1.3 Правові способи розрахунків

Розрахункові правовідносини – урегульоване правом особливе коло сукупних відносин процедурного характеру, що дозволяють здійснити передачу-отримання грошових коштів в різновид них майнових зобов’язаннях.

Готівкові розрахунки – спосіб здійснення розрахунків, при якому платіж проводиться паперовими грошима або металевою копійкою.

Безготівкові розрахунки – спосіб прийому-передачі грошового еквіваленту без участі готівкових грошей, тобто шляхом банківських переказів певної суми з рахунку платника на рахунок отримувача.

Розрахунковий документ – документарна вказівка виконана в паперовій чи електронній формі відповідно до державних стандартів, яка містить необхідну інформацію для здійснення суб’єктами господарювання безготівкових операцій.

Реквізити розрахункових документів, особливості їх оформлення, обробки та захисту регламентуються НБУ.

4. Форми розрахунків.

Форми готівкових розрахунків обумовлені правилами документарного оформлення готівкових розрахунків в господарських операціях.

Розрахунки з використанням реєстратора розрахункових операцій – форма готівкових розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, при якій підтвердження розрахункових операцій проводиться із застосуванням належним чином зареєстрованого, опломбованого та переведеного в фіскальний режим роботи реєстратора з роздрукуванням касового чека або інших розрахункових документів.

Розрахунки з використанням розрахункової книжки – форма готівкових розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, при якій у випадках неможливості використання реєстраторів розрахункових операцій (поломка, ремонт, розрахунки в гірських населених пунктах і інші), фіксація розрахункових операцій проводиться з використанням належним чином оформленої, пронумерованої та зареєстрованої книжки, яка містить номерні розрахункові квитанції, що видаються платнику.

Розрахунки з використанням витратно-касового ордеру – форма готівкових розрахунків, при якій видана готівкових коштів з каси підприємства оформляється витратним касовим ордером.

Розрахунки з використанням природно(прибутково)-касового ордеру – форма готівкових розрахунків, при якій внесення готівкових коштів в касу підприємства оформляється приходним касовим ордером з видачею особі, яка внесла готівку відривної квитанції, що підтверджує факт внесення коштів.

Розрахунки з використанням товарного чеку – форма готівкових розрахунків, при якій у випадках, визначених законодавством України суб’єкт господарювання проводить операції без використання реєстратора і розрахункових книжок, але на вимогу покупця оформляє товарний чек, який підтверджує факт проведеної операції.

Форми безготівкових розрахунків визначають та обумовлюють механізм розрахункової операції.

Безготівкові розрахунки здійснюються за такими формами розрахункових документів:

Платіжна вимога-доручення – це комбінований розрахунковий документ, який складається з двох частин. Верхня частина – вимога підприємства-постачальника до підприємства-покупця сплатити вартість товару, виконаних робіт чи послуг. Нижня частина – доручення покупця (платника грошових коштів) банку, який його обслуговує, перерахувати належну суму коштів з його рахунку на рахунок постачальника. Цей розрахунковий документ заповнює постачальник (отримувач грошових коштів) і направляє покупцеві (платнику коштів). Покупець (платник коштів), коли він згоден оплатити товар (роботи, послуги), заповнює нижню частину цього документа і направляє його у свій банк (банк, який його обслуговує) для переказу акцептованої суми на розрахунковий рахунок постачальника.

Платіжне доручення – це розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника банку, котрий його обслуговує, про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок одержувача.

Платіжна вимога - це розрахунковий документ, що містить вимогу стягувача (або отримувача за договірного списання) до банку, що обслуговує платника, здійснити без погодження з платником перерахування належної суми коштів з рахунку платника на рахунок отримувача.

Розрахунковий чек - це розрахунковий документ, що містить письмове доручення власника рахунка (чекодавця) банку-емітенту, в якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю зазначеної в чеку суми коштів.

Вексель – це письмове безумовне зобов’язання, боргова розписка стандартної форми, що дає право її власнику вимагати сплати визначеної у векселі суми від особи, яка видала вексель, у відповідний строк і у відповідному місці.


2. Спеціальний режим господарювання

 

2.1 Поняття та види спеціального режиму господарювання

Спеціальний режим господарювання – це інститут господарського законодавства, що визначає особливий порядок здійснення господарської діяльності на певній території, в певній галузі економіки або в процесі виконання господарського договору, який відрізняється від загального режиму господарської діяльності, передбаченого законодавством, і вводиться для досягнення мети, встановленої державою.

