6. Заповіт.
« І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте помнути
Незлим тихим словом»
Т.Шевченко
Вчитель:
- Помер Т.Г.Шевченко в Петербурзі, пізніше його було перезахоронено у Каневі на Чернечій горі, яка тепер зветься Тарасовою.
Ім’я геніального українського поета і художника Т.Г.Шевченка знають у всьому світі, воно вічне у пам’яті нашого народу.
Його ім’ям названо вулиці міст і сіл України, національний університет носить його ім’я, найвища державна премія імені Т.Г.Шевченка щорічно присвоюється за найкращі досягнення в літературі та мистецтва. Створено музей в Києві, і на його батьківщині – в Кирилівці.
Його ім’ям народ увіковічнив у легендах, переказах, прислів’ях, приказках.
7. Творча робота.
Склади прислів’я.
- Шевченко Тарас наче…зорі.
- Шевченкові твори сяють, мов… сонце для нас.
- Шевченків «Кобзар» - то для народу… не забудем.
- Ми Шевченка славити будем і ніколи… великий дар.
IIV. Підсумок уроку
а) Записати пропущені слова. Прочитати слово у виділеному стовпці.
1. … вишневий коло хати
2. Поговорим тихесенько
в .. з тобою.
3. Додолу.. гне високі,
горами хвилі підійма.
4. … моя вечірняя,
зійди над горою.
5. Поклала .. коло хати
маленьких діточок своїх.
6. Реве та стогне … широкий
б) Вчитель:
Ми вчимося у Тараса Шевченка любити рідну землю, рідний народ, рідну українську мову, матір свою. Пам’ятайте його слова
«чужому научайтесь й свого не цурайтесь».
Тема. У світі казки чарівної
Мета. Поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки. Виховувати інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше, починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Робота з виставкою книг.
Розгляд виставки.
2) Бесіда.
- Які книжки сподобались на виставці? Чому?
- Які з них ви вже читали?
- Яким словом можна назвати твори, які містять ці книги? (казки).
Слухання запису пісні «Розкажи мені казку».
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Вчитель:
Сьогодні на вас чекає чарівний світ казки.
- Діти, хто скаже, як до нас прийшла казка? (Розповідали бабусі, дідусі, батьки, з телеекрану, зі сцени).
- Казки про кого або про що запам’яталися найбільше?
1) Бесіда.
- Казка – давній і мудрий порадник. Це вона дає перше уявлення про добро і зло, правду й неправдук, чесність, справедливість. Вона народилась у сиву давнину. Дитинство невіддальне від неї. Пригадайте як ви слухали, затамувавши подих, про курочку рябу, котика і півника, колобка, хитру лисичку. Казки є авторські, тобто написані письменником, і народні.
- Хто автор народних казок? Ці казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювалися. Ім’я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною.
- Чим казка відрізняється від оповідання? В оповіданні описуються події, що могли бути насправді в житті, а в казці розповідається часто про фантастичні явища, події. В казках говорять тварини, рослини, різні предмети. Існують дійові особи, яких немає насправді.
2) Читання «Приказки до казки» В.Бичка.
Читання вірша підготовленими учнями.
Бесіда.
- З чим порівнюється казка?
- Де захована головна думка казки?
ІV. Читання та обговорення казок.
а) Обговорення прочитаних казок.
- Які казки ви прочитали?
1. «Кривенька качечка»
- Чому сумували дід та баба?
- Де знайшли качечку?
- Що зробили з гніздечком?
- З ким полетіла качечка?
- Чому дівчина не схотіла більше залишатися в діда і баби?
- Чи є у казці повтори? Прочитайте їх.
- За кого з героїв казки ви переживали?
- Перекажіть казку.
Робота з кросвордами.
2. Казка «Івасик-Телесик».
(звучить фонограма «Лірична українська мелодія»)
Вчитель.
Послухайте і відгадайте загадку. Відгадка підкаже, про кого ми будемо читати казку.
В’ється річка невеличка І вгадать цього героя -
Й хлопчик у човні сидить. Справа зовсім нескладна.
