2.3. Програма подолання кризи клієнта залежного від алкоголю.

Боротьба з алкоголізмом має таку ж давню історію, як і самі спиртні напої. Ось уривок з давньоєгипетського листа. Батько пише своєму синові: «...Чую, що кинув книжки і віддався любострастю. Ночами никаєш вули­цями, і запах спирту відганяє перехожих від тебе. Ба­чили, як перелазив через паркан і вдерся в чужий дім. Викликаєш огиду в людей...» Мабуть, батько цього молодика і гадки не мав, що слова його прозвучать по-сучасному і через кілька тисячоліть.[11]

Уже в давнину люди усвідомлювали шкідливість зло­вживання вином. Так, у Стародавній Греції пити не роз­ведене водою вино (міцність його і так не перевищу­вала 10°) вважалося недостойним вільного громадяни­на. Правитель Спарти легендарний Лікург заборонив пити вино вищій знаті держави, але заохочував спою­вання рабів, щоб тримати їх у покорі.

Давньоримський історик Пліній Старший писав про те, що перси й мідяни були переможені гре­ками під проводом Александра Македонського тому, що в них були розвинуті пияцтво та інші, пов'язані з ним пороки. Беручи до уваги негативний вплив вина на бо­єздатність війська, римський імператор Доміціан, з метою скорочення виробництва вина, наказав вирубати половину насаджень виноградної лози і забо­ронив садити її в майбутньому.

У деяких, насамперед мусульманських, країнах були запроваджені і релігійні заборони на вживання алко­голю. Один час і в Росії пияцтво переслідувалося дер­жавою. За Петра І п'яницям, які потрапили до в'язни­ці, вішали на шию важку чавунну медаль з написом «За пияцтво». А коли пияцтво почало загрожувати ви­робництву, правлячі класи стали вживати інших, рішу­чіших заходів. У 20-х роках нашого століття в Сполу­чених Штатах Америки було запроваджено «сухий за­кон», який забороняв виробництво і вживання спиртних напоїв. Цілковита заборона була приречена на провал. Уже за кілька років «чорний» ринок США наводнився багатим набором спиртних напоїв. Нелегальне вироб­ництво алкоголю стало найприбутковішим заняттям. У 1933 році «сухий закон» там було скасовано.

Нині в ряді країн метод переконання поєднують з більш чи менш енергійними адміністративними захода­ми. Цілком справедливими є суворі покарання в деяких країнах для осіб, які систематично пиячать і мають ма­лолітніх дітей.

Отже, виникає така думка: чому люди йдуть до театрів, на стадіони, в кіно, клуби? «Щоб відпочити, дістати задоволення»,- скажете ви. А що таке задоволення? Усе, що подобається, ви­кликає позитивні емоції. Але ж заради «задоволення» випити вина деякі люди ладні пожертвувати здоров'ям, навчанням, родиною, роботою. Як це пояснити?

Замисліться, хто п’є, з чого це почалося? Хіба з'являлося бажання, подібне до відчуття спраги чи голоду? Чи потребував організм алкоголю? Ця потреба виникла вже потім, коли організм звик до алкоголю. А чи не краще взагалі не пити?

 Сп'яніння - це замінник природних радощів, утіх. І поступово алкоголь із задоволення надлишку перетво­рюється на потребу організму, на задоволення поповнення нестачі - нарівні з угамуванням спраги і голоду! Але скільки б не пив п'яниця вина, йому все одно мало...

Юнаки і дівчата! Подумайте про те, що чекає на вас попереду, якщо ви будете курити і пити спиртне. Пригадайте образи тих старих пияків і курців, яких ви знаєте: ось іде один з них - із жовтим, сухим, зморшкуватим обличчям, згорблений, постійно кашляє і задихається... А ось другий - він зму­шений раз у раз зупинятися через болі в ногах, що ви­никають під час ходьби. Або третій - він так часто скаржиться на болі в ділянці серця... Четвертий - його недавно відвезла «швидка допомога» до лікарні з ви­разковою кровотечею...Як кажуть, краще раз побачити, ніж сто разів  почути. Дуже добре сказав про почуття лікаря щодо пияків професор В. Т. Бахур: «Коли мені доводиться бувати в палатах, де лежать хворі на рак печінки, які занедужали після багаторічного сп’яніння, бачити їхні виснажені об­личчя, чути надсадний кашель, бачити, як вони букваль­но задихаються, у мене іноді виникає бажання вийти на вулицю, взяти за руку будь-якого молодика, що з таким шиком зловживає алкогольним напоєм, привести його сюди і сказати: «Дивися, ось чим усе це може закінчитися!» Я певний, що після таких відвідин навряд чи знайшов­ся б хоч один пияк, який би негайно не кинув пити.»

Отже, у важкі хвилини життя згадайте слова Джека Лон­дона:

«Хмільне завжди простягає нам руку, коли нас спіт­кала невдача, коли ми підупадаємо на силі, коли ми стомлені, і вказує надзвичайно легкий вихід з такого становища. Але обіцянки ці фальшиві: оманливе душев­не піднесення, фізична сила, яку воно обіцяє, примарна, під впливом хмільного ми втрачаємо справжні уявлен­ня про цінність речей.»

Пам’ятай: здоров’я - справжня радість життя і щастя не сумісне з тютюном і спиртними напоями!

Ми не завжди задумувалася про актуальність досліджуваного явища. На мою думку, розвиток алкоголізму є одним із недоліків соціально-педагогічної роботи.  Говорячи про недоліки, мається на увазі, те що людина, яка не має відношення до соціально-педагогічної діяльності не завжди розуміє всю складність проблеми розвитку алкоголізму, а тим більше не знайома з методами, формами роботи. Після поглибленого ознайомлення з даним напрямом соціально педагогічної діяльності, можна переконатися, що суспільство практично не могло обійтися без цієї проблеми. Протягом попередніх років держава взяла на себе відповідальність створити всі необхідні умови для того, щоб попередити і в тому числі боротися з негативними явищами, які виникають у суспільстві. На сьогоднішній день відчутні зрушення, оскільки випущено в друк безліч літератури, яка вчить як правильно виховувати дитину і себе щоб запобігти діям та вчинкам, спричиняються через мутаційне, викривлення світобачення.

