2.1. Оцінка сильних і слабких місць у фінансовій сфері ТОВ «Добробут»
Товариство з обмеженою відповідальністю «Добробут» розташоване на території смт «Воскресенськ», яке знаходиться у північній частині Жовтневого району. ТОВ «Добробут» було засновано у 2004 році. Форма власності: колективна.
Вид економічної діяльності: надання послуг у галузях овочівництва, декоративного садівництва і вирощування продукції розплідників (за КВЕД - 01.12.0).
Засновники юридичні та фізичні особи.
Відповідно до статуту, ТОВ «Добробут» ставить своєю метою отримання прибутку шляхом здійснення наступних видів діяльності:
- вирощування овочів та коренеплодів;
- оптова торгівля сільськогосподарськими продуктами.
Керівнику господарства підзвітні 4 ланки: виробнича дільниця, овочева база, транспортна дільниця та бухгалтерія. Усі види діяльності здійснюються у відповідності до діючого законодавства, з дотриманням вимог щодо стандартизації та сертифікації продукції. Виробничу частину очолює головний агроном, овочеву базу – завідувач бази, транспортну дільницю – головний енергетик та бухгалтерію – головний бухгалтер.
На чолі підрозділів стоять бригадири, завідуючі, начальники, вони є обліковцями та нормувальниками для своїх структурних одиниць.
Визначимо, що необхідно для проведення SWOT – аналізу для підприємства.
Для проведення SWOT-аналізу не потрібні ні великі бази даних, ні формальна підготовка. Будь-хто, хто хоч трохи знайомий з компанією й має уявлення про ринок, може скласти простий SWOT. З іншого боку, властива аналізу простота може призвести до поспішних і безглуздих висновків, повним таких невизначених і двозначних понять, як "експлуатаційна характеристика продукту", "сучасне устаткування", "ціни". До того ж, користувачі іноді забувають про об'єктивність і покладаються на застарілу або ненадійну інформацію. Щоб уникнути зазначених помилок і дістати максимум користі з SWOT-аналізу, необхідно дотримуватись наступних нескладних правил.
Правило 1. Ретельно визначити сферу кожного SWOT-аналізу. Компанії часто проводять загальний аналіз, який охоплює весь їхній бізнес. Вірогідно, він буде занадто узагальненим і марним для менеджерів, яких цікавлять можливості на конкретних ринках або сегментах. Фокусування SWOT-аналізу, наприклад на конкретному сегменті, забезпечує виявлення найбільш важливих для нього сильних і слабих сторін, можливостей і погроз.
Правило 2. Зрозуміти розходження між елементами SWOT: силами, слабостями, можливостями й загрозами. Сильні й слабі сторони - це внутрішні риси компанії, отже, їй підконтрольні. Можливості й загрози пов'язані з характеристиками ринкового середовища й непідвласні впливу організації.
Правило 3. Сильні й слабкі сторони можуть уважатися такими лише в тому випадку, якщо так їх сприймають покупці. Потрібно включати в аналіз тільки найбільш стосовні до справи переваги й недоліки, при цьому вони повинні визначатися у світлі пропозицій конкурентів. Сильна сторона буде сильною тільки тоді, коли такою її бачить ринок. Наприклад, якість продукту буде силою, тільки якщо він працює краще, ніж продукти конкурентів. І нарешті, таких сильних і слабих сторін може набратися дуже багато, так що й не зрозумієш, які з них головні. Щоб уникнути цього переваги й недоліки повинні бути ранжирувані відповідно до їх важливості в очах покупців.
Правило 4. Необхідно бути об'єктивними й використовувати різнобічну вхідну інформацію. Звичайно, не завжди вдається проводити аналіз за результатами великих маркетингових досліджень, але, з іншого боку, не можна доручати його одній людині, оскільки він не буде настільки точним і глибоким, як аналіз, проведений у вигляді групової дискусії й обміну ідеями. Важливо розуміти, що SWOT-аналіз - це не просто перерахування підозр менеджерів. Він повинен у якнайбільшому ступені ґрунтуватися на об'єктивних фактах і даних досліджень.
Правило 5. Необхідно уникнути великих і двозначних заяв. Занадто часто SWOT-аналіз послаблюється саме через те, що в нього включають подібні твердження, які, найімовірніше, нічого не значать для більшості покупців. Чим точнішим є формулювання, тим кориснішим буде аналіз.
