27. Достатність резервів. Відповідність резервів вимогам нормативно-правових актів НБУ
Загальні резерви та резервні фонди формуються згідно з вимогами чинного законодавства України та за рішенням загальних зборів акціонерів банку для покриття непередбачених збитків під невизначені ризики під час проведення банківських операцій.
Облік резервів під можливі втрати за дебіторською заборгованістю здійснювався відповідно до вимог, встановлених "Положенням про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості", затвердженим постановою Правління НБУ від 13.12.2002р. №505 та діючого внутрішнього Положення Банку.
Формування резервів для покриття кредитних ризиків здійснюється Банком відповідно до "Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків", затвердженого постановою Правління НБУ від 06.07.2000р. №279 (зі змінами і доповненнями) та розробленої Банком власної Методики оцінки фінансового стану та визначення класу позичальника-юридичної особи.
По кредитах, віднесених до групи "стандартні", Банк формує резерв у валюті заборгованості за рахунок витрат в фінансовому обліку і відображає їх на балансових рахунках 1 та 2 класів. В податковому обліку ці витрати не включаються до складу валових витрат.
По кредитах, віднесених до категорії нестандартних, Банк формує спеціальні резерви у валюті заборгованості для покриття кредитних ризиків. Резерви формуються Банком за рахунок витрат за групою рахунків №770, 772.
Обсяг резервів визначається відповідно до загальної кредитної заборгованості за кожною групою кредитів, класифікованих за ступенем ризику та щомісячно уточнюється. Для нарахування резерву Банк проводить оцінку кредитної заборгованості. При цьому береться до уваги фінансовий стан позичальника та його платіжна дисципліна при погашенні основної суми боргу та процентів за кредитом.
У ЗАТ АКБ "Львів" резерв створюється для відшкодування втрат за основним боргом (без процентів), за нарахованими доходами за активними операціями та зобов`язаннями з кредитування.
По "безнадійним" кредитам Банк формує резерв станом на 1 число місяця після віднесення кредиту до цієї категорії, без врахування застави.
Сума резервів під кредитні ризики в ЗАТ АКБ "Львів" розраховується в автоматичному режимі. У ЗАТ АКБ "Львів" резерв під кредитні ризики створюється правильно.
Постійне вдосконалення платіжного календаря давало можливість в повній мірі відстежувати весь потік грошових коштів на коррахунку Банку в розрізі валют і забезпечувати вчасне виконання зобов`язань перед клієнтами Банку.
Працівниками Банку постійно здійснювався моніторинг коррахунку та контроль за поступленнями та списаннями коштів, який давав можливість оперативно приймати рішення щодо продажу вільних та купівлі необхідних фінансових ресурсів Банку.
Дотримання нормативу обов`язкового резерву на коррахунку Банку здійснювалось згідно "Положення про порядок визначення та формування обов`язкових резервів для банків України", затвердженого Постановою Правління НБУ від 21.04.2004р. №172 (зі змінами).
Протягом 2007р. не було допущено жодного порушення нормативу обов`язкового резерву.
Резервний фонд для покриття можливих збитків від банківської діяльності створюється у порядку, встановленому зборами акціонерів. Він формується за рахунок відрахувань з прибутку і повинен складати не менше 5% від суми отриманого прибутку.
Станом на 31.12.2007р. Банком було сформовано резервний фонд в сумі 5227 тис.грн. який є одним з елементів основного капіталу Банку. Наявність коштів в резервному фонді забезпечує стійкість банку, зменшує ймовірність його банкрутства.
За результатами перевірки встановлено, що страхові резерви сформовано відповідно до вимог нормативних документів, в повному обсязі. Порушення нормативів ліквідності Банком не допускалось.
28. Процедури внутрішнього аудиту та заходи контролю Банку
Згідно вимог Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000р. №2121-ІІІ (зі змінами), "Положення про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України", що затверджене постановою Правління НБУ від 20.03.1998р. №114 (зі змінами), а також на основі Статуту в Банку створено самостійний підрозділ внутрішнього аудиту.
Положення з міжнародної практики аудиту 1004 "Взаємовідносини інспекторів з банківського нагляду та зовнішніх аудиторів" та 1006 "Аудит фінансових звітів банків" вимагають, щоб під час аудиту ми оцінили:
- організаційний статус підрозділу внутрішнього аудиту Банку;
- обсяг його обов`язків;
- технічну компетентність його персоналу та професійну обачність, яку вони застосовують при оцінюванні роботи Банку.
В Банку діє Положення про службу внутрішнього аудиту, затверджене Головою Правління 30.12.2006р. та погоджено рішенням Спостережної Ради Банку (протокол від 30.12.2006р.)
Відділ внутрішнього аудиту Банку підпорядковується Спостережній Раді Банку.
