3. Процес виховання вчителем іноземної мови
Створення ситуації успіху на уроці
Завдання школи сьогодні полягає в тому, щоб виховувати здатність учнів долати життєві труднощі, самостійно приймати рішення, навчити розвивати себе як особистість, здатну робити вибір і контролювати своє життя, здатну брати на себе відповідальність за свої дії, здатну захищати себе і свої життєві цінності, а також діяти відповідно до них, здатну піклуватись про інших, діяти з ними і для них. Завдання вчителів – прищепити учням жагу до здобуття знань, створити такі умови, щоб процес здобуття знань був для них цікавим, потрібним, комфортним. Головним завданням стає створення ситуації успіху.
Ситуація успіху - це суб’єктивний психічний стан задоволення наслідком фізичної або моральної напруги виконавця справи.
Ситуація успіху досягається тоді, коли сама дитина визначає цей результат як успіх. Усвідомлення ситуації успіху самим учнем, розуміння її значимості виникає у суб’єкта після здолання своєї боязкості, невміння, незнання, психологічного враження та інших видів труднощів.
Завдання педагога – допомогти особистості дитини зрости в успіху, дати відчути радість від здолання труднощів, дати зрозуміти, що задарма в житті в житті нічого не дається, скрізь необхідно докласти зусиль. І успіх буде еквівалентним витраченим зусиллям.
Створення ситуації успіху на уроці передусім передбачає створення такої психологічної атмосфери, щоб учні без страху і побоювання йшли на урок. [14; c.56]
Зараз існує дуже багато методів, прийомів підвищення ефективності уроку, а отже, і якості знань учнів.
Головною метою навчання іноземної мови в школі є навчити користуватись нею в різних життєвих ситуаціях через створення на уроках комунікативних ситуацій, наближених до життєвих. Пам’ятаючи про те, що вивчення будь – якої іноземної мови – це важкий труд, особливо якщо не має можливості вільно спілкуватись із носіями іноземної мови, вчителю потрібно зробити все можливе для того, щоб зацікавленість учнів у вивченні мови не спадала, незважаючи на будь – які труднощі.[20; c.78]
Комунікативна спрямованість сучасного уроку дає таку можливість. Постановка проблемного запитання на початку уроку – це свого роду виклик, спрямований на те, що учень його прийме, якщо буде впевнений в тому, що в змозі розв’язати проблему. І, звичайно. Йому буде легше і цікавіше це зробити, якщо для цього йому буде запропоновано взяти участь у грі.
Раніше учень був пасивним споживачем готової інформації. Це призводить до того, що часто учні не виявляють зацікавленості в обговоренні питань, що пропонуються. Вони слабко реагують на хід уроку. Як наслідок, вивчення іноземної мови не сприймається учнями як єдиний творчий процес, покликаний створити необхідні умови як для розкриття особистого потенціалу учнів, так і для оволодіння ними іноземною мовою як засобом спілкування.[20; c.56]
Нова програма докорінно змінює роль вчителя та учня на уроці англійської мови, передбачає інший характер їх взаємовідносин і розподіл відповідальності за результат навчання.
Вчитель виступає тепер не стільки в ролі того, хто подає інформацію і дає інструкції учням, а більше як повноважний учасник комунікативного процесу, партнер у спілкуванні, радник, щодо володіння мовленнєвими і невербальними засобами комунікації.
Атмосфера уроку, завдання, що пропонуються, обрані режими і форми роботи мають стимулювати учнів до розширення загальноосвітнього і лінгвістичного кругозору, накопичення комунікативного досвіду. Тепер не тільки вчитель вирішує, що саме відбувається на уроці, але й учень, який може вносити пропозиції, визначати проблеми для обговорення або творчого письмового завдання, пропонувати наповнення для рольових та ділових ігор, створювати свої навчальні матеріали. За таких умов учень не меншою мірою сам відповідає за сої успіхи та невдачі.
