6.2 Організація системи керування

Відповідно до законодавства України керування екологічною безпекою міст здійснюють обласні, міські і районні ради народних депутатів, їхній виконавчий і розпорядницький органи (місцеві органи влади) і спеціально уповноважені державні органи.

До спеціальних державних органів відносять:

органи по охороні навколишньої природного середовища і використанню природних ресурсів, що входять у систему міністерства охорони навколишньою природним середовищем і ядерної безпеки України;

міські і районні санітарно-епідеміологічні станції Міністерства охорони здоров'я України;

Органи по використанню й охороні водяних ресурсів Державного комітету України по водяних ресурсах;

Органи по використанню й охороні земельних ресурсів державного комітету України по земельних ресурсах;

Органи геологічного контролю Державного комітету України по геології і використанню надр;

Лісову охорону Міністерства лісового господарства України.

Місцеві органи влади в межах своєї компетенції:

дають згоду на розміщення на підвідомчій території підприємств і організацій;

затверджують проекти планування і забудови населених пунктів, їхні генеральні плани і схеми промислових вузлів;

видають і скасовують дозволу на спеціальне використання місцевих природних ресурсів;

організують розробку і затверджують місцеві екологічні програми;

затверджують ліміти викидів в атмосферу, скидань стічних вод і розміщення відходів;

організують збір, переробку, утилізацію і поховання промислових і побутових відходів;

погоджує плани роботи підприємств і організацій по охороні навколишньою природним середовищем і використанню природних ресурсів;

організують навчання навколишньою природним середовищем;

надають підприємствам, організаціям і громадянам інформацію про стан навколишньої природного середовища і захворюваності населення;

здійснюють контроль за дотриманням природоохоронного законодавства;

обмежують, чи припиняють припиняють господарську діяльність підприємств і організацій у випадках порушення ними природоохоронного законодавства;

організують роботу з ліквідації екологічних наслідків аварій і стихійних лих.

Організаційні функції керування природовикористаннєм міському середовищі здійснюють відділи екології при міськвиконкомах. Звичайно вони входять до складу керування по капітальному будівництву і житлово-комунальному господарству.

Спеціально уповноважені державні органи в межах своєї компетенції:

здійснюють керування і контроль за використанням і охороною й атмосферним повітрям, поверхневих і підземних вод, земель, надр, лісів;

видають дозволу на спеціальне використання природних ресурсів;

установлюють ліміти і видають дозволу на викиди в атмосферу, скидання стічних вод і поховання відходів;

обмежують ліміти і видають дозвіл на викиди в атмосферу, скидання стічних вод і поховання відходів;

чи обмежують припиняють діяльність підприємств і організацій, їли їхня експлуатація ведеться з порушенням природоохоронного законодавства;

застосовують адміністративні санкції у відношенні облич, винних у порушенні природоохоронного законодавства.

У містах функціонують керування і відділи (інспекції) спеціально уповноважених державних органів в області природо використання , підлеглих відповідним міністерством і відомством України. Координація діяльності всіх органів в області природо використання здійснюється органами екологічної безпеки Міністерства охорони навколишньої природної і ядерної безпеки України.

6.3 Економічний моніторинг природо використання.

Економічні заходи, спрямовані на охорону навколишньої природного середовища і раціональне використання природних ресурсів, включає:

визначення джерел фінансування заходів щодо охорони навколишньої природного середовища;

установлення лімітів використання природних ресурсів, викидів в атмосферне повітря, скидань стічних вод у водяні об'єкти і розміщення відходів;

установлення нормативів і розмірів скидань за використання природних ресурсів, викиди забруднюючих речовин у навколишню природне середовище, розміщення відходів і інші види шкідливого впливу;

збори за погіршення якості природних ресурсів;

надання суб'єктам підприємницької діяльності податкових кредитних і інших пільг при впровадженні ними енерго- і ресурсосберегаючих процесів, маловідходних і безвідхідних технологій, розвитку нетрадиційних джерел енергії, здійсненні інших ефективних заходів по охороні навколишній природному середовищу і заощадженню природних і енергетичних ресурсів;

відшкодування збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства;

стимулювання діяльності по охороні навколишній природному середовищу й економії природних і енергетичних ресурсів.

Фінансування природоохоронних заходів здійснюється за рахунок державного і місцевого бюджетів, засобів підприємств і організацій, фондів охорони навколишньої природного середовища, добровільних внесків і інших засобів.

На підставі встановлених лімітів і нормативів зборів визначаються розміри платежів (зборів) за спеціальне природокористування. При дотриманні лімітів ці платежі (збори) відносять на витрати виробництва, а при порушенні встановлених лімітів збори за погіршення якості природних ресурсів стягують за рахунок прибутку підприємств і організацій.

