Реферат

Тема: Раціональне харчування як фактор здоров'я


1. Політика українського уряду в галузі харчування

Основна проблема оздоровчого харчування в нашій країні — це проблема раціонального харчування, тобто такого, яке відповідає фізичним потребам організму для забезпечення фізичного здоров'я й активної трудової діяльності.

Необхідність раціоналізації харчування людини здійснюється в усіх країнах світу. Доказом цього слугують опубліковані ВООЗ дані про медичні проблеми в Європі, пов’язані з деякими особливостями харчування.

За даними Українського інституту харчування, проблеми харчування і стан здоров’я населення нашої країни відображають певною мірою картину, яка склалася в інших країнах Європи.

З урахуванням даних, наведених у таблиці, вироблена стратегія ВООЗ для суспільного харчування, основними напрямками якої є:

·        зниження вживання насичених жирів, холестерину, цукру, солі, алкоголю;

·        зниження маси тіла;

·        відмова від куріння;

·        підвищення фізичної активності;

·        вживання овочів і фруктів, зернових, харчових волокон, мінеральних речовин.

Таблиця Хвороби людини, пов'язані з особливостями харчування

Хвороби Нестача в харчуванні Надлишок у харчуванні Додаткові фактори ризику
Хвороби серця (ІХС, інфаркт, інсульт) Незамінні жири Насичені жири Тютюнокуріння, алкоголь
Гіпертензія Калій, кальцій Сіль, насичені жири Надлишкова маса тіла, гіподинамія, ожиріння
Діабет Жири, цукор Ожиріння, гіподинамія, генетичний код
Ожиріння Харчові волокна Енергетично ємний раціон, цукор, жири, алкоголь Гіподинамія
Жовчні камені Вітамін С, харчові Сіль Нестача секреції жовчних кислот
Хвороби печінки Алкоголь
Рак молочної залози Жири Прілактин
Рак шлунка Овочі, фрукти Алкоголь Нітрати, здоба
Рак кишечника Клітковина Жири, цукор м'ясо
Рак легенів Тютюнокуріння
Артрити Енергетично ємні раціони
Карієс зубів Фториди Цукор
Анемія Залізо, фолати
Зоб Йод

Українським урядом ще в грудні 1992 року була підписана Всесвітня декларація і "План дій у галузі харчування". Наведемо витяг з останнього:

"Держави-члени повинні здійснювати досягнуті угоди і прикласти всіх зусиль для здійснення таких завдань до 2000 року:

1. Суттєво знизити недостатність харчування і рівень смертності серед дітей.

2. Значно зменшити хронічне недоїдання.

3. Усунути основні захворювання, які викликані харчуванням.

4. Зменшити рівень анемії у жінок, викликаний недостатністю заліза, на одну третину у порівнянні з рівнем 1990 року.

5. Фактично усунути захворювання, які викликані недостатністю йоду.

6. Фактично усунути недостатність вітаміну А і її наслідки, включаючи сліпоту.

7. Заклади, які забезпечують регулярний моніторинг і аналіз стану фактичного харчування, повинні існувати у всіх країнах до кінця 90-х років.

8. Поширювати знання про здорове, раціональне харчування і підтримувати служби, які працюють над реалізацією національного плану в галузі харчування."

Матеріали про захворюваність населення, демографічні дані про взаємозв'язок з даними про фактичне харчування і забрудненість продуктів харчування чужерідними речовинами дають можливість правильно прогнозувати стан харчового статусу населення нашої країни і своєчасно вживати заходи профілактичного спрямування.

Цінними для прогнозування завжди вважалися дані про харчування і стан здоров'я дитячих контингентів. За матеріалами Українського НДІ харчування (1993р.), серед дітей України констатується зниження вживання продуктів тваринного походження, овочів, фруктів і відносне збільшення споживання картоплі, круп, макаронних виробів. Тому в раціонах харчування відзначається дефіцит білка, вітамінів, особливо ретинолу і аскорбінової кислоти, мінеральних речовин і відносне збільшення вуглеводів, жирів.

В умовах економічного спаду і зниження життєвого рівня в Україні недоліки в харчуванні населення виражаються в дисбалансі харчових речовин з дефіцитом біологічно активних речовин (вітамінів і мінеральних солей) і відносним надлишком рафінованих, технологічно оброблених продуктів.

У зв'язку з цим проблема раціоналізації харчування в Україні має два аспекти.

Перший базується на створенні і науковому обгрунтуванні фізіологічних норм харчування у відповідності з рекомендаціями нутріціологїї — науки, що вивчає потреби організму людини в основних харчових речовинах і енергії у зв'язку з конкретними умовами (віком, фізичним навантаженням, фізіологічним станом).

Другий полягає в дотриманні безпечних норм вживання продуктів харчування через можливий вміст у них чужерідних речовин.

Необхідно вирішувати проблеми раціоналізації харчування за двома цими аспектами одночасно.


Информация о работе «Раціональне харчування як фактор здоров'я»
Раздел: Медицина, здоровье
Количество знаков с пробелами: 12742
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
53820
1
0

... і можливих перешкод при зміні дієти. Необхідним є пропагування серед населення сучасних науково обгрунтованих дієтологічних рекомендацій, що відповідають поняттям раціонального харчування, сприяють налагодженню здорового харчування і знижують ризик виникнення аліментарно зумовлених захворювань. Такий комплексний міжсекторальний підхід сприятиме ефективній діяльності з забезпечення раціонального ...

Скачать
75666
3
8

... та виявлення її обізнаності в проблемах раціонального харчування. Для досягнення поставленої мети ми виконували наступні завдання: 1.         провести соціологічні дослідження структури харчування школярів різного віку в двох загальноосвітніх школах м. Біла Церква; 2.         дослідити рівень освіченості школярів в сфері харчування людини; 3.         зробити статистичну обробку даних соціологі ...

Скачать
31499
12
0

... її зміст і умови впровадження залежно від природних, історичних, соціально-економічних факторів зональних особливостей земельних відносин. Проблема охорони та раціонального використання земель є одним і а найважливіших завдань людства, бо 98% продуктів харчування, які споживає людина, отримуються за рахунок обробітку землі. Агрокультурою людина займається майже 10 тисячоліть. За цей період у ...

Скачать
62358
6
0

... медичної екології Донбасу: Науково-практична конференція з міжнародною участю. – Донецьк, 15-16 листопада 2005. – С.391–392. АНОТАЦІЯ Черенков В.М. Гігієнічне обґрунтування хімічної безпеки харчування населення в умовах індустріального регіону. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна та професійна патологія. – Донецький ...

0 комментариев


Наверх