З берега матуся кличе, Казка ця усім відома
Щоб обідом пригость. Про (Телесика) вона.
Виходить Івасик – Телесик.
Казку добре ви читали, Цій старій і злій бабусі.
Що так швидко відгадали. Кожен з вас те певно знає,
Не піддався я Ягусі, Що добро перемагає.
1) Словникова робота (проводить Телесик)
Я пропоную вам прочитати словникові слова, які ви зустрінете у казці про мене. (сідає на місце)
Телесик, веселечко, забавка, кулешик, не навтішаться, приплинь, заслінка, явір, відслонила.
2) Читання казки вчителем.
1. Бесіда за змістом казки.
- Про кого розповідається в казці?
- З чого дідусь зробив Івасика?
- Що попросив хлопчик у дідуся, коли підріс? Для чого?
- Хто носив Івасику їсти на річку?
- Хто підслухав її пісню?
- Що вона зробила?
-Як звали доньку змії?
- Що вона мала зробити з Івасиком?
- Як він перехитрив Зміючку?
- Хто визволив Телесика з біди?
2.Читання казки учнями «ланцюжком»
3. Читання мовчки.
4. Вибіркове читання.
- Прочитати зачин казки.
- Прочитати кінцівку.
- Прочитати слова баби, Івасика, Змії, Зміючки – Оленки, гусей, діда.
V. Фізкультхвилинка
(Діти повторюють, імітуючи рухи)
Азка – азка – азка - у нас готює казка.
Ід – ід – ід - жили баба й дід.
Ими – ими – ими - вони були старими.
Есик – есик – есик – з’явився в них Телесик.
Авав – авав – авав на човнику він плавав.
Ибку – ибку – ибку - ловив матусі рибку.
Ихо – ихо – ихо - трапилось з ним лихо
Ївна – ївна – ївна - украла його зміївна.
Ивий – ивий – ивий - він був кмітливий.
Есик – есик – есик - врятувався наш Телесик.
5. Ччитання казки в особах (з використанням масок)
Перевір себе: чи є в казці такі речення:
«... Жили собі дід та баба. І було в них двоє дітей.», «От дід зробив золотий човник і срібнеє веселечко...», «... Сідай, Телесику, на лопату», «... Діточки, мої, козеняточка...»
6. Підсумок.
- Чого вчить казка?
- Хто з героїв казки вам сподобався?
- Хто автор казки?
VІ. Підсумок уроку.
- Що вам сподобалось на уроці?
- Чого навчились?
- Про що розповісте вдома батькам?
... -практичних конференціях ТНПУ ім. В. Гнатюка в 2008-2009н. роках та у виступах на педагогічних читаннях у м. Львові в 2007-2009рр. Розділ 1. Розвиток мовленнєвої діяльності молодших школярів на уроках читання 1.1. Сутність та розвиток мовленнєвої діяльності молодших школярів Кожна людина користується рідною мовою, щоб передати свої думки і розуміння думок, висловлених іншими. Дитина, ...
... ічних особливостей учнів – необхідна передумова успішного виконання вибору відповідних форм позакласної роботи, визначення змісту цих форм, організації та проведення позакласного заходу. 1.2. Принципи та форми позакласної роботи в загальноосвітній школі. Принципи позакласної роботи з іноземних мов – вихідні положення, які визначають вимоги до її змісту, методів і форм організації. Вони відпові ...
... . В цьому розділі ми привернемо увагу як до позитивних, так і до негативних моментів використання нових інформаційних технологій в початковій школі, зокрема на уроках читання. Використання комп’ютера на уроках у початковій школі передбачає в основному орієнтування на ігрові форми роботи, на роботу з програмним забезпеченням ігрового й навчально-тренувального характеру, а також використання ПК як ...
... виникненням деякого задоволення, то воно й перетворюється на приємне здивування. За непродуманої ситуації може бути й навпаки: виникнути неприємне здивування. Тому важливо на початковій стадії організації позакласної роботи з математики створювати ситуації для приємного здивування. Треба враховувати, що здивування викликає у дітей більш гостру, зосереджену увагу. Здивування повинно межувати з заці ...
0 комментариев