18 міс., р36міс.> 0,05).

Прослідкований ріст обох очей (псевдофакічного і парного здорового) у 29 дітей в динаміці від 3 місяців до 3х років. Була відмічена деяка тенденція до збільшення передньо-заднього розміру псевдофакічного ока в порівнянні з парним здоровим, проте ні в одному терміні спостереження ці відмінності не були достовірними, р=0,71.

Порівняльний аналіз росту обох очей (псевдофакічного і парного здорового) показав, що перенесене хірургічне втручання не уповільнило темпів росту псевдофакічних очей, а навпаки, у всіх вікових групах і у всі періоди спостережень ріст псевдофакічного ока незначно перевищував параметри здорового.

До операції гострота зору була різко знижена у всіх дітей: світлочутливість з правильною проекцією світла у 71%, 0,01-0,09 у 20,8%, 0,1-0,2 у 7,5% і у однієї дитини 0,3. Після операції гострота зору підвищилась у всіх дітей, але показники були різними.

Аналіз стану отриманих зорових функцій у 64 прооперованих дітей з монокулярною травматичною псевдофакією із розрахунком оптичної сили ІОЛ, для отримання еметропічної рефракції (контрольна група), показав, що гострота зору для далі 0,3-1,0 була у 60,0% випадків, бінокулярний зір відновлено в 51,4% випадків, а 64,6% дітей була потрібна додаткова корекція окулярами для близької відстані.

Це визначило необхідність розробки нового підходу до рішення даної проблеми. Нами був розроблений новий спосіб вибору оптичної сили ІОЛ, що імплантується при посттравматичній монокулярній катаракті у дітей, заснований на принципі формування слабкої міопії (до 2,5 дптр) посттравматичного псевдофакічного ока шляхом створення гіперкорекції для роботи на близькій відстані: одне око – міопія слабкого ступеня, а друге –еметропія (пат. України № 13994, заявл. 14.12.05; опубл. 17.04.06, Бюл. № 4.). Дані розрахунку сили оптики ІОЛ залежно від рефракції парного здорового ока представлені в таблиці.

Таблиця

Розрахунок оптики IОЛ, що імплантується, залежно від рефракції парного здорового ока

Рефракція парного здорового ока Передбачувана рефракція IОЛ, що імплантується

М*(-1,-3) дптр

Еm*

Em*

≤ М*(-2,5) дптр

Нm*(+1,+3) дптр

Em*

Примітка.* Em- еметропія; Hm- гіперметропія; М- міопія.

Розроблений новий спосіб розрахунку оптики ІОЛ був застосований у 61 дитини (61 око) з травматичною монокулярною катарактою та еметропією парного здорового ока (основна група), яким проведена операція – факоаспірація травматичної катаракти з внутрішньокапсульною імплантацією ІОЛ.

Зорова реабілітація у дітей з міопічною післяопераційною рефракцією псевдофакічного ока була кращою в порівнянні з іншими видами післяопераційної рефракції та полягала у відновленні гостроти зору псевдофакічного ока до 0,3-1,0 – у 95,1% (58 дітей) (відмінності достовірні, р<0,05); стійкого бінокулярного зору у 72,0% дітей. У 57,4 % випадків (35 дітей) зір на близькій відстані був відновлений до 0,4-1,0, у зв'язку з цим додаткова корекція окулярами була непотрібна.

Порівняльний аналіз характеру бінокулярного зору залежно від рефракції псевдофакічного ока показав, що бінокулярний зір при еметропії обох очей (псевдофакічного і парного) одержано в 51,2% випадків, а різниця в кількості дітей з відновленим бінокулярним зором по відношенню до одночасного і монокулярного статистично недостовірна, р=0,824. Проте у дітей з монокулярною псевдофакічною міопією бінокулярний зір був одержаний у 72,0%, що є достовірним порівняно з невідновленим (одночасний і монокулярний) зором, р=0,005.

