1. Вона дає йому кубик
2. Вона бере кубик назад
Але мама відмітила тільки погану дію! Це учить Іман тому, що якщо вона хоче привернути увагу матери, то вона НЕ повинна ділитися.
Як ще могла повісті себе мама? Якби вона похвалила Іман за першу дію коли вона поділилася кубиком ("Іман, яка ти хороша сестра. Я така рада бачити як ти ділишся з братом"), тоді Іман запам'ятала б, що здійснення цього "хорошого" привернуло увагу мами. Коли її брат зіб'є кубики, можливо, її першою реакцією буде відняти всі кубики, але якщо її мама заспокоїть її і підбадьорить її на нову спробу, ("Про Іман, це погано що брат зруйнував твої кубики. Він намагався пограти з тобою, але він ще малий що б будувати башти. Чом би тобі не побудувати маленьку башточку що б він грав з нею, і тоді ти зможеш побудувати велику для себе) тоді, можливо, вона з радістю дасть йому більше кубиків. Вона захоче поділитися кубиками наступного разу, оскільки цю дію привабила увага її мами [10,11].
Щепити любов до релігії, по ісламських традиціях, треба якомога раніше, адже молитися можна скрізь, де є чисте місце. Дуже поважно дохідливо пояснити дитяті про існування Єдиного Творця і поклонятися Йому. Доленосного при вихованні маляти навчити його здійснювати п'ятикратні моления. При цьому треба зробити так, щоб виконання норм релігії не перетворилося на тягар, а стало добровільного і приємного виконання обрядів. Значущим елементом є навчити малят читати молитву перед сном і уранці, до і після їди. Навчити дітей бути вдячними до батьків, до Творця Всевишнього.
Одним з найбільш важливих аспектів мусульманського виховання дітей, є пояснення ним того що аллах також задоволений їх діями. Якщо ви говорите що те, що вони зробили робить вас і аллаха задоволеними, тоді дитя зачинає асоціювати хорошу поведінку з дією ради достатку аллаха, що є основою дії Мусліма [10, 12].
Згідно ісламської традиції, дитя здійснює гріхи прощається аллахом і якщо він вмирає, то відправляється в Рай. Ця милість аллаха повинна вести нас, також як ми ведемо наших дітей. Вважається, що немає необхідності страхати дітей аллахом або устрашати їх Пеклом. На ділі такий підхід веде до зворотного результату. Негативна дія і покарання примушує дитяти бояться всього що зв'язно з релігією. Він або вона росте думаючи що релігія це те, що утримує його від насолоди життям.
Педагоги ісламу радять: «Коли ви говорите з дітьми дванадцятирічного віку, робіть упор на властивості аллаха, які дадуть йому безпеку і упевненість, оскільки в процесі дорослішання він стикається з лякаючими і невідомими проблемами. Йому необхідне усвідомлення багатьох дарів аллаха дані йому для допомоги в його житті. Також він потребує розуміння того, які дії сподобаються аллаху, а за яких він понесе покарання».
Дуже часто доводиться спостерігати, як батьки намагаються зачати розмову з дітьми про Іслам, вони сосредотачиваются на 5 стовпах. Вони учать як здійснювати намаз, і учать їх коротким Коранічеським сурам. Це безумовно поважно, але не треба забувати, що Іслам всеосяжний шлях життя. Про це ви повинні говорити і вашому дитяті. Коли отець відправляється на роботу, то мама може сказати "До побачення" або "Ассаламу алейкум" що означає "хай мир аллаха з тобою". Коли вона і її маленьке дитя зачинають робити що - те разом, вона може згадати, що отець робить те що аллах говорить робити хорошому отцеві - працювати, піклуватися про сім'ю. Вона також може згадати, також як і отець, що вона старається для достатку аллаха допомагаючи дитяті і сім'ї. Коли дитя допомагає прибирати із столу, мати може згадати що аллах задоволений тими дітьми хто допомагає своїм батькам. Така згадка не має на увазі і не пропонує давати цілі лекції про Іслам. Ніяке дитя не захоче сидіти довго слухаючи лекцію про що б то не було. Ефективним навчанням є короткі репліки або історії які указують на Ісламську суть дії. Коли батьку виплачують закят (щорічне податок) вони повинні сказати про це подіта. Коли вони відвідують хворих, то необхідно процитувати аят з Корану або хадис (історію про Пророка Мухаммеді с.а.с.) які розповідає про те що ця дія подобається аллаху. Якщо дитя вибирає той або інший вчинок, то батьки повинні нагадати про те який шлях буде до вподоби аллаху.
Постійна згадка аллаха, постійна підтримка в здійсненні того що правильно, і постаянная хвала і позитивна підтримка правильних дій, направлять вашого дитяти на правильний шлях, так вважається в ісламській педагогіці.