Засобу від зборів за використання природних ресурсів надходять у державний і місцеві бюджети і направляються на виконання робіт з відтворення і підтримки цих ресурсів у належному стані. Засобу від зборів за забруднення навколишньої природного середовища направляються в місцеві обласні і державний фонд охорони праці. Розподіл засобів між місцевими, обласними і державними природоохоронними фондами виробляються в співвідношенні: 20, 50 і 30% відповідно, а між Київським і Севастопольської міськими і державним природоохоронними фондами відповідно 70 і 30%. Крім зборів за забруднення навколишньої природного середовища, до складу природоохоронних фондів включається частина коштів, стягуваних за порушення норм і правил природокористування, збиток, заподіяний порушенням природоохоронного законодавства в результаті господарської й іншої діяльності, а також добровільні внески і пожертвування.

Засобу місцевих, обласних і державних фондів охорони навколишньої природного середовища можуть витрачатися тільки на цільове фінансування природоохоронного і ресурсосберегаючих заходів, включаючи наукові дослідження, заходи для зниження впливу забруднення навколишньої природного середовища на здоров'я населення, а також на стимулювання працівників органів по охороні природи і суспільних інспекторів охорони природи. Розподіл засобів фондів на здійснення тих чи інших природоохоронних заходів і стимулювання співробітників виробляється по представленню місцевих органів охорони природи.

Кошти, стягувані з підприємств і організацій, посадових осіб і окремих громадян, у тому числі іноземних, за порушення природоохоронного законодавства, зараховуються на окремий рахунок місцевих органів по охороні природи і можуть витрачатися на заохочення особливо відрізнилися співробітників цих органів і суспільних інспекторів по охороні природи (табл.6.1). Ці ж засоби можуть витрачатися на різні і зміцнення матеріально-технічної бази органів по охороні природи.

Таблиця(6.1). Засоби, що надходять на рахунок місцевих органів по охороні природи в результаті виконання ними функцій по контролі за дотриманням природоохоронного законодавства.

Джерела надходження засобів Відрахування на поточний рахунок органів по охороні природи, %

1. Штрафи, стягувані з громадян за порушення природоохоронного законодавства.

2. Те ж з посадових осіб

3. Засобу, стягувані з громадян у відшкодування збитку, нанесеного природними ресурсами

4. Те ж із суб'єктів підприємницької діяльності

5. Засобу від реалізації незаконно добутих природних чи ресурсів продукції виготовленої з них

6. Засобу від реалізації конфіскованих знарядь незаконного видобутку природних ресурсів.

100

50

50

50

50

20


Тема 7. Місцевий бюджет

7.1 Історія виникнення і визначення місцевого бюджету

Місцеві бюджети є органічною складовою частиною єдиної бюджетної системи країни. Зміст і внутрішня структура цих бюджетів цілком відбивають основні сторони бюджету держави. Їхнє формування відбувається в тісному зв'язку з розвитком державного бюджету України в цілому. Разом з тим, виникнення і розвиток місцевих бюджетів тісно зв'язано із системою місцевих рад, з розширенням і поглибленням їхніх функцій у керівництві господарським і соціально-культурним будівництвом..

В історії розвитку і становлення місцевих бюджетів виділяють 5 основних етапів:

1-й етап охоплює відрізок часу від прийняття першої Конституції РСФСР (1918 р.) до прийняття Конституції СРСР – 1936 р. Державний устрій СРСР і відповідне йому бюджетний пристрій був закріплений Конституцією СРСР, затвердженої другим З'їздом рад у січні 1924 р. Було визначено, що бюджет СРСР складається з загальносоюзного державного бюджету, державних бюджетів автономних республік і бюджетів місцевих органів влади. Перший бюджет був складений на 1924 – 1925 року, а в його основі лежали неподаткові джерела. Основна сума витрат місцевих бюджетів покривалася місцевими джерелами. Реформа 1930 – 1931 років установила платежі з прибутку і податок з обороту, що стали основними дохідними джерелами.

2-й етап – з 1937 р. по 1965 р. У цей період відзначається стабільний ріст економіки, концентрація засобів під час війни, мобілізація засобів на післявоєнне відновлення народного господарства. Важливим законодавчим актом, що регламентує бюджетне право є Закон «Про бюджетні права СРСР і союзних республік», прийнятий у 1960 році, а в республіках – у 1961 році. Ці Закони встановлювали доходи і витрати місцевих бюджетів і бюджетний процес.

3-й етап проходив з 1965 року по 1980-і роки. У цей період приймається багато законодавчих актів по місцевих радах, спрямованих на зміцнення їхньої фінансової бази і розширення їхньої функції.

