2.2 Система вправ з навчального редагування для 7 класу

Із метою формування вмінь учнів вдосконалювати власне писемне мовлення, необхідно застосовувати навчальні вправи з редагування текстів різних типів та жанрів. У зв’язку з цим потрібен спеціальний дидактичний матеріал, у якому наявні різні змістові, структурні недоліки, мовні помилки (відповідно до положень теорії тексту):

- перекручування фактичних відомостей;

- порушення логіки викладу думок і цілісності тексту;

- наявність зайвої інформації;

- штучне красномовство;

- невдале використання слів, зумовлене нерозумінням лексичного значення;

- невиправдані повтори слів;

- порушення норм поєднання слів;

- невдалий порядок слів у реченнях;

- відсутність висновку або невідповідність його основній думці висловлювання та ін.

В. Мельничайко встановив, що навчання редагування тексту реалізується за умови дотримання трьох етапів редагування:

- перший етап – формування вмінь відтворення та створення тексту; ознайомлення учнів з різними видами помилок, засвоєння способів їх виправлення;

- другий етап – формування вмінь аналізувати текст за сукупністю окремих умінь монологічного мовлення – знаходити й усувати усі вивчені види помилок у готових деформованих,власних текстах в усіх жанрах, типах і стилях мовлення;

- третій етап – у процесі роботи над власними письмовими висловлюваннями учні виявляють уміння удосконалювати граматичну структуру своїх робіт та їх виразність [12, с. 151].

Ми розробили систему вправ з редагування, які доцільно використовувати на уроках української мови для розвитку зв’язного мовлення учнів. Оскільки мовленнєвий контроль здійснюється одночасно з програмою мовленнєвої дії, то вправи формування мовленнєвих дій і вмінь повинні поєднуватися із завданнями, які сприяють формуванню мовленнєвого контролю і самоконтролю.

Відповідно до етапів навчання редагування ми пропонуємо вправи різних рівнів складності.

Перший рівень складності. Учням пропонується знайти і виправити змістові, лексичні, граматичні та стилістичні помилки. Їх вид указано в завданні; можлива допомога у вигляді довідки.

Вправа 1. Знайдіть і усуньте змістові помилки - допишіть пропущені речення, які необхідні для розкриття теми кожного тексту.

1. В Україні є величезні поклади найрізноманітніших сортів глини. Біла глина йде на виготовлення фарфорового та фаянсового посуду, реактивних двигунів, різноманітних технічних деталей. Є глини жовтого, рожевого, червоного, сірого, зеленого кольорів з них виготовляють цеглу, черепицю, декоративні статуетки, навіть ліки. Гаряча страва в такому посуді довго зберігає тепло, а холодна – холод.

2. Над створенням газет і журналів працює багато журналістів. Репортери відвідують засідання парламенту, спортивні матчі, спектаклі, мітинги, беруть інтерв’ю у їх учасників. Він виправляє, іноді скорочує текст. Знімки робить фотокореспондент. Кращі з них відбирає художній редактор.

Довідка: Вони пишуть статті, які потрапляють до редактора. Здавна з глини гончарі робили посуд.

Вправа 2. Знайдіть і виправте змістові помилки – зайві речення, які не відповідають темі висловлення. Запишіть висловлення правильно.

1. На верхів’ях каштанів лежав осінній ранковий туман. Він був густий. Гілки каштанів були оповиті туманом. Тому не пропускав жодного звуку.

2. Діти трусять каштани і набирають їх повні шапки. Вони зігнали з дерева горобців. Бо каштан – чудова річ. З нього можна робити і солдатів, і танки, і пароплави.

Вправа 3. Виправте змістові помилки – порушення порядку речень. Запишіть текст правильно.

Та ось кущ зацвітає і всі помічають його. Спочатку бузок не чіпають: надто ніжні, недоторкані його квіти. Цілий рік стоїть під вікном непоказний, забутий усіма кущ. Минає кілька днів, і замість чудового пахучого куща залишається щось дивне, понівечене, безформне. Але саме через це бузок знову й знову кожного року оновлюється, гарнішає, квітує. Цей кущ безжально обламали.