Таким чином запропонований нами алгоритм розрахунку оптики ІОЛ у дітей з монокулярною катарактою з урахуванням рефракції парного здорового ока для одночасного досягнення високої гостроти зору для далі та для близької відстані дозволив відновити гостроту зору травмованого ока і забезпечити високі зорові функції. У зв'язку з цим дитина може виконувати зорову роботу на різних відстанях від ока, що прискорює процеси відновлення бінокулярних функцій і створює оптимальні умови для повної, якісної зорової і соціальної реабілітації дітей з монокулярною катарактою.

Аналіз і систематизація отриманих даних в результаті проведених досліджень дозволили зробити наступні висновки.


ВИСНОВКИ

1. Травматична катаракта у дітей залишається найбільш частою причиною, що приводить до порушення функцій травмованого органа зору та інвалідизації. Відмінною рисою травматичної катаракти дитячого віку є поєднання посттравматичних змін структур переднього відділу очного яблука, що вимагає додаткових втручань та ускладнює проведення внутрішньокапсульної імплантації ІОЛ традиційними методами. У зв'язку з цим актуальним є пошук нових хірургічних технологій та оптимізація вибору оптичної сили ІОЛ при монокулярних травматичних катарактах у дітей, вивчення подальшого росту та відновлення бінокулярних функцій при посттравматичній монокулярній псевдофакії.

2. Розроблений новий хірургічний спосіб ендокапсулярної імплантації ІОЛ при травматичній катаракті після проникаючих поранень рогівки та кришталика у дітей, що полягає в проведенні аспірації-іригації катаракти та ендокапсулярної імплантації гнучких ІОЛ через раневий отвір передньої капсули кришталика, з подальшим розміщенням гаптичних елементів ІОЛ в місцях збереження максимальних ділянок передньої капсули. Наприкінці виконується частковий передній капсулорексис в оптичній зоні, що в цілому дає можливість здійснити стабільну ендокапсулярну імплантацію ІОЛ при раневих пошкодженнях капсулярного мішка та запобігти в післяопераційному періоді розвитку такого важкого ускладнення, як синдром захоплення зіниці на псевдофакічному оці.

3. Розроблений новий хірургічний спосіб усунення іридодіалізу, який здійснюється через катарактальний мікророзтин за допомогою двох прямих голок, з’єднаних поліпропіленовою ниткою, та полягає в почерговій прошивці відірваного краю райдужки, виведення обох голок в перелімбальну зону та утворення на відірваному краю райдужки П-образного шва, що дозволяє усунути іридодіаліз без додаткової травматизації оболонок ока та райдужки з досягненням максимального косметичного ефекту.

4. Встановлено, що більш інтенсивний зріст здорового ока відбувається в молодшій віковій групі дітей (4-7 років) і складає 0,7 мм за рік з подальшим уповільненням росту очних яблук до 0,5 мм в середній віковій групі (8-11 років) і на 0,35 мм в старшій віковій групі (12-15 років).

5. Вперше встановлено, що сучасні реконструктивні втручання, які здійснюються через мікророзтин з ендокапсулярною імплантацією гнучких ІОЛ, не уповільнюють темпів росту посттравматичного псевдофакічного ока, а навпаки, у всіх вікових групах і у всі періоди спостережень зріст псевдофакічного ока незначно перевищував темпи росту здорового ока по цім же закономірностям.

6. Розроблений спосіб інтраокулярної корекції у дітей з монокулярною травматичною катарактою, який полягає у формуванні слабкої (до 2,5 дптр) міопічної рефракції псевдофакічного ока при еметропії парного здорового ока, за допомогою якого була одержана висока гострота зору (0,4-1,0) для близької відстані в 57,4% без застосування додаткових окулярів та відновлення стійкого бінокулярного зору у 72,0% оперованих дітей.

7. Розроблені нові хірургічні способи дозволили у всіх дітей з травматичною катарактою здійснити складні реконструктивні втручання з ендокапсулярною імплантацією гнучких ІОЛ, одночасними операціями на райдужці, а оптимізація підбору оптичної сили ІОЛ дала можливість підвищити функціональні результати псевдофакічних очей та отримати високу (0,3-1,0) гостроту зору вдалину у 95,1% випадків.


