2. Дослідно-експериментальна перевірка дидактичних умов формування пізнавальних інтересів учнів на уроках вивчення біології.

 

2.1. Вивчення стану проблеми формування пізнавальних інтересів учнів у практиці школи

В методиці організації навчання школярів велике значення має проблемне навчання. Ушинський К.Д. вважав, що в навчанні серйозну увагу треба звертати на збудження самостійної думки дитини, на спонуку його до пошуків істини. «Самостійність голови учня, – підкреслював великий педагог, – єдина міцна підстава всякого плідного навчання». Найістотнішими елементами його є:

– створення проблемної ситуації і визначення пізнавальної задачі;

– збудження самостійної розумової діяльності учнів, направленої на пошук рішення пізнавальної задачі і оволодіння новими знаннями;

– розширення, поглиблення і уточнення нових знань в процесі тренувально-творчих вправ;

– усвідомлення і оволодіння прийомами розумової діяльності учнями, по придбанню нових знань, як в процесі рішення пошукової задачі, так і в системі тренувально-творчих вправ.

Виникаючі проблеми, що спонукають до пізнавальної діяльності, служать не тільки засобом активізації мислення, але нерідко визначають розвиток схильностей і здібностей людини.

Проте проблемну ситуацію створює не всяке питання, задача або суперечність. Якщо на те або інше питання або задачу у учня є готова відповідь, тут не потрібен по суті ніяких розумових зусиль, окрім пригадування і відтворення вже відомих знань. Пізнавальна ж проблема характеризується тим, що виводить учня за межі є у нього знань. При цьому в ній є щось невідоме, що вимагає пошуку, розумової діяльності.

Наявність пізнавальної задачі є лише однією з рис проблемної ситуації. Річ у тому, що учнів не важко вивести за межі їхніх знань і поставити перед ними пізнавальні питання, проте їх мислення може залишитися «невключеним». Щоб «включити» пізнавальну діяльність учнів і направити її на рішення виниклої проблеми, в ній повинне бути щось відомо, задані якісь відправні дані для роздуму, для творчого пошуку. Важливо, щоб проблемна ситуація містила в собі деякий психологічний елемент, що полягає в новизні і яскравості фактів, в незвичності пізнавальної задачі і т.д. з тим, щоб порушувати у школярів інтерес і прагнення до пізнавального пошуку.

Залежно від змісту учбового матеріалу, психологічно-вікових особливостей учнів – виділяють різні способи створення проблемної ситуації:

1. Спосіб аналогій.

В цьому випадку ми спираємося на є у учнів житейський досвід або ж актуалізуємо раніше отримані знання для вирішення нових задач

2. Індуктивний, аналітико-синтетичний спосіб.

Учні самостійно досліджують явища і факти і роблять необхідні наукові висновки. Так, при вивченні теми «Лишайники» – учні з розповіді вчителя взнають, що довгий час вчені приймали лишайники за звичайну рослину і відносили їх до мохів. Лише в 1867 року російським вченим А.С. Фамінцину і О.В. Баронецькому вдалося виділити зелені клітини з лишайника ксанорії і встановити, що вони не тільки можуть жити зовні тіла лишайника, але і розмножуватися розподілом і пагонами. Отже, зелені клітини лишайника – самостійні рослини, водорості. Формулюється проблемна задача: що ж таке лишайники? До якої групи рослин їх потрібно було віднести?

3. Відшукання причин, що обумовлюють те або інше явище, що вивчається, на основі виконаних дослідів, аналізу матеріалу, що вивчається.

Наведемо приклади таких завдань:

Більше трьохсот років тому вчений Ван Гельмонт поставив досвід: помістив в горщик 80 кг землі і посадив в неї вітку верби, заздалегідь зваживши її. Верба росла 5 років, не одержуючи ніякого живлення, а тільки поливалася водою, що не містить солей. Зваживши вербу через 5 років, учений знайшов, що вага верби збільшилася на 65 кг, а вага землі в горщику зменшилася всього на 50 г. Чому відбулося таке явище?

Амеб помістили в дві колби: одну з джерельною водою, а іншу з кип'яченою. В одній з колб через деякий час амеби загинули. Як ви поясните, чому в одній з колб загинули амеби?

4. Висунення проблемного питання.

Цей прийом використовується тоді, коли для вирішення проблеми і оволодіння новими знаннями потрібно творчо застосувати якийсь раніше вивчений принцип або закономірність.

Приклади завдань:

• Чому у зародка птаха закладаються зяброві щілини, якщо газообмін йде через шкаралупу яйця, а не через них?

• Чому при пранні білизни найбільше працюють руки, а втомлюється спина?

• Чому лікарю важливо знати, ким є людина – правшею або лівшею?

5. Повідомлення парадоксального факту, висунення гіпотез, припущень.