Вправа 4. Знайдіть у реченнях лексичні помилки – зайві слова. Запишіть відредаговані речення.

1. Радіокоментатор розповість по радіо про хід спортивного матчу.2. Український режисер Олександр Довженко першим створив перший звуковий фільм. 3. Передплату преси, газет і журналів продовжено ще на місяць. 4. За допомогою комп’ютерної мережі Інтернет послання дійде швидко, за лічені секунди на інший кінець світу.

Вправа 5. Знайдіть і виправте у реченнях тавтологію (вживання спільнокореневих слів в одному словосполученні чи реченні).

1. Сьогодні ми святкуємо свято всієї родини. 2. Тарас Шевченко запам’ятався у пам’яті багатьох поколінь. 3. Спорт зміцнює тіло і робить його міцним і здоровим. 4. Він відчув почуття задоволенн6я від виконаної роботи.

Вправа 6. Знайдіть у реченнях граматичні помилки – слова, утворені неправильно. Запишіть відредаговані речення.

В одному селі росли й розцвітали вродою чорноокі працюючі красуні. 2. Нарешті, рибалки отогнали акулу. 3. Він обнімів від здивування. 4. Колись давно жила собі в лісі бабуся, собирала зілля та лікувала ним людей.

Довідка: збирала, відігнали, занімів, працьовиті.

Вправа 7. Знайдіть і виправте граматичні помилки – помилкові форми слів.

1. На стадіоні не було вільних місців. 2. Поїздки по древнім містам і селам України були цікавими. 3. Олександр – самий високий учень у класі. 4. Батько сидів у кріслі і читав газету, а біля його примостився задоволений Мурчик.

Другий рівень складності. У пропонованих завданнях необхідно виправити допущені у реченнях помилки, вказати їх вид та причину появи.

Вправа 1. Перечитайте речення, знайдіть допущені помилки. Перебудуйте речення, замінивши неправильно вжиті слова.

1. Моряки з пароплава побачили у воді морську акулу. 2. Учитель звернувся до класу із запитанням, але тільки один учень підняв руку. 3. Біля третини учнів не могли розв’язати задачу. 4. Учитель попередив, що в слідуючий раз буде контрольна робота.

Вправа 2. Знайдіть і виправте помилки. Визначте тип помилки, замініть слова які порушують будову речення.

1. Ми збирали малину, ожину, ягоди, чорницю. 2. Курсанти скоро будуть майбутніми офіцерами. 3. Дніпро – сама більша ріка України. 4. Я захоплено дивився на величні, високі сосни у сосновому лісі. 5. Фізичні вправи зміцнюють організм і роблять його міцним та здоровим.

Вправа 3. Перечитайте уважно текст, спробуйте закінчити думку автора. Перевірте, чи правильно розставлені розділові знаки та слова у реченнях. Відредагований і доповнений варіант запишіть у зошит.

1. Треба завжди турбуватися і любити тварин. 2. З ранку до вечора білка запасає (що?) і усі щілини в гнізді затуляє. 3. Усе життя Д.І. Яворницький збирав пісні, легенди та предмети побуту з великою любов’ю свого народу. 4. Бровко підплив до пораненого і жалібно заскувчав, але хто міг йому (кому?) допомогти вночі?

Вправа 4. Прочитайте. Знайдіть помилки та виправте їх. Де потрібно замініть слова. Відредагований варіант запишіть у зошит.

Мій брат старше мене на шість років. 2. Він у класі самий високий. 3. Я сяду біля його. 4. Мандрівники вирушили у далекий путь. 5. У кінотеатрі не було вільних місців. 6. Дикі гуси летять у вирій осінню.

Вправа 5. Визначте тип помилки та причини її виникнення. Відредагований варіант запишіть у зошит.

1. І ось Аскольд і Дир побачили перед собою красиве місто. Місто сподобалось Аскольду і Диру. Кияни довірили княжити у своєму місці Аскольду і Діру. За це Аскольд і Дир пообіцяли боронити місто від ворогів.

Третій рівень складності.