Спеціальний режим господарювання встановлюється:

1.         на державному кордоні;

2.         у випадку введення надзвичайного або військового стану;

3.         на територіях природно-заповідного фонду;

4.         у вільних економічних зонах (ВЕЗ);

5.         на територіях пріоритетного розвитку (ТПР);

6.         в окремих галузях економіки;

7.         в процесі виконання певних господарських договорів.

Якщо перші три види територіальних спеціальних режимів спрямовані на певні обмеження господарської діяльності на тій чи іншій території, то режими ВЕЗ і ТПР спрямовані на створення певних пільг для розвитку господарської діяльності на відповідних територіях. Вільна економічна зона – це територія держави, на якій встановлюються податкові, митні, фінансові пільги, а також пільги адміністративного характеру з метою залучення додаткових інвестиційних коштів для створення нових робочих місць або реструктуризації діючих підприємств. Виділяють чотири найбільш розповсюджених у світовій практиці види ВЕЗ:

-           Зовнішньоторговельні зони – це зони, в яких основний наголос робиться на митні пільги та переваги, а також на розвиток зовнішньоекономічної діяльності. В таких зонах, наприклад, товари іноземного виробництва можуть зберігатися, продаватися без сплати митних зборів та платежів або з їх відстрочкою. Перевага таких зон в тому, що вони вимагають незначних капіталовкладень та характеризуються швидкою окупністю. Найбільш розповсюджені в США.

-           Науково-технічні зони (технополіси та технопарки) – це зони, де спостерігається ефективна інтеграція науки та виробництва в розробці нових технологій. Науково-технічні зони створюються для розвитку наукового та виробничого потенціалу, досягнення нової якості економіки шляхом стимулювання наукових досліджень для подальшого впровадження цих розробок у виробництво. В технополісах та технопарках найбільше розповсюдження отримали податкові та фінансові пільги. (Японія, США, Італія, Іспанія, Франція та ін.).

-           Офшорні зони створюються для укріплення економіки приймаючої країни. В офшорних зонах встановлюються мінімальні податки або відсутні взагалі, практикується пільгове надання банківських послуг, розповсюджені пільги не фінансового характеру (наприклад, спрощена система ведення документації). (Кіпр, Гонконг, Турція, Мальдівські острови та ін.).

-           Підприємницькі зони – створюються у відсталих районах держави для сприяння їх швидкому економічному розвитку шляхом стимулювання підприємницької активності суб’єктів господарювання. В цих зонах переважають податкові пільги, а також пільги не фінансового характеру. (Китай, Бразилія, ТПР в Україні).

 


Информация о работе «Господарське право»
Раздел: Государство и право
Количество знаков с пробелами: 19925
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
125630
0
0

... з договорів. Але вони можуть виникати і за інших підстав: з адміністративних актів, в результаті відкриття, виникнення, раціоналізації пропозиції, створення творів мистецтва, літератури. Зміни господарських правовідносин відбуваєтьс в основному на підставі узгодженого волевиявлення субєктів правовідносин так як за гагальним правилом змінювати господарські правовідносини в односторонньому порядку ...

Скачать
14239
0
0

... в Україні», «Про господарські товариства» і т.і.). 3. Законодавчі акти (Постанови Верховної Ради, Декрети Кабміну, розпорядження Президента України, акти міністерств, акти місцевої адміністрації). Основа Господарського законодавства є система статних (компенсаційних) законів, що визначають правове становище суб'єктів господарювання (» Про підприємства в Україні, «Про підприємництво»). Суб’єкт ...

Скачать
59526
0
0

изначається як господарська компетенція, тобто сукупність встановлених законодавством і набутих у господарських правовідносинах прав та обов'язків. Суб'єкти господарського права (крім підрозділів організацій та громадян-підприємців) є юридичними особами. Отже, суб'єкти господарського права - це організації, які на основі юридичне відокремленого майна в межах своєї господарської компетенції ...

Скачать
89920
4
0

... 16.  Гайворонський В.М. Господарське право України. - Х.: Право, 2005. - 384 с. 17.  Господарське право: Навчальний посібник / Жук Л.А., Жук І.Л., Неживець О.М. - К.: Кондор 2003. - 400 с. 18.  Господарське право України: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / М.К. Галянтич, С.М. Грудницька, О.М. Міхатуліна та ін. - К.: МАУП, 2005. - 424 с. 19.  Господарське законодавство України: Навч. посіб. ...

0 комментариев


Наверх