ПЕРЕЛІК ОПУБЛІКОВАНИХ НАУКОВИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1.   Боброва Н.Ф. Новый способ эндокапсулярной имплантации складывающихся ИОЛ при проникающих ранениях роговицы и хрусталика у детей / Н.Ф. Боброва, Б.Х. Амор Шериф // Офтальмологічний журнал. - 2005. - № 4. - С. 55-59.

Особисто дисертантом проводились офтальмологічні обстеження, аналіз клінічних даних та статистичний аналіз отриманих результатів, написання статті.

2.   Боброва Н.Ф. Динамика роста передне-задних размеров псевдофакичных и парных здоровых глаз у детей после удаления монокулярной травматической катаракты с эндокапсулярной имплантацией гибкой ИОЛ / Н.Ф. Боброва, Б.Х. Амор Шериф // Офтальмологічний журнал. - 2007. - № 2. - С. 4-9.

Дисертантом особисто проведено аналіз літератури, історій хвороб та амбулаторних карт всіх дітей, написані вступ, матеріали і методи, результати та їх обговорення.

3.   Боброва Н.Ф. Отдаленные функциональные результаты факоаспирации травматических катаракт при монокулярной псевдофакии у детей / Н.Ф. Боброва, Б.Х. Амор Шериф, И. М. Бойчук // Офтальмологічний журнал. - 2007. - № 3. - С. 9-14.

Особисто дисертантом проводились обстеження, спостереження в динаміці, аналіз клінічних результатів та статистичний аналіз отриманих даних.

4.   Боброва Н.Ф. Способ устранения иридодиализа / Н.Ф. Боброва, Б.Х. Амор Шериф // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения : Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. - Симферополь, 2007. - Т. 143, Ч. II. - С. 24-26.

Дисертантом особисто проводились обстеження хворих дітей, аналіз клінічних результатів та статистичний аналіз отриманих даних, написання статті.

5.   Пат. 9987 Украины, МПК 7 А61F 9/007. Спосіб ендокапсулярної імплантації гнучких складаних інтраокулярних лінз (ІОЛ) при проникних пораненнях рогівки і кришталика / Боброва Н.Ф., Георгієв Д.Д., Амор Шеріф Б.Х., Єнукідзе Д.З.; заявник і власник Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України. - № U 2005 04290; заявл. 05.05.05; опубл. 17.10.05, Бюл. № 10.

Дисертантом особисто проведено інформаційний пошук літератури, виконано обстеження всіх хворих дітей, під час хірургічного втручання за розробленою методикою дисертант був асистентом у всіх випадках, самостійно проведено аналіз клінічних результатів та отриманих даних, оформлення патенту.

6.   Пат. 13994 Україна, МПК (2006) А61F 9/007. Спосіб інтраокулярної корекції у дітей з монокулярною травматичною катарактою / Боброва Н.Ф., Амор Шеріф Б.Х.; заявник і власник Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України. - № U 2005 12014; заявл. 14.12.05; опубл. 17.04.06, Бюл. № 4.

Дисертантом особисто проведено інформаційний пошук літератури, виконано обстеження всіх хворих дітей, самостійно проведено аналіз клінічних результатів та отриманих даних, оформлення патенту.

7.   Пат. 26430 Украины, МПК (2007) А61F 9/00. Спосіб усунення іридодіалізу / Боброва Н. Ф., Шериф Амор Б. Х.; заявник і власник Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України. - № U 2007 03332; заявл. 28.03.07; опубл. 25.09.07, Бюл. № 15.

Дисертант особисто проводив інформаційний пошук літератури, виконував обстеження всіх хворих дітей, приймав участь у всіх хірургічних втручаннях за розробленою методикою, самостійно проводив аналіз клінічних результатів та отриманих даних, оформлював патент.

