3.                Визначення інформаційних систем управління

У вітчизняній літературі часто використовують терміни, "автоматизована система управління", "автоматизовані інформаційні системи", а в закордонної - "інформаційні системи", "інформаційні системи менеджменту". Причому за рубежем за замовчуванням передбачається, що інформаційні системи автоматизовані. Приведемо кілька визначень із сучасних літературних джерел.

Економічна інформаційна система (ЕІС) - це сукупність внутрішніх і зовнішніх потоків прямої і зворотного інформаційного зв'язку економічного об'єкта, методів, засобів, фахівців, що беруть участь у процесі обробки інформації і виробленні управлінських рішень. [1, c.17].

Інформаційна система (ІС) - це з'єднання інформаційних ресурсів, процесів і людей, що збирають, перетворять і поширюють інформацію в організації. Узагальненою метою ІС є трансформація "сировинних" ресурсів даних в інформаційні "продукти", необхідні конкретним користувачам. Інформаційну систему менеджменту (ІСМ) деякі розуміють як синонім ІС, інші - як чітко регламентовану систему постачання стандартних звітів менеджерам. У сучасній системі знань про менеджмент і про ІС термін "інформаційна система менеджменту" розуміється расширенно - як коло різноманітних ІС, що забезпечують менеджерам ефективне прийняття рішень щодо розвитку керованого об'єкта. При цьому ІСМ за замовчуванням розуміється як компьютеризованная система. (переклад з англ.). (Див. табл. 1.1) [1, c.7].

У сфері керування підприємством вітчизняна наука з 1960-х років розрізняє:

·        автоматизовані (і автоматичні) системи управління технологічними пpоцессами [АСУТП]

·        автоматизовані системи оpганизаційного упpавління [АСОУ].

АСУТП упpавляют швидкотічьними пpоцессами матеpиального виробництва, наприклад, плавкою стали, виробництвом продукту, а АСОУ - в основному повільними пpоцессами взаємодії людей і обладнання в складних комплексах. Можуть існувати й АСУ змішаного типу.

Оpганизаційне упpавління не може бути автоматичним, рішення отут завжди пpиймають люди, і об'єктами керування отут є не стільки машини й обладнання, скільки колективи людей.

По рівню чи сфеpе дії розрізнюють АСУ міжнародні, державні (національні), теpитоpіальні (pегіональні), отраслеві, об'єднань, підприємств чи коpпоpаций і фіpм.

По ступені алгоритмічного опису пpоцессів керування поділяють АСУ інформаційно-довідкові, інформаційно-радникові, керуючи, а також ті, що самонавчаються.

Табл. 1.1. Інформаційні системи в менеджменті

Рівень

Клас

Сутність

3. ІС для забезпечення поточних

бізнес-операцій

3.1. Системи обробки операцій

Виконують поточну реєстрацію записів про операції й угоди, модернізують бази даних, обробляють ці дані і виводять різноманітні документи, повідомлення, звіти

3.2. Системи керування процесами

Керують фізичними процесами виробництва продукції, подачі товарів і т. п.

3.3. Системи автоматизації офісу

Підтримують комунікації, діловедення і продуктивність офісу. Перетворять ручні методи діловедення і традиційні комунікації шляхом збору, обробки, збереження і передачі даних у виді електронних офісних комунікацій. Охоплюють обробку текстів, електронну пошту, друк на робочому столі, організацію телеконференцій, обробку документів

2. ИС для забезпечення прийняття

управлінських

рішень

2.1. Системи надання інформації

Надають менеджерам визначені і регламентовані повідомлення (звіти, довідки) про поточні бізнес-операції

2.2.

Системи

підтримки

прийняття

рішень

Надають менеджерам спеціальний набір діалогових засобів проектування і вибору альтернатив для використання в не програмувальних ситуаціях. Стандартні засоби генератора підтримки рішень менеджер пристосовує до власного унікального стилю. На стадії перевірки вибору альтернативи можуть використовуватися експертні системи.

2.3.

Інформаційні системи керівників

Обслуговують менеджерів вищого рівня з метою формування критичної інформації у вільних форматах (за бажанням самих менеджерів). На вибір вищих керівників інформують про ключові фактори, що впливають на досягнення фірмою своїх стратегічних цілей. Можливе використання експертних систем.

1. ІС для забезпечення стратегічних конкурентноздатних переваг

ІС для залучення й утримання клієнтів, закріплення постачальників, і т. п.

Залучають клієнтів (від конкурентів) і закріплюють постачальників унікальним комфортним інформаційним обслуговуванням. Широко використовують миттєвий доступ до внутрішніх і зовнішніх баз даних. Можливе використання експертних систем.

Опис конкретного завдання користувача вхідною мовою системи (наприклад, VBA, Pascal, С++ чи формальної мови баз даних) називають програмою вхідної мови (ПВМ).

 Оброблюючи модулі виконують перетворення даних, що складають інформаційну базу інформаційної системи.

Щоб забезпечити взаємодію інформаційної системи з користувачем і керуючих модулів ІС з інформаційною базою й обробляючими модулями, до складу ІС включаються обслуговуючі модулі.

Висновок:

Таким чином, інформаційні системи ІС можна розглядати як об'єднання вхідної мови, інформаційної бази, що керують, обслуговуючих і обробляючих програмних модулів. Сукупність обробляючих модулів часто називають функціональним наповненням інформаційної системи. Керуючі й обслуговуючі модулі називаються системною частиною інформаційної системи, чи системним наповненням ІС.


Висновки

 

Фінансово-управлінські інформаційні системи значно більш гнучкі в адаптації до нестатків конкретного підприємства.