Факт перший. В минулому столітті на одному з островів Атлантичного океану спалахнула епідемія кору, який завезла людина, що заразилася в Європі. З 7 тисяч населення залишилися здоровими тільки 98 найстаріших людей, які перехворіли на кір 65 років тому.

Факт другий. В 1967 році молодий хірург з Кейптауна Крістіан Барнард вперше зробив пересадку серця від однієї людини іншому. Операція була виконана стерильно, з високою майстерністю. Проте надійного приживлення не відбулося, врятувати життя хворого не вдалося.

Як не парадоксально, але ці два факти пов'язані між собою. Як?

• Знищення в лісі хижих птахів спочатку привело до збільшення чисельності інших птахів, а потім їх число різко скоротилося. Поясніть причини даного явища.

6. Створення проблемної ситуації на основі вислову вченого.

• Відомий географ і мандрівник А. Гумбольдт затверджував, що «людині передують ліси, а супроводжують пустелі». Чому так вважає учений?

7. Повідомлення протилежних точок зору на один і той же факт.

Проблемне навчання може бути пов'язано з підкресленням суперечливих положень, укладених в змісті учбового матеріалу, і їх поясненні учнями:

• Розсудіть суперечку:

Відомо, що навіть при невеликій м'язовій роботі артеріальний тиск зростає.

1-й учень: «Це відбувається тому що працюючі м'язи виділяють в кров речовини, впливаючі на просвіт судин».

2-й учень: «Коли мозок посилає до м'язів сигнали, що примушують їх працювати, він одночасно посилає сигнали до судин, що міняють кров'яний тиск».

Хто має рацію в суперечці?

8. У міру розвитку учнів може застосовуватися і такий спосіб проблемного навчання, коли учням пропонується самим знайти у висловлюваному вчителем матеріалі пізнавальну проблему, чітко сформулювати її і аргументувати її рішення.

Проблемне навчання – це особливий тип організації учбової роботи на уроці, що дозволяє активізувати пізнавальну діяльність учнів і добиватися від них більш осмисленого і міцного оволодіння знаннями.

Проте застосування проблемного навчання має свої межі і обмеження. Непридатний проблемне навчання на уроках, на яких вивчається матеріал описового характеру. Стримує його застосування і трудомісткість процесу.

Іноді методом повідомлень можна висловити матеріал набагато швидше, ніж проблемним способом. До чинників, що обмежують застосування проблемного навчання, відноситься також те, що в більшості шкільних підручників не враховується необхідність використовування проблемного навчання. Виклад матеріалу в них орієнтований на репродуктивну діяльність учнів. Те ж саме відноситься до більшості поурочних методичних розробок. В них більше висловлюється фактичний матеріал і слабо розкриваються ті різноманітні способи, якими повинен користуватися вчитель при його викладі.


Информация о работе «Шляхи формування пізнавальних інтересів учнів»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 54126
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
68694
1
0

... та диференціювати відповідним чином навчальну діяльність, обирати моделі (форми, методи, засоби, технології) навчання. Важливі висновки про моделі навчання, що сприяють формуванню пізнавального інтересу, містяться в досліджених Н.М. Бібік, С.У.Гончаренка, Б.Г, Друзя, В.Є. Єсіпова, З.П. Корнєєва, І.Я.Лернера, А.М. Олексюка, П.І. Підкасис-ого, О.І. Пометун, О.Я. Сзвченкота ін. Серед методів і форм ...

Скачать
147893
15
3

... проведена екскурсія залишає в пам’яті учнів яскраві спогади, дає змогу краще засвоїти основні поняття з курсу «Я і Україна», стає багатим джерелом нових знань і дієвою формою виховання. Отже, процес формування та розвитку пізнавальних інтересів учнів 4 класу на уроках природознавства буде ефективним, якщо дотримуватися таких дидактичних умов: 1)          розуміння дитиною змісту і значення ...

Скачать
136164
5
10

... знавальний інтерес" і зважаючи на вікові особливості дітей шестирічного віку, ми визначили методи і прийоми, які, на нашу думку, забезпечать ефективність процесу формування пізнавальних інтересів першокласників на уроках „Я і Україна". У педагогічній літературі, знаходимо немало підтверджень фактам, що ефективність формування пізнавальних інтересів учнів залежить від зовнішніх умов і причин, які ...

Скачать
112067
7
4

... можна створити певну постійно зростаючу систему залучень учнів до вирішення проблемних ситуацій, а також до самостійної пошукової діяльності [29;34]. Таким чином, нами виявлено основні засоби розвитку пізнавального інтересу молодших школярів у процесі вивчення курсу «Я і Україна»   1.3 Стан розвитку пізнавального інтересу в молодших школярів на уроках курсу «Я і Україна» в практиці школи ...

0 комментариев


Наверх