9 червня 1998 року Генеральна Рада ЄЦБ затвердив відсотки участі держав-членів ЄС у капіталі ЄЦБ (див. додаток 1 – табл. 1)
Основною метою ЄСЦБ , визначеної в статті 2 Статуту ЄСЦБ , є збереження цінової стабільності на території Співтовариства. У статті 3 того ж Статуту визначені інші функції ЄСЦБ :
· визначати і здійснювати валютну політику Співтовариства;
· проводити обмінні операції з іноземними валютами;
· містити і керувати офіційними валютними резервами держав, що беруть участь - членів;
· сприяти нормальному функціонуванню платіжних систем, забезпечувати фінансову стабільність і стабільність роботи кредитних установ.
5.4. Євро: за і проти
Розглянемо причини, по яких європейці готові ( чи готові?) відмовитися від рідних марок, франків і фунтів на користь нової і не зовсім зрозумілої грошової одиниці, утративши при цьому частина свого суверенітету, а, може бути, навіть більше (при самому неблагополучному результаті). Основних причин трохи:
· За різними оцінками, країни Євросоюзу утрачають від 15 до 30 млрд. ЕКЮ щорічно через циркулювання безліч валют на досить тісному торговельному просторі. Проводячи обмінні операції, банки забирають собі визначену частку оборотів. Компанії страхуються від можливих коливань валютних курсів і також утрачають при цьому визначена кількість грошей.
· Через різні масштаби цін досить важко зіставити ціни на однорідні товари різних країн-виробників. Уведення єдиного засобу оплати дозволить зіставляти ці вартості, що, безсумнівно, підстьобне конкуренцію між постачальниками товарів і послуг, особливо при існуванні систем електронної оплати, що збільшують швидкість здійснення платежів і дають можливість доступу через комп'ютерні мережі до будь-якої частки Європи і до товару будь-якого виробника.
· По аналогічних причинах можна екати, загалом, і цілому зниження процентних ставок по кредитах, іпотеці і т.д. Утім, можна прогнозувати і зниження процентних ставок по депозитах.
· Утворення сильної валюти на такому великому просторі, як Європа, безсумнівно, спричинить за собою вихід цієї валюти на міжнародні фінансові ринки і, без сумніву, твердження її статусу як резервної. Це буде валюта, по могутності порівнянна з доларом і є його противагою. Це обставина вигідна і для Росії, що останнім часом намагається проводити політикові дедоларизації своєї економіки, про що буде сказано нижче.
· Нарешті, природна вигода для будь-якого громадянина полягає в тім, що, виїжджаючи за межі країни, він має справу з таким же масштабом цін і з тією же валютою. Крім того, це робить пересування по території ЄС практично безперешкодним, тому що країни-учасниці будуть дуже схожі за всіма показниками і ставити які-небудь бар'єри просто безглуздо.
Тільки що ми розглянули погляди експертів і політологів, що висловлюються «за» уведення євро, але існують і супротивники. Дамо і їм слово.
Існує думка, що відповідність тієї або іншої країни критеріям конвергенції не є достатньою підставою для висновку про зближення європейських економік і введення єдиної валюти. Опоненти євро затверджують, що критерії формальні, досягнуті в різних країнах неоднаковими способами і не враховують реальних розходжень у рівні розвитку економік конкретних європейських країн.
Введення в дію валютного союзу означає відмовлення від національного суверенітету у відношенні грошової, курсової і до деякої міри фіскальної політики.
У даний час європейські економіки знаходяться на підйомі: у Німеччині і Франції почався економічний ріст, Іспанія й Ірландія переживають бум. Але хоча економіки окремих країн ростуть, темпи росту неоднакові, при цьому в кожної країни є свої особливості. Проте ЄЦБ буде проводити єдину грошову політику для всіх 11 країн еврозони, що є його основною задачею. Поточна ситуація свідчить про те, що виробити єдину політику, що буде прийнятної як для Фінляндії, так і для Франції, зупинить інфляційний тиск в Іспанії і не приведе Німеччину знову до застою або спаду, буде дуже непросто. Немає впевненості й у тім, чи продовжитися економічний підйом із уведенням єдиної валюти.
Експерти і політики вказують на серйозність проблем, що можуть виникнути між країнами-учасницями валютного союзу й інших членів ЄС. Для характеристики їхніх відносин опоненти введення єдиної валюти використовують визначення "Європа різних швидкостей", "двох'ярусна Європа", "Європа інсайдерів і аутсайдерів". Висловлюються побоювання, що, у- перших, члени валютного союзу будуть схильні обговорювати проблеми винятково один з одним, забуваючи про інші члени ЄС, що може зашкодити загальному ринкові. Неважко представити такий розвиток подій, коли угоди про курсову політику або зближення оподатковування в країнах еврозони поставлять під погрозу доступ до загального ринку країн, що не вступили у валютний союз. В- других, вироблення загальної політики, навіть неофіційної, без консультацій і врахування інтересів «аутсайдерів» еврозони можуть утруднити приєднання останніх до союзу надалі. У результаті підсиляться розходження між «інсайдерами» і «аутсайдерами».
... цієї регіональної валютної системи викликане, по-перше, взаємною зростаючою залежністю економік цих країн, а по-друге, кризою Бреттон-Вудської валютної системи. ЄВС в основному використовувала елементи валютного регулювання, що були раніше напрацьовані практикою співробітництва між центральними банками країн Західної Європи. За задумкою ініціаторів її створення (Франція та Німеччина), ЄВС повинна ...
... криза 90-х років ХХ ст., привернули увагу аналітиків, науковців, керівних кіл міжнародних валютно-фінансових організацій до необхідності подальшого удосконалення сучасної міжнародної валютної системи. Початок широкої дискусії з цих питань було покладено під час відзначення 50-річчя від дня створення Бреттон-Вудської валютної системи, заснування Міжнародного валютного фонду та Міжнародного банку ...
... ій значно впливають як політичні чинники, так і загальні тенденції, що панують на фінансовому ринку. Розділ 3. ПРОГНОЗИ ТА ОЧІКУВАНІ ТЕНДЕНЦІЇ У РОЗВИТКУ СВІТОВОГО ВАЛЮТНОГО РИНКУ Всі сучасні тенденції розвитку світового валютного ринку повністю залежать від ситуації, яка склалась на міжнародній економічній арені. Ці сучасні тенденції являють собою сукупність факторів, що повністю відпові ...
... перехідної економіки. В результаті відбувся злам національної економіки, диференціація суспільства на бідних і невелику групу надбагатих. 3. ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 13 1. Стабільні економічні системи постсоціалістичних країн У 80-90-х роках XX ст. сталися кардинальні й далекосяжні зміни у структурі світової економіки. Досі її формували три укрупнені компоненти. Перший складався з країн із ...
0 комментариев