У міру того, як діти досягають юності, вони зачинають ставити різні питання, особливо, якщо діти спілкуються з немусульманами або етнічними мусульманами [10, 13].
Педагоги радять: «Якщо у вас вже налагоджений контакт зі своїм дитям, тоді дитя йтиме до вас зі своїми питаннями. Не приймайте ці питання як бунт проти вас або релігії. Він бачать як дуріють діти в школі, і їм це здається забавним.
А чому ми не можемо дуріє" Будьте щасливі, що ваш молодик спокійно питає це у вас.
Якщо ж у вас немає хороших взаємин з дитям, то можливо у вас великі проблеми, оскільки у вашого дитяти будуть аналогічні питання, але він не запитає їх у вас. Він шукатиме відповідь у друзів, і якщо його друзі не мусульмани, то він може отримати відповіді що суперечать Ісламу».
Чому у одних батьків склалися взаємини з дітьми а біля інших немає? Є принаймні два важливі чинники: час і яке час? Чи проводили батьки час з дітьми коли вони росли? Чи питали, вони своїх дітей про школу, друзів, про їх думку по різних питаннях, і чи СЛУХАЛИ вони їх?
Пам'ятаєте позитивну підтримку? Як приділяють батьки час своїм дітям? Чи засновано його на позитивному оточенні, або дитя чує злість і негативне відношення кожного разу як він говорить з батьками?
Тринадцятирічний Омар другий рік тримає пост, під час Рамадана. Одного дня в суботу він і його друг-мусульманин Аднан, відправляються на вечірникові до немусульманину. Раптом Омар дзвонить додому і говорить матери: "Джон просить поїсти ленч. Ми сказали чому що ми постимо і він може є один, але він говорить, що якщо ми не їстимемо те і він не буде є. Аднан говорить що якщо я порушу пост те і він поїсть. Що нам робити?"
Не можу повірити, що ти мене про це питаєш" - відповідає мати - "аллах покарає тебе якщо ти не поститимеш! Чому ти не поводишся як хороший муслим. Твій отець і я учили тебе кращому!"
Як часто Омар після такої відповіді, питатиме матір про що або? Передбачаючи, що його дії негативні, ви створюєте негативну підтримку, і можете бути упевнені, що Омар не запитає матір наступний раз. А зараз уявіть, що відповідь матери була:
"Ти правильно вчинив, що подзвонив мені, коли ти в невпевненості. Але я думаю, що ти вже знаєш, що ти повинен робити. Як ти думаєш, що буде правильним?"
Омар відповідає "Я думаю, я повинен сказати немає, я продовжу пост"
"Ти абсолютно прав" відповіла його мама "Я так горджуся тобою і як ти думаєш"
Коли ви дискутуєте зі своїм дитям ви можете бути стривоженими його грубістю або категоричним спростуванням всього що ви говорите. Він навіть може сказати вам, що ви дурні або не розумієте, або не турбуєтеся про нього. Але це не має не несе в собі такого значення. Це означає, що він відчуває себе незручно при відповідях на його питання. Може те, що ви говорите протилежно тому що він відчуває на даний момент, або може він вже відповів так другу немусульманину і він відкинув його думку [10,13].
Педагоги радять, не дивлячись на труднощі, залишайтеся добрим з вашим дитям. Важко чути батьку такі вислови в свою адресу, але вони, насправді, не відносяться до них, більшою мірою це відноситися до процесу обдумування.
Під час обговорень з вашим дитям, вам захочеться поєднати і негативну і позитивну підтримку.
„Так” - можете ви погодитися з дитям "Важко не пити, коли навколо останні випивають, але пам'ятай, що аллах нагородить тебе за твою поведінку, і пам'ятай про Його покарання якщо ти підеш за ким або іншим"
Коли таку величезну кількість негативних сил тиснуть на вашого дитяти, він повинен зрозуміти, що аллах запитає з нього за його діяння. Аллах допоможе якщо ваше дитя попросить Його про допомогу, і буде нагороджений за дотриманню правильним шляхом, але так само це має на увазі, то що він буде покараний за погані діяння.
Життя складне для одинака. У дитяти є батьки які захищають його, і підтримують його і "знають всі". Але потім дитя зростає і розуміє що мама і тато насправді не всі знають. Більш того, в школі він вивчає інші філософії життя, і егоїстичність, матеріалістичність спостережувана в школі здається забавою, тим більше що "всі так роблять". І як же вашому дитяті вирішити що є правильним? Зараз для них важкий час, і борг батьків підтримати їх, надихнути, зробити поблажки за їх помилки, але в те - ж час залишатися послідовним в навчанні Ісламським цінностям.