Бази даних й електронні таблиці у ІС - це спеціалізоване програмне забезпечення, яке дозволяє логічно ставити завдання в термінах тексту, даних і формул, а потім покладати виконання великого об'єму рутинних утомливих обчислень на комп'ютер. Воно може використовуватися всякий раз, коли рішення задачі можна розділити на логічні етапи (тобто не тільки стосовно завдань економіці та бухгалтерського обліку).

Можливості, що надаються базами даних й електронними таблицями ІС користувачам, варіюються від пакету до пакету, але загальними для всіх таких пакетів є: команди друку, команди маніпулювання файлами, команди форматування і засобу редагування інформації в СУБД.

 Проектування і реалізація систем для роботи з базами даних припускає структуризацію бази даних, організацію доступу до даних, їх використання, оновлення і висновку (у вигляді звітів або відповідей на запити) безліччю різних менеджерів-користувачів. В результаті того, що програмні пакети для роботи з базами даних стали більш дружніми по відношенню до користувачів, а місткість зовнішньої пам'яті мікрокомп'ютерів стала дуже великою, відбувся різкий стрибок у використанні систем баз даних в бізнесі.

Спостерігається масове впровадження реляційних СУБД в корпораціях. У таких системах на кожного клієнта заводиться один комплексний запис, постійний доступ до якої можливий з будь-якого вузла розподіленої корпоративної мережі.

 


Порівняльні характеристики інформаційних систем в менеджменті та СППР

Характеристика Інформаційні системи в менеджменті СППР
Логіка рішень Лінійна логіка, формалізовані (програмовані) процедури рішень Спеціалізовані евристики, що ґрунтуються на базах знань і правилах виводу
Забезпечення звітів Регулярні звіти Нерегулярні звіти
Підтримка рішень Відсутність підтримки рішень Система сама створює рішення, відтворюючи логіку мислення людини-експерта

Незважаючи на те, що загальна конфігурація систем може бути досить складнаі, практично усі фінансово-управлінські системи здатні працювати на персональних комп'ютерах у звичайних мережах передачі даних, наприклад, Wіndows NT. Вони спираються на технологію виділеного сервера бази даних (fіle server), що характеризується високим завантаженням мережних каналів для передачі даних між сервером і робочими станціями. Тільки окремі з пропонованих на Україні систем такого класу були розроблені для промислових баз даних.


Список використаної літератури

1.           Введение в информационный бизнес: Учеб. пособие / Голосов О.В и др. – М.: Финансы и статистика, 1998. – 240 с.

2.           Рогач І.Ф., Сендзюк М.А., Антонюк В.А. Інформаційні системи у фінансово-кредитних установах. Навчальний посібник. Видання 2-ге, перераб. і доп. Київ, КНЕУ, 2001.-239 с.

3.           Устинова Г.М. Информационные системы менеджмента: Основные аналитические технологии в поддержке принятия решений. Изд-во DiaSoft-UP, СПб, 2000. -368 с. Глава 2.

4.           Автоматизированые информационные технологии в экономике: Учебник/ Под ред. проф. Г.А.Титоренко. - М.: Компьютер, ЮНИТИ, 1999 - 400 с.

5.           Ильина О.П. Информационные технологи бухгалтерского учета. С-Пб.: Питер, 2001. – 686 с.

6.           Петров В.Н. Информационные системы. С-Пб.: Питер, 2002. – 686 с.

7.           Ситник В.Ф., Писаревська Т.А., Єрьоміна Н.В., Краєва О.С. Основи інформаційних систем: Навч. Посібник. – К.: КНЕУ, 2001. – 420 с.


Информация о работе «Впровадження інформаційних систем і CASE-засоби»
Раздел: Информатика, программирование
Количество знаков с пробелами: 24153
Количество таблиц: 8
Количество изображений: 4

Похожие работы

Скачать
13051
1
3

... . Сучасні інформаційні системи безпосередньо впливають на планування і прийняття управлінських рішень, на номенклатуру і технологію виготовлення та реалізації товарів і послуг. В цілому, дослідження комп'ютерних інформаційних систем пов'язане з колом питань технічних, соціологічних та економічних дисциплін. АІС характеризуються наявністю функціональної і забезпечуючої частин, відповідно до ...

Скачать
143644
51
28

... моментів, якому потрібно знати при створенні нової інформаційної систем - те, що цей процес є одним видом запланованої організаційної зміни. 2. Перепроектування бізнесів-процесів Нові інформаційні системи можуть бути могутніми інструментами для організаційних змін. Вони не тільки допомагають раціоналізувати організаційні процедури і документообіг, але вони можуть фактично використовуватися для ...

Скачать
214694
25
9

... останньому випадку розрізняються експедиційний засіб, коли особа, що проводить опитуванння, сама роздає і збирає анкети, і кореспондентський, коли анкети розсилаються і повертаються поштою. [7]   3. УДОСКОНАЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МАРКЕТИНГУ НА ПІДПРИЄМСТВІ Сьогодні виграє той, кого більше знають зовні з кращої сторони, той, хто знає більше про дійсний стан своєї організац ...

Скачать
50463
2
6

... успішно працювати і приносить прибуток своїм господарям. Головним стратегічним напрямком компанія ВЕК вибрала забезпечення високої якості обладнання та послуг. 2. Інформаційні потреби управлінського апарату підприємства Інформаційні системи, як і інформація і інформаційні технології, існували з моменту появи суспільства, оскільки на будь-якій стадії його розвитку є потреба в управлінні. А ...

0 комментариев


Наверх