Отже, слід мати на увазі, що зростання добробуту саме собою зовсім не вирішує проблеми алкоголізму, негативних явищ, що підтверджуються на прикладі багатьох економічно розвинутих країн. Соціальна система здатна як створювати привід і мотиви для вживання спиртного, так і обмежувати його розповсюдження. Тому чим менше в особи можливостей для подолання важких ситуацій, тим швидше людина вдається до спиртного і тим менша ймовірність вольового впливу, спрямованого проти споживання алкоголю. Пияцтво як наслідування, «без причин» розповсюджується тим швидше, чим терплячіше до нього ставляться оточуючі. Але англійський поет перелічує безліч приводів для пияцтва. Його слова лишаються актуальними і в наш час:

Щоб випити, є для цього приводи:

веселий настрій і сумний, розлука,

поминки, весілля, одруження і новосілля,

на службі – успіх, новий чин

і так пияцтво – без причин.

Свої думки поет влучно висловив у даних рядках. Тому, що всі добре знають, що горілка та інші спиртні напої при надмірному вживанні обмежуються злом, перетворюються на отруту, з якого пов’язана багато людського горя. І тому, боротьба з пияцтвом і алкоголізмом була і залишається однією з найважливіших завдань сучасного цивілізованого суспільства. Отже, падіння моралі добробуту значної частини населення пов’язане саме з алкоголізмом та усіма негативними явищами, які існують у суспільстві. Таким чином проблема схильності до алкоголізму є однією з проблем соціально-педагогічної діяльності. Тому одним із найважливіших напрямів соціально-педагогічної діяльності для молоді є профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі(наркоманії, алкоголю, тютюнопаління, Сніду). Програми профілактики негативних явищ розраховані на проведення профілактичної роботи передусім серед неповнолітніх та молоді, їхніх батьків, та професійної допомоги, що надається педагогічним колективам навчальних закладів. У процесі профілактичної роботи надається перевага масовим формам роботи, через які порушуються питання профілактики негативних явищ саме у молодіжному середовищі. Отже, основним масовими формами, які широко використовуються в профілактичній роботі є акція «Молодь -за здоровий спосіб життя», просвітницька робота, яка включає лекторії, виступи по радіо, в телепередачах по формуванню і збереженню знань і навичок здорового способу життя, розрахований на широкий загал дітей та молоді. Проте, однією із найпоширеніших, ефективніших форм профілактичної роботи, що досить часто використовується у практиці. Залишається лекційна робота, що насичується новітніми технологіями та прийомами. Тому, що під час лекцій можна використовувати профілактичні програми вітчизняних та зарубіжних авторів. Проводити дискусії, вікторини, рольові ігри.

Отже, потрібно працювати над тим, щоб профілактична робота крокувала в ногу з потребами молоді, щодо переконань, поглядів, щоб форми даної роботи були цікавими, а здоровий спосіб життя був престижний.


Список використаної літератури:

 

1. Болтівець С.І., Фоліменко. Соціально–педагогічні причинити поширення пияцтва серед молоді//Практична психологія та соціальна робота. -2004.-№10-С.4-6

2. Грушко В.С. Основи здорового способу життя. – Т.1999.-368с.

3. Капська К.Й. Соціальна педагогіка: підручник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2003.-256с.

4. Клименко О.В., Гореленко С.О. Соціальна профілактика алкоголізму, наркоманії, ВІЛ-СНІДу серед студентської молоді в умовах навчального закладу//Соціальна педагогіка: теорія та практика. -2006.-№2-С.58-60

5. Лисицын Ю.П., Сидоров Ю.П. Алкоголізм. Медико-социальные аспекты.-М.:Медицина,1990.-528с.

6. Пальчевський С.С. Соціальна педагогіка: навчальний посібник.-К.:Кондор,2005.-650с.

7. Сорочинська В.Є., Удальова О.А., Штифурак В.С., Удальова О.Ю. Профілактика негативних явищ серед учнівської та студентської молоді (алкоголізм, наркоманія, СНІД): Навчально – методичний посібник.-К.:Вид-во Європ.ун-ту,2003.-168с.

8. Ягоднський В.Н.Учням про шкідливість нікотину і алкоголю.-К.1986.-104с.

9. Яреминко О.О., Банакірєва О.М., Стойко О.О. Тютюн, алкоголь, наркотики в молодіжному середовищі: вживання, залежність, ефективна профілактика.-К2005.-196с.

10. Ярмоленко О.О., Болтівець С.І., Вакуленко О. Формування здорового способу життя молоді: проблеми і перспективи.-К.:2000.-207с.


Додаток №1

Віковий період Причини Наслідки

Раннє

дитинство 0-3

років

1. п'яне зачаття;

2. споживання алкоголю в перебіг перших 3-х місяців вагітності;

3. споживання алкоголю в період годування грудьми.

Епілепсія, недоумство, аномалії фізичного розвитку, аномалії психічного розвитку.

Дошкільний і
молодший
шкільний вік 3-
9 років

1. педагогічна неписьменність
батьків;

2. сімейні алкогольні традиції

Алкогольне отруєння організму, формування інтересу до спиртного.

Підлітковий і юнацький вік 9-18 років


1.неблагополуччя сім'ї;

2. самоствердження;

3. позитивна реклама в засобах масової інформації;

4. незайнятість вільного часу;

5. відсутність знань про наслідки алкоголізму;

6. психологічні особливості особи;

7. відхід від проблем.

