3.2 Світові тенденції соціального захисту та їх вплив на побудову моделі соціального забезпечення в Україну
Зважаючи на збільшення в суспільстві частки людей похилого віку, які живуть усе довше й довше та потребують відповідного медичного і соціального догляду, а також на те, що у 2005-2010 роках на пенсію виходитиме покоління "буму народжуваності", такі тенденції ставлять під загрозу існуючу систему пенсійного, соціального та медичного забезпечення розвинутих країн. Скажімо, витрати на медичне обслуговування американця старшого 65 років учетверо вищі, аніж витрати на молодшого співвітчизника. За прогнозами, до 2030 року чисельність людей старших від 65 років (пенсійний вік і для чоловіків, і для жінок в Америці) має зрости у цій країні вдвічі. Оскільки в США медичне обслуговування людей похилого віку здійснюють за державний кошт (тобто фактично за податки), це призведе або до посилення податкового навантаження на працюючих, або до введення персоналізованих пенсійних медичних накопичувальних рахунків, або з'явиться обмеження доступу до безкоштовного медичного обслуговування цієї групи населення, або підвищення віку виходу на пенсію (такі альтернативи обговорювали під час курсу із "Політики охорони здоров'я" американські студенти магістерської програми з менеджменту, котрі самі є керівниками медичних закладів). Чимало держав, знаючи про соціально-демографічну тенденцію "постаріння" населення, прагнуть знайти адекватне її вирішення.
Менш розвинуті країни мають незначну частку людей похилого віку. Хронічне недоїдання та бідність погіршують фізичний стан і спричиняють коротку тривалість життя. В багатьох африканських країнах люди потерпають від інфекційних захворювань - діареї, туберкульозу, малярії, холери тощо. Окрім того, в останні два десятиліття на соціально-демографічну ситуацію в світі суттєво впливає поширення ВІЛ/СНІДу, яким інфіковано нині понад 40 мільйонів осіб. При цьому 70 % ВІЛ-інфікованих мешкає в африканських країнах, де СНІД поступово стає основною причиною смерті.
Україну ця соціальна проблема не оминула.
Сьогодні в Україні склалася практично епідеміологічна ситуація щодо поширення ВІЛ/СНІДу. Це підтверджується й статистичними даними. Згідно з ними, станом на 1 липня поточного року на диспансерному обліку перебувало 58 594 ВІЛ-інфікованих осіб, з яких 3 856 – хворі на СНІД, 4 939 – ВІЛ-інфіковані діти.
За підсумками першого півріччя 2005 року, з кожних 100 тис. українців 27 виявилися ВІЛ-інфікованими. За 12 місяців цей показник збільшився на 20,5%.
Також вказується, що високі показники на ВІЛ-інфекцію виявлені на півдні України та в Києві. На Миколаївщині вони становлять 62,3 особи з розрахунку на 100 тис. людей, на Донеччині – 61,7, Дніпропетровщині – 56,1, Одещині -51,7, в Криму – 41,7, в столиці – 35,6.
З огляду на масштаб ВІЛ/СНІДівської проблеми, боротьба з нею набуває державної ваги. І в цій боротьбі важливо об’єднати зусилля як державних установ, так і громадських організацій, ЗМІ.
Велику допомогу у боротьбі з ВІЛ/СНІДом надають міжнародні організації. Зокрема, в умовах обмежених державних ресурсів партнерство з міжнародними фінансовими організаціями важить дуже багато.
Потреба в допомозі, яку надають міжнародні організації, серед яких й Світовий банк, є очевидною. Вона зумовлена й тим, що лікування ВІЛ-уражених державі обходиться дуже дорого. Щороку з розрахунку на кожного пацієнта на ці цілі витрачається 30-50 тис. грн., а іноді і більше.
В лікувальних закладах все робиться для того, аби інші люди, які звернулися за медичною допомогою, не були інфіковані ВІЛом. Хоча, на жаль, бувають й прикрі випадки. Так, з 1987р. до 2005р. в Україні внаслідок переливання крові ВІЛ-інфекцією було заражено 14 людей.
