг. 16.Соратник Богдана Хмельницького, ватажок повсталих у Прикарпатті 1648 р.17.Відрога Старокиївської гори. 22.Перша на Наддніпрянській Україні газета українською мовою. 23. Український живописець ("Стояла і слухала весну...").24. Феодальна повинність у Київській Русі. 25. Старовинний військовий головний убір. 28.Проукраїнський чудотворець, визнаний давніми греками нащадком Бога. 29.Українська письменниця, авторка книги "Легенди старокиївські".35.Газета, заснована видавцем - редактором М. Сенетовським у 1869 році. 38 Гетьманська столиця. 39. Керівник загону повстанців на Прикарпатті 1644 - 1649 рр. 40.Український першодрукар. 41. Фортеця на Дніпрі, заснована польсько-шляхетським урядом. 42. Давній літописець запорозького козацтва. 43. Ім'я головного героя історичного роману П. Загребельного.44. Перша збірка творів Тараса Шевченка.
По вертикалі: 1. Український письменник, автор історичних творів про героїчне минуле українського народу. 2.Український історик і етнограф, автор праць з історії дворянства і народного побуту. 3. Автор трилогії "Зоряна фортеця" 4. Польський король, котрий придушив на Україні повстання Мухи. 7. Бій, під час якого козацьке військо змішувалося з ворожим. 8. Український церковний діяч, київський митрополит. 10. Український письменник і культурно-освітній діяч середньовіччя. 12.Український живописець, який брав участь у розписах Софії Київської. 14. Велике трищоглове судно XVI - XVII ст., озброєне важкою артилерією. 18. Козацька рада на річці... (1687). 19. Персонаж опери К. Данькевича "Богдан Хмельницький". 20. Український архітектор, який у 1597 р. разом з П. Римлянином збудував у Львові Успенську церкву. 21 Права притока Пруту. 26 Французький військовий інженер XVII ст., автор "Опису України". 27. Археолог, один із засновників Київського музею старожитностей і мистецтв. 30. Показник днів року. 31.Головний бог Придніпров'я, коли Телець був сузір'ям весняного рівнодення. 32.Учень вищого класу "Києво-Могилянської духовної академії. 33. Чорногуз. 34 Російський вчений, дослідник історії Київської Русі. 36. Українська народна назва Чумацького шляху. 37.Шапка козака Голоти.
... виховання, яке формує глибоко людське в людині, тобто одночасно реалізує загальнолюдське виховання.2. Організаційно-методичне забезпечення формування національної свідомості молоді засобами народної педагогіки 2.1 Етнопедагогічні засади формування національної свідомості молоді Серед проблем, від розв'язання яких залежить здійснення національного відродження України, важливе місце належить ...
... Формування національної свідомості учнів у процесі вивчення доби національно-визвольних змагань 1917-1921 років Серед факторів, що найбільше впливають на формування національної свідомості учнів, важливе місце посідають гуманітарні предмети і насамперед історія України. У ході її вивчення формується історична свідомість людини, що є чи не найвизначальнішою складовою національної свідомості. ...
... людського буття, уявлення про красу. Тому з метою духовного розвитку школярів у процесі роботи використовують матеріал українського декоративного мистецтва. Розділ 2. Формування національно-культурної свідомості молодших школярів засобами народного мистецтва 2.1 Методика експериментального дослідження Сьогодні декоративно-прикладне мистецтво розглядається як важлива художня цінність, що ...
... культурною діяльністю для добра українського народу.[220,С.9] Значення постатей Митрополита А.Шептицького та Патріарха Й.Сліпого важко переоцінити. Яскравим свідченням цього є розпочатий Українською Греко-Католицькою Церквою процес беатифікації Митрополита Андрея Шептицького. Після розвалу тоталітарно-імперського СРСР Україна стала незалежною, самостійною державою, на території якої проживають ...
0 комментариев