Формування ваблення до алкоголю, формування звички до вживання спиртних напоїв, вироблення стереотипу алкогольної поведінки, здійснення протиправних дій в

стані алкогольного сп'яніння.

 


Додаток № 2

Рівні залученої дітей у вживання спиртних напоїв

Найменування рівня Мотиви
Нульовий
Початковий

• залучитися до світу
дорослих

• «поступати як все»

Епізодичне вживання • підвищити настрій
алкоголю

• знайти упевненість в собі

• підвищити
комунікабельність

Високого ризику

• підвищити тонус

• розслабитися

• весело провести час в
компанії

Виражена психічна • тимчасово піти від
залежність від алкоголю реальності
• підвищити упевненість в
собі
Фізична залежність

• усунути погане
самопочуття унаслідок
попередньої випивки

• відключитися від
реальності

• підвищити життєвий тонус

Алкогольний розпад особи • прагнення усунути
хворобливий стан

 


Додаток №3

 

Тренінг з профілактики вживання алкоголю

Мета: підвищити рівень знань учасників тренінгу щодо алкоголю та його наслідків, обговорити основні мотиви щодо вживання алкого­лю молоддю, дати навички розробки профілактичних заходів із запо­бігання поширенню вживання алкогольних напоїв у молодіжному се­редовищі

Пропонована кількість робочих днів -1 день (6 год.)

Час Форма
Лекція Практика
Тема 1. Алкоголь та алкогольна залежність 1,5 год. 45 хв. 45 хв. І
Тема 2. Особливості підліткового віку та спроби алкоголю 1,5 год. 30 хв. 60 хв.
Тема 3. Чому потрібно розмовляти з підлітками про шкоду від вживання алкоголю 1,5 год. 30 хв. 60 хв.
Тема 4. Розробка програм, спрямованих на запобігання поширенню вживання алкоголю у молодіжному середовищі 1,5 год. 1,5 год.

Тема 1. Алкоголь та алкогольна залежність

Тривалість заняття: 1,5 год.

Форми проведення заняття: лекція (45 хв.), практичне занят­тя (45 хв.).

Мета: підвищити рівень поінформованості підлітків щодо про­блем, пов'язаних із вживанням алкоголю; з'ясувати найпоширеніші причини вживання молоддю алкоголю; виробити і розвинути навич­ки, що запобігають поширенню вживання алкогольних напоїв у моло­діжному середовищі.

Завдання:

- з'ясувати рівень поінформованості підлітків щодо проблеми;

- розвіяти міфи й хибні уявлення про алкоголь у молодіжному середовищі шляхом надання достовірної інформації про ал­коголь та алкогольні напої;

- дати інформацію про наслідки вживання алкоголю (соціальні, економічні, шкідливий вплив на здоров'я людини);

- виробити і розвинути навички прийняття відповідальних рішень у ситуаціях вибору;

- перевірити рівень засвоєння інформації.

Основні терміни та визначення

Алкоголь - те саме, що й одноатомний спирт (винний спирт, ета­нол, етиловий спирт). Рідина без кольору, з характерним запахом і смаком, легкозаймиста, з температурою кипіння 78,3°. Хімічна фор­мула С2Н5ОН. Використовується як розчинник, антифриз, дезінфікуючий засіб, моторне пальне, для приготування алкогольних (спирт­них) напоїв та лікувальних засобів.

Прийнято виділяти побутове пияцтво, хронічний алкоголізм, ал­когольні психози (гострі - наприклад біла гарячка; хронічні - наприк­лад хронічний галюциноз).

З медичної точки зору алкоголь є наркотиком, з юридичної - ні.

Алкоголізм-захворювання, що розвивається внаслідок трива­лого зловживання спиртними (алкогольними) напоями.

Алкоголік (алкоголічка) - особа, яка хворіє на алкоголізм.

Алкогольний (спиртний) напій-спеціально приготовлена ріди­на, що містить алкоголь (спирт), воду та речовини, що надають йому запаху та смаку.

Залежність від алкоголю - це неспроможність обходитися без алкоголю.

Пияцтво - ситуаційно зумовлене вживання алкоголю без прояву ознакзвикання.

Терпимість (толерантність) до алкоголю - це потреба у збільшенні доз алкоголю задля досягнення того ж самого ефекту.

Запитання для обговорення в групі:

1.         Що таке алкоголь та алкогольні напої?

2. Чим схожий алкоголь на інші наркотики?

3. Чим відрізняється алкоголь від інших наркотиків?

4. В чому шкідливість вживання алкоголю для мозку?

5. Як алкоголь впливає на розумову діяльність?

6. Яка реакція організму на випивку?

7. Як формується залежність від алкоголю (алкоголізм)?

8. Хто стає алкоголіком (сприйнятливість до алкоголю)?

9. Якою має бути стратегія поведінки підлітка щодо вживання алкоголю (вміння протистояти тиску однолітків)?

Практичні завдання до теми 1

ВПРАВА "Ситуації"

Тривалість: 35 хв. (10 хв. для обговорення в групах, 25 хе. для обговорення в аудитори)

Матеріали: роздатковий матеріал - тексти про ситуації [1].

Хід вправи: серед учасників формується три групи, і кожній з груп дається по одній ситуації (кожному з учасників роздається текст про ситуацію).

Спочатку всі мають прочитати тексти про ситуації, потім обговорити в своїй групі.

Після цього кожна з груп представляє аудиторії свою ситуацію (зачитує текст про неї) та пропонує шляхи розв'язання проблеми. Інші учасники після презентації можуть задавати питання, дискутувати.

Ситуація 1.