8.   Bobrova N. Endocapsular pediatric traumatic cataract extraction with in-the-bag IOL implantation / N. Bobrova, A. Cherif // XXIII Congress of the European Society of Cataract and Refractive Surgeons : Book of abstracts. - Lisbon, 2005. - P. 15-16.

9.   Боброва Н.Ф. Способ эндокапсулярной имплантации складывающихся ИОЛ при проникающих ранениях роговицы и хрусталика у детей / Н. Ф. Боброва, Б.Х. Амор Шериф // Современные проблемы детской офтальмологии : Материалы юбилейной научн. конф., посвященной 70-летию основания 1-й в России кафедры детской офтальмологии. – Санкт-Петербург, 2005. - С. 71-72.

10. Bobrova N. Possibilities of endocapsular IOL implantation in pediatric traumatic cataracts / N. Bobrova, C. Amor, D. Enukidze // Black sea Ophthalmological Society 3rd International Congress : Abstract book. - Istanbul, 2005. - P. 19-20.

11. Боброва Н. Ф. Функциональные результаты монокулярной посттравматической артифакии у детей / Н. Ф. Боброва, Д. З. Енукидзе, Б. Х. Амор Шериф // Запобігання сліпоти у дітей в Україні в рамках виконання програми ВООЗ «Зір-2020» з практичним семінаром «Жива хірургія» : Тези та лекції міжнар. наук.-практ. конф. лікарів-офтальмологів України. - Київ, 2005. - С. 47-48.

12. Боброва Н. Ф. Анатомо-оптические параметры псевдофакичных глаз в детском возрасте / Н. Ф. Боброва, Б. Х. Амор Шериф // Актуальні проблеми медико-соціальної реабілітації дітей з інвалідизуючою очною патологією : Тези та лекції III наук.-прак. конф. з міжнародною участю. - Київ, 2006. - С. 49- 51.

13. Bobrova N. Clinical outcomes, surgical treatment with primary IOL implantation in traumatic cataract in children / N. Bobrova, A. Cherif // XXIV Congress of the European Society of Cataract and Refractive Surgeons : Book of abstracts. - London, 2006. - P. 181.

14. Bobrova N. F. In-the-bag IOL implantation in pediatric traumatic cataracts / N. F. Bobrova, B. H. Amor Cherif, G. Dobrin // VII International Symposium on ocular trauma : Book of Abstracts. - Rome, 2006.- P. 88-89.

15. Боброва Н. Ф. Реконструктивная хирургия травматических повреждений хрусталика и радужной оболочки у детей / Н. Ф. Боброва, Б. Х. Амор Шериф // II Мiжнародна конференцiя “Сучасна мiкрохiрургiя дитячих катаракт “Жива” хiрургiя” : Тези наук.-прак. конф. - Одесса, 2007. - С. 30-32.

16. Bobrova N. Pediatric pseudophakia – choosing the IOL power / N. Bobrova, A. H. Cherif, A. Kmaruk // 16th Meeting of the European Society of Ophthalmology : Book of abstracts. - № 376. - С. 108.


АНОТАЦІЯ

 

Шерiф Амор Бен Хусiн. Оптимізація реконструктивної хiрургiї монокулярної травматичної катаракти у дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 - офтальмологія. - Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України, Одеса, 2008.

Дисертація присвячена проблемі досягнення високої гостроти зору для дальньої та близької відстані і відновлення бінокулярного зору при монокулярних травматичних катарактах дитячого віку. Розроблено новий спосіб ендокапсулярної імплантації гнучких ІОЛ при проникаючих пораненнях, який забезпечує стабільну ендокапсулярну фіксацію ІОЛ при пошкодженні передньої капсули кришталика. Розроблена нова хірургічна технологія усунення іридодіалізу, що дозволяє здійснити втручання без додаткової травматизації. На підставі аналізу росту псевдофакічного і парного здорового ока у 96 дітей у віддалені терміни спостережень встановлено, що перенесене хірургічне втручання не уповільнює темпів росту псевдофакічних очей. Розроблено новий спосіб вибору оптичної сили ІОЛ при посттравматичній монокулярній катаракті, заснований на принципі формування слабкої міопії псевдофакічного ока до 2,5 дптр. Постопераційна міопічна рефракція створила кращі умови для зорової реабілітації в порівнянні з іншими видами післяопераційної рефракції, що сприяло відновленню монокулярної гостроти зору псевдофакічного ока вдалину (0,3-1,0) у 95,1%, для близької відстані (0,4-1,0) у 57,4% та стійкого бінокулярного зору у 72,0% дітей.