Вправа 1. 1) Відредагуйте текст, використовуючи пам’ятку « Як редагувати письмовий текст» (додаток 1)

2) Перечитайте текст ще раз. Виправте помічені вами мовленнєві помилки: лексичні, граматичні та стилістичні.

Осінь

Він був густий, не пропускаючи жодного звуку. На верхівках каштанів лежав осінній ранковий туман. Навколо лунала тиша. Гілки каштанів були оповиті туманом. Раптом щось стукнуло об асфальт, ніби стрельнув легкий постріл.

До моїх ніг покотився блискучий полірований каштан. На туфлі приліпився жовтий березовий листок. Він вистрибнув зі своєї зеленої шкарлупи, розірвавшись на кілька рівних частинок. Діти трипають каштани і набирають їх повні шапки. Вони отогнали з дерева горобців.

Бо каштан – чудова річ. З нього можна робити і чоловічкив, і тваринок, пароплави. Весь день стріляють об асфальт каштани. Значить, прийшла до нас осінь.

Вправа 2. Прочитайте текст. Визначте стиль тексту, знайдіть і виправте допущені помилки.

На виставці

Ми побували на виставці акварелей Тараса Шевченка. Кожна робота художника – це справжня перлина. Чудовий пейзажист, Шевченко малює – тодішню Україну – її хутори, містечка, пам’ятки архітектури, воскрешає сторінки славної історії України. В акварелях, виконаних на Аральському морі, у горах Каратау, постають суворі краєвиди гірської місцевості. Художник достає девовожних ефектів у передачі простору, світла, повітря і кольору. Кожен із нас пересвідчився, що Шевченко не лише геніальний поет, а й геніальний художник.

Вправа 3. Знайдіть і виправте змістові, лексичні та граматичні помилки. Розставте пропущені розділові знаки.

Весна

Ясним зеленим пухом укрилося вербове гілля і гілочки полагіднішали й подобрішали немов тихонь радіють немов по-своєму всміхаються. Кожна верба – мов зелена хмара пуху що її тримає вкупі якась дивовижна сила. Ось –ось він разлититься почав падати по пушинці другій. І не хочеться вірити що мине кілька днів – і цей вербовий пух перетвориться на листя. Воно потемнішає здаватиметься не таким легким. І вже верби не ввижатимуться хмарами що посідали на землю а просто – висняними деревами, та й годі.

Ліс ще недавно стояв прозорий і начебто незатишний – далекі просвіти виднілися поміж деревами і коли навить шумів під вітром то якось голо і просто шумів, зовсім не так, що восени чи влітку…А це на вільсі і на березі зграйками посідали розіблені соковиті листочки спершу не листочки навіть а якісь заїдливі знаки натяки на них тіки обіцянка.


ВИСНОВКИ

Навчальне редагування практикується із метою закріплення засвоєних відомостей: аналізуючи мовну одиницю, учні виявляють допущену помилку, пояснюють її, спираючись на відповідну мовну норму, виправляють недоліки. Залежно від теми, матеріал для редагування може вміщати однотипні або різнотипні помилки. Але завжди необхідно, щоб поряд з помилково побудованими були й правильні структури: це застереже учнів від механічного підходу до виконання роботи, примусить уважніше аналізувати кожне слово чи речення, внаслідок чого формується вміння помічати недоліки в тексті, якого так часто учнім не вистачає.

Під навчальним редагуванням розуміють роботу з виправлення помилок, допущених у тексті чи власних висловах, тобто внесення певних змін з урахуванням найрізноманітніших як суто мовних, так і позамовних факторів.

При роботі із текстом необхідно дотримуватися таких основних етапів:

1) формування вмінь відтворення та створення тексту. Ознайомлення учнів з різними видами помилок, засвоєння способів їх виправлення;

2) формування вмінь аналізувати текст за сукупністю окремих умінь монологічного мовлення – знаходити і усувати усі вивчені види помилок у готових деформованих,власних текстах в усіх жанрах, типах і стилях мовлення;

3) у процесі роботи над власними письмовими висловлюваннями учні виявляють уміння удосконалювати граматичну структуру своїх робіт та їх виразність.