Навчаючи і розмовляючи з дітьми про Іслам, необхідно знати про певні приховані проблеми, таких як мирське і релігійне, знання і поведінка, поступливість і критичне мислення. Ці проблеми впливають на мислення і дії, і лише не багато хто обізнаний про них.
Якщо батьки вибирають які аспекти Ісламу застосовувати, а які ігнорувати, то важко чекати, того що - б діти жили чисто Ісламським життям. Також вам доречно указуватиме на те, що відхиляючись від Ісламських норм ви придбали тільки проблеми. Якщо ви проігноруєте цей аспект, то найімовірніше, діти проігнорують вашу раду.
Багато дітей знають як молитися, деякі розуміють важливість щоденної молитви. Більшість дітей можуть читати Коран. І лише невелику кількість читає Коран для того, щоб зрозуміти його сенс, для знаходження в нім відповідей на свої питання. Іслам - досконалий шлях життя. Знання (5 стовпів, біографія Пророка Мухаммеда (та благословить його аллах і вітає) корисні для того що - б людина зрозуміла як і чому вони повинні робити що - те. Факт того, що Пророк Мухаммед (та благословить його аллах і вітає) жив 1400 років тому, сам по собі є даремним. Або факт, що він жив як мусульманин в місті, де були дуже мало інших мусульман і піддавався гонінням, даремний поки ми не зрозуміємо за допомогою цього, що раз він зміг вижити і добитися успіху в цих умови, то і ми зможемо зробити це ж саме. Навчаючи дітей Ісламу, необхідно навчити їх поведінці, а не тільки запам'ятовуванню фактів. Замість того що - б давати їм список фактів, наведіть приклад і вкажіть на зв'язок з Ісламом. Ви відвідуєте хворого, згадайте, що це одна з вимог Ісламу, поясните дитяті, що здійснювати подібні дії добре. Так само відвідаєте больного-немусульманина. Для дитяти поважно з'ясувати, що хороше відношення повинне виявлятися не лише до мусульман, але і до решти всіх людей.
Дивитеся телевізор разом з дітьми, особливо юнацькі програми. Не повчайте їх звідти, а обговорюйте поведінку героїв в телепередачі. Можете наприклад сказати "Бачиш як добре бути мусульманином, і тоді у тебе не буде подібних проблем (пов'язаних з випивкою, наркотиками і так далі)
Зачинайте дискусії з дітьми самі. Приведіть наприклад таку ситуацію
"Як ти вчиниш, якщо твій друг захворіє на тиждень" Дуже поважно вислухати відповідь дитяти. Коли ви питаєте їх думку, то уважно вислухайте відповідь, і відповідайте їм.
Багато батьків виросли в умовах строгого дотримання правилам. Так, учні повинні повторити в точності те, що сказав педагог. Якщо в тестових питаннях спрашивается про 3 причини чищення зубів, то необхідно вказати саме три причини, про яких сказав вчитель на уроці. Учень не думає, він приймає все без обдумування. Дуже часто ми також учимо Ісламу дітей. Учите їх таким чином, оскільки інші шляхи неправильні.
У ісламі вважається, що існують два типи знань, послане і отримане людьми. Знання, послані в Коране і хадисах, не змінні і незаперечні. Знання, отримане за допомогою 5 органів чуття і з помошью мислення може бути помилковим і повинно бути уточнено [11, 45].
Велике значення в ісламській педагогіці відводиться навчання арабській мові. На арабській мові написано багато пам'ятників ісламської літератури, написаний Коран. Більш того, вивчення арабської мови необхідне для спільного культурного розвитку. Практично у всіх мусульманських школах – медресе викладання багатьох предметів ведеться на арабській мові.
Все вищесказане має величезне значення для виховання дитяти. Він бачить, що в сім'ї має бути шанобливе відношення не лише до батьків і старшим, але і до сестер і братів.
Ісламські педагоги стурбовані тим, що освітня система представляє на сьогоднішній день велику кількість недозволених питань. Ось чому учені постійно звертають увагу, що сучасне положення освіти представляє корінь всіх її проблем. Деякі з них прийшли до висновку, що освіта як дисципліна складається з п'яти субдисциплін, а саме, з учбової програми, консультації, управління, викладання і оцінки.
Так само ісламських педагогів хвилює, що як наслідок впливу Заходу, програми в мусульманських країнах все ще підрозділяються на вивчення природних, соціальних, прикладних, гуманітарних і релігійних наук, але вони позбавлені спільних, обов'язкових для вивчення предметів, що зв'язують ці галузі воєдино. Різні області наукової діяльності відокремлені один від одного "кам'яною стіною", і, отже, не включають основи віри. Без внутрішнього голосу розуму чоловік має всі можливості стати зарозумілим і невдячним своєму Творцеві, що веде до порушення природних законів, і, врешті-решт, до руйнування особи і навколишнього середовища. Така позиція в корені противоречит положенню людини, як халіфа на Землі.