Метою внутрішнього аудиту є:
- виявлення ризику і робота щодо його зниження;
- дотримання Банком прийнятої політики і процедур;
- економічність і ефективність використання ресурсів.
Проведення аудиту структурних підрозділів Банку здійснюється на підставі плану роботи внутрішнього аудиту, затвердженого Спостережною Радою та відповідно до наказів Голови Правління.
Протягом року проведено 45 перевірок, в т.ч. планових 41, позапланових 4.
Результати перевірок оформлені актами, з якими ознайомлений Голова Правління.
Проведено перевірки таких без балансових відділень:
- Самбірського – акт від 27.12.2007р.
- шостого Львівського – акт від 30.11.2007р.
- п`ятого Львівського – акт від 16.11.2007р.
- третього Львівського – акт від 29.10.2007р.
- сьомого Львівського – акт від. 29.10.07р.
- Стрийського – акт від 25.05.2007р.
- Новояворівського – 11.05.2007р.
- другого Львівського – акт від 27.04.2007р.
Крім того, проведено тематичні перевірки:
- аналіз управління ризиками;
- дотримання Банком законодавства з питань фінансового моніторингу;
- депозитних операцій юридичних осіб;
- депозитних операцій фізичних осіб;
- обліку основних засобів;
- систем управління ліквідністю та достатності капіталу;
- розрахункових операцій юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;
- кредитного портфелю;
- відображення доходів і витрат у податковому обліку та аналіз дебіторської заборгованості;
- правильності відкриття-закриття поточних рахунків юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
- оформлення, надання, супроводження кредитів фізичних осіб;
- організації бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості та правильності і своєчасності формування резервів для відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості;
- порядку оформлення, надання, супроводження кредитів юридичних осіб;
- правильності організації бухгалтерського обліку доходів і витрат, повноти відображення доходів і витрат;
- управління ризиками;
- правильності заповнення статистичної звітності;
- операцій з цінними паперами в торговому портфелі.
Банківська діяльність пов’язана з великою кількістю ризиків, тобто можливими втратами, зниженням ліквідності, фінансовими збитками, спричиненими внутрішніми та зовнішніми факторами. З метою зниження банківських ризиків, внутрішній аудит висвітлює всі аспекти діяльності банку, визначає конкретні шляхи вирішення проблем, шляхом надання рекомендацій щодо покращення виконання окремих банківських операцій, які знаходять своє відображення в аудиторських довідках відділу.
Відділ внутрішнього аудиту тримає зв’язок із зовнішнім аудитом.
Відділом внутрішнього аудиту здійснюється контроль за умовами та вимогами до проведення зовнішнього аудиту у відповідності до "Положення про порядок подання до НБУ аудиторського звіту та висновку за результатами перевірки річної фінансової звітності банку". Відділ внутрішнього аудиту надає допомогу у підготовці аудиторського звіту фірмою "Аудит-сервіс Inc" про фінансово-господарську діяльність Банку та контролює своєчасність подання аудиторського звіту та висновку до НБУ.
Діяльність внутрішнього аудиту в Банку направлена на попередження і недопущення потенційних збитків Банку, на зменшення факторів ризику.
В ЗАТ АКБ "Львів" існує система внутрішнього контролю. Практично всі банківські операції підлягають внутрішньому контролю: в бухгалтерії виконується послідовний контроль, ретельно контролюються операції, пов’язані з видачею готівки, постійно ведеться контроль за дотриманням обов’язкових економічних нормативів.
Аудитори оцінюють систему внутрішнього контролю в Банку і роботу внутрішніх аудиторів адекватною потребам внутрішнього середовища Банку.
... майну внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї. Термін дії з 30.12. 2005 року - безстроковий. Ліцензії АА 299551, АА № 299552 , АА № 299553 від 19.02.2007р., які дозволяють здійснення страхової діяльності: - від нещасних випадків; - наземного (за виключенням залізничного) транспорту; - майна. - особисте страхування від нещасних випадків на транспорті. Ліцензії АА № 330774 ...
... портфеля банку: - диверсифікація; - лімітування; - створення резервів для відшкодування втрат за кредитними операціями комерційних банків. Класифікацію методів управління кредитним ризиком наведено в схемі 2.1. (додаток Т). Методи управління ризиком кредитного портфеля банку, які застосовуються в АКБ “Укрсоцбанк”: Диверсифікація. Метод диверсифікації полягає у розподілі кредитного ...
... та методів аналізу процесу банківського кредитування на прикладі комерційного банку Промінвестбанк, який є одним із лідерів кредитування української економіки. Глава 2. Управління кредитними ризиками в діяльності комерційних банків (на прикладі Промінвестбанку) 2.1 Аналіз процесу банківського кредитування в Промінвестбанку Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк «Промі ...
0 комментариев