Отже, можна сказати, що методи, якими вчителі користуються на уроках іноземної мови, такі, як постановка проблемних запитань, рольові ігри, створення проблемних ситуацій, проведення нестандартних уроків, засідань круглого столу, робота над складанням проектів, проведення уроків з використанням комп’ютерних технологій, допомагають нам у виконанні нашого завдання – створення ситуації успіху на уроці. [13; c.45]
3.2. Впровадження елементів національного виховання на уроках
іноземної мови
Становлення української державності, інтеграція у європейське і світове співтовариство, відмова від тоталітарних методів управління державою і побудова громадянського суспільства передбачають орієнтацію на Людину, націю, пріоритети духовної культури, визначають основні напрями реформування навчального та виховного процесу.[15; c.90]
Стрижнем усієї системи виховання в Україні є національна ідея, яка відіграє роль об’єднуючого, консолідуючого фактора у суспільному розвиткові, спрямованого на вироблення життєвої позиції людини, становлення її як особистості, як громадянина своєї держави. Національний характер виховання полягає у формуванні молодої людини як громадянина України незалежно від етнічної приналежності.
Ідеалом виховання є гармонічно розвинена, високоосвічена, соціально активна й національно свідома людина, що наділена глибокою громадською відповідальністю, високими духовними якостями, родинними і патріотичними почуттями, є носієм кращих надбань національної та світової культури, здатна до саморозвитку і самовдосконалення.[7; c.78]
Виховання підростаючих поколінь відповідає потребам етнокультурного відродження та розвитку українського народу, передбачає надання їм широких можливостей для пізнання своєї історії, традицій, звичаїв, мови, культури, формування почуття національної гідності.
Головна мета національного виховання – набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, формування у молоді рис громадянина Української держави, розвиненої духовності, моральної, художньо - естетичної, правової, трудової, екологічної культури.[6; c.67]
Процес виховання органічно пов’язаний з процесом навчання молоді, опанування основами наук, багатством національної та світової культури.
Школа повинна реалізувати мету і завдання національного виховання. Тому на уроках англійської мови, так, як і на інших предметах, потрібно впроваджувати елементи національного виховання та виконувати наступні завдання:[16; c.89]
- філософсько – світоглядна підготовка школярів, допомога їм у визначенні сенсу життя;
- формування в учнів основ наукового світогляду, пізнавальної активності й культури розмовної праці, вироблення вміння самостійно здобувати знання, застосовувати їх у своїй практичній діяльності;
- розвиток почуття любові до Батьківщини і свого народу як основи духовного розвитку особистості, шанобливе ставлення до історичних пам’яток, активна діяльність учнів з поліпшення умов життя в рідній місцевості;
- розвиток моральних почуттів і рис особистості: доброти, справедливості, честі, гуманності, поваги до себе і інших;
- формування основ естетичної культури, розвиток художніх здібностей і почуттів особистості;
Висновки
В результаті теоретичної роботи та практичного дослідження ми відмітили певні важливі аспекти діяльності вчителя іноземної мови та його участі в організації навчально - виховного процесу у середніх навчальних закладах:
Ø викладач іноземної мови не лише навчає учнів, а й виховує їх, формує та розвиває у дітей найкращі людські якості;
Ø збагачує дітей цікавою інформацією, новими фактами з життя країн, по новому будує навчальний процес, заохочуючи учнів до активної праці та сумісної навчальної діяльності;
Ø саме вчитель іноземної мови сприяє тому, що діти починають по іншому дивитись на навчальний процес. Для них навчання більше не нудьга та одноманітність, а пригода та цікава подорож, яка ніколи не закінчується. Тим саме у учнів змінюється відношення до навчання, з’являється інтерес, зацікавленість та бажання вчитись.
Наша наукова робота складалась з двох частин: практичної та теоретичної.