Дві подруги, Тетяна і Лариса, уперше потрапили на "дорослу" вечірку, де ніхто не збирався говорити, що спиртне їм ще рано споживати, де взагалі нікому було підказати, як їм поводитись. Як і всі, подруги випили по чарочці коньяку, і їм відразу стало весело. Після другої чарки Тетяна в захваті хихикала, танцювала до упаду, і все навколо кружляло разом з нею. Третю чарку вона випила з деяким зусиллям, але відмовитись вважала за незручність, оскільки тост був "За пре­красних пань!". Після цього Тетяна стала поводитися зовсім нерозумно: заграва­ла з хлопцями, втручалася в чужі розмови, приставала до всіх з обіймами та поцілунками. Лариса, навпаки, трималася прекрасно, хоч і пила нарівні з Тетяною. Вона робила знаки, намагаючись зупинити Тетяну, повернути її поведінку в рамки пристойності.

Незважаючи на відчайдушний настрій, четверту чарку Тетяна пити побою­валася, але, подивившись на Ларису, яка зробила це зовсім спокійно, вирішила не відставати. Незабаром язик у неї почав заплітатися, руки-ноги не слухалися, почувалась погано, і Тетяна взагалі вже нічого не розуміла. П'ятий тост підняли за батьків. "Пити до дна! - кричали з усіх боків. - Батьки - це святе!" І цього разу, зробивши над собою зусилля, Тетяна з відразою випила. Добре, що поруч сиділа Лариса, яка довела подругу до туалету, інакше її вирвало б прямо за столом. Якби не Лариса, Тетяна взагалі б додому не добралася. Вона йшла, плентаючись, не розуміючи, в який бік іти, часом сідала на землю і бурмотіла, що спатиме тут. Лариса насилу довела її і "передала" з рук у руки батькам. Батьки Тетяни вжах­нулися. Промучившись із дочкою всю ніч, вони довго лаяли її та все ставили у приклад Ларису, яка поводилася пристойно, а не напилася до півсмерті.

"Дивно, - думала Таня, - адже ми ж з Ларисою пили однаково; чому вона сп'яніла менше за мене?"

Дайте відповіді на запитання:

1. Хто з дівчат біологічно схильний до алкоголізму?

2. Як варто поводитися стосовно алкоголю Ларисі?

3. Як варто поводитися стосовно алкоголю Тетяні?

4. Чи правильну позицію зайняли батьки Тетяни?

5. Які симптоми алкогольного отруєння спостерігалися в Тетяни?

6. Як складеться доля дівчат, якщо вони потраплять в алкоголь­не мікросередовище?

Ситуація 2.

У Світлани вагітність з перших же днів проходила важко. Вона двічі зомліва­ла, постійно почувала втому, сонливість, а головне - її* увесь час нудило і зовсім пропав апетит. До лікаря Світлана йти не поспішала: по-перше, ще нічого не помітно; по-друге, вона панічно боялася здавати аналізи; по-третє, вона чула, що під час вагітності все одно не можна ніяких ліків вживати - навіщо ж тоді йти до лікаря? Жаліслива сусідка, побачивши, що Світлана зблідла й схудла, стала роз­питувати про її самопочуття і розповіла, що коли її чоловік повернувся з Чорноби­ля, де брав участь у ліквідації наслідків аварії; він почував себе самісінько так. Тоді йому порадили пити по склянці червоного вина на день, оскільки це дуже корисно: очищає організм, підвищує гемоглобін і, взагалі, у вині багато вітамінів. Через півроку стан чоловіка значно покращився. Світлана вирішила спробувати засіб і в той же день купила пляшку червоного вина.

Дайте відповіді на запитання:

1. Чи правильно вчинила Світлана?

2. Наскільки достовірна інформація, яку повідомила сусідка?

3. Що потрібно зробити Світлані?

Ситуація 3.

Олег та Оля одружилися відразу після школи. У них все було прекрасно: любов, молодість, здоров'я. Незабаром чоловік пішов в армію, проте Ользі довго нудьгувати не довелося - народився син. Ігор ріс спокійним, веселим, міцним хлопчиськом. Оля радісно чекала повернення чоловіка, змальовуючи у своїй уяві картини їх майбутнього щасливого життя. Але сталося інакше. Чоловік повер­нувся з армії зовсім іншою людиною - це була "грудка нервів". Та найголовніше, він майже щотижня приходив п'яним. Оля раніше ніколи не бачила його п'яним, та й у родині в них такого не бувало. Молода жінка була геть розгублена, не знала, що діяти, тільки плакала. Добре, що чоловік, коли був п'яним, приходив дуже пізно, так що ні син, ні сусіди його не бачили, а вдома він особливо не гомонів. Через півроку трапилося нещастя: Олю збила машина, і через два дні вона вмер­ла. Ігор пішов у ясла на п'ятиденку, а Олег став пити ще більше. Коли по п'ятницях він приходив по сина зовсім п'яний, йому не хотіли віддавати дитини, і незабаром постало питання про оформлення хлопчика в дитячий будинок. Батько поста­вився до цього байдуже. Через рік Олег загинув за нез'ясованих обставин.

Незабаром Ігоря захотіли всиновити бездітний чоловік і жінка. Їм дуже спо­добався хлопчик, але, дізнавшись, що його батько – алкоголік, вони засумнівали­ся: чи не виявиться потім, коли Ігорю прийде час іти до школи, що він недоумку­ватий?

Дайте відповіді на запитання:

1. Наскільки обґрунтовані побоювання можливих усиновителів Ігоря? Поясніть, чому.

2. Що можна порекомендувати майбутнім усиновителям Ігоря?

 

Коментарі для тренера щодо наведених ситуацій

Ситуація 1.

Лариса біологічно більш схильна до алкоголю, і їй слід цілком відмовитись від уживання алкоголю.

Тетяна, навпаки, може не побоюватися негативних наслідків помірного вжи­вання алкоголю, оскільки у випадку передозування її організм реагує адекватно. Нагадаємо, однак, що цілком виключити споживання спиртного їй доведеться в період, коли вона захоче мати дитину (за місяць до зачаття і до закінчення груд­ного вигодовування дитини).