Отже, ми визначили, що повинен являти собою результат SWOT-аналізу. Тепер поговоримо про те, як прийти до цього результату.
Крок 1. Визначення сильних і слабих сторін ТОВ «Добробут»Перший етап дозволить нам визначити, які сильні сторони й недоліки ТОВ «Добробут». Для визначення сильних й слабих сторін товариства необхідно:
1. Скласти перелік параметрів, за яким буде оцінене підприємство;
2. За кожним з параметрів визначити, що є сильною, а що - слабою стороною.
Проілюструємо цю методику прикладом.
Для оцінки ТОВ «Добробут» можна скористатися наступним списком параметрів:
1. Організація (тут може оцінюватися рівень кваліфікації співробітників, їхня зацікавленість у розвитку товариства, наявність взаємодії між відділами підприємства й т. ін.)
2. Виробництво (можуть оцінюватися виробничі потужності, якість і ступінь спрацювання устаткування, якість товару, що випускається, наявність патентів і ліцензій (якщо вони необхідні), собівартість продукції, надійність каналів постачання сировини й матеріалів і т.п.)
3. Фінанси (можуть оцінюватися витрати виробництва, доступність капіталу, швидкість обороту капіталу, фінансова стійкість товариства, прибутковість бізнесу й т.п.)
4. Інновації (тут може оцінюватися частота впровадження нових продуктів і послуг на підприємстві, ступінь їхньої новизни (незначні або кардинальні зміни), строки окупності засобів, вкладених у розробку новинок, і т.п.)
5. Маркетинг (тут можна оцінювати якість товарів/послуг (як цю якість оцінюють споживачі), популярність марки, повноту асортименту, рівень цін, ефективність реклами, репутацію ТОВ «Добробут», ефективність застосовуваної моделі збуту, асортименти пропонованих додаткових послуг, кваліфікацію обслуговуючого персоналу).
Далі заповнюємо таблицю, де відображені сильні та слабкі сторони ТОВ «Добробут»
Таблиця 2.1.
Визначення сильних і слабких сторін ТОВ «Добробут»
Параметри оцінки | Сильні сторони | Слабкі сторони |
1. Організація | - Високий рівень кваліфікації персоналу | |
2. Виробництво | § Перевірений і надійний постачальник МТЗ; § Собівартість продукції нижче, ніж у регіональних конкурентів, на 10% | § Задовільна якість продукції; § Високий ступінь спрацювання устаткування - до 70% |
3. Фінанси | - Сезонний характер надходження основного потоку коштів | |
4. Інновації | - Установка краплинного зрошення на площі 10 га | |
5. Маркетинг | - Можливість торгувати плодоовочевою продукцією цілий рік (наявність сховищ і холодильників) | § Невпізнанність продукції ТОВ «Добробут» на ринку; § Відсутність відділу маркетингу на підприємстві; § Необхідність налагодження гарантованого збуту |
Другий крок SWOT-аналізу - це своєрідна "розвідка місцевості" - оцінка ринку. Цей етап дозволить нам оцінити ситуацію поза нашим товариством і зрозуміти, які є можливості, а також яких загроз варто побоюватися (і, відповідно, заздалегідь до них підготуватися).
За основу при оцінці ринкових можливостей і загроз можна взяти наступний список параметрів:
1. Фактори попиту (тут доцільно взяти до уваги місткість ринку, темпи його зростання або скорочення, структуру попиту на продукцію ТОВ «Добробут» і т.п.)
2. Фактори конкуренції (варто враховувати кількість основних конкурентів, наявність на ринку товарів-замінників, висоту бар'єрів входу до ринку і виходу з нього, розподіл ринкових часток між основними учасниками ринку й т.п.)
3. Фактори збуту (необхідно приділити увагу кількості посередників, наявності мереж розподілу, умовам постачання матеріалів і комплектуючих і т.п.)
4. Економічні фактори (враховується курс долара, євро, рівень інфляції, зміна рівня доходів населення, податкова політика держави й т.п.)
5. Політичні й правові фактори (оцінюється рівень політичної стабільності в країні, рівень правової грамотності населення, рівень законослухняності, рівень корумпованості влади й т.п.)
6. Науково-технічні фактори (звичайно приймається до уваги рівень розвитку науки, ступінь впровадження інновацій (нових товарів, технологій) у промислове виробництво, рівень державної підтримки розвитку науки й т.п.)
