4. Особливості інтерфейсу SCSI
Інтерфейс малих комп’ютерних систем – Small Computer System Interface (SCSI) – не дисковий, а системний. Це не ще один різновид контролера, а шина, яка може забезпечити роботу 7 або 15 пристроям. Деякі адаптери дозволяють підключити більшу кількість пристроїв.
Однин з пристроїв, який називається основним (host) адаптером, виконує роль зв’язної ланки між шиною SCSI та системною шиною персонального комп’ютера. Шина SCSI взаємодіє не з самими пристроями (наприклад, з жорсткими дисками), а з вбудованими в них контролерами.
Як було сказано вище, шина SCSI може забезпечити роботу 8 або 16 підключених до неї модулів, кожному з яких присвоюється свій ідентифікаційний номер – SCSI ID. Один з модулів є платою адаптера, яка встановлена в комп’ютері, інші сім – периферійні пристрої. До одного й того ж основного адаптера можна підключити жорсткі диски, накопичувачі на магнітній стрічці, CD-ROM, сканери та інші пристрої (не більше 7 або 15). В більшості комп’ютерів можна встановлювати до чотирьох основних адаптерів (тобто загальна кількість пристроїв може досягати 28), а так як в деяких нових модифікаціях до кожної шини SCSI можна підключати до 15 периферійних пристроїв, то загальна кількість пристроїв може досягати 60!
Купуючи жорсткий диск SCSI, ви насамперед отримуєте одразу три пристрої: власно жорсткий диск, контролер і SCSI-адаптер. По суті, більшість SCSI-дисків являє собою жорсткі IDE-диски із вбудованим адаптером шини SCSI. Але ви можете зовсім не цікавитись типом контролера, встановленого у жорсткому диску, безпосередньо до нього комп’ютер звернутись не може, як це було б при підключені звичайного контролера до системної шини. Взаємодія зі SCSI-пристроями виконується через основний адаптер встановлений в розєм системної шини, тому звернутись до жорсткого диска можна тільки у відповідності до протоколу SCSI.
Фірма Apple першою звернула увагу на інтерфейс SCSI як на доволі дешевий спосіб вибратись з типика, в який вона сама себе загнала. Інженери фірми Apple зрозуміли, що відмова від роз’ємів розширення привів до перетворення комп’ютерів Macintosh в замкнути систему. Тоді стало зрозуміло, що оптимальним рішенням в такій ситуації стане введення в систему порту SCSI для підключення периферійних пристроїв. Оскільки в комп’ютерах РС можливість розширення була передбачена спочатку, особливої необхідності у введені інтерфейсу SCSI тривалий час не було. Усім здавалося, що 8 роз’ємів розширення, до яких можна підключати самі різні пристрої та контролери, доволі достатньо.
Однак зараз інтерфейс SCSI стає все більш популярним у світі РС-сумісних комп’ютерів завдяки широким можливостям для розширення системи та розробки багатьох приладів зі вбудованим інтерфейсом SCSI. Однією з обставиною, стримуючою введення цього інтерфейсу, була відсутність стандарту. Кожна фірма-виробник мала своє уявлення про те, як повинен робити інтерфейс SCSI, особливо відносно основних адаптерів.
Інтерфейс SCSI задовольняє стандарту в тій же степені, що й загальновідомий RS-232. В ньому, як і в RS-232, визначаються розводки контактів, а не способи взаємодії пристроїв. Підсистема SCSI зв’язується з комп’ютером за допомогою програм-драйверів, але, нажаль, більшість цих програм призначені для роботи тільки з конкретними пристроями та основними адаптерами. Наприклад, в комплект графічного сканеру входить основний адаптер для підключення до комп’ютер; до накопичувача CD-ROM додається інший основний адаптер і спеціальний драйвер, призначений тільки для цього адаптера. Навіть якщо в комп’ютері встановлені ці два адаптери, то для управління SCSI-дисками нам знадобиться третій, оскільки в призначених для сканера та CD-ROM основних адаптерах не має вбудованої самозавантажувальної BIOS, в якій була б передбачена підтримка жорстких дисків. Підтримка більшості SCSI-пристроїв вбудована в операційні системи Windows 9x.
Шина SCSI внесла великий переполох у світ РС-сумісних комп’ютерів саме через відсутність стандартів на основні адаптери, програмні інтерфейси та способи підтримки в BIOS підключених до шини жорстких дисків SCSI. На щастя, існує декілька простих способів, за допомогою яких можна позбавитись від усіх кошмарів, зв’язаних з несумісністю.
Саме через відсутність стандарту на інтерфейс виникають ситуації, коли в обхід шини SCSI являється неможливим використовувати жорсткі диски, виконувати з них завантаження комп’ютера або працювати з декількома операційними системами. Стандартні системні BIOS комп’ютерів ХТ і АТ розраховані на взаємодію з контролерами жорстких дисків ST-506/412, ESDI або АТА. Інтерфейс SCSI на стільки відрізняється від цих стандартних дискових інтерфейсів, що потребується розробка принципово інших процедур для системної BIOS, щоб зробити можливим завантаження комп’ютера з таких жорстких дисків. Такі процедури або записані в ROM BIOS на системній платі, або зберігаються у якості розширення в мікросхемах ПЗУ на платі основного адаптера SCSI.
Список використаної літератури
1. Мюллер, Скот. Модернизация и ремонт ПК, 13-е видання. Видавничий дім «Вільямс», 2003.
2. Конспект лекцій.
3. Інтернет.
... . Варять не більше 20 хв. М'ясний порошок — однорідна маса, отримана подрібненням сухого м'яса, колір світло-коричневий. Варять не більше 5 хв. Волога в порошку не більше 10%, упаковка герметична. ЛЕКЦІЯ ПО ТОВАРОЗНАВСТВУ РИБИ 1.Характеристика сімейств риб Промислові риби класифікують по декількох ознаках. По способу і місцю життя риби ділять на морських, прісноводих, напівпрохідні і прох ...
... фінансування, потрібних для проведення патентування, рекламних компаній тощо. Особливої актуальності сьогодні набирають питання охорони інтелектуальної власності, створеної під час міжнародного науково-технічного співробітництва та роботи спільних підприємств. Правовою основою для такого регулювання мають бути конкретні договори, розроблені з врахуванням підписаних Україною міжнародних угод щодо ...
... видворення за межі України іноземців і осіб без громадянства за вчинення адміністративних правопорушень, які грубо порушують правопорядок. Таким чином, за порушення податкового законодавства діючим законодавством України передбачена кримінальна, фінансова та адміністративна відповідальність. Особливістю відповідальності за порушення податкового законодавства є її компенсаційно-каральний характер ...
... комбінації отворів) на перфострічку. Перфострічку можна використовувати: а) при переданні чи прийомі телеграфних депеш; б) при роботі на обчислювальних машинах і іншій організаційній техніці, на спеціальних дешифраторах тощо; в) як запис інформації наукового і технічного характеру і т. д. на різних машинах і пристосуваннях. Відперфоровані на стрічці дані можуть слугувати для: перетворення їх ...
0 комментариев