Ключові слова: монокулярна травматична катаракта, ендокапсулярна імплантація ІОЛ, усунення іридодіалізу, спосіб розрахунку оптики ІОЛ.


АННОТАЦИЯ

 

Шериф Амор Бен Хусин. Оптимизация реконструктивной хирургии монокулярной травматической катаракты у детей. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата медицинских наук по специальности 14.01.18 - офтальмология. - Институт глазных болезней и тканевой терапии им. В.П. Филатова АМН Украины, Одесса, 2008.

Диссертация посвящена проблеме достижения высокого зрения для дали и близи и восстановления бинокулярного зрения при монокулярных травматических катарактах детского возраста путем разработки новых хирургических способов эндокапсулярной имплантации гибких ИОЛ, реконструктивной хирургии радужки, оптимизации выбора силы оптики ИОЛ с длительными отдаленными наблюдениями за псевдофакичными глазами для определения характера их послеоперационного роста.

В диссертации произведен анализ данных состояния глаз у 159 детей (159 глаза) в возрасте от 4 до 17 лет с травматическими монокулярными катарактами и псевдофакией. Из них 87 детей составили основную группу, которым осуществлялось хирургическое вмешательство по поводу травматической катаракты по разработанным оригинальным методикам, и 72 ребенка с псевдофакией - группа детей, прооперированных ранее и наблюдаемых автором в отдаленном периоде (контрольная группа).

Всем детям была произведена факоаспирация травматической катаракты с первичной имплантацией складывающихся ИОЛ (Acrysof). Для расчета оптической силы ИОЛ использовали формулу “SRK”. Расчет оптической силы ИОЛ в контрольной группе осуществлялся для получения эмметропической рефракции, а в основной группе по разработанному новому способу.

Для понимания характера и частоты развития послеоперационных осложнений после удаления травматических катаракт с имплантацией ИОЛ, были проанализированы исходные посттравматические изменения переднего отдела глаза и характер проводимых вмешательств.

Разработан новый способ эндокапсулярной имплантации складывающихся ИОЛ при проникающих ранениях роговицы и хрусталика, заключающийся в эндокапсулярном удалении катаракты и имплантации складывающейся ИОЛ через раневое отверстие передней капсулы хрусталика, размещения гаптических элементов ИОЛ в местах наибольшего сохранения листков передней капсулы и частичном дозированном переднем капсулорексисе в оптической зоне. Разработанная новая щадящая хирургическая технология устранения иридодиализа через уже имеющийся катарактальный микроразрез позволила уменьшить количество манипуляций в передней камере и на радужке, что в конечном итоге привело к снижению послеоперационной воспалительной реакции; дозированное устранение иридодиализа позволило избежать деформации зрачка и накладывания дополнительных швов на зрачковый край, сохраняя его естественную реакцию на свет, и создавая благоприятные условия для восстановления зрения.

В целом, применение новых хирургических методик привело к снижению числа послеоперационных осложнений у наблюдаемого контингента детей: формирование вторичных катаракт снизилось с 28,3% до 22,2% и захват зрачка с 11,7% до нуля (различия достоверны, р<0,05).

