3 Заходи для поліпшення управління товарними запасами на фірмі «Зімай»

Навіть краще всього підготовлені стратегії і тактики управління товарами вимагають постійних удосконалень, які пов'язані із змінами, які постійно відбуваються в зовнішньому середовищі.

Розглянемо можливість підприємства привертати позикові засоби для збільшення оборотних активів. ТОВ «Зімай» при формуванні товарних запасів використовувало виключно власні засоби підприємства. Якщо запозичення і мали місце, то вони були настільки короткостроковими, що не здійснювали значного впливу на фінансовий стан підприємства. В середньому по 2008 року швидкість звернення товарних запасів складає 149,1 днів, тому слід розглянути два варіанти позики: на 90 днів і на 160 днів. Фірма має розрахунковий рахунок в банці «Аваль», тому використовуємо процентні ставки цього банку. Фірма проводить зовнішньоекономічну діяльність, і виникає необхідність в позиках в «твердій» валюті (американських доларах або євро). Застосуємо в розрахунках ставку банку «Аваль» на 04.11.2008 г.: на термін 90 днів – 30%, на 160 днів – 40%. Рентабельність обороту складає приблизно 10%, що обумовлене політикою низьких торгових націнок, яка направлена на швидке завоювання ринку. Тому в даній ситуації по вищезгаданих процентних ставках застосування позикових засобів є економічно недоцільним. Але за умов підвищення рентабельності автоматично піднімається питання про застосування позикових засобів. Також існує можливість участі в програмах фінансування експорту країн, з яких фірма імпортує товари, але на даний момент така участь є умовною.

Частиною позикової політики фірми є система управління дебіторською заборгованістю. Вона впливає на товарні запаси через термін обороту товарів. На фірмі «Зімай» ця система обмежується ціновим дисконтом за попередню оплату, надбавками за збільшення терміну оплати, і штрафними санкціями за порушення умов договору. Але на фірмі відсутня система оцінки платоспроможності клієнта і вірогідності затримки платежу або нездатності клієнта відповідати по своїх зобов'язаннях. Застосування штрафних санкцій невигідне в існуючих економічних умовах, оскільки витрати часу і засобів на судову справу, в більшості випадків, перевищать надходження.

Виходячи з цього, слід застосувати систему позикового ранжирування, яка дозволяє на основі статистичної обробки інформації про клієнтів ранжирувати їх по ступеню платоспроможності і надійності. Так, найчастіше використовують методи багатофакторного аналізу, які дозволяють врахувати вплив різних чинників на фінансове перебування клієнта на проміжку часу, який розглядається, і з високим рівнем точності оцінити перспективи співпраці.

Однією з таких систем є система 5С (The five С's system), яка заснована на аналізі п'яти головних характеристик клієнтів: характеру (система цінностей в бізнесі); майнового стану; капіталу; можливості забезпечення заборгованості заставою; загальних умов діяльності підприємства.

Також, слід приділити значну увагу вивченню ринку, удосконаленню рекламної діяльності. Фірма досліджувала ринок міста Київ і деяких обласних центрів, але значна кількість регіонів залишилися без уваги. Навіть враховуючи те, що платоспроможний попит там нижче, ніж в Києві, але для прискорення швидкості обороту товарних запасів слід приділити ще більше уваги. Так для цього потрібно давати рекламу в загальноукраїнські каталоги прайс-листів, освоювати рекламні можливості мережі Інтернет та ін.

Залучення регіонів може наголоситися в підвищенні товарообігу і зростанні швидкості обороту товарних запасів.

Поглиблене вивчення ринку дозволить максимально оптимізувати структуру товарних запасів. Потрібно зменшити асортимент товарів, оскільки деякі товари і товарні групи мають дуже повільну швидкість обороту, підвищити її можливо лише за рахунок проведення широкої рекламної кампанії, яка на даний момент і в найближчому майбутньому є економічно недоцільна.

Доцільним буде застосування класифікаційного підходу до управління запасами (ABC system). Його ідея полягає у використанні класифікації запасів і виділенні трьох груп – А, В, і С, залежно від ступеня впливу даного виду запасів на зростання товарообігу підприємства. До групи А відносять запаси, реалізація яких вносить найбільший внесок до об'єму товарообігу в грошовому виразі. До цієї групи відносяться запаси, які забезпечують 70% об'єму реалізації. Як правило, їх питома вага в об'ємі запасів в натуральному виразі не перевищує 10%. До групи В відносять запаси середнього рівня важливості, які забезпечують 20% об'єму реалізації підприємства. Їх питома вага в натуральному виразі, як правило, складає близько 20%. Товарні запаси, реалізація яких має незначний внесок в об'єм товарообігу, порядка 10%, відносять до групи С. Достаточно часто вони складають значну частину в об'ємі запасів в натуральному виразі, – близько 70%.