Важливим є вдосконалення письмових навичок учнів, вдосконалення їх усного та писемного мовлення, вміння знаходити і виправляти помилки. У чинних підручниках з рідної мови для 7 класу подано дуже мало вправ на редагування, найчастіше це вправи на виявлення та усунення помилок у тексті.

Робота над удосконаленням власного чи чужого мовлення на заняттях мови потребує більшої уваги, порівняно з тим, скільки їй приділяють сьогодні уваги вчені та учителі. Необхідно наголосити на тому, що для запобігання та виправлення помилок важливим є виявлення їх причин, формування навичок самостійного знаходження та виправлення їх у письмових висловлюваннях, творах, переказах.

Робота над помилками, редагування власного та чужого писемного мовлення – це найдієвіший засіб стимулювання навчальної діяльності школярів, яка має важливе значення для процесу саморегуляції учнів у навчанні, для кращої форми передачі їхніх думок при широкому використанні багатства мови та надбань сучасної методики.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

1.      Бакум З.П. Теоретико-методичні засади навчання фонетики української мови в гімназії: [монографія] / Зінаїда Павлівна Бакум. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2008. – 338 с.

2.      Бондар Д.Р., Пентилюк М.І. Лексичні недоліки і шляхи їх подолання/ Д.Р. Бондар, М І. Пентилюк // Українська мова і література в школі. – 1980. - № 11. – С. 42 – 48.

3.      Бондаренко Н. Словникова робота на уроках української мови / Н.Бондаренко// Українська мова і література в школі. – 2007. - № 5. – С. 23-25.

4.      Бондаренко Н. Українська для шкіл з російською мовою навчання/ Н.Бондаренко // Дивослово. – 2005. - №3. – С. 12- 14.

5.      Бондаренко Н.В. Українська мова 7 кл. [підручник для шкіл з рос. мовою навч.] Н.В. Бондаренко, А.В. Ярмолюк. – К: Освіта, 2007. – 256 с.

6.      Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т. Рідна мова: підруч. для 7-го кл. – К.: Грамота, 2009. - 296 с.

7.      Іванченко Р. Про методику редакторських виправлень/ Роман Іванченко// Урок української. – 2002. - №3. – С. 20 – 24.

8.      Китаев Н.Н. Критерии оценки ученических сочинений [учебная книга] / Н.Н. Китаев. – М.: Радуга, 1961. – 153 с.

9.      Коваленко В. Авторське редагування учнівських творів// Урок української. – 2007.- № 11-12. – С. 36 - 40.

10.    Куляс П. Вправи для редагування/ П. Куляс // Дивослово. – 2003. - № 2. - С. 32-36.

11.    Кучерук О. Редагування тексту в шкільному курсі української мови// Оксана Кучерук // Українська мова і література в школі. – 2007. - № 4. – С. 14-17.

12.    Кучерук О. Технології розвитку правописної грамотності школярів/ Оксана Кучерук //Дивослово. – 2009. - № 1. – С. 2 - 7.

13.    Мельничайко В.Я. Творчі роботи на уроках української мови: [навч. посібник для студ. і викл. вищіх навч. закл.] – К.: Рад. школа, 1984. – 256 с.

14.    Мельничайко В.Я. Українська мова. Письмовий екзамен. Як уникнути помилок: [навчальна книга] / В.Я. Мельничайко. – Тернопіль: Богдан, 1998. – 64 с.

15.    Методика навчання української мови в середніх освітніх закладах/ [С.О. Караман, О.В. Караман, Горошніна О.М. Бакум З.П., Борохтян М.М., та ін.]; под ред.. М.І. Пентилюк. – К.: Ленвіт, 2004. – 400 с.

16.    Омельчук С.А., Кумейська Н.В., Середа Н.В. та ін. Сучасний урок української мови в 7 класі // - Х.: Вид.група «Основа», 2007. – 208 с.

17.    Пентилюк М.І. Культура мови і стилістика [навч. посібник]/ Марія Іванівна Пентилюк. – К.: Вежа. – 1994. – 280 с.

