4.1. Настанова вчителя.
– Ми складатимемо розповідь за картиною, тому нам треба дещо знати:
художники пишуть картини для нас, глядачів.
Г л я д а ч (за тлумачним словником) – той, хто дивиться на що-небудь, спостерігає за чим-небудь.
Справжнім глядачем стати непросто. Треба бачити красу не лише на .полотні, а й у житті, розуміти прекрасне в природі, вміти розповісти про відчуття, враження. Зрозуміти й оцінити працю художника ми зможемо лише тоді, коли розглядатимемо твори вдумливо, уважно, коли навчимося бачити те, що автор хотів передати. Бути таким глядачем – це теж велике мистецтво.
Пам'ятка.
Розглядати картину спокійно, не поспішаючи. Бути уважним, не відволікатися. Подумати над картиною: про кого, про що в ній розповідається?
4.2. – Отож, розгляньмо картину. (Декламування вірша Якуба Коласа “Зима” під музику П.Чайковського “Пори року”).
ЗимаНадійшли морози, ріки закували
і березам коси інеєм прибрали.
Пухова перина очі убирає,
біла скатертина – ні кінця, ні краю.
Під серпанком білим трава і листочки,
річка оніміла, не дзюрчать струмочки.
Омертвілі лози ледь гіллям хитають,
а в полях морози та вітри гуляють.
4. 3. – Чи сподобалась вам картина?
– Чи співзвучні вірш, картина й музика? Чому?
– Картину створив видатний російський художник І.Шишкін. Він дуже любив природу і багато картин написав про ліс. Якщо ми з вами гарно працюватимемо на уроках художньої праці, то, можливо, хтось із вас також стане художником.
– Давайте доберемо до картини заголовок, щоб вона "ожила". (Добір заголовка. Запис на дошці та в зошитах. «Зимовий ліс»).
4.4. Складання усної розповіді за опорними словами.
Зачин. Завітала в гості зима-чарівниия.
Головна частина. Слова-помічники: білою ковдрою, казкове вбрання, іній вкрив, пахне морозом., застиглі, дрімають мовчки; спочиває до.
Висновки. Картина вчить бачити красу і любити природу.
Фізкультхвилинка.
4.5. Написання творів за словесно-графічними моделями (опорами).
На дошці: Ліс вкрився білою ковдрою. М'який __ __ безшумно сідає на кудлаті ___ сосон. __ навкруги. Спочиває, до, ліс, весна.
Індивідуальні картки:
1. У__ насипало багато пухкого ___ снігу. __ одягли казкове вбрання. Білочки ___ пахнуть морозом. Це, створила; красу, зима, таку.
2. Холод скував ___ і запорошив їх __ . Застигли __ сосни та й дрімають мовчки. ___ навкруги. Чекає, весна, ліс. __ , __ .
3. __ насипало багато пухкого ___ снігу. __ одягли казкове вбрання. Прикрасилися ___ в __ мереживо і сріблястий бісер. Я, ліс, зимовий, так, люблю.
4.6. Зачитування творів учнями. Колективне обговорювання, редагування. Зіставлення дитячих висловлювань із текстом Якуба Коласа «Ліс узимку». Слухання фонохрестоматій «Ліс узимку» Якуба Коласа.
Ліс узимку.
Білий, прибраним, чистий стоїть ліс. Тихий, не такий, як улітку. Дехто каже, нібито він завмер од утіх, що такий став гарний. А тільки хто те знає?
От якби спитати у старого мовчазного луба, що пригрів у своєму дуплі маленьку білочку. Чи в гінкого граба, іцо колише та й колише просто неба порожнє пташине гніздечко. Чи й так у кожного деревця з цілого лісу. Може, ліс думає глибоку думу...
Якуб Колос
Поділіться на групи і поговоріть:
V. Домашнє завдання.
Скласти розповідь за серією малюнків («Годівничка для птахів»).
VI. Підсумок уроку.
– Що ви вивчали на уроці? (Як складати розповідь за картиною).
– Чи сподобався вам урок?
Оцінюється робота кожного учня і класу загалом. Урок вивчення нового матеріалу «Рід іменників» Тема: Рід іменниківМета: Розширити і активізувати словниковий запас, уміння розпізнавати мовні явища за їх ознаками; навчити учнів зв'язно висловлювати думку усно й на письмі, писати відповідно до правил українського правопису; розвивати мовні здібності: уміння класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, систематизувати; навчити учнів розрізняти рід іменників; виховувати любов до рідної мови, ввічливість і доброту.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
1. Зразок письма букви М м, з'єднання складів ме, мі;
2. Ілюстративні будиночки на повторення будови слова;
3. Малюнки для розвитку мови учнів;
4. Картки з словами узлісся, група;
5. Таблиця-схема «Рід іменників»;
6. Сигнальні картки:
7. Карта України;
8. Програвач.