Проблема ВІЛ/СНІДу не є винятково медичною проблемою. Вона негативно впливає на соціально-економічний розвиток будь-якої країни в цілому. Вона має негативний вплив на економічну продуктивність. Вона створює загрозу соціальній злагоді всередині суспільства, навіть створює загрозу національній безпеці.
Ця проблема вже не обмежуються виключно так званими маргіналізованими групами суспільства, такими, як інфекційні наркомани або гомосексуалісти. Вона стає проблемою для населення країни взагалі, з якою кожен день стикаються звичайні люди. З нею може стикнутися будь-хто з нас, члени наших родин. Ми стикаємося на рівні громади будь-якого села чи міста. Таким чином, ця потребує комплексної, всебічної реакції.
Отже, сучасному світові властиві різнопланові соціальні проблеми і тенденції. Населення стає дедалі більше, особливо в країнах із низьким рівнем розвитку, тим часом як в індустріалізованих країнах спостерігають постаріння населення. Прірва між бідними та багатими країнами поглиблюється, численні політичні й етнічні конфлікти призводять до погіршення соціальної ситуації, появи мігрантів та біженців. Нові проблеми - пандемія СНІДу, поширення наркотиків, зміни в традиційному стилі та способі життя - викликають посилену увагу тих, від кого залежить прийняття політичних рішень у соціальній політиці.
Для всіх названих у цьому розділі та багатьох іще не названих проблем, які стосуються не однієї особи, а багатьох, не існує технічних рішень, на те вони й "соціальні", щоб їх розв'язували люди, об'єднані в суспільство.
Світові тенденції соціального захисту не зводяться лише до вирішення проблем СНІДу чи подолання бідності і старіння націй. Їх є значно більше.
Зокрема, світові тенденції в покращені рівня освіти і кваліфікації, тим самим покращення рівня життя є дуже актуальні для України. Наприклад, створення європейського єдиного освітнього простору – Болонськї системи освіти, що забезпечує полегшення пошуку роботи і працевлаштуванні в майбутньому, вплинуло на напрямок реформи освіти в Україні. Зокрема, це запровадження нової модульної оцінки рівня знань, зміна системи проступання в вищі навчальні заклади, нова система присудження кваліфікаційних рівнів, тощо.
Це підтверджує і досвід України. Адже, за довгі роки існування на теренах України соціального захисту СРСР не вплинули на основні релігійні цінності, що близькі українському народу. Принцип допомоги потребуючим і опіки над людьми похилого віку є яскраво вираженим в системі соціальної політики.
Висновки
Вирішення проблем, пов'язаних із функціонуванням соціального захисту, є прерогативою держави як у сталій, так і в трансформаційній економіці.
Термін "соціальний захист" в Україні вживається лише кілька років. Він замінив термін "соціальне забезпечення", який зберігає право на існування, проте характеризує дещо вужче поняття, ніж соціальний захист.
Соціальний захист - це комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на захист добробуту кожного члена суспільства в конкретних економічних умовах чи іншій ситуанії. Організаційно-правові заходи передбачають створення інститутів соціального захисту і законів, які повинні керувати їх діяльністю, економічні - формування механізмів перерозподілу доходів, тобто стягнення податків та інших платежів і трансфертів. Отже, з позицій економіки, соціальний захист - це правила перерозподілу суспільного багатства на користь людей, які тимчасово чи постійно потребують особливої підтримки з боку суспільства: від багатих до бідних, від здорових до хворих, від молодих до літніх.
Система соціального захисту - підсистема національної економіки, тобто явища, процеси, види діяльності та об'єкти, які пов'язані з забезпеченням життєдіяльності суспільства, людини, задоволенням їхніх потреб, інтересів. Це систему принципів, методів, законодавче встановлених державою соціальних гарантій, заходів і закладів, які забезпечують оптимальні умови життя, задоволення потреб населення. Соціальний захист створює гарантії допомоги на випадок настання соціальних ризиків, яких може зазнати будь-який громадянин упродовж життя: хвороба, інвалідність, травматизм, старість, втрата годувальника, безробіття, міграція та ін. Охоплює соціальне забезпечення, соціальне страхування і соціальну допомогу (підтримку), сукупність дій, спрямованих на надання допомоги під час життєвих криз. Реалізується державою через соціальну політику.