Прослежен рост обоих глаз (псевдофакичного и парного здорового) у 96 детей в отдаленном периоде наблюдения (до 3х лет), а в течение всего этого периода – у 29 детей. Сравнительный анализ роста обоих глаз (псевдофакичного и парного здорового) показал, что перенесенное хирургическое вмешательство не замедлило темпов роста псевдофакичных глаз, а, наоборот, во всех возрастных группах и во все периоды наблюдений рост псевдофакичного глаза несколько превышал параметры здорового. Таким образом была отмечена тенденция к увеличению передне-заднего размера псевдофакичного глаза по сравнению с парным здоровым, однако, ни в одном сроке наблюдения эти различия не являлись достоверными (р=0,71).

Разработан новый способ подбора оптической силы имплантируемых ИОЛ при посттравматической монокулярной катаракте у детей, основанный на принципе формирования слабой миопии посттравматичного псевдофакичного глаза до 2,5дптр путем создания гиперкоррекции для работы вблизи (при эмметропической рефракции парного здорового глаза).

В отдаленные сроки наблюдения острота зрения продолжала стабильно повышаться у всех пациентов. Зрительная реабилитация у детей с миопической послеоперационной рефракцией псевдофакичного глаза протекала лучше по сравнению с другими видами послеоперационной рефракции и заключалась в восстановлении монокулярной остроты зрения псевдофакичного глаза для дали до (0,3 - 1,0) в 95,1%, формировании устойчивого бинокулярного зрения у 72,0% детей. Дети с миопической рефракцией псевдофакичного глаза от 1,5 до 2,5дптр (57,4% случаев) не нуждались в дополнительной очковой коррекции для близи.

Сравнительный анализ характера бинокулярного зрения в зависимости от рефракции псевдофакичного глаза показал, что бинокулярное зрение при эмметропии обоих глаз (псевдофакичного и парного) получено в 51,2% случаев, а разница в числе детей с восстановленным бинокулярным зрением по отношению к одновременному и монокулярному недостоверна, р=0,824. Однако у детей с монокулярной псевдофакичной миопией бинокулярное зрение получено в 72,0% случаев, что является достоверным по сравнению с невосстановленным (одновременным и монокулярным) зрением, р=0,005.

Ключевые слова: монокулярная травматическая катаракта, эндокапсулярная имплантация ИОЛ, устранение иридодиализа, способ расчета оптики ИОЛ.


ANNOTATION

 

Cherif Amor Ben Houcine. Pediatric monocular traumatic cataract reconstructive surgery optimization. - Manuscript.

Thesis for a candidate’s degree by speciality 14.01.18 - ophthalmology – The Filatov Institute of Eye Diseases and Tissue Therapy, АМS of Ukraine, Odessa, 2008.

Dissertation is devoted to the problem of visual rehabilitation in children with monocular traumatic cataracts. The elaborated method of endocapsular IOL implantation, gives stable bagal implantation at the damage of anterior capsule. Elaborated technique of iridodialysis repairing has been allowed to repair iridodialysis without additional traumatization. Axial length growth of both eyes (pseudophakic and healthy one) have been analyzed for 96 children in the remote period of supervision up to 3 years. Some tendency was marked an increase of pseudophakic eye axial length as compared to the healthy, however, in any supervision term these distinctions were not reliable (p=0,71). The analysis of eyes growth showed that the carried surgical operation hasn’t slowed the rates of pseudophakic eyes growth. Elaborated method of IOL power choice in monocular cataract for children, based on formation of slight myopia to 2,5D on pseudophakic eye. The visual rehabilitation of children with postoperative myopic refraction showed better results, as compared to other refraction types consisting in visual acuity restoring for far (0,3-1,0) in 95,1%, for near (0,4-1,0) in 57,4% and binocular vision in 72% of children.

Key words: monocular traumatic cataract, endocapsular IOL implantation, iridodialysis repairing, IOL power calculation.


Информация о работе «Оптимізація реконструктивної хірургії монокулярної травматичної катаракти у дітей»
Раздел: Медицина, здоровье
Количество знаков с пробелами: 47486
Количество таблиц: 2
Количество изображений: 0

0 комментариев


Наверх