Хід урокуІ. Організаційна частина.
1.1. Організація класу.
Дзвоник дзвонить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
— Гей, до класу поспішайте,
На місця свої сідайте.
II. Актуалізація опорних знань.
2.1. Хвилинка каліграфічного письма з використанням ТЗН. (Програвач).
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам з'єднання букв слід усім пригадати,
Для цього дається одна лиш хвилинка,
Завдання таке:
Ммме мі та
Маринка
(Звучить мелодія).
2.2. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні ми іменники
Продовжимо вивчати.
Потрібно нам навчитися
Роди їх розрізняти.
2.3. Повторення вивченого матеріалу про іменник, визначення іменників за допомогою питань (хто? що?).
Якщо до слів написаних
Питання пригадаєте,
То серед них іменники
Швиденько відшукаєте.
1. Мете. замети, метений.
2. Білий, біліє, білизна.
3.Сніг, засніжений, сніжно.
(Слова записані на дошці. Учні підкреслюють іменники, усно ставлять до них запитання).
Іменники правильно ви відшукали,
Та де їх будиночки, нам не сказали.
2.4. Будова слова.
сніг замети білизна
(Учні розглядають слова за будовою, підписують їхвідповідним будиночком. Відповіді оцінюю).
Слова вірно розселили.
Похвалю вас – заслужили.
На місця хутчій сідайте
І малюнки розглядайте.
Слід вам речення складати
І у зошит записати.
Ну а потім, ось зразок,
Запишіть цих слів зв'язок.
(На парті у кожного учня лежить малюнок для розвитку мови. Учні складють речення, встановлюють зв’язок між словами).
2.5. Головні члени речення, зв'язок слів у реченні.
Зразок.
Пухнастий сніг біліє навкруги.
сніг (що робить?) біліє;
сніг (який?) пухнастий;
біліє (де?) навкруги.
Вірно справились, чи ні?
Перевіримо самі.
(Взаємоперевірка робіт).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
3.1 Вивчення нової теми. Повторення теми і завдань уроку.
За відповідь вашу спасибі, малята,
Прийшов час вже тему нову нам вивчати.
Тепер перевірю: уважні чи ні,
Хто тему уроку повторить мені?
3.2. Пояснення нового матеріалу.
(Проблемна ситуація)
Іменники різні є в мовному світі,
Дають імена вони Галі і Віті,
Вони називають і стіл, і вікно,
І річку, і вітер, узлісся, село.
Щоб легше було їх усі відміняти,
Змогли б ви в три групи усі згрупувати?
Світ, ім'я, Галя, Вітя; стіл, вікно, річка, вітер, узлісся, село, група.
(Учні називають іменники, які є у вірші у початковій формі).
... відмінку тієї ж відміни. Другий викликаний учень називає іменник цієї ж відміни у давальному відмінку і т.д. Виграє той, хто матиме найменше помилок. Отже, вивчений іменник в початковий класах сприяє розвиткові логічного мислення дітей, мови, усвідомлення роду граматичних категорій (роду, числа, відмінка), свідоме вживання різних граматичних форм в усному і пасивному мовленні школярів. Б) ...
... ія слів, що є незрозумілими чи маловідомими для дітей молодшого шкільного віку. Таких сторінок чотири. Перед проведенням уроків з української мови ми визначили той набір слів, який необхідно ввести в активний словник учнів дослідного класу за допомогою дидактичних ігор. Словничок складається з таких слів: адреса; багряний, багатобарвний, багаття, барвінок, безмежне, благав; валіза, вежа, віхола, ...
... проводилася нами в експериментальному класі, позитивно вплинула на підвищення якості знань і вмінь молодших школярів у галузі реалізації принципу наступності і перспективності в процесі вивчення частин мови у початкових класах. Учні експериментального класу значно краще виконали запропоновані контрольні завдання, аніж учні контрольного. Одержані результати сформованості умінь усвідомлювати функції ...
... не заперечує ролі образних уявлень молодших школярів, а лише стверджує неможливість визнання конкретного мислення провідним у розумовому розвитку учнів початкових класів. Його застосовують під час вивчення всіх предметів. у технології розвивального навчання Л. Занкова формування навичок відбувається на основі повноцінного загального розвитку, на базі глибокого осмислення відповідних понять, ...
0 комментариев