5. Організація продажу товарів та обслуговування покупців
Торгово-технологічний процес в магазині – це комплекс послідовних операцій, які виконуються функціональним структурними ланками або окремими працівниками магазину з приймання товару, його зберігання, підготовки до продажу, викладання та поповнювання товару в торговельному залі, з обслуговування покупців та здійснення обліково-розрахункових операцій.
Залежно від асортименту товарів, які реалізує магазин, розмірів і планування останнього, ступеня готовності товарів до продажу, зміст технологічного процесу може бути різним.
Торгово-технологічний процес складається із основних та допоміжних операцій. До основних відносять операції, пов’язані з продажем товарів і обслуговуванням покупців, а саме: виявлення попиту, формування асортименту товарів, розміщення та викладання товарів у торговому залі, операції з відпуску товарів, розрахунок за товари тощо. Додаткові операції включають: приймання товарів за кількістю та якістю, розпакування, зберігання, підготовку до продажу, доставку у торговий зал, організацію зберігання та здавання тари.
Фактори, що впливають на торгово-технологічний процес:
– попит та пропозиція товарів;
– ступінь готовності товарів до продажу;
– стан товарних запасів та матеріально-технічна база магазинів;
– система товаропостачання;
– тип, розмір, спеціалізація магазинів.
При організації торгово-технологічного процесу в магазині «Шедевр» дотримувались наступних принципів:
– створення максимальних зручностей для покупців при виборі товарів, економії їх часу та забезпечення високої культури обслуговування;
– раціональне використання торгової площі магазинів;
– раціональне використання обладнання;
– створення комфортних умов праці для працівників;
– досягнення економічної ефективності роботи магазину;
– створення умов для збереження фізико-хімічних властивостей товарів та збереження товарно-матеріальних цінностей;
- забезпечення комплексного підходу до вибору оптимальних варіантів продажу товарів.
Торгово-технологічний процес можна розподілити на три частини.
1. Операції з товарами до пропозиції їх в торговельному залі покупцям (розвантаження, доставка в зону приймання, приймання, доставка на зберігання, зберігання, подача в торговельний зал, викладка).
2. Операції по безпосередньому обслуговуванню (зустріч покупців, пропозиція товарів, відбір товарів, розрахунок).
3. Додаткове обслуговування (приймання замовлень, розкрій тканини, доставка товарів на дім).
Торгово-технологічний процес в даному магазині поділяється на дві частини:
– операції з товарами до пропозиції їх в торговельному залі покупцям;
– операції по безпосередньому обслуговуванню.
На прикладі операцій з шкіряним взуттям, яке реалізується в крамниці, покажемо сутність торгово-технологічного процесу в магазині «Шедевр».
Основні етапи підготовки шкіряних виробів до продажу.
1. Приймання шкіряного взуття за кількістю і якістю.
Під час приймання товарів по кількості слід керуватися інструкцією П-6 «Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількістю». Приймання товарів у магазині здійснює матеріально-відповідальна особа. Під час приймання товару в тарі перевіряють її цілісність і приймають товар за кількістю тарних місць, тобто перераховують ящики, коробки тощо. Під час приймання товарів за кількістю зі складу магазину звіряють фактичну кількість отриманого товару з даними супровідного документа, якою є накладна.
2. Підготовка шкіряного взуття до подачі на робоче місце.
Більшість товарів які надійшли в магазин треба підготувати до продажу, бо значна частина їх в тарі отже, могла пом'ятися, запилитися, тобто втратити свій первісний товарний вигляд. Попередня підготовка вивільняє працівників під час продажу товарів, внаслідок чого зменшуються затрати часу покупців і товарні втрати, підвищується продуктивність праці продавців, збільшується товарооборот і пропускна спроможність магазину.
Під час підготовки товару до продажі поліпшують його зовнішній вигляд, а це сприяє підвищенню культури торгівлі.
Підготовка товарів до продажу включає такі основні операції:
– розпакування – вивільнення товару від зовнішньої тари в якій його привезли. Основна вимога до розпакування – зберегти якість товарів, тари і упаковки.
– сортування – групування виробів за асортиментними ознаками, тобто за розмірами, фасонами, цінами, а також перевірка відповідності ціни, сортності, позначених на маркуванні і в супровідних документах.
- надання товарного вигляду – очищення від пилу, прасування, усунення дрібних дефектів.
– маркування – прикріплення до товару товарного ярлика з назвою товару, артикулом, сортом, розміром і ціною. Ярлики до товару прикріплюють, навішують, пришивають на зворотному боці ярлика завідуючий секцією своїм підписом засвідчує правильність ціни. Крім ярликів, товари повинні мати цінники.
... . У тертій - містяться відомості про респондента, тому, щоб уникнути небажання відповідати слід ставити закриті питання про вік та фінансове становище. Розділ ІІІ. Дослідження ринку товарів з пластичних мас (на прикладі зат “юність”) 3.1. Товарознавча характеристика асортименту товарів з пластичних мас господарського призначення на ЗАТ «Юність» Асортимент виробів господарського ...
... - - Ковбаса напівкопчена, завезена з інших областей 1 2 3 4 5 10 15 30 45 60 90 0,3 0,45 0,6 0,7 0,8 1,1 1,3 1,6 1,75 1,85 1,9 0,2 0,3 0,35 0,45 0,5 0,8 1,2 2,1 - - - РОЗДІЛ 4 Організація торгівлі напівкопченими ковбасними виробами в торговельній мережі магазину „Україночка” Полтавської обл., м. Лубни 4.1 Стан ринку напівкопчених ...
... 2007 року знизилися показники платоспроможності, ліквідності, ділової активності та рентабельності, що свідчить про погіршення фінансового становища заводу. Розділ 3. Організація зовнішньоекономічної діяльності ВАТ «Київський ювелірний завод» У міжнародній торговельній практиці використовуються два основні методи здійснення експортно-імпортних операцій, а саме: прямий (direct) експорт та і ...
... ідвід; - туалет для персоналу й відвідувачів; - обладнані контейнерами площадки для збору відходів і сміття; - достатня кількість урн у зоні торгівлі. Організація продажу товарів здійснюється в межах ринку, затверджених проектною документацією. Робота ринків не повинна погіршувати санітарний і екологічний стан місцевості й негативно впливати на умови проживання населення міста. При вході на ...
0 комментариев