У практичній частині ми розкрили особистість вчителя, наголосили на його головних професійних якостях та здібностях і підкреслили значення співпраці вчителя та учнів під час навчання іноземній мові.
У теоретичній частині ми акцентували нашу увагу на психологічних аспектах діяльності вчителя, відмітили методи та способи подолання вчителем неуспішності дітей та розкрили значення вчителя іноземної мови у процесі виховання учнів.
За результатами проведеного дослідження можна зробити висновок, що роль вчителя іноземної мови у здійсненні навчально – виховного процесу величезна і цей факт дуже важко спростувати чи заперечити.
Список використаної літератури :
1. Фридман Л.М., Волков К.Н. Психологическая наука – учителю. - М.: Просвещение, 1985. – 224с.
2. Настольная книга преподавателя иностранного языка: Спр. пособие – Минск, Высшая школа, 1992.- 167с.
3. Крутецкий В.А. Психология обучения и воспитания школьников. Книга для учителей и классных руководителей. М., « Просвещение», 1976.-235с.
4. Азаров Ю.П. Искусство воспитывать: Кн. Для учителя. – 2-е изд., испр. и доп. – М.: Просвещение, 1985.- 448 с.
5. Личность школьника в системе коллективных отношений. Ростов – на – Дону, 1972.- 156с.
6. Профессиограмма учителя иностранного языка (рекомендации) /
7. под. ред. С.Ф. Шатилова, К.И. Соломатова, Е.С. Рабуновского. – Л.: ЛГПИ, 1985.- 200с.
8. Руднева Т.И. Основы педагогического профессионализма, Самара : СИУ, 1996.- 388с.
9. Словарь лингвистических терминов./ Сост. О.С. Ахманова. – М.: Советская энциклопедия, 1969.- 256с.
10. Теоретические основы подготовки учителей иностранного языка средней школы / отв. Редактор Пицкова Л.П., М.:МОПИ, 1989- 299с.
11. Вишневский О.И. Деятельность учеников на уроке иностраного языка.- К.:Рад. школа, 1989.- 223с.
12. Зимняя І. А. Психологія навчання нерідній мові.- М.: Рус. язык, 1989.- 221с.
13. Комков И.М. Методика преподавания иностранных языков .- Минск, Выш. школа, 1979.- 352с.
14. Махмутов И.А. Современный урок. - М.: Педагогика. 1985.- 150с.
15. Науково – методичні журнали „Іноземні мови”. – К.: Ленвіт (всі номери)
16. Медведева О.І. Творчість вчителя на уроці англійської мови: Книга для вчителя. З досвіду роботи. – М.: Просвіта,1992.- 430с.
17. Настольная книга преподавателя иностранного языка: Справочное пособие/ Е.А. Маслыко, А.Ф. Будько, С.И. Петрова- Минск: Высшая школа, 2001-552с.
18. Торгуев Г.П. Обучение английскому произношению : Пособие для преподавателей английского языка – М.: Учитель, 1953 – 224с.
19. Фінук В.В. І.Ін Веди урок іноземною мовою: Книга для вчителя – К.:Рад. школа, 1980- 118с.
20. Общая методика обучения иностранным языкам: Хрестоматия/ Сост. А.А. Леонтьев.- М.; Рус. язык, 1991.- 360с.
21. Основные направления в методике преподавания иностранных языков/ Под. ред. И.В. Рахманова. – М.: Педагогика, 1972.- 318с.
Додаток 1
Тест „ Ваша робота і ставлення до неї”
Інструкція. Перед вами дві частини тесту. У першій частині виберіть найбільше точну відповідь на кожне запитання і знайдіть загальну суму, що дозволить визначити, як складається ваша професійна ситуація. У другій частині треба дати відповідь „так” або „ні”. У тій групі питань цієї частини, де виявиться більшість 2ні”, і містяться ваші професійні труднощі.
Частина 1
Чи комфортно вам на роботі?