Соціальна політика - діяльність держави щодо створення та регулювання соціально-економічних умов життя суспільства з метою підвищення добробуту членів суспільства, усунення негативних наслідків функціонування ринкових процесів, забезпечення соціальної справедливості та соціально-політичної стабільності у країні.
Соціальне забезпечення є складовою системи соціального захисту і викопує функцію накопичення та розподілу коштів соціального захисту, призначених для соціальної допомоги, виплат по соціальному страхуванню та ін. Соціальне забезпечення включає пенсії та різні види допомоги (з тимчасової втрати працездатності, по вагітності й пологах, по догляду за дитиною до 3 років, по догляду за хворою дитиною, на поховання, допомогу непрацездатним особам, дохід яких менший від встановленої межі малозабезпеченості, тощо). Соціальне забезпечення передбачає також подання допомоги в натуральному вигляді (обслуговування інвалідів, людей похилого віку у спеціалізованих установах - будинках-інтернатах і вдома).
Формування нової моделі економічного розвитку, котра спиралася б на максимальну концентрацію наявних ресурсів, на економічне зростання інноваційного типу, засвідчила потребу поступової відмови від архаїчної системи соціального захисту, яка залишилася у спадок від командної економіки. Фундаментальними перетвореннями, що відбулися за період здобуття Україною незалежності, можна вважати відокремлення коштів державного і соціального бюджетів, перехід до страхового принципу фінансування видатків на соціальну сферу, встановлення прямої залежності розмірів соціальних виплат від страхових внесків та стажу. Вдалося запровадити управління фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування на паритетних засадах представниками тих сторін, за рахунок яких формуються кошти фондів, а саме: представниками держави, роботодавцями та застрахованими особами. Така організація управління системою сприяла ефективнішому вирішенню поточних і стратегічних завдань з урахуванням інтересів кожної сторони, забезпечила прозорість, підзвітність та дієвий фінансовий контроль.
Між тим, кардинальне реформування системи соціального забезпечення є багатоаспектним процесом, розрахованим на тривалу перспективу, внаслідок якого має бути створена сучасна та ефективна система адміністрування соціального страхування, а також налагоджена стабільно працююча накопичувальна складова пенсійної системи. При цьому слід враховувати низку принципово важливих моментів.
1. Передача управління частиною активів системи соціального страхування недержавним страховим фондам потребує значної уваги до проблем надійності останніх, підвищення ефективності їхнього використання. На жаль, в Україні поки що не сформовано належної ділової та професійної етики ведення відкритого ефективного бізнесу, особливо – у фінансовій сфері. Відтак принципово важливими передумовами створення ефективної системи соціального страхування є формування розвиненого прозорого фондового ринку та впровадження дієвого контролю над виконанням господарського законодавства. Це свідчить про неможливість швидкого переходу соціального забезпечення на страхові принципи та вимагає етапності цього процесу.
2. Має бути здійснений перехід до сплати єдиного соціального внеску та зниження навантаження соціальним податком фонду заробітної плати. Нині сукупний розмір внесків на соціальне страхування становить 41,7 % фонду оплати праці, причому 38,7 % сплачують роботодавці, а 3 % - застраховані особи. За розрахунками, в результаті запровадження обов’язкового медичного страхування на користь системи охорони здоров’я необхідно буде перерозподілити додатково близько 3 % виробленого внутрішнього валового продукту держави, що відповідає підвищенню загального розміру страхових внесків додатково на 5 % від фонду оплати праці. Таке становище спонукає роботодавців до приховування реальних обсягів фонду заробітної плати, що в умовах переходу на страхові засади соціального забезпечення закладає підґрунтя конфлікту між роботодавцями та працівниками.
