9. Організація логістики на підприємстві
Для підприємств характерна функціональна організація - організація, побудована по функціональному принципі, що виходить з основних видів логістичної діяльності підприємства: виробництво, збут, постачання і т.п. Вона зв'язана з потоком ресурсів (починаючи з закупівлі сировини і, закінчуючи збутому готової продукції), а також із процесом виконання замовлення споживачів (від прийому замовлення до виконання замовлення). Спеціалізація на функціональному рівні логістики уможливила швидке збільшення досвіду та знань, але ціною ослаблення зв'язків між різними фахівцями.
Задача організації логістики полягає в тому, щоб відносини між окремими видами логістичної діяльності, особами і ресурсами формувалися так, щоб забезпечувалося оптимальне досягнення мети логістичної системи. Організація логістики на підприємстві передбачаю створення міжфункціональних груп.
Міжфункціональні групи - зведення разом ряду фахівців функціональних підрозділів підприємства для:
- рішення задач в області логістики, що вимагають участі фахівців з різних підрозділів підприємства;
- координації стратегічно зв'язаних робіт, що торкають сфери діяльності декількох підрозділів;
- пошуку шляхів об'єднання знань і навичок фахівців у різних функціональних областях логістики.
Фахівців з логістики можна підрозділити на двох категорій працівників:
- тактики, що володіють гарними навичками роботи з комп'ютером, інформаційними системами, складським устаткуванням, транспортними засобами і т.п.;
- стратеги, що володіють високими аналітичними здібностями, навичками планування, організації і управління, гарними комунікативними здібностями.
Одна з основних задач, розв'язуваних фахівцем з логістики - це досягнення гармонічних і продуктивних робочих відносин з фахівцями інших функціональних підрозділів.
Ранг керівника, якому підкоряється керівник служби логістики, є показником статусу логістики. Рекомендується підкорити керівника служби логістики прямо одному із заступників генерального директора або безпосередньо генеральному директорові. Таким чином, керівник служби логістики одержує досить високий статус і повноваження, а також відносну незалежність від керівників інших служб і підрозділів.
Основні причини створення служби логістики:
- скорочення часу виконання логістичних процесів;
- перехресне (по вертикалі і горизонталі) володіння задачами і проблемами;
- забезпечення модернізації і створення синергії;
- досягнення цілей логістичної діяльності підприємства;
- професійний розвиток співробітників служби логістики.
Переваги служби логістики:
- об'єднання знань і навичок фахівців різних функціональних підрозділів;
- досягнення глобальної мети бізнесу;
- підвищення рівня якості прийняття рішень в області логістичної діяльності;
- підвищення рівня взаємодії між фахівцями функціональних підрозділів;
- спрощена реалізація групових рішень;
- розвиток згуртованості команди фахівців, що сприяє ефективної діяльності;
- прискорення визначення і рішення
- логістичних задач;
- ефективне виконання групових завдань різними способами і методами;
- розробка нових методик;
- скорочення часу виконання логістичного процесу.
Шляхом інтеграції створюються організаційні структури (відносини між елементами логістичної системи), що характеризуються плановим характером.
У динамічному зовнішнім середовищі виникає значна кількість непередбачених ситуацій, на які неможливо відреагувати за допомогою заздалегідь спрогнозованого поводження. У цих випадках шляхом координації повинні бути знайдені управлінські рішення, що враховують конкретну ситуацію в системі логістики об'єкта.
Координація - інтегрований підхід до планування роботи системи:
· Розробка взаємопов'язаних планів обробки матеріального, сервісного або фінансового потоку;
· Розробка стандартів і технічних умов на виконання логістичних процедур.
Принципи організації логістичної системи:
Розподіл повноважень:
1) фахівець із логістики повинний мати офіційні повноваження своєї посади в ієрархії управління об'єктом. Такі повноваження дають йому право приймати управлінські рішення, включаючи наймання і звільнення співробітників служби логістики;
2) фахівець із логістики повинний розташовувати також і повноваженнями особистості, зв'язаними з його інтелектом, досвідом і здібностями до налагодження міжособистісних відносин. Такі повноваження виражаються в ступені впливу фахівця з логістики на рішення питань за межами формальних відносин.
Єдиноначальність.
Кожен окремий співробітник в управлінській ієрархії має як начальника, так і підлеглих. Співробітник підкоряється тільки одному начальникові й одержує накази тільки від нього. Кожен співробітник повинний чітко знати своє місце в організації.
Підпорядкованість особистих інтересів загальним.
Інтереси підприємства мають пріоритет перед інтересами окремої особистості. Рішення повинні прийматися тільки з крапки зору виконання цілей організації, а не особистості.
Цілі організації.
Як тільки поставлені логістичні задачі, їхнє виконання варто доручити строго визначеним групам людей, що можуть забезпечити досягнення цілей організації.
Керівництво.
Керівництво є похідною задачею логістичного управління. Воно піклується про те, щоб шляхом конкретних указівок були реалізовані ті напрямки, що були задані керівниками органам служби логістики підприємства.
Адміністрування
Адміністрування - це організація виконання визначених логістичних задач.
Посадова інструкція – це організаційно-правовий документ, у якому визначаються основні функції, обов'язки, права і відповідальність співробітника служби логістики при здійсненні їм професійної діяльності у визначеній посаді.
Посадові обов'язки - обов'язки працівника з урахуванням задач і функцій конкретного структурного підрозділу організації з докладним викладом основних напрямків його професійної діяльності.
Продуктивність праці логістичного персоналу визначається відношенням обсягу отриманого доходу до середньооблікової кількості логістичних працівників, зайнятих на об'єкті.
... про нього в єдиний центр; - розробка засобів управління операціями руху товарів; - встановлення норм стандартизації напівфабрикатів, упаковки і визначення обсягів виробництва, транспортування і складування. 1. Основні складові, що формують логістику і необхідні для реалізації її концепції. Логістика як комплексне управління матеріальними та інформаційними потоками в ...
... і продукції. Виробничі потужності ТОВ «Брусилівський маслозавод» дозволяють виробляти близько 150 т масла, 30 т глазурованих сирків за рік, переробляючи приблизно 1000 кг молока за день. Основні споживачі продукції ТОВ «Брусилівський маслозавод» - населення Брусилівсьекого району та районів, що знаходяться поруч з Брусилівським, Житомирської області. . Отже, ТОВ «Брусилівський маслозавод» – ...
... складними логістичними системами. Крім центрів масової торгівлі, з'явилися також мережі великих спеціалізованих магазинів, що процвітають багато в чому завдяки добре відпрацьованим логістичним системам. Сучасний етап розвитку логістики характеризується створенням великої кількості професійних організацій. Це зв'язано з тим, що мистецтво логістики розвивається настільки стрі ...
... і збуту. Це означає розгляд логістики як функціональної сфери діяльності підприємства, для якої теж є характерним і необхідним формування: • логістичних цілей підприємства; • логістичної стратегії підприємства; • концепції логістичних рішень; • прийняття та організації виконання управлінських рішень з логістичного управління; • оцінки та контролю результатів логістичної діяльності. ...
0 комментариев