18.    Пленкин Н.А. Предупреждение стилистических ошибок на уроках русского языка [учебное пособие] / Н.А. Пленкин. – М.: Просвещение, 1964. – 180 с.

19.    Практикум з методики навчання української мови/ [колектив авторів за ред. М.І. Пентилюк, С.О. Караман, О.В. Караман, О.М. Горюшкіна, А.В.Нікітіна, І.В. Гайдаєнко, Т.Г. Окуневич, З.П. Бакум, Н.М. Дика]; - К.: Ленвіт, 2003, - 302 с.

20.    Програма для загальноосвітніх навчальних закладів/ Українська мова 5-12 класи/ за ред. Л.В. Скуратівського // К.: Перун, 2005. – 157 с.

21.    Рудницька О. Аналіз помилок та запобігання їм у переказах і творах / О. Рудницькі // Урок української. – 2007. - № 11- 12. с. 32 – 35.

22.    Сулименко Н.Е. Стилистические ошибки и пути их устранения. [монография] Н.Е. Сулименко // М.: Просвещение, 1966. - 143 с.

23.    Ярмолюк А. Класифікація помилок у творчих роботах учнів / А. Ярмо люк // Українська мова і література в школі. – 2002.- № 7.- С. 4-8.

24.    Ярмолюк А. Сам собі редактор. Система вправ для 5 класників / Алла Ярмолюк // Урок української. – 2001.- № 10. – С. 33-39.

25.    Ярмолюк А. Система вправ з редагування у новому підручнику української мови/ Алла Ярмолюк // Українська мова і література в школі. – 2004. - № 7-8. С. 15 – 20.

26.    Яремчук Н. Типи помилок в усному та писемному мовленні учнів 5-11 кл.// Наталя Яремчук // Рідна школа. – 2001. - № 10. – С. 66 – 68.


Додаток А

 

Пам’ятка « Як редагувати письмовий текст»

 

Прочитайте текст. Перевірте спочатку правильність змісту письмової роботи: 1) визначте, чи відповідає написане темі, чи правильно дібраний заголовок; 2) перевірте наявність і повноту у тексті всіх його частин: вступу, основної частини, висновку; 3) порівняйте текст із планом на наявність усіх мікротем; 4) простежте, чи послідовно викладені думки в кожній частині тексту, чи немає зайвих або пропущених речень; 5) зверніть увагу на те, чи не порушений зв'язок між частинами тексту (мікротемами), чи правильно визначено абзаци; 6) визначте, як розкрито основну думку тексту. Подумайте чи можна зробити текст більш цікавим для читача. Внесіть потрібні зміни.

Перечитайте текст ще раз. Виправте помічені вами мовленнєві помилки: лексичні, граматичні та стилістичні.


Додаток Б

 

Розробка уроку української мови з використанням вправ на редагування у 7 класі

Тема: Минулий час. Зміна дієслів у минулому часі.

Мета: формувати в учнів уміння визначати часи дієслів, знаходити й добирати дієслова минулого часу; розвивати навички редагування тексту, увагу; виховувати любов до рідної мови, її багатства.

Тип уроку: урок формування умінь і навичок.

Методи: виконання вправ, творче спостереження, редагування.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми, мети уроку, усвідомлення її учнями.

III. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібно на уроці.

1. Дайте визначення терміну дієслово?

2. Які часи дієслів ви знаєте?

3. Яку роль у реченні вони виконують?

4. Пригадайте, що таке фразеологізм?

IV. Виконання учнями вправ.

1. Робота з тексом.

Записати текст. Виділити дієслова минулого часу. Визначити вид і змінні ознаки (рід, число).

Несподівана осінь розгорнула над містом сірий мокрий покров. Гострі вітри гнули гілля каштанів й зривали з них ще зелений лист. У вибоїнах асфальту стояли несохнучі калюжі.

Листопад. Осінь переходила в стадію старіючої щуплості. Вона стала тиха й холодна, нахмурена й спокійна напередодні сніжного загину.

(За В. Підмогільним.)

Дібрати заголовок до тексту. Визначити стиль мовлення.

Дослідити, як змінюються дієслова в минулому часі. (За числами, а в однині за родами).

