1.4 Свинарство в особистому господарстві
Свійські свині за походженням поділяються на дві групи. Перша – походить від європейського дикого вепра, друга – від азіатського. Основним районом одомашнення вважають Східну Азію (Китай) і Європу (райони Середземного, Балтійського та Чорного морів).
Одомашнення відбулося за 4000 років до н. е. У процесі одомашнення деякі біологічні особливості свиней значно змінились. Дикі свині – тварини нічні, пізньоспілі, за один опорос в середньому дають шість поросят.
Свині є одними з найбільш скоростиглих тварин, тому витрати на їх розведення і відгодівлю в присадибних господарствах швидко окупаються. При порівняно невеликих трудових витратах при вирощуванні свиней можна одержувати за короткий час велику кількість м'яса і сала.
Широкий розвиток присадибного свиноводства обумовлений господарсько корисними якостями і біологічними особливостями свиней, що вигідно відрізняють їх від інших видів сільськогосподарських тварин.
Свині володіють високим багатопліддям. За один опорос свиноматка може принести 10–12 поросят і більше. Нетривалий період вагітності (поросності) – 114–116 днів і лактації – 3–4 тижні (в умовах присадибного господарства може бути ще коротшим) дозволяє при хорошому годуванні і догляді одержувати за рік від свиноматки по два з гаком опоросу, тобто 20–25 поросят і більше.
За рахунок високої біологічної скороспілості свинки готові до відтворення у віці 8–9 тижнів при живій масі 110–120 кг.
Однією з позитивних властивостей свиней є їх висока господарська скороспілість. У віці 6-8 місяців тварини досягають живої маси 100–120 кг. Таким чином, за опорос від однієї свині можна одержати в результаті 1–1,2 т. свинини в живій масі. Такою продуктивністю не володіє жоден інший вид сільськогосподарських тварин.
Свині значно краще, ніж велика рогата худоба і вівці, оплачують корми приростом продукції. При інтенсивній відгодівлі на 1 кг приросту живої маси їм потрібно всього 4–4,5 кормової одиниці, а великій рогатій худобі – 9–10 кормових одиниць і більше.
Зі всіх сільськогосподарських тварин свині мають найвищий забійний вихід продукції (відношення маси їстівних частин туші до передзабійної маси). Так, при відгодівлі молодняка до живої маси 100 кг забійний вихід складає близько 73%, а при відгодівлі до 130–150 кг – 80% і більш.
Вельми цінною властивістю свиней є їх всеїдність. Вони можуть поїдати найрізноманітніші корми рослинного і тваринного походження, харчові залишки, різні відходи м'ясної, рибної і харчової промисловості.
Слід зазначити, що м'ясо і сало свиней володіють високою калорійністю і біологічною повноцінністю. Свиняче м'ясо ніжне, соковите, завдяки чому з нього можна готувати найрізноманітніші м'ясні страви, а також заготовлювати про запас у вигляді шпика, окорока, корейки, грудинки, ковбас і інших продуктів.
1.5 Породи свиней
Найпоширенішою породою свиней на Україні є велика біла, виведена в результаті багаторічної роботи по удосконаленню у різних кліматичних зонах нашої країни свиней великої білої породи англійського походження, яких завозили до 1931 р.
Свині великої білої породи мають білу масть, міцну конституцію, жива маса дорослих кнурів – 330-360, свиноматок – 240-260 кг. Багатоплідність свиноматок 10–12 поросят. Вони відзначаються високою молочністю і добрими материнськими якостями. Особливістю породи є наявність у ній тварин усіх існуючих типів свиней: сального, м'ясо-сального та м'ясного. В зв'язку з підвищенням попиту на м'ясну свинину найбільш цінними є тварини м'ясного типу з довшим та глибшим тулубом, з добре розвиненим міцним кістяком.
Живої маси 100 кг свині цієї породи досягають у віці 182 дні, середньодобовий приріст живої маси становить 694–774 г при витратах 3,9 корм. од. на 1 кг приросту.
Українська степова біла – перша вітчизняна порода. Вона була створена під керівництвом академіка М.Ф.Іванова методом відтворного схрещування місцевих степових свиней з кнурами великої білої породи і затверджена в 1934 р.
Свині цієї породи білої масті, міцної конституції, добре пристосовані до своєрідних кліматичних умов півдня України, мають високі продуктивні якості. Жива маса дорослих кнурів 350, свиноматок 250 кг, багатоплідність 10–12 поросят за один опорос.
Свиней української степової білої породи розводять у плем-заводах «Асканія-Нова», «Сиваський» Херсонської, племрадгоспі «Добра Криниця» Миколаївської областей та ін.
Миргородська порода виведена шляхом складного відтворного схрещування місцевих коротковухих чорно-рябих свиней Полтавщини з беркширською, середньою білою, великою білою породами свиней та меншою мірою з великою чорною і темворс. Робота по виведенню цієї породи після Великої Жовтневої соціалістичної революції проводилась під керівництвом професора А.П. Бондаренка.
Жива маса кнурів миргородської породи 300-320, свиноматок 220–230 кг, багатоплідність 10–11 поросят. В основному тварини належать до м'ясо-сального типу. Свині чорно-рябої масті, добре використовують пасовища та соковиті корми.
Порода ландрас виведена в Данії при схрещуванні місцевих свиноматок з плідниками великої білої породи в умовах повноцінної годівлі при насиченні раціонів білком тваринного походження (збиране молоко). Свині породи ландрас білої масті, мають видовжений тулуб, відзначаються відмінними відгодівельними та м'ясними якостями, придатні для виготовлення бекону. Вадами тварин цієї породи є вибагливість до умов утримання та годівлі.
Свиней породи ландрас використовують для поліпшення відгодівельних та м'ясних якостей інших порід.
З метою більш цілеспрямованого розведення свиней, ефективнішого використання природно-економічних умов і особливостей окремих районів прийнято породне районування порід свиней. Так, велика біла порода, рекомендована для розведення на всій території країни, українська степова біла – в Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській, Запорізькій, Херсонській областях, миргородська – в Полтавській, Житомирській, Ровенській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській та Чернігівській областях.
... 2411,2 187,6 192,6 139,2 10. Рівень рентабельності, %: у т. ч.: молока яловичини свинини 90,6 -31 -20,3 45 -0,1 10 65 -11 14,3 71,7 281,8 141,9 Чудові показники має господарство по виробництву продукції тваринництва у цілому, де має значні плюси по переважній більшості показників у порівнянні з попередніми роками (табл. 7) та відносно ...
... курсової роботи виступають річні звіти за 2004, 2005, 2006 роки, матеріали статистичної звітності та економічний паспорт ВАТ "Сонячне" Тарутинського району Одеської області 1.1. Значення, завдання та джерела даних для економіко-статистичного аналізу собівартості продукції тваринництва. Одним із найважливіших показників роботи підприємства та галузі економіки в цілому є собівартість ...
... щит» була багатократно підтверджена успішним використання при проектуванні нових заводів і при проведені реконструкції працюючих ліній гранулювання у всьому світі. Технологія експандування При експандуванні комбікорм піддається короткочасного (4-5 сек.). Тепловій дії парою з наступним стисненням в експандері до тиску 30 атмосфер. На виході з експандера комбікорм потрапляє в область низького ...
... яння, обробітку ґрунту, тощо. Тому систему сівозмін слід розглядати, як основу організації створення сталої та міцної кормової бази. 2.4. Економічна ефективність виробництва молока у господарствах Показники ефективності виробництва молока залежать від застосування способів удосконалення організації і технології виробництва. Істотно впливають на них наслідки виробничої діяльності господарства ...
0 комментариев