За відсутності стресових ситуацій і при переважанні позитивних емоційних станів над негативними Тетяна, ймовірно, залишиться на рівні помірковано питу­щої. Якщо ж життєві обставини складатимуться невдало, у неї можливий розви­ток алкоголізму.

Лариса ж не зможе вижити в алкогольному оточенні. їй доведеться або порвати усі відносини з таким мікросередовищем, або стати алкоголіком.

Ситуація 2.

Те, що говорить сусідка, цілком імовірно, але стосовно чоловіка сусідки, а не Світлани. Не виключено, що вживання вина поліпшить суб'єктивний стан Світлани, однак для майбутньої дитини це може мати трагічні наслідки.

Світлані варто негайно пройти медичне обстеження і дотримуватися розпо­ряджень лікаря, а не займатися самолікуванням, та ще й "народними" засобами.

Ситуація 3.

Побоювання потенційних усиновителів Ігоря щодо недоумкуватості хлопчи­ка через алкоголізм його батька безпідставні, оскільки той почав зловживати спиртним уже після народження дитини.

Проте, оскільки трагічні враження раннього дитинства залишили незглади­мий слід у душі дитини, майбутнім усиновителям потрібно бути дуже обережни­ми, щоб позбавити Ігоря від нових психотравмуючих ситуацій. Варто спеціально попередити їх про можливу біологічну схильність до алкоголізму, оскільки (судя­чи з перебігу хвороби Олега) у його батька така схильність, напевне, була.

 Тема 2. Особливості підліткового віку та спроби вживання алкоголю

Тривалість: 1,5 год.

Форма проведення заняття: лекція (ЗО хв.) та групові вправи (60 хв.)

Мета: підвищити рівень поінформованості підлітків щодо про­блем, пов'язаних із уживакням алкоголю; розглянути особливості підліткового віку та з'ясувати найпоширеніші причини вживання мо­лоддю алкоголю; виробити і розвинути навички, що запобігають по­ширенню вживання алкогольних напоїв у молодіжному середовищі.

Завдання:

- з'ясувати рівень поінформованості підлітків щодо проблеми;

- дати достовірну інформацію про причини вживання алкоголю (міфи і реальність) та про формування адиктивної поведінки;

- з'ясувати біологічні фактори прилучення до вживання алко­голю (генетична схильність, фізіологічні особливості організ­му);

- визначити вплив сім'ї на формування алкогольної залежності підлітків;

- вплив соціального оточення (товариство, друзі);

- виробити і розвинути навички мотивованої відмови від ужи­вання алкоголю;

- перевірити рівень засвоєння інформації.

Запитання для обговорення в групі:

1. З яких мотивів підлітки вперше вживають алкоголь?

2. Що тягне за собою стан сп'яніння?

3. Хто стає алкоголіком (генетична схильність, фізіологічні особ­ливості організму, вплив сімї, друзів та оточення)?

4. Наскільки вживання алкоголю небезпечне для підлітків та молоді?

5. Якою має бути стратегія поведінки підлітка щодо вживання алкоголю (здатність прийняти рішення в ситуаціях вибору)?

 

Практичні завдання до теми 2

ВПРАВА "ВІДПОВІДЬ-ВІДМОВА"

Тривалість: 15хв.

Матеріали: плакат із зображенням підлітків та фразами, які мож­на почути в товаристві підлітків стосовно відмови від уживання спирт­ного, аркуші паперу, ручки, фліп-чарт, фломастери.

Хід вправи: до стіни прикріплюється плакат.

Серед учасників формуються 6 груп і кожній пропонується одна із 6 фраз. Учасники мають обговорити у своїх групах, що може підліток відповісти, коли не бажає пити. Кожна можлива відповідь-відмова пишеться на окремому маленькому аркуші, який потім прикріплюєть­ся на плакат.

На чистому аркуші паперу кожна з груп пише "свою" фразу вели­кими літерами і приклеює на цей же аркуш свої варіанти відповідей-відмов. Усі аркуші кріпляться на стіну біля плакату. Кожна група за­читує свої відповіді-відмови і обговорює з усіма учасниками. Ті відповіді-відмови, які учасники вважають вдалими, наклеюють на плакат. Аналізують, що вийшло, підсумовують, які альтернативи мож­на запропонувати дітям, щоб відмовитись від споживання спиртного у товаристві.

 

ВПРАВА "ЧОТИРИ КУТИ"

Тривалість: 45 хв.

Матеріали: дошка (фліп-чарт), фломастери

Хід вправи: аудиторії ставиться запитання "Який з факторів най­частіше стає причиною споживання алкогольних напоїв молоддю?" і пропонується чотири відповіді:

- біологічні фактори (генетична схильність, фізіологічні особ­ливості організму);

- питна традиція в колі сім'ї (регулярне споживання спиртного батьками);

- вплив соціального оточення (товариство, друзі);

- психоемоційний стан (невпевненість у собі, стреси, депресія, негаразди у школі, погана успішність тощо).

Учасникам пропонується поділитися на групи за обраними варі­антами відповіді і підготувати презентації для захисту своєї позиції.

 

Тема 3. Чому потрібно розмовляти з підлітками про шкоду від вживання алкоголю

Тривалість: 1,5 год. .

Форма проведення: лекція (30 хв.), практичні завдання (60 хв.).

Мета: підвищити рівень поінформованості підлітків щодо про­блем, пов'язаних із вживанням алкоголю; виробити і розвинути на­вички, що запобігають поширенню вживання алкогольних напоїв у молодіжному середовищі.

