2.4 Поверхневий стік
Поверхневий стік – це один з головних чинників, визначаючий екосистему Великих озер. Дощ, що випадає на оброблену землю, призначену для потреб сільського господарства, прискорює ерозію і швидкість попадання різних земляних частинок в притоки. Вода, що потрапляє в землю, є як би основою, прихованим резервом для озер. Дуже часто такого роду вода збирається в притоках і каналах. Такого роду вода достатньо часто потрапляє в озера, основний шлях попадання – це шторм. Забруднюючі частинки, такі як глина і мул можуть досягати навіть середини озера.
2.5 Структура Великих озер
Чотири з п'яти Великих озер знаходяться на різних піднесеннях, тим самим вони як би вирівнюють лінію, по якій можна «крокувати» у напрямку до Атлантичного океану. Всі п'ять озер, які входять в систему Великих озер, знаходяться абсолютно окремо один від одного. Проте, вони пов'язані один з одним через природну систему каналів, тим самим, з'єднуючись у величезний єдиний водний комплекс. Вода починає текти з Верхнього озера через решту елементів цієї складної водної системи, тобто через нижче розташовані чотири озера. Річка святого Маріса (St. Marys River) – це водний потік, довжина якого складає шістдесят миль, тече з Верхнього озера вниз, до озера Гурон, при цьому потік води спускається більше, ніж двадцять футів. А ось озера Мічіган і Гурон зв'язані достатньо глибокими протоками Мекинау (Mackinac), згідно різним припущенням і легендам, завдяки цим протокам збільшується, тобто підвищується рівень обох озер. Сент-Клер (St. Clair) і річки детройта, а також озеро Сент-Клер (St. Clair), розташоване між ними формує канал завдовжки в 89 миль. Цей канал сполучає озеро Гурон з озером Ері. Різниця висот між цими двома озерами складає приблизно вісім футів. Річка Ніагара, довжина якої складає близько тридцяти п'яти миль, сполучає два озера – Ері і Онтаріо. Різниця висот між цими озерами складає 325 футів, саме таким чином і формується знаменитий на весь світ Ніагарський водопад. Ці два озера, також, сполучає штучний канал Велланд (Welland Canal), тим самим він забезпечує обхід навкруги Ніагарського водопаду. З Озера Онтаріо, вода тече в річку Сент Лоренс (St. Lawrence River), яка з'єднується з річкою Оттава в Монреалі для того, щоб закінчити свій славний і довгий похід в Атлантичному океані.
2.6. Рівні води у Великих озерах
Рівні води в озерах формуються різними чинниками, такими, наприклад, як притока, і відтік води, який варіюється залежно від пори року. Різниця між тією кількістю води, яка поступає в озеро і тим об'ємом води, яка витікає з озер, є визначальним чинником, чи підніметься рівень води, чи впаде він, або залишиться стійкі. Якщо протягом декількох місяців йдуть тривалі осідання, температура повітря злегка прохолодніше, ніж звичайно, хмарність достатньо висока, туман, рівень води в озерах починає поступово підійматися. Так само, якщо протягом тривалого періоду кількість випадаючих опадів, тобто їх рівень нижче, ніж середній для даної місцевості і даної пори року, температура повітря вище характерній для даної місцевості і даної пори року, з великою вірогідністю відбудеться пониження рівня води в озерах. Останнє зменшення рівня води у Великих озерах, а останній раз таке пониження рівня води було помічено в середині шестидесятих років минулого століття, є, головним чином, слідством небувалого підвищення температури повітря, яке можна було спостерігати останніми роками. Також, свій внесок в зниження рівня внесли і малосніжні зими, які також ми могли спостерігати протягом останніх роки. Первинними джерелами, які надають воду озерам, є відсадження і поверхневий стік. Саме тому, точно передбачити яким буде рівень води в озерах, представляється достатньо проблематичним. Крім того, ця ж причина впливає на те, що штучно регулювати рівень води в озері достатньо скрутно.
Є три види зміни і коливання рівня води у Великих озерах
Рівні води у великих озерах змінюються залежно від сезону, причому зміна рівня води відбувається із завидною постійністю – з року в рік. Також, рівні води у Великих озерах можуть мінятися і протягом більш тривалих періодів. Також, бувають, короткострокові зміни рівня води в озері, ці зміни характеризуються невеликим періодом – менше місяця.