1. Як ви почуваєтесь вранці перед виходом на роботу?
a. у прекрасній формі (10);
b. упевнено (9);
c. байдуже (8);
d. відчуваю утому (-1);
e. неспокійно (-3);
f. роздратовано (-6).
2. У класі перед учнями ви себе почуваєте...:
a. у прекрасній формі (10);
b. упевнено (8);
c. байдуже (8);
d. утомлено (-1);
e. неспокійно (-3);
f. роздратовано (-6).
3. Повернувшись після роботи додому, ви почуваєте себе...:
a. у прекрасній формі (10);
b. упевнено (8);
c. байдуже (8);
d. утомлено (-1);
e. неспокійно (-3);
f. роздратовано (-6).
4. Чи виконуєте ви коли – небудь незаплановану роботу?
a. так, коли в мене з’являється бажання (10);
b. так, коли це необхідно по роботі(5);
c. так, але через примус і з поганим настроєм (-5);
d. ні, але якщо в цьому виникає необхідність, то готовий нею займатись час від часу(8);
e. ні, ніколи не погоджуюся на неї (-5).
5. Чи спізнюєтеся ви?
a. ніколи (4);
b. іноді (2);
c. часто (-2);
d. постійно (-4).
6. Чи боїтеся ви людей, що обіймають більш високі, ніж ви посади або мають більший досвід у роботі?:
a. Ні, але уважно прислуховуюсь до їхньої думки (16);
b. Ні, говорю завжди відкрито те, що думаю;
c. Так, але головним чином з поваги;
d. Так, до того ж часто почуваюсь неправим у розмові з ними (-6);
e. Іноді, часто вступаю з ними в конфлікт (-5);
f. Так, при цьому завжди виявляюсь неправий (-10).
7. Чи розмовляєте ви зі своїми близбкими про роботу?:
a. Так й охоче (8);
b. Ні, але це через скромність (10);
c. Іноді:і про погане, і про хороше (5);
d. Рідко, тому що це було б нецікаво (2);
e. Так, щоб поскаржитися : часто (-7); постійно (-10).
8. Чи бачитеся ви зі своїми колегами після роботи?
a. Часто або іноді (3);
b. Дуже рідко (0);
c. Ніколи (-3).
9. Чи думаєте ви про роботу в неслужбовий час?
a. Так, із задоволенням (10);
b. Рідко, оскільки в мене насичене особисте життя (3);
c. Іноді, але це мені не заважає(0);
d. Так, але це нервує мене (-4);
e. Часто, і це остаточно псує мені здоров’я (-10).
Ваше здоров’я
1. Чи страждаєте ви безсонням?
Ø Ніколи не страждав (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді (0);
Ø Дуже часто (-10).
2. Чи трапляється у вас прискорене серцебиття?
Ø Ніколи не страждав (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді (0);
Ø Дуже часто (-10).
3. Чи часто буваєте на лікарняному?
Ø Ніколи (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді ( -3);
Ø Часто (-7);
Ø Дуже часто (-10).
4. Чи відчуваєте ви втому?
Ø Ніколи (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді (-3);
Ø Часто (-7);
Ø Дуже часто (-10).
5. Чи відчуваєте ви себе схильним до дратівливості?
Ø Ніколи не страждав (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді (-1);
Ø Часто (-7);
Ø Дуже часто (-10).
6. Чи втрачаєте ви зосередженість?
Ø Ніколи не страждав (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді (-1);
Ø Часто (-7);
Ø Дуже часто (-10).
7. Чи вживаєте ви алкоголь і траквілізатори для зняття напруження?
Ø Ніколи не відчував такої потреби (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді (-1);
Ø Часто (-7);
Ø Дуже часто (-10).
8. Чи зловживаєте ви солодким (зокрема, цукром)?
Ø Ніколи (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді (-1);
Ø Часто (-7);
Ø Дуже часто (-10).
9. Чи є у вас проблеми з апетитом?