7. Соціально-демографічні фактори (варто врахувати чисельність і статевовікову структуру населення регіону, у якому працює підприємство, рівень народжуваності й смертності, рівень зайнятості населення й т.п.)
8. Соціально-культурні фактори (звичайно враховуються традиції й система цінностей суспільства, існуюча культура споживання товарів і послуг, наявні стереотипи поводження людей і т.п.)
9. Природні й екологічні фактори (береться до уваги кліматична зона, у якій працює товариство, стан навколишнього середовища, відношення громадськості до захисту навколишнього середовища й т.п.)
Далі, як і в першому випадку, заповнюємо таблицю (табл. 2.2): у перший стовпчик ви записуємо параметр оцінки, а в другі й третій - існуючі можливості й загрози, пов'язані із цим параметром.
Таблиця 2.2.
Визначення ринкових можливостей і загроз ТОВ «Добробут»Параметри оцінки | Можливості | Загрози |
1. Конкуренція | - Розширити асортимент плодоовочевої продукції шляхом впровадження нових сортів і технологій. | § Наплив дешевої овочевої продукції з Херсонської області. § Велика кількість конкурентів за рахунок продажів продукції із власних присадибних |
2. Збут | § Розширити збутову мережу за рахунок придбання торговельного приміщення-складу на оптовому ринку м.Миколаєва § Представлення на ринку упакованої й відсортованої продукції | - Труднощі в реалізації нестандартної продукції через відсутність переробних підприємств в області |
3. Попит | - Зі зростанням доходів населення збільшуються обсяги споживання овочів у зимово-весняний період. | |
4. Природні й екологічні фактори | - Погані погодні умови (заморозки, дощ, град), які знижують урожайність і якість продукції | |
5. Економічні фактори | - Падіння попиту через зниження доходів населення |
В SWOT-аналізі необхідно не тільки розкрити сильні й слабі сторони, загрози й можливості, але й спробувати оцінити їх з погляду на те, наскільки важливим вони є для даного товариства. Для цього кожну сильну й слабу сторону, можливість (або загрозу) потрібно оцінити за двома параметрами, поставивши собі два запитання: "Наскільки висока ймовірність того, що це трапиться?" і "Наскільки це може вплинути на наше підприємство?" (табл. 2.3).
Таблиця 2.3.
Оцінка сильних і слабих сторін, можливостей і загроз ТОВ «Добробут»Сильні сторони | 5 | Високий рівень кваліфікації персоналу підприємства |
4 | Можливість торгувати плодоовочевою продукцією цілий рік (наявність сховищ і холодильників) | |
3 | Установка краплинного зрошення на площі 10 га | |
2 | Собівартість продукції нижче, ніж у регіональних конкурентів, на 10% | |
1 | Перевірений і надійний постачальник МТЗ | |
Слабі сторони | 1 | Високий ступінь спрацювання устаткування - до 70% за окремими групами |
5 | Невпізнанність продукції ТОВ «Добробут» на ринку | |
2 | Відсутність відділу маркетингу на підприємстві | |
6 | Необхідність налагодження гарантованого збуту | |
3 | Сезонний характер надходження основного потоку коштів | |
4 | Задовільна якість продукції | |
Можливості | 4 | Розширити збутову мережу за рахунок придбання торговельного приміщення-складу на оптовому ринку м.Миколаєва |
3 | Представлення на ринку упакованої й відсортованої продукції | |
2 | Розширити асортимент плодоовочевої продукції шляхом впровадження нових сортів і технологій | |
1 | Зі зростанням доходів населення збільшуються обсяги споживання овочів у зимово-весняний період | |
Загрози | 3 | Погані погодні умови (заморозки, дощ, град), які знижують урожайність і якість продукції |
5 | Наплив дешевої овочевої продукції з Херсонської області | |
4 | Труднощі в реалізації нестандартної продукції через відсутність переробних підприємств в області |
Зіставлення сильних і слабих сторін з ринковими можливостями й загрозами дозволить відповісти на наступні питання щодо подальшого розвитку бізнесу, які й відіб'ють суть аналізу:
1. Як скористатися можливостями, що відкриваються, використовуючи сильні сторони підприємства?
2. За рахунок яких сильних сторін можна нейтралізувати існуючі загрози?