Такий аналіз допоможе виділити такі групи товарів, питому вагу яких слід збільшувати (група А), і товари, від завезення яких доцільніше відмовитися (частина групи С).

Особливістю формування товарних запасів на підприємстві є те, що в 2007 році 100% товарів було імпортовано, слід шукати можливість залучення вітчизняних фірм для формування товарних запасів підприємства. В умовах розвитку економіки України імпорт втрачає свою привабливість, тому доцільно розробляти проекти експорту українських товарів до Німеччини, в якій фірма має велику кількість партнерів.

На мою думку, дуже перспективною товарною групою є дитяче харчування. Воно складає незначну частину, як в товарних запасах, так і в товарообігу фірми «Зімай». Доцільно значно збільшити цю частину за рахунок пошуку нових постачальників, як в

Германії, так і в Україні, щоб асортимент був досить широким. На цю товарну групу торгова націнка буде незначна, але вона забезпечить стабільний дохід і високу швидкість обороту товарних запасів. Але існує певний ризик, який полягає в тому, що термін реалізації цієї продукції обмежений, і якщо вона не буде своєчасно реалізована, то фірма зазнає збитки. Щоб цього не відбулося, цій товарній групі слід приділити особливу увагу при управлінні товарними запасами.

Будь-яке підприємство в умовах ринкової економіки постійно здійснює планування своєї діяльності.

Планування товарних запасів слідує за плануванням обороту, оскільки об'єм оптового товарообігу, служить основою розробки плану запасів.

Першим етапом розробки прогнозу розміру товарних запасів є всесторонній економічний аналіз попередньої діяльності. Результати аналізу, виявлені тенденції і виводи служать основою висновку прогнозів.

На другому етапі визначаються чинники, які в періоді, який прогнозується, впливатимуть на розвиток того сектора ринку, де працює підприємство. Відбираються і оцінюються кількісно найважливіші чинники і з їх допомогою розраховуються варіанти прогнозу запасів.

Фірмі слід перейняти досвід по плануванню товарних запасів у своїх конкурентів.

Асортимент фірми «Зімай» досить спеціалізований, це є

перевагою фірми і, разом з тим, її недоліком. Коливання ринкової кон'юнктури можуть негативно вплинути на положення фірми. Тому необхідно розширити асортимент за рахунок товарних груп, які не відносяться до дитячого асортименту. Це може страхувати діяльність і дає можливість маневрувати оборотними активами.

Необхідно підвищувати прибутковість діяльності фірми за рахунок пошуку вигідних умов постачання і підвищення торгової націнки, мінімізувати транспортні, страхові, складські та інші витрати. Оскільки низький рівень рентабельності, хоча він обумовлений завоюванням ринку, не дозволить в майбутньому зберегти накопичені досягнення.


Висновок

У курсовій роботі аналізувалася діяльність ТОВ «Зімай», яка працює у сфері оптової торгівлі. Оптова торгівля стоїть попереду роздрібної, в результаті оптового продажу товари не переходять в сферу особистого споживання, вони або поступають у виробниче споживання, або отримуються роздрібною торгівлею для реалізації населенню. Таким чином, оптовим товарообігом є сукупний об'єм продажу товарів виробничими і торговими підприємствами, а також посередниками іншим підприємствам і юридичним особам для наступної реалізації населенню або для виробничого споживання.

Особлива увага в роботі була приділена товарним запасам. Товарний запас – це сукупність товарної маси, яка знаходиться у сфері звернення і призначене для продажу. Товарні запаси виконують певні функції:

-           забезпечують безперервність розширеного виробництва і звернення, в процесі яких відбуваються їх систематична освіта і витрачання;

-           задовольняють платоспроможний попит населення, оскільки є формою товарної пропозиції;

-           характеризують співвідношення між об'ємом і структурою попиту і товарної пропозиції.

Необхідність утворення товарних запасів викликана наступними причинами:

-           безперервністю процесів звернення;

-           сезонністю виробництва і споживання;

-           нерівномірністю розміщення виробництва і районів споживання;

-           непередбаченими коливаннями попиту і ритму виробництва;

-           необхідністю перетворення виробничого асортименту в торговий;

-           необхідністю утворення страхових резервів

-           іншими причинами.

У розвинених країнах управління товарними запасами

базується на використанні могутніх інформаційних технологій, які вирішують практично щодня спостерігати їх стан і динаміку,

автоматично здійснювати розміщення замовлень через комп'ютерну мережу і поповнювати запаси до оптимального рівня.

У фірмі «Зімай» використовується комп'ютерна програма «1С: Торгівля і склад». Вона направлена на реальну оцінку поточного стану запасів, їх планування і оптимізацію.