3. Об’єднання всіх видів соціального страхування в одну систему дозволить охопити ризики віддаленого періоду (пенсії) і ризики повсякдення (медичне страхування), підвищивши „споживчий попит” на систему соціального страхування. Це створить відповідні умови для виникнення соціального тиску на роботодавців, які ухиляються від сплати внесків до системи обов’язкового соціального страхування. У свою чергу, це позначиться на загальному рівні сплачуваності страхових внесків і, відповідно, приведе до певного розширення консолідованої бази нарахування обов’язкового страхування. Запровадження єдиного соціального внеску потребує поступового та виваженого підходу до його реалізації. Адже в умовах реформування пенсійної системи значно зростають витрати солідарної системи, і запровадження єдиного соціального внеску не повинно спричинити зменшення рівня фінансових надходжень.
Відтак, запровадження єдиного соціального внеску має відбуватися разом зі зменшенням адміністративних витрат та підвищенням ефективності діяльності фондів соціальної сфери. При цьому мають бути збережені головні досягнення сформованої сьогодні системи: страховий принцип фінансування, відокремленість бюджетів фондів, паритетність участі сторін соціального партнерства в їхньому управлінні, гласність, прозорість та доступність соціального страхування для всіх верств населення.
Важливою передумовою підвищення ефективності системи соціального захисту є здійснення розрахунків стосовно прогнозування витрат на виконання комплексу заходів у рамках цих програм та оцінки результативності від їх запровадження. Для цього потрібна розробка методологічних засад щодо контролю програм з соціального захисту з урахуванням їх спрямованості, адресності, рівня реалізації та інших провідних характеристик.
Українська модель системи соціального захисту передбачає, насамперед, необхідність забезпечення соціально гарантованого мінімуму задоволення потреб, створення належних умов для життя тих хто цього потребує, і паралельно з тим створення передумов, аби скоротити кількість тих, хто потребує допомоги. Це можливо шляхом підвищення рівня соціально-медичного забезпечення, освітнього рівня, покращення законодавчої бази, тощо. Але аби ефективно діяла система соціального захисту населення має бути на належному рівні теоретико-методологічне обґрунтування.
Список використаної літератури
1. Конституція України.
2. Закон України “Про затвердження прожиткового мінімуму на 2000 р.”(05.10.2000).
3. Закон України “Про затвердження прожиткового мінімуму на 2001 р.”(22.03.2001).
4. Закон України “Про затвердження прожиткового мінімуму на 2002 р.”(15.11.2001).
5. Закон України “Про прожитковий мінімум на 2003 р.”(28.11.2002).
6. Закон України “Про страхування”(07.03.1996 із змінами на 2002 р.).
7. Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”(02.03.2000).
8. Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”(18.01.2001).
9. Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"(23.09.1999).
10. Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права,// Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи./ Упоряд. Ю.К. Качуренко-2-е вид.- К.: Юрінформ, 1992.
11. Базилевич В.Д., Базилевич К.С., Баластрик Л.О. Макроекономіка: Підручник / За ред. В.Д. Базилевича. - К.: Знання, 2004.
12. Большой экономический словарь./ Под ред. А.Н. Азрилияна.-М., 1994.
Борецька Н.П. Соціальний захист населення на сучасному етапі: стан і проблеми. Монографія. – Донецьк: Янтар, 2001.
13. Сирота І.М. Право пенсійного забезпечення в Україні: Курс лекцій.- К.: Юрінком Інтер, 1998.
14. Кульчицький Б.В. Сучасні економічні системи. Навчальний посібник. - Львів: Афіша, 2004. – 279.
15. Ліанова Е., Івашкевич В., Бевз В. досвід соціальної політики в країнах розвиненої ринкової та перехідної економіки і можливості його використання в Україні. // Україна: аспекти праці. – 1997. - №1.
16. Сергієнко О. Людські ресурси України. Демографічна криза та демографічна політика // Україна: аспекти праці. – 2002. - №5. –С.37-41.
17. http://www.kmu.gov.ua/control/npd/ - Кабінет Міністрів України Нормативно-правова база.
18. http://urep.cure.org.ua/?txt=525. - ВІЛ/СНІД в Україні: стан, стратегія боротьби та роль ЗМІ.