3. Які слабі сторони товариства можуть перешкодити скористатися можливостями?
4. Яких загроз, збільшених слабими сторонами товариства, потрібно найбільше побоюватися?
Таблиця 2.4.
Матриця SWOT-аналізу реалізації плодоовочевої продукції ТОВ «Добробут»
МОЖЛИВОСТІ | ЗАГРОЗИ | |
СИЛЬНІ СТОРОНИ | 1. Як скористатися можливостями, що відкриваються, використовуючи сильні сторони товариства? § Торгівля через склад-сховище цілий рік. § Розширення асортименту вирощуваної продукції й поліпшення її якості за рахунок використання нових технологій. § Збільшення продажів за рахунок подання продукції, орієнтованої для споживчих груп з різним рівнем доходів (очищеної, відсортованої, упакованої продукції). § Розробка торговельної марки. | 2. За рахунок яких сильних сторін можна нейтралізувати існуючі погрози? |
СЛАБКІ СТОРОНИ 2. Невпізнанність продукції ТОВ «Добробут» на ринку. 3. Задовільна якість продукції. | 3. Які слабкі сторони підприємства можуть перешкодити скористатися можливостями? 1. У результаті сезонного надходження основної маси коштів можуть виникнути труднощі зі своєчасним придбанням сортувальної й пакувальної лінії. | 4. Яких загроз, збільшених слабими сторонами товариства, потрібно найбільше побоюватися? |
Заповнивши цю матрицю, можна виявити, що:
1. Визначені основні напрямки розвитку товариства
2. Сформульовані основні проблеми товариства
Проаналізувавши й зіставивши можливості із сильними сторонами ТОВ «Добробут», дійдемо висновку, що за даних умов для підприємства буде вигідно організувати цілорічну торгівлю через склад-магазин на оптовому ринку м. Миколаїв, причому наявність спеціалізованих холодильників позитивно позначиться на якості продукції за умови довгострокової реалізації. Крім цього, буде представлена продукція з різним видом доробки, розрахована для декількох груп споживачів залежно від їхнього бажання платити додаткову суму за очищену, відсортовану або упаковану продукцію. Спираючись на сильні сторони товариства, можна знижувати загрози, застосовуючи гнучку цінову політику для боротьби з небажаними конкурентами. Основною зі слабких сторін для реалізації можливостей може бути недолік коштів, необхідних для покупки сортувальної й пакувальної лінії, й відсутність торговельної марки ТОВ «Добробут».Основною загрозою, збільшеною слабими сторонами для ТОВ «Добробут»,буде відсутність системи гарантованого збуту нестандартної продукції, яка з’являється внаслідок поганих погодних умов.
... України (а надто стосовно вдосконалення механізму взаємодії контрольно-ревізійних органів, органів Державного казначейства, Рахункової палати, зміцнення взаємодії з органами внутрішніх справ, органами служби безпеки, органами податкової міліції та органами прокуратури). Головна роль у системі фінансового контролю України, як і в інших економічно розвинутих країнах, має належати органам, діяльні ...
... . Здається, незважаючи на різноманіття видів фінансового контролю, необхідно говорити про загальні принципи, цілі, завдання його здійснення, характерних для всіх сфер фінансової діяльності й для всіх органів, що його здійснюють. З огляду на всеосяжний характер фінансового контролю, його зростаючу роль в умовах формування ринку як найважливішої функції фінансів, є можливим говорити про особливу ...
... скидки з рознічної ціни ВИСНОВКИ Результати досліджень теоретичної частини дипломної роботи показують, що на сучасному етапі концентрації суб’єктів підприємницької діяльності у об’єднання спеціалізованих фірм (на прикладі фармацевтичного об’єднання ТОВ “Юніфарма”) актуальним та необхідним є проведення комплексного аналізу ефективності їх історичних форм діяльності в галузях виробництва та реалі ...
... Ринок цінних паперів України.- 2003.- №3-4.- С. 55-57 49. Осовська Г. В. Основи менеджменту / Навчальний посібник / Київ: „Кондор", 2003. - с. 89-91 - 553 с. 50. Панасенко О.В. Вдосконалення фінансового планування на підприємстві з використанням економіко-математичних моделей// Актуальні проблеми економіки.- 2008.- №7.- С. 219-227 51. Петленко Ю.В. Фінансовий менеджмент: навчальний посібник.- ...
0 комментариев