4-й етап охоплює вісімдесяті-дев'яності роки двадцятого сторіччя. У 1981 році була прийнята Постанова «Про розширення дохідної бази місцевих бюджетів», а в 1984 р. – Постанова «Про залежність дохідної бази місцевих бюджетів від підприємств і організацій, розташованих на їхнє території». Ці постанови були спрямовані на зміцнення дохідної бази місцевих бюджетів.

5-й етап: дванадцята п'ятирічка дев'яностих років. У СРСР прийнятий Закон «Про загальні початки місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР». Усі ради підрозділені на два рівні:

первинний: селищні, сільські, районні в містах, міські;

вторинний: місцеві ради району, міста, обласні.

У 1992 році в Україні виданий Закон України «Про місцеве і регіональне самоврядування», що був перевиданий у 1997 році. Статті 60 і 61 нового закону сформували визначення місцевих бюджетів, їхні доходи і витрати. Стаття 65 визначає використання вільних бюджетних засобів.

Поняття «місцеві бюджети» уперше пролунало в 1926 році в Положенні про місцеві фінанси. У ньому місцеві фінанси представлені як складова частина єдиної системи фінансів СРСР і складаються в безпосереднім веденні місцевих рад і їхніх виконавчих комітетів. Пізніше місцеві бюджети розглядаються як спосіб задоволення потреб відповідних територій за рахунок дохідних джерел наданих відповідним місцевим радам.

Деякі вчені за основу визначення місцевих бюджетів приймають територіальні принципи, розглядаючи їхній як бюджети окремих адміністративно-територіальних одиниць.

Існує думка, що місцеві бюджети – це сукупність економічних відносин, що забезпечують у плановому порядку фінансову базу місцевих рад .

Зокрема Ширкевич Н. А. вважає, що «Місцеві бюджети – це реальні ресурси, що знаходяться в безпосереднім розпорядженні місцевих рад для здійснення ними господарської і соціально-культурної функції. У них органічно сполучаються дві категорії. З одного боку, місцеві бюджети – це основні фінансові плани місцевих рад, з іншого боку – відчутні ресурси, реальна економічна категорія, що сприяє всебічному розвитку даної адміністративно-територіальної одиниці».

Останнім часом місцеві бюджети розвиваються швидкими темпами в зв'язку з підвищенням ролі і впливу місцевих органів влади: ростуть масштаби місцевого господарства, розширюються й ускладнюються функції місцевих органів влади. Місцеві бюджети усе більше використовуються для регулювання економічних процесів, впливають на розміщення продуктивних сил, сприяють підвищенню конкурентноздатності продукції, що випускається місцевими підприємствами, створенню територіальної інфраструктури, фінансуванню витрат по відтворенню трудових ресурсів. Важливу роль грають місцеві бюджети в реалізації соціальних програм, фінансування зростаючого обсягу соціальних витрат, обумовлених підвищенням вимог до росту якості життя.


Информация о работе «Економіка міського господарства»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 108977
Количество таблиц: 4
Количество изображений: 2

Похожие работы

Скачать
40287
0
0

... галузь, яка забезпечує першочергові потреби населення та суттєво впливає на створення необхідних умов для функціонування всього господарства області. ІІ РОЗДІЛ   СОЦІАЛЬНА ІНФРАСТРУКТУРА В СИСТЕМІ ЖИТТЄЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МІСТА   Соціальна інфраструктура - це комплекс галузей народного господарства, пов’язаних з відтворюванням населення i робочої сили i забезпечуючих необхідну якість i рівень життя ...

Скачать
80304
0
1

... подальшого розвитку управління житлово-комунальним комплексом у майбутньому, які б дозволили забезпечити контроль з боку держави і суспільства за розвитком реструктурованих підприємств. Розділ ІІІ. Органи державного управління в сфері житлово-комунального господарства   3.1 Система органів управління житлово-комунальним господарством Система управління житлово-комунальним господарством ...

Скачать
229304
7
1

... населення — потенціал живої праці, який мають регіони на певний момент часу. Їх відтворення і раціональне використання є одним з найважливіших напрямів регіональної економічної політики, дотримання якого націлює управління на вирішення таких завдань: —створення умов для повного здійснення громадянами конституційного права на працю; —забезпечення рівних можливостей у виборі професії та роду ...

Скачать
26392
0
0

... Наприклад, збільшення питомої ваги елементів активної частини основних фондів сприяє зростанню випуску продукції на кожну гривню основних фондів, і навпаки. 2. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ РЕМОНТУ У ВИРІШЕННІ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ ЗАВДАНЬ РОЗВИТКУ ЖКГ Сучасне місто представляє собою складний механізм по забезпеченню життєдіяльності великої кількості людей в умовах трансформаційної економіки, коли ...

0 комментариев


Наверх