V. Перевірка якості самостійної роботи учнів.

Гра «Утвори приказки»

Відновити приказки, додавши до дієслів фразеологічні звороти з довідки. Пояснити значення відновлених висловів. Визначити час дієслів.

1) Написав (як?)... 2) Зник (як?)... 3) Поміняв (що на що?)....4) Звалився (як?)... 5) Отримав (що від чого?)...

Довідка: як курка лапою, шило на мило, дірку від бублика, як вітром здуло, як сніг на голову.

Із 2-3 висловами скласти речення. Визначити синтаксичну функцію фразеологізмів.

Творче спостереження з елементами аналізу

Прочитати текст. Яку роль відіграють у ньому дієслова? В якому часі вони вжиті?

Ярмарок

Захряс майдан. Захряс возами, кіньми, коровами, вівцями, волами, телятами, горшками, мисками, курми, вовною, пряниками...

І все це ворушиться, дихає, курить, говорить, кричить, лається, мукає, мекає, ірже, позіхає, кувікає, пахне, кудкудахкає, грає на гармошці, лускає насіння і крутиться на каруселі. (За О.Вишнею)

Перебудувати текст, замінюючи дієслова теперішнього часу на минулий.

Гра « Скажи без затримки»

Учитель називає слова, до яких учні повинні швидко записати антоніми. Перемагає той, хто зробив це найшвидше.

Сміявся (плакав), хворіла (нездужала), хвалив (лаяв), згадувала (забувала), працював (лікувався), забороняла (дозволяла), заперечував (стверджував), віталася (прощалася).

Скласти чотири речення із записаними дієсловами минулого часу.

Гра «Я коректор»

Знайти помилку у виборі слова. Правильну відповідь записати, уживаючи дієслова в минулому часі.

Терміново подзвонити, завдати удару, приймати участь, дав правильну відповідь, перевертати сторінки, давати запитання, піднести квіти.

Матеріал для вчителя: терміново зателефонувати, нанести удар, брати участь, дав правильну відповідь, перегортати сторінки, ставити запитання, вручити квіти.

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання.

Використовуючи словосполучення з гри «Я коректор», скласти твір – мініатюру на тему «Цікавий урок».


Информация о работе «Редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 56428
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
67563
0
0

ліз і синтез зарубіжного й вітчизняного досвіду для обґрунтування теоретичних положень з проблеми формування готовності до оволодіння самостійним писемним мовленням у молодших школярів з тяжкими порушеннями мовлення. Розділ І. Історико-теоретичні аспекти проблеми формування писемного мовлення у молодших школярів з тяжкими порушеннями мовлення 1.1 Історія становлення логопедичної допомоги ді ...

Скачать
145712
1
2

... наявні повтори, довготривалі паузи, назви заміню-ють описом, допускають подекуди деталізовані уточнення, зайві слова, внаслідок чого висловлення стає незрозумілим. Розділ 2. Експериментальне дослідження розвитку мовлення шестирічних першокласників   2.1. Методика роботи над розвитком зв’язного мовлення учнів Відомо, що мовленнєві навички дошкільників, сформовані в дитинстві у процесі наслі ...

Скачать
129873
5
2

... дослідження Основною метою нашого експериментального дослідження, що проводилось протягом 2005–2007 рр., була перевірка ефективності розробленої методики вправ для збагачення словникового запасу першокласників на уроках розвитку мовлення. Дослідження проводилось у двох перших класах Почаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1. Дослідження носило теоретико-експериментальний характер і проводилось в два ...

Скачать
153026
9
2

... орфоепічних навичок: про збагачення, уточнення й активізацію словникового запасу школярів; про удосконалення граматичного ладу дитячого мовлення. 2.2 ДИФЕРЕНЦІЙОВАНА СИСТЕМА ТВОРЧИХ РОБІТ УЧНІВ ЯК ЗАСОБУ ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ НА УРОКАХ РІДНОЇ МОВИ Наше дослідження тривало три роки (2005 – 2008 н. рр.). Проводилося воно базі 2 шкіл (с.Острів та с.Буцневе) у двох трет ...

0 комментариев


Наверх