Завдання:

- з'ясувати рівень поінформованості підлітків щодо проблеми;

- розвіяти міфи й хибні уявлення про алкоголь у молодіжному середовищі шляхом надання достовірної інформації про шкідливі наслідки вживання алкоголю (ефекти сп'яніння; вплив алкоголю на здоров'я людини; соціальні наслідки алко­голізації молоді);

- з'ясувати, чому підліткам потрібні профілактичні дії;

- з'ясувати, чому підліткам, які почали вживати алкоголь, по­трібна допомога фахівців;

- виробити і розвинути навички прийняття відповідальних рішень у ситуаціях вибору;

- перевірити рівень засвоєння інформації.

Запитання для обговорення в групі:

1. Чому підлітки починають вживати алкоголь?

2. Що тягне за собою стан сп'яніння?

3. Чому вживання алкоголю небезпечне для підлітків та молоді?

4. Що таке звикання до алкоголю?

5. Чому важко буває сказати "ні"?

6. Якою має бути стратегія поведінки підлітка (про здатність прий­няти рішення в ситуаціях вибору)?

 

Практичні завдання до теми З

 ВПРАВА "ПЛЮСИ ТА МІНУСИ"

Тривалість: 15 хв. (5 хв. обговорення в парах, 5 хв. обговорення в аудитори)

Матеріали: аркуші паперу, ручки, дошка (фліп-чарт), фломастери

Хід вправи: учасники діляться на пари. їм пропонується на ар­куші паперу написати "плюси" та "мінуси" у споживанні алкоголю. Після цього кожна пара зачитує свої варіанти, а тренер фіксує це на дошці. Підводяться підсумки.


РОБОТА В ГРУПАХ "Шкідливі наслідки споживання спирт­ного"

Тривалість: ЗО хв. (15 хв. - для обговорення в кожній з груп, по 5 хв. для обговорення з аудиторією)

Учасникам тренінгу пропонується поділитися на 3 групи. Дається завдання для кожної групи щодо обговорення наслідків сп'яніння:

1-а група: фізичні;

2-а група: психологічні;

3-я група: соціальні.

Після обговорення в групах представник кожної з них доповідає аудиторії про результати та відповідає на запитання учасників тренін­гу з інших груп.

ВПРАВА "МІФИ І РЕАЛЬНІСТЬ"

Тривалість: 15 хв (7 хв. для обговорення в парах, 8 хв. для обго­ворення в групі).

Хід вправи: учасники поділяються на пари і обговорюють пи­тання про те, які існують уявлення щодо корисності споживання ал­коголю, наскільки це відповідає дійсності за схемою "міфи і ре­альність". Після обговорення в парах кожна пара зачитує свої варіан­ти, а тренер фіксує результати на дошці.

 

Тема 4. Розробка програм, спрямованих на запобігання поширенню споживання алкоголю у молодіжному

середовищі

Тривалість: 1,5 год. (ЗО хв. на обговорення у сформованих гру­пах і підготовку презентацій, по 15 хв. для представлення резуль­татів та обговорення проблеми в групі).

Форма проведення: практичне заняття (робота в групах).

Матеріали: аркуші паперу, ручки, дошка (фліп-чарт), фломас­тери.

Зміст теми:

- вплив батьківського оточення на формування ставлення мо­лоді до алкоголю та поведінки щодо його споживання;

- вплив соціального оточення (однолітків, друзів) на формуван­ня ставлення підлітків до алкоголю та поведінки щодо його споживання;

- роль школи у формуванні ставлення підлітків до алкоголю та поведінки щодо його споживання;

- вплив реклами на формування ставлення підлітків до алко­голю та поведінки щодо його споживання.

Практичні завдання до теми 4

РОБОТА В ГРУПАХ

Серед учасників формуються чотири групи і пропонується підго­тувати презентацію на задану тематику. По кожній тематиці пропонуєть­ся приблизний перелік питань, які бажано висвітлити під час презен­тації, проте кожна з груп може сформувати свою структуру для пре­зентації.

Теми для підготовки презентацій та приблизна структу­ра презентації:

Група 1. Вплив батьківського оточення на формування став­лення молоді до алкоголю та поведінки щодо його споживання

У ребенка День рождения,

Так чего, скажите, ради

Пьют до умопомраченья

Зти теши, зти дяди

Однією з найважливіших функцій сім'ї є її виховна функція. Відпо­відальність за виховання дітей лежить насамперед на батьках. Став­лення дитини до спиртного значною мірою виробляється під впливом батьків, перш за все, через особистий приклад та родинне спілкування.

Запитання, що пропонуються при підготовці презентації:

1. Чи потрібно батькам розмовляти з дитиною про алкоголь?

2. З якого віку батькам краще починати розмовляти з дитиною про алкоголь і в якому контексті можуть бути доречними такі розмо­ви?

3. Поведінка батьків щодо споживання алкоголю: чи можуть дорослі споживати спиртне при дітях?

4. Чи повинні дорослі категорично забороняти вживати алкоголь дітям?

5. Як батьки можуть визначити, чи вживає дитина алкоголь?

6. Яким чином можна сприяти підвищенню активності батьків у формуванні ставлення дітей до алкоголю та поведінки щодо спожи­вання алкоголю?

7. Сімейні свята: питні традиції та виховання дітей.

8. Чи слід приділяти окрему увагу розмовам про секс та алко­голь? Наскільки сучасні батьки готові до таких розмов?

Група 2. Вплив соціального оточення (зокрема друзів, од­нолітків) на формування ставлення підлітків до алкоголю та поведінки щодо його споживання

Одним з визначальних чинників у мотивації споживання спиртно­го підлітком є вплив однолітків, друзів, старших підлітків.

Запитання, що пропонуються при підготовці презентації:

1. Значення впливу однолітків та друзів серед інших факторів, що визначають мотивацію споживання спиртного, у різних вікових гру­пах молоді.

2. Як друзі та однолітки можуть впливати на формування став­лення до алкоголю та вироблення поведінки неповнолітніх щодо його споживання (позитивний і негативний вплив)?