У цій роботі був проаналізований стан товарних запасів фірми, їх структура і динаміка зміни за період 2007–2008 рр. В даний час підприємство знаходиться на стадії життєвого циклу – зростання.

Особливістю формування товарних запасів на підприємстві є те, що в 2007 році 100% з них було імпортовано. Постачання через невеликий проміжок часу незначними партіями є економічно невигідними, оскільки транспортні і митні витрати значно перевищують складські витрати.

Проаналізувавши товарні запаси фірми «Зімай» в періоді з 01.01.2007 р. по 01.01.2008 р. можна зробити висновок, що управління товарними запасами здійснюється на високому рівні, використовується модель оптових закупівель значними партіями, яка дозволяє отримати значні цінові знижки, мінімізувати витрати на замовлення, транспортні витрати і гарантує постачання всієї партії.

Щодо удосконалення діяльності, то розглянута можливість підприємства привертати позикові засоби для збільшення оборотних активів. ТОВ «Зімай» при формуванні товарних запасів використовувало виключно власні засоби підприємства.

 

 


Список використаних джерел

1.   Бланк і.А. «Торговий менеджмент», – К.: Уфімб, 1999 р.

2.   Соломатін а.Н. Економіка і організація діяльності торгового підприємства. Підручник допомога, – М.: ІНФРА-М, 2001 р.

3.   Кравченко л.І. Аналіз господарської діяльності в торгівлі, – М.: Нове знання, 2003 р.

4.   Зеваков а.М., Петров в.В. Логістика виробничих і товарних запасів, – М.: Вид-во Міхайлова в.А., 2002 р.

5.   Вальовіч р.П., Давидова г.А. «Економіка торгового підприємства». Навчальний посібник, – Мінськ: Вишейшая школа, 2000 р.

6.   Голованов т.І. «Економічне регулювання товарообігу торгового підприємства», – М.: Справа, 2002 р.

7.   Гребнев а.А. «Економіка торгового підприємства», – М.: ІНФРА-М 1999 р.

8.   Зергман п.Н. «Практика управління товарними запасами», – М.:Дело, 2000 р.

9.   Ушакова н.М., Унковськая т.Е., Гуляєва н.Н., Грінюк н.А. «Інвестування. Фінансування. Кредитування.», – М.: МГТУ, 2001 р.

10.      Ушакова н.Н. «Вдосконалення аналізу і планування товарообігу», Навчальний посібник, – Київ, 1999 р.

11.      «Короткий курс по економіці підприємства», під ред. Н.Н. Ушакової, Київ, «Генезу», 1998 р.

12.      «Фінансовий менеджмент» під ред. Г.Б. Поляка, М.: «Фінанси», 1999 р.


Информация о работе «Значення логістики в управлінні товарними запасами оптових підприємств»
Раздел: Маркетинг
Количество знаков с пробелами: 36689
Количество таблиц: 2
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
53916
0
1

... є основною функцією оптової торгівлі. Комерційні операції оптових торговельних підприємств за спрямуванням можна поділити на дві групи: 1)комерційні операції із закупівлі товарів; 2)комерційні операції з оптового продажу покупцям. Комерційні операції із закупівлі товарів відображають зв'язок оптового підприємства з постачальниками-виробниками. Комерційні операції з оптового продажу ві ...

Скачать
74362
8
5

... ів слід передбачати додержання вимог гуманізації технологічних процесів з урахуванням створення сучасних умов праці, запобігання несприятливому впливу на зовнішнє середовище. Однією з обов'язкових умов формування логістичної системи у торгівельному підприємстві є урахування сукупності витрат по всьому логістичному ланцюгу з орієнтацією на регіон, надання послуг на рівні сучасних вимог, гнучкість, ...

Скачать
65009
5
1

... ідному ланцюгу сировина (а згодом напівфабрикат і готовий продукт) періодично затримується, чекаючи своєї черги вступу до тієї або іншої виробничої або логістичної операції. Загально прийняте формулювання свідчить, що матеріальні запаси – це продукція виробничо-технічного призначення, яка знаходяться на різних стадіях виробництва і обігу, вироби народного споживання і інші товари, що очікують на ...

Скачать
110024
13
4

... і продукції. Виробничі потужності ТОВ «Брусилівський маслозавод» дозволяють виробляти близько 150 т масла, 30 т глазурованих сирків за рік, переробляючи приблизно 1000 кг молока за день. Основні споживачі продукції ТОВ «Брусилівський маслозавод» - населення Брусилівсьекого району та районів, що знаходяться поруч з Брусилівським, Житомирської області. .  Отже, ТОВ «Брусилівський маслозавод» – ...

0 комментариев


Наверх