Додаток 1
Прожитковий мінімум за період 2000-2007 рр. (грн.)
| 20001 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 |
1. Прожитковий мінімум на 1 особу на 1 місяць | 270.10 | 270,10 14.04. - 311,30 | 342,00 | 342,00 | 342,00 27.05. - 362,00 | 382,00 01.09. - 423,00 | 453,00 01.04. – 465,00 01.10. – 472,00 | 492,00 01.04. – 525,00 01.10. – 532,00 |
Середнє значення | 270,10 | 290,70 | 342,00 | 342,00 | 352,00 | 402,5 | 463,33 | 516,33 |
2. Прожитковий мінімум по демографічним групам: | ||||||||
2.1.діти віком до 6 років | 240.71 | 240,71 14.04. - 276,48 | 307,00 | 307,00 | 307,00 27.05. -324,49 | 335,00 01.09. - 376,00 | 400,00 01.04. – 410,00 01.10. – 418,00 | 434,00 01.04. – 463,00 01.10. – 470,00 |
Середнє значення | 240,71 | 258,60 | 307,00 | 307,00 | 315,75 | 355,50 | 409,33 | 455,67 |
2.2. діти - від 6 до 18 років | 297.29 | 297,29 14.04. - 345,66 | 384,00 | 384,00 | 384,00 27.05. -404,73 | 422,00 01.09. - 468,00 | 514,00 01.04. – 527,00 01.10. – 536,00 | 558,00 01.04. – 595,00 01.10. – 604,00 |
Середнє значення | 297,29 | 321,48 | 384,00 | 384,00 | 394,37 | 445,00 | 525,67 | 585,67 |
2.3. працездатні особи | 287.63 | 287,63 14.04. - 331,05 | 365,00 | 365,00 | 365,00 27.05. -386,73 | 409,00 01.09. - 453,00 | 483,00 01.04. – 496,00 01.10. – 505,00 | 525,00 01.04. – 561,00 01.10. – 568,00 |
Середнє значення | 287,63 | 309,34 | 365,00 | 365,00 | 375,87 | 431,00 | 494,67 | 551,33 |
2.4. особи, які втратили працездатність | 216.56 | 216,56 14.04. - 248,77 | 268,00 | 268,00 | 268,00 27.05. -284,69 | 300,00 01.09. - 332,00 | 350,00 01.04. – 359,00 01.10. – 366,00 | 380,00 01.04. – 406,00 01.10. – 411,00 |
Середнє значення | 216,56 | 232,67 | 268,00 | 268,00 | 276,35 | 316,00 | 358,33 | 399,00 |
Дані наведені згідно Закону України «Про затвердження прожиткового мінімуму на 2000 рік» від 05.10.2000р. і введені в дію з 01.11.2000р.
Джерело: Законодавча база про розмір прожиткового мінімуму - http://www.nau.kiev.ua/nau10/ukr/.
Додаток 2
Середньомісячна заробітна плата за регіонами за період з початку року у 2009 році (в розрахунку на одного штатного працівника, грн.)
Назва регіонів | Січень | Січень-лютий | Січень-березень* | Січень-квітень | Січень-травень | Січень-червень | Січень-липень | Січень-серпень | Січень-вересень | Січень-жовтень | Січень-листопад | Січень-грудень |
Україна | 1665 | 1692 | 1736 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Автономна Республіка Крим | 1467 | 1473 | 1503 | |||||||||
області | ||||||||||||
Вінницька | 1283 | 1311 | 1336 | |||||||||
Волинська | 1253 | 1259 | 1288 | |||||||||
Дніпропетровська | 1726 | 1745 | 1772 | |||||||||
Донецька | 1840 | 1888 | 1938 | |||||||||
Житомирська | 1269 | 1289 | 1320 | |||||||||
Закарпатська | 1322 | 1353 | 1380 | |||||||||
Запорізька | 1618 | 1639 | 1697 | |||||||||
Івано-Франківська | 1432 | 1474 | 1501 | |||||||||
Київська | 1736 | 1772 | 1813 | |||||||||
Кіровоградська | 1303 | 1332 | 1362 | |||||||||
Луганська | 1663 | 1689 | 1726 | |||||||||
Львівська | 1434 | 1475 | 1507 | |||||||||
Миколаївська | 1559 | 1589 | 1644 | |||||||||
Одеська | 1571 | 1572 | 1604 | |||||||||
Полтавська | 1530 | 1561 | 1584 | |||||||||
Рівненська | 1377 | 1390 | 1448 | |||||||||
Сумська | 1404 | 1415 | 1445 | |||||||||
Тернопільська | 1207 | 1232 | 1258 | |||||||||
Харківська | 1558 | 1603 | 1633 | |||||||||
Херсонська | 1275 | 1298 | 1334 | |||||||||
Хмельницька | 1300 | 1316 | 1358 | |||||||||
Черкаська | 1363 | 1371 | 1398 | |||||||||
Чернівецька | 1312 | 1334 | 1369 | |||||||||
Чернігівська | 1257 | 1275 | 1331 | |||||||||
м. Київ | 2794 | 2823 | 2918 | |||||||||
м.Севастополь | 1664 | 1674 | 1713 |
Примітка: дані наведено без урахування найманих працівників статистично малих підприємств та у фізичних осіб-підприємців.