3. Як можна контролювати оточення, з яким неповнолітні спілку­ються у вільний час? Хто може здійснювати такий контроль?

4. Чи слід забороняти дитині спілкуватися з "небажаним" колом однолітків? Які це може мати наслідки?

5. Як і хто може навчити дитину відмовлятися від споживання спиртного у товаристві.

6. Роль друзів та однолітків для 18-22-річної молоді.

7. Позитивні і негативні сторони застосування методики "рівний -рівному" для розв'язання проблеми вживання алкоголю молодцю.

8. Вживання алкоголю під час ділових зустрічей. Вживання ал­коголю на роботі.

 Група 3. Роль школи у формуванні ставлення підлітків до алкоголю та поведінки щодо його споживання

Школа нарівні з батьками відповідає за здоров'я дитини. Врахо­вуючи те, що загальна освіта в Україні є обов'язковою для дітей, по­зиція школи у формуванні ставлення учнів до алкоголю та вироб­ленні поведінки щодо його споживання вкрай важлива.

Запитання, що пропонуються при підготовці презентації:

1. Чи може школа зменшити негативний вплив асоціального ото­чення дитини, передусім родини? Яким чином?

2. Що може зробити шкільна адміністрація?

3. Що можуть зробити вчителі?

4. Чи достатньо обговорення алкогольної тематики в курсі вале-ології?

5. Чи має школа впливати на батьків у справі антиалкогольного виховання дитини?

6. Чи слід залучати батьків до шкільних заходів, спрямованих на формування ставлення дітей до алкоголю та поведінки щодо його споживання? Наскільки це реально за умови зайнятості батьків?

Група 4. Вплив реклами на формування ставлення підлітків до алкоголю та їхньої поведінки щодо його спожи­вання

Запровадження ринкових відносин у нашій країні з орієнтацією на конкурентоспроможність змусило виробників розширювати асортимент своєї продукції та вдаватися до активної реклами своїх товарів. Ос­таннім часом істотно урізноманітнився ринок алкогольних напоїв, на­самперед недорогих слабоалкогольних напоїв (пиво, джин-тонік, соки та солодка вода із вмістом алкоголю тощо). У рекламі алкогольних напоїв виробники зосереджують увагу не стільки на якості продукції, скільки на прагненні молоді до певного стилю життя, і практично не йдеться про негативні наслідки. Бажання "бути модним" і "сучасним" підштовхує молодь до вживання алкогольних напоїв, що, на думку багатьох молодих людей, є одним із атрибутів "стильного" життя.

Запитання, що пропонуються при підготовці презентації:

1. Заборона реклами міцних алкогольних напоїв. Дозвіл рекла­ми торгових марок: прихована реклама.

2. Вплив реклами слабоалкогольних напоїв на формування по­ведінки молоді щодо Споживання алкоголю.

3. Соціальна реклама на антиалкогольну тематику.

4. Чого реально можна вимагати від рекламодавців, щоб у рек­ламі слабоалкогольних напоїв відображалася шкідливість впливу алкоголю?


Додаток №4

 

Декілька порад тим, хто хоче позбутися звички до вживання алкоголю

- Можна припинити вживати алкоголь на деякий час до поступового зменшення кількості вживаного алкоголю.

- Можна менше купувати спиртного й використовувати якомога слабкі напої - наприклад, легке пиво, в тому числі і безалко­гольне, або безалкогольне вино.

- Радимо не обирати собі "улюбленого" напою.

- Стежте за тим, щоб поїсти, якщо довелося вживати алкоголь.

- Не вживайте алкоголь після опівночі.

- Навчіться казати: "Ні, дякую" і поважайте "ні", сказане іншими.

Користуючись цими правилами і зменшуючи рівень споживання алкоголю, Ви отримуєте шанс на триваліше і здорове життя.

ПРО ЩО ТРЕБА ПАМ'ЯТАТИ

1. Фраза „Я НЕ ХОЧУ" або „Я НЕ П'Ю" повинна звучати твердо.

2. Тебе можуть попросити пояснити, чому ти не хочеш пити. І до цього ти повинен бути готовим. Аби не застали тебе зненацька, зазда­легідь подумай, що ти на це скажеш, наприклад:

- Мені не подобається смак алкоголю

- Мені не подобається, як я себе почуваю після алкоголю

- Тверезий я веселіший/Я краще повеселюся на тверезу голо­ву

- Я знаю, що алкоголь лише ускладнить мої проблеми

- Пити - це проти моїх переконань

- Не хочу ризикувати здоров'ям/Мені шкода свого здоров'я

- Похмілля - це гидка річ

- Я не хочу втрачати контроль над собою

- Та я просто не хочу

- Можна пожартувати: „Я буду почуватись краще, якщо моя голова не опиниться в унітазі" або „Моє похмілля - це страш­но!"

Причину відмови треба називати впевнено, тоді вона звучатиме правдиво, і Вас зрозуміють.

3. Пам'ятай, що якщо тебе все-таки умовлять на першу чароч­ку, келих вина, тоді твоя аргументація і впевненість у собі тобі вже не допоможуть, і наступного разу сказати „Ні" буде значно важче.

4. Якщо ти будеш до кінця дотримуватися свого рішення, неза­баром побачиш, що інші стали поважати твій вибір.

5. Справжні друзі не будуть примушувати тебе робити те, чого ти робити не хочеш.

6. Тусуйся з тими, хто поділяє твої думки і погляди.

Не думай, що ти один такий, хто не хоче вживати алкоголь.

Завжди є варіант, що на вечірці або в товаристві знайдеться

декілька молодих людей, які також не вживають алкоголь.

Ось тобі і компанія!


Додаток №5

 

ЯК ДІЯТИ ПРИ ПЕРЕДОЗУВАННІ?