Філософія ісламського виховання – це формування високоосвічених, морально стійких, корисних для держави громадян. Саме тому в мусульманських сім'ях вихованню дітей відводиться очолююча роль.
Отже, розуміння моралі і моральності в мусульманській сім'ї величезно. І виховання підростаючого покоління відбувається саме на їх основі. Підкреслимо, що формування внутрішнього духовного світу дитяти починається із створення сім'ї – його отця і матери.
Іслам, як і інші світові конфесії, закликає не вбивати, не грабувати, не заподіювати зло іншим людям. Всі біди, помилки у вихованні дитяти полягають не в приналежності до тієї або іншої релігії, вважається в ісламській педагогіці, а в оточенні дитяти – сім'ї, дитячого саду, школи, двору.
Список використовуваної літератури
1. Асадуллін а.Ш. "Знай татарський ти мова, знай і російський ти мова". Казань, вид-во "Магаріф", 1998. - 198 с.
2. Виховання дітей у вірі мусульман журнал "Няня", 2003 рік № 9
3. Еремєєв д.Е. Іслам: Спосіб життя і стиль мислення. – М.: Політіздат, 1990. – 286с.
4. Ікрамов А. Про духівництво в школі // Вибрана праця в 3-х томах. Т. 1. Ташкент: Узбекистан, 1972. - С. 284.
5. Коков в.М. Іслам: гуманістичні традиції / В.М. Коків // Науч. думка Кавказу. – 2000. - №1. – С. 9-13.
6. Малашенко А. Ісламськоє відродження в сучасній Росії. М.: Московський центр Карнеги, 1998. - 250 с.
7. Резван Е.А. Коран и его мир. Спб.: Петербурзьке сходознавство, 2001.- 608 с.
8. Родионов М.А. Ислам классический. (Серия: "Мир Востока"). Спб.: Азбука-Класика; Петербурзьке сходознавство, 2003. - 219 с.
9. С.М. Накиб Аль-аттас, "Концепція навчання в Ісламі", Коала Лумпур, ISTAS, 1990. -290 с.
10. Татарська освіта в дзеркалі історії (дожовтневий період) Амірханов р.У. З книги «Іслам в середньому Поволжье: історія і сучасність». Нариси. – Казань: Майстер Лайн, 2001.- 231 с.
11. Харісов л.А. Іслам: виховання і освіта [Про виховний потенціал ісламу] // Педагогіка. – 2001. - №8. – С. 56-61.
12. Шамма Фреда. Ісламське виховання дітей. Московський центр Карнеги, 2002. - 190 с.
... ітичний вплив духівництва, застійний характер суспільних відносин у країнах ісламського миру, відставання цих країн у галузі науки й техніки - все це стримувало проникнення в ісламську культуру наукової картини миру. І донині для багатьох мусульман авторитетне слово Аллаха значніше наукових істин. Система мусульманських цінностей. Ідея абсолютного приречення людських учинків Світоглядна ...
... , а це заподіяло їй шкоду і позбавило її засоби на життя, то вона за бажання має право отримати розлучення. право на ночівлю і статеві зносини з чоловіком Це вважається одним з основних прав жінки. Шаріат зобов'язав чоловіка мати зносини з дружиною, щоб не змусити її погрішити. Адже жінка потребує чоловіка з люблячим і ніжним серцем, який пестив би її і задовольняв її жіночі потреби і її ...
... іонери. Залежно від стилю керівництва й політичної системи, в якій функціонує лідер, відрізняють: диктаторський тип, демократичний тип, автократичний тип, плутократичний тип. В сучасній політології використовується типологія М. Дж. Херманн, де за основу виступає імідж, “образ”, візуальна привабливість лідера: прапороносець, який має особистий погляд на реальність, майбутнє; чітко викладає цілі, ...
... Философия культуры. – М.: NOTA BENE, 2001. – 349 с. 5. Додельцев Р.Ф. Концепция культуры З. Фрейда. – М.: Знание, 1989. – 60 с. 6. Киссель М.А. Джамбаттиста Вико. – М.: Мысль, 1980. – 197 с. 7. Культурологія. Українська та зарубіжна культура: Навч. посібник (М.М.Закович, І.А.Зязюн, О.М.Семашко та ін.). – з вид. – К.: Знання, 2007. – 567 с. 8. Фрейд Зігмунд. Вступ до психоаналізу: Лекції ...
0 комментариев