Дані попередні. Держкомстат України, 1998-2009Дата останньої модифікації: 28/04/2009
Середньомісячна заробітна плата за регіонами за період з початку року у 2008 році (в розрахунку на одного штатного працівника, грн.)
Назва регіонів | Січень | Січень-лютий | Січень-березень | Січень-квітень | Січень-травень | Січень-червень | Січень-липень | Січень-серпень | Січень-вересень | Січень-жовтень | Січень-листопад | Січень-грудень |
Україна | 1521 | 1575 | 1619 | 1647 | 1673 | 1707 | 1739 | 1755 | 1773 | 1787 | 1790 | 1806 |
Автономна Республіка Крим | 1328 | 1379 | 1423 | 1447 | 1475 | 1516 | 1546 | 1563 | 1579 | 1591 | 1596 | 1609 |
Вінницька | 1149 | 1206 | 1226 | 1244 | 1266 | 1297 | 1329 | 1345 | 1362 | 1380 | 1389 | 1404 |
Волинська | 1162 | 1187 | 1220 | 1240 | 1265 | 1295 | 1323 | 1335 | 1349 | 1363 | 1368 | 1380 |
Дніпропетровська | 1622 | 1701 | 1738 | 1763 | 1783 | 1810 | 1839 | 1854 | 1868 | 1877 | 1871 | 1876 |
Донецька | 1745 | 1807 | 1844 | 1867 | 1893 | 1931 | 1965 | 1988 | 2013 | 2022 | 2014 | 2015 |
Житомирська | 1155 | 1195 | 1227 | 1249 | 1277 | 1315 | 1344 | 1357 | 1375 | 1387 | 1391 | 1404 |
Закарпатська | 1188 | 1232 | 1264 | 1288 | 1313 | 1345 | 1375 | 1388 | 1406 | 1422 | 1430 | 1453 |
Запорізька | 1547 | 1591 | 1642 | 1677 | 1698 | 1729 | 1761 | 1776 | 1792 | 1803 | 1802 | 1812 |
Івано-Франківська | 1289 | 1327 | 1359 | 1378 | 1412 | 1452 | 1478 | 1494 | 1510 | 1524 | 1528 | 1543 |
Київська | 1545 | 1597 | 1654 | 1678 | 1717 | 1748 | 1777 | 1795 | 1813 | 1828 | 1837 | 1852 |
Кіровоградська | 1204 | 1248 | 1271 | 1290 | 1310 | 1338 | 1372 | 1386 | 1401 | 1415 | 1419 | 1428 |
Луганська | 1509 | 1563 | 1596 | 1623 | 1648 | 1676 | 1705 | 1723 | 1745 | 1759 | 1760 | 1769 |
Львівська | 1295 | 1354 | 1403 | 1424 | 1447 | 1474 | 1502 | 1515 | 1534 | 1548 | 1554 | 1570 |
Миколаївська | 1370 | 1398 | 1431 | 1460 | 1482 | 1512 | 1541 | 1551 | 1565 | 1583 | 1592 | 1621 |
Одеська | 1403 | 1430 | 1464 | 1477 | 1501 | 1531 | 1556 | 1564 | 1578 | 1597 | 1603 | 1633 |
Полтавська | 1429 | 1468 | 1488 | 1513 | 1535 | 1566 | 1599 | 1618 | 1638 | 1652 | 1649 | 1661 |
Рівненська | 1236 | 1275 | 1346 | 1379 | 1400 | 1434 | 1458 | 1466 | 1480 | 1491 | 1498 | 1523 |
Сумська | 1221 | 1283 | 1308 | 1324 | 1350 | 1374 | 1407 | 1426 | 1440 | 1454 | 1460 | 1472 |