Передозування - це одна із найнебезпечніших ситуацій у житті споживачів наркотиків. Наркотики впливають на мозок. Мозок контро­лює роботу всіх інших органів людського тіла - серця, дихальної си­стеми і т. д.

Передозування настає, якщо велика кількість наркотику потрапляє в мозок та інші органи занадто швидко. Передозування небезпечне для життя, воно може призвести до смерті, особливо якщо людині вчасно не допомогти.

Героїн та інші опіати придушують дихальний центр, сповільню­ють подих і можуть призвести до повної його зупинки. За будь-якого способу введення (при курінні, вдиханні, внутрішньовенно) героїн потрапляє у кровоплин.

При внутрішньовенному вживанні наркотик потрапляє в кров і мозок миттєво, а отже, небезпека передозування значно вища, ніж при інших способах вживання. Далі події розвива­ються за такою схемою: зомління + утруднення дихання = повна зупинка дихання (смерть).

Схема надання першої допомоги при передозуванні

Головне - не панікувати, а діяти за такою схемою:

1. Визначити, чи людина притомна - голосно покликати її на ім'я кілька разів.

2. Не давати спати, щипати потерпілого, ляскати по щоках.

3. Якщо людина отямилася, не залишати її одну: не давати їй заснути, розмовляти з нею, вивести на свіже повітря.

Людина, яка не реагує на подразники, непритомна.

4. Перевірити дихальні шляхи: покласти людину на спину, підня­ти підборіддя і відкрити їй рот. Якщо в роті блювотні маси, їх треба вичистити носовою хустинкою або ганчірочкою, намотаною на палець. Процедура не з приємних, але якщо цього не зробити, людина може задихнутися. Трапляється, що при зомлінні язик западає і перекри­ває дихальні шляхи. У цьому випадку беруть ложку, відкривають людині рот, ложкою притискають язик. Тоді повітря буде вільно проходити в легені.

5. Перевірити наявність подиху і пульсу: наблизити своє облич­чя до обличчя потерпілого і прислухатися, одночасно спостерігати за грудною кліткою (коли людина дихає, груди підіймаються й опуска­ються). Робити це протягом 10 сек. Перевірити пульс. У непритомної людини пульс треба перевіряти на сонній артерії на шиї.

Якщо людина перестала дихати, необхідно НЕГАЙНО виклика­ти швидку допомогу і починати робити штучну вентиляцію легень (штуч­не дихання).


[1] Болтівець С.І., Фоліменко Л.А. Соціально-психологічні причини поширення пияцтва серед молоді//Практична психологія та соціальна робота.-2004.-№10.-С.4

[2] Тютюн, алкоголь, наркотики в молодіжному середовищі: вживання, залежність, ефективна профілактика/за редакцією Ярмоленко О.О.-К,2005.-С.40

[3] Див.: Додаток №1

[4] Алкоголизм. Медико-социальные аспекты /под редакцией Лисицын Ю.П., Сидоров П.И.-М,1990.-С.230

[5] Див.: Додаток №2

[6] Учням про шкідливість нікотину, алкоголю/за редакцією Ягодинський В.М.-К,1986.-С.94

[7] Тютюн, алкоголь, наркотики в молодіжному середовищі: вживання, залежність, ефективна профілактика/за редакцією Ярмоленко О.О.- К,2005.-С.34

[8] Клименко О.В., Гориленко О.С. Соціальна профілактика алкоголізму, наркоманії серед студентської молоді в умовах навчального закладу //Соціальна педагогіка: теорія і практика. -2006.-№2.-С.58

[9] Основи здорового способу життя/за редакцією Грушко В.С.-Т,1999.-С.340

[10] Алкоголизм. Медико-социальные аспекты/под редакцией Лисицын Ю.П., Сидоров П.И. –М,1990.-С.431

[11] Учням про шкідливість нікотину і алкоголю/за редакцією Ягодинський В.М.-к,1986.-С.98


Информация о работе «Соціально-педагогічна діяльність з дітьми схильними до алкоголізму»
Раздел: Социология
Количество знаков с пробелами: 90449
Количество таблиц: 3
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
74369
4
0

... засобів масової інформації міста, широких кіл міської територіальної громади на боротьбу з такими негативними явищами, а насамперед - на їх ефективне попередження [3;, 13;, 23]. Важливими методами профілактики є соціально-педагогічна діяльність в умовах сім’ї, де відбувається формування культу здорового способу життя, профілактика захворювань та дотримання гігієнічних правил, в тому числі психог ...

Скачать
174005
7
0

... стосунків в колективі, тобто забезпечення умов захищеності кожного його представника. Зростання соціальної ролі особистості зумовлює необхідність використання надбань соціально-педагогічної науки в практиці дитячого оздоровчого закладу. За таких умов виховна діяльність передбачає: ·  запобігання перевантаженню вихованців під час інтенсивної насиченої діяльності; · створення відповідних умов ...

Скачать
105261
0
0

... тривалих дискотек, бо оточуючі діяли на основі переконання, що йдеться про "брак кисню", і штучним диханням чи залишенням у спокої остаточно добивали своїх друзів. [3, c.7-10].   1. Наркоманія як соціально педагогічна проблема 1.4. Характеристика поведінки і наслідків наркотично залежних  підлітків  Нажаль, наслідки завжди однакові і дуже трагічні. Важко зустріти старого наркомана з тієї ...

Скачать
116427
0
0

... ість, в благополучних сім'ях таких дітей не було. До того ж, ще не повною мірою оцінені масштаби загрози суспільству, яке несе таке підростаюче покоління. 1.3 Сімейні «алкогольні традиції» та їх вплив на дитячу свідомість Особлива небезпека пияцтва і алкоголізму полягає в руйнівному впливі на сім'ю – основу і первинне основу суспільства. Відомо, що негативні наслідки систематичного вживання ...

0 комментариев


Наверх