Ø Ніколи (6);
Ø Рідко (2);
Ø Іноді (-1);
Ø Часто (-7);
Ø Дуже часто (-10).
Підбиття підсумків:
Більше 55 балів: ваша професійна ситуація чудова;
35-54 бали: ваша професійа ситуація може вважатися задовільною;
25-34 балів: поки що не слід занадто турбуватися ;
24-15 балів: настав час бити на сполох.
Частина 2
Характер праці
1) Ваша робота вам подобається?
2) Чи під силу вам обсяг вашої роботи?
3) Чи міцне ваше становище?
4) Чи відповідає зарплатня зусиллям, яких ви доклали для виконання вашої праці?
5) Чи хвалить вас начальство, коли ви цього заслуговуєте?
6) Чи чітко ви уявляєте мету вашої роботи?
7) Чи чітко ви розумієте свою роль у своїй діяльності?
8) Чи можна вважати, що ваша діяльність відзначається різноспрямованятю?
9) Чи бувають у вас стреси?
10) Чи достатньо у вас самостійності?
11) Чи берете ви участь у виришенні проблем вашого педагогічного колективу?
12) Якщо виникла б можливість, чи змінили б ви професію?
Ваше майбутнє
1) Чи вважаєте ви себе вільним, щоб піти на іншу роботу?
2) Чи довго ви ще збираєтесь залишатись на нинішній роботі?
3) Чи хочете ви одержати підвищення?
Атмосфера на роботі
1) Чи уникають ваші колеги взаємних глузувань?
2) Чи існує взаємна довіра?
3) Чи є солідарність у колективі?
4) Чи виявляєте ви тенденцію до самоусунення від життя колективу?
Ваша адміністрація й учні:
1) Чи поважаєте ви свою адміністрацію?
2) Чи чітко відддають вони накази, чи удається вам виконувати їх?
3) Чи можете ви говорити про те, що вам не подобається, чи прислуховуються до вас?
4) Чи почуваєте ви себе справедливо оціненим?
5) Чи поважають вас ваші учні?
6) Чи вважаєте ви, що ваші учні кращі за інших?
7) Чи відчуваєте ви підтримку з боку адміністрації у своїй роботі?
8) Чи є у вас взаєморозуміння з учнями?
... мов полягає в наявності сформованої іншомовної комунікативної компетенції,яка входить до складу когнітивно-технологічного компоненту. 2. Компонентно-стурктурний аналіз професійної компетентності вчителя іноземних мов Професійна компетентність учителя синтезує в собі, по-перше, загальні вимоги до педагога як до особистості, по-друге, особливості його професійно-педагогічної діяльності, по-трет ...
... їх інтереси та переконання, вікові особливості, досвід, правильно приписує їм очікування стосовно навчальної діяльності, зважає на його перспективи і труднощі у вивченні іноземної мови. Навчальний процес на уроці іноземної мови повинен базуватись на індивідуальному підході вчителя до кожного учня. Такий підхід до вихованців слід розглядати як цілеспрямовану діяльність вчителя-філолога з навчання ...
... іти є створення та розвиток середовища малого і середнього бізнесу, яке може забезпечити поступове «взаємопроникнення капіталізму і соціалізму». Розглянемо місце теми ''Міжнародна валютна система. Міжнародні гроші'' у навчальному плані та її значення у вихованні економічної культури особистості. Тема ''Міжнародна валютна система. Міжнародні гроші'' входить до п’ятого розділу програми предмета « ...
... мовленню. В окремих текстах подається інформація про особливості життєдіяльності людей, мова яких вивчається. Така інформація викликає інтерес в учнів, певним чином вмотивовує їхню навчальну діяльність. 13. Кожний урок іноземної мови в початковій школі має бути об’єднаний спільною темою, а діяльність учнів на ньому повинна бути різноманітною. Враховуючи вікові особливості учнів, їхню швидку ...
0 комментариев