Деякі з коливань рівня води в озерах не залежать тільки від об'єму води, що знаходиться в озері, рівень води може, також, змінюватися через вітри або через зміни, що відбуваються в атмосфері. Ці короткострокові зміни рівня води достатньо часто відбуваються по час шторму або «крижаного затору». Такі ось короткострокові коливання можуть тривати від декількох годин до декількох днів. Проте, на відносно невелику тривалість подібного роду коливань, такі ось зміни рівня води в озерах можуть принести істотну утрату. Одне з подібного роду явищ, до речі, достатньо відоме було під час одного з найсильніших штормів, під час яких рівень води в одному крае озера був набагато вищим, ніж в іншому. Зміни в атмосферному тиску повітря можуть внести свою, руйнівний внесок. Коли вітер різко стихає, або міняється різко тиск в атмосфері, достатньо часто змінюється і рівень води в озерах. Проте, справедливості ради варто сказати, що такі короткострокові коливання температури достатньо швидко закінчуються. Такого роду коливання називаються сейш. Такого роду коливання рівня води достатньо характерні для озера Ері, точніше, для його східної і західної частин. Оскільки вони, ці території, найбільш схильні впливу західних вітрів.
Сезонні коливання води у Великих озерах. На початку зими, коли повітря, що знаходиться на деякій висоті над озерами достатньо холодний і сухий, а температура води в озерах досить-таки тепла, саме в це період спостерігається максимальне випаровування з поверхні озер. Отже, таке ось сезонна зміна рівня води в озерах, пов'язане з випаровуванням води достатньо типово. Оскільки, як правило, сніг тане весною, то, за рахунок попадання талої води в озера, рівень води безпосередньо в самих озерах збільшується. Кількість випаровуваної води з поверхні озер, також, збільшується весною і влітку. Це відбувається тому що повітря, яке знаходиться на певній висоті над озерами достатньо теплий і сирий, а сама водна поверхня озера достатньо холодна. Велика кількість води, точніше, великі об'єми випаровуваної з поверхні озер води, вилучаються із загального водного балансу. Випадання опадів, і притока води заповнюють недолік балансу. Діапазон сезонних коливань рівня води в озерах достатньо значний, він, в середньому, складає від дванадцяти до вісімнадцяти дюймів, максимальне збільшення і зниження рівня води в озерах відбувається, відповідно, взимку і влітку. Естафету в сезонному коливанні рівня води в озерах починають більш південні озера, оскільки вони знаходяться в більш теплому кліматі. Верхнє озеро, яке є найпівнічнішим, досягає максима коливання рівня води в серпні або вересні.
Довгострокові коливання рівня води в озерах можна спостерігати в достатньо тривалому періоді – протягом декількох років. Якщо протягом декількох років, загальна погода протягом року буде достатньо вологої, крім того, якщо кількість випадаючих опадів буде достатньою, то, відповідно, рівень води в озерах підвищуватиметься. Аналогічно, якщо протягом декількох років стоятиме тепла, мало дощова погода, то рівень води в озерах хочеш не хочеш знизитися (зменшитися). Протягом минулого сторіччя, рівень води у Верхньому озері коливався в діапазоні, рівному чотирьом футам. А ось для інших озер, входять в «прекрасну п'ятірку», рівень коливання води був набагато істотнішим – шість – сім футів.
... вираженим плином. На більшості карт ім'я Рейн (ньому. Rheinsee) не представлено. Басейн Боденського озера сформувався протягом останнього льодовикового періоду завдяки рейнському льодовику, що виступає з альпійської долини. Його можна охарактеризувати як озеро, утворене льодовиком, що тане. 3.3 Льодовики Середній Алечский льодовик має довжину 5,4км і площа близько 8,31 км² (за станом ...
... льше не зустрічаються. Тому Байкал можна вважати одним з географічних центрів походження біологічних видів. Штормові вітри на Байкалі звичайні наприкінці літа і восени. Максимальна швидкість вітру на озері відзначається в квітні, травні і листопаду, мінімальна – у лютому і липні. 80% літніх штормів спостерігається у другій половині серпня й у вересні, при цьому висота хвиль у середній улоговині ...
... (Hydrurus, Ulotrix, Spirohira, Nosrok і інші). Зустрічаються зарості осоки (Carex sp.) вербняки і топольники. 3. МАТЕРІАЛИ МЕТОДИКА. Для написання курсової роботи послужили особисті спостереження за рибами річки Уж, а також матеріали зібрані в наслідку аналізу літературних даних. Основна увага зверталась на виявлення видового складу риб річки Уж. Вивчення іхтіофауни проводили відловом риб, ...
... і географію. Завдяки методу актуализма Ч.Лайеля природознавство придбало науковий метод пояснення природних процесів, що дозволило формулювати закони. Єдина (топографічна) географія в світлі еволюційних переконань природознавства втратила свою значущість. Географія як наука вступила в смугу кризи, яка ознаменувалася розпадом єдиної географії на велике число галузевих наук. На методології географ ...
0 комментариев