1.2 Економічна сутність балансу

 

Інструментом управління фінансами підприємства є фінансовий план. Основна мета складання фінансового плану (бюджету) підприємства – узгодження доходів із витратами у плановому періоді. Цей план є підсумковим і одним із найважливіших розділів бізнес – плану підприємства.

Фінансовий план включає:

-   прогнозні дані щодо обсягів реалізації продукції, які обчислюють на основі прогнозів продажу і використовуються для розрахунку потреби в обладнанні, чисельності працівників та інші;

-   баланс грошових надходжень і витрат – документ, на основі якого визначається сума коштів, необхідна для реалізації підприємницького проекту в часовому розрізі;

-   таблицю доходів і витрат – характеризує формування прибутку підприємства в часі;

-   баланс активів і пасивів підприємства – дає змогу оцінити, які суми вкладені в активи і за рахунок яких пасивів підприємець фінансуватиме створення цих активів;

-   визначення точки беззбитковості, яка показує ту величину обсягу випуску продукції, за якої досягається самоокупність виробництва, при дальшому нарощуванні обсягів випуску підприємство одержуватиме прибутки.

Фінансовий план складається на кожен рік з поквартальним виділенням двох розділів: надходжень і витрат (платежів).

Головним елементом фінансового плану є баланс, тобто деталізована форма фінансового стану підприємства на конкретний момент часу.

 Баланс складається із двох частин: активу і пасиву.

Все що має вартість, належить підприємству і відображається в активі балансу називається його активами. Актив балансу містить дані про розміщення капіталу, який є у розпорядженні підприємства, про вклади його в конкретне майно і матеріальні цінності, про витрати підприємства на виробництво і реалізацію продукції і про іншу вільну грошову готівку.

Головною ознакою групування статей балансу рахується ступінь його ліквідності. По цій ознаці всі активи балансу розділяють на довгострокові або основний капітал і поточні (оборотні) активи.

Розміщення коштів підприємства має дуже велику роль в фінансовій діяльності і підвищенні його ефективності, тому в процесі аналізу активів підприємства в першу чергу належить вивчити зміни в їх складі і структурі і дати їм оцінку.

Дані, які приводяться в пасиві балансу, дозволяють визначити, які зміни пройшли в структурі власного і позиченого капіталу, скільки в обороті підприємства довгострокових і короткострокових позичених коштів, тобто пасив показує, звідки взялись кошти, кому зобов’язане за них підприємство.

Фінансовий стан підприємства багато в чому залежить від того, які кошти воно має в своєму розпорядженні і звідки вони вкладені. По мірі власності використовуваний капітал підрозділяється на власний і позичений. По строку використання розрізняють капітал довгостроковий постійний, і короткостроковий.

В залежності від того на скільки оптимально відношення власного і позиченого капіталу, багато в чому залежить фінансовий стан підприємства. Обґрунтування правильної фінансової стратегії допоможе багатьом підприємствам підвищити ефективність своєї діяльності.

Як відомо, між статтями активу і пасиву балансу існує тісна взаємозалежність. Кожна стаття балансу має свої джерела фінансування. Джерелом фінансування довгострокових активів, як правило, є власний капітал і довгострокові позичені кошти.

Не виключається випадок формування довгострокових активів і за рахунок короткострокових кредитів банку.

Поточні активи формуються як за рахунок власного капіталу, так і за рахунок короткострокових позичених коштів.

В залежності від джерел формування загальну суму поточних активів (оборотного капіталу) прийнято ділити на дві частини:

1.         Змінну частину, яка складена за рахунок короткострокових зобов’язань підприємства;

 2. Постійний мінімум поточних активів, який формується за рахунок власного і довгострокового позиченого капіталу.

Актив балансу підприємства включає такі розділи:

1.                Необоротні активи:

-   нематеріальні активи;

-   незавершене будівництво;

-   основні засоби;

-   довгострокові фінансові інвестиції.

2.                Оборотні активи:

-   виробничі запаси;

-   незавершене виробництво;

-   готова продукція;

-   дебіторська заборгованість;

-   грошові кошти.

3.                Витрати майбутніх періодів.

Пасив балансу підприємства включає такі розділи:

1.                Власний капітал:

-   статутний капітал;

-   пайовий капітал;

-   резервний капітал;

-   нерозподілений прибуток.

2.                Забезпечення витрат і платежів:

-   забезпечення виплат персоналу;

-   інші забезпечення;

-   цільове фінансування.

3.                Довгострокові зобов’язання:

-   довгострокові кредити банків;

-   відстрочені податкові зобов’язання;

-   інші довгострокові зобов’язання.

4.                Поточні зобов’язання:

-   короткострокові кредити банків;

-   видані векселі;

-   кредиторська заборгованість;

-   інші поточні зобов’язання.

5.                Доходи майбутніх періодів.

Співвідношення між окремими групами активів і пасивів балансу має важливе значення для оцінки фінансового стану підприємства.

 

1.3 Дохід і прибуток на підприємстві

 

У ринкових умовах метою функціонування будь – якого підприємства є виготовлення і реалізація продукції для задоволення ринкових потреб та одержання певної суми доходу.

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначений як загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, робіт, послуг, тобто без вирахування наданих знижок, повернення проданих товарів та податків з продажу (податку на додану вартість, акцизного збору).

Основними чинниками, що впливають на величину виручки від реалізації продукції, є обсяг виробництва продукції, її асортимент, якість, ритмічність роботи підприємства.

Доходи підприємства класифікуються за видами діяльності, що здійснюються цим підприємством. Такий підхід дає можливість враховувати особливості кожного виду діяльності, відслідковувати зміни за видами діяльності та забезпечувати інформацією для подальшого аналізу та прийняття управлінських рішень. Склад доходів підприємства поданий на рисунку 1.1.

Доходи від надзвичайних подій

 

Доходи від операційної діяльності

 

Доходи від фінансових операцій

 

Доходи від іншої звичайної діяльності

 

Дохід від реалізації

 

Дохід від інших операцій

 
 

 

 

Рис.1.1. Класифікація доходів підприємства.

 

Доходи від фінансових операцій включають:

-   дохід від участі в капіталі;

-   інші фінансові доходи.

Доходи від іншої звичайної діяльності включають:

-   дохід від реалізації фінансових інвестицій;

-   дохід від реалізації основних засобів;

- дохід від реалізації нематеріальних активів;

- дохід від безкоштовно отриманих активів.

Дохід від реалізації включає:

-   реалізація товарів;

-   реалізація готової продукції;

-   реалізація послуг.

Дохід від інших операцій включає:

-   реалізація інших оборотних активів;

-   операційний лізинг;

-   операційна курсова різниця;

-   відшкодування раніше списаних активів.

За кожним видом діяльності дохід визначається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що приводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Водночас не визнаються доходи від інших сторін:

-   суми ПДВ, акцизів та інших податків, що підлягають перерахуванню до бюджету та позабюджетних фондів;

-   суми надходжень за договором комісії;

-   суми попередньої оплати продукції, товарів, робіт, послуг;

-   суми задатку під заставу або на погашення позики;

-   сума авансу в рахунок оплати продукції;

-   інші надходження, що належать іншим особам.

Отже, якщо активи збільшуються, або зобов’язання зменшуються, але це не призводить до зростання власного капіталу, дохід не визнається.

На рівні господарчого суб’єкта виникає ціла система прибутків: валовий (балансовий прибуток), прибуток від реалізації основних фондів і іншого майна підприємства, прибуток по позареалізаційних операціях, чистий прибуток.

Крім того, розрізняють прибуток, оподатковуваний податком, і прибуток, не оподатковуваний податком.

Прибуток — це частина чистого доходу, що залишається підприємству після відшкодування усіх витрат, пов’язаних з виробництвом, реалізацією продукції та іншими видами діяльності.

Розрізняють такі основні види прибутку:


Информация о работе «Покращення фінансового стану підприємства»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 38206
Количество таблиц: 3
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
195735
35
22

... формування активів. Визначається фінансова стійкість відношенням вартості матеріальних оборотних активів (запасів та витрат) до величини власних та позикових джерел коштів для їх формування. Аналіз фінансового стану підприємства ТОВ "Комфорт" показав, що власний капітал у 2006 році складав 1529421,7 грн. За рахунок чистого прибутку, отриманого за звітній період власний капітал зріс на відповідну ...

Скачать
115516
87
5

... ться за допомогою формули 2.12 З > ВОК + Кд + Кк (2.12) Для зручності розрахунків приведені вище значення зведемо в таблицю 2.5. Таблиця 2.5 Таблиця розрахунку типу фінансового стану підприємства 2002 2003 2004 ВОК -15,9 -17,1 -10,6 Кд 60 59 58,6 Кк 189,1 196,5 205,3 ВОК + Кд 44,1 41,9 48 ВОК + Кд + Кк 233,2 238,4 253,3 З ...

Скачать
157464
35
21

... мства, тобто показує, скільки довгострокових зобов’язань припадає на одиницю джерел власних коштів. Нормативне значення показника: Кф.л. < 1. У цьому разі фінансовий стан підприємства відносно нормальний. Підвищення рівня платоспроможності підприємства залежить від поліпшення результатів його виробничої і комерційної діяльності. Разом з цим надійний фінансовий стан,а отже і його ліквідність та ...

Скачать
37415
2
0

... бухгалтерський баланс підприємства (форма №1). Співвідношення між окремими групами активів і пасивів балансу мають важливе економічне значення і використовуються для оцінки і діагностики фінансового стану підприємства. Це співвідношення можна розглянути у різних аспектах, але основними показниками з отриманих будуть ті, що характеризують ступінь заборгованості, ліквідності та активності підприє ...

0 комментариев


Наверх