Тернопільська | 1073 | 1115 | 1148 | 1167 | 1187 | 1221 | 1242 | 1250 | 1264 | 1280 | 1291 | 1313 |
Харківська | 1405 | 1469 | 1495 | 1523 | 1544 | 1573 | 1603 | 1620 | 1640 | 1655 | 1663 | 1679 |
Херсонська | 1127 | 1170 | 1207 | 1226 | 1245 | 1279 | 1306 | 1318 | 1330 | 1347 | 1356 | 1375 |
Хмельницька | 1175 | 1218 | 1255 | 1279 | 1299 | 1338 | 1363 | 1377 | 1389 | 1401 | 1410 | 1429 |
Черкаська | 1212 | 1250 | 1280 | 1303 | 1329 | 1362 | 1395 | 1414 | 1429 | 1444 | 1449 | 1459 |
Чернівецька | 1148 | 1184 | 1223 | 1245 | 1266 | 1301 | 1327 | 1339 | 1355 | 1372 | 1380 | 1402 |
Чернігівська | 1120 | 1157 | 1200 | 1220 | 1248 | 1281 | 1309 | 1325 | 1338 | 1350 | 1356 | 1370 |
м. Київ | 2576 | 2647 | 2745 | 2818 | 2855 | 2909 | 2960 | 2978 | 3002 | 3024 | 3033 | 3074 |
м.Севастополь | 1494 | 1520 | 1550 | 1566 | 1588 | 1626 | 1650 | 1658 | 1673 | 1688 | 1694 | 1726 |
Середньомісячна заробітна плата за регіонами за період у 2007 році (в розрахунку на одного штатного працівника, грн.)
Назва регіонів | Січень | Січень-лютий | Січень-березень | Січень-квітень | Січень-травень | Січень-червень | Січень-липень | Січень-серпень | Січень-вересень | Січень-жовтень | Січень-листопад | Січень-грудень |
Україна | 1112 | 1126 | 1161 | 1176 | 1196 | 1225 | 1253 | 1271 | 1288 | 1307 | 1323 | 1351 |
Автономна Республіка Крим | 1002 | 1006 | 1024 | 1037 | 1059 | 1091 | 1124 | 1146 | 1164 | 1180 | 1195 | 1220 |
Вінницька | 822 | 835 | 852 | 868 | 885 | 915 | 943 | 959 | 973 | 993 | 1008 | 1028 |
Волинська | 825 | 829 | 843 | 855 | 872 | 902 | 930 | 946 | 961 | 977 | 990 | 1013 |
Дніпропетровська | 1229 | 1233 | 1315 | 1336 | 1359 | 1373 | 1394 | 1404 | 1412 | 1424 | 1435 | 1455 |
Донецька | 1280 | 1303 | 1337 | 1352 | 1374 | 1405 | 1430 | 1449 | 1471 | 1489 | 1508 | 1535 |
Житомирська | 830 | 842 | 863 | 875 | 894 | 930 | 955 | 968 | 985 | 1000 | 1012 | 1033 |
Закарпатська | 884 | 903 | 922 | 936 | 948 | 976 | 1003 | 1020 | 1038 | 1054 | 1066 | 1091 |
Запорізька | 1166 | 1175 | 1207 | 1229 | 1245 | 1270 | 1299 | 1316 | 1334 | 1352 | 1367 | 1394 |
Івано-Франківська | 988 | 992 | 1008 | 1022 | 1046 | 1076 | 1106 | 1126 | 1139 | 1155 | 1159 | 1180 |
Київська | 1117 | 1132 | 1166 | 1182 | 1200 | 1229 | 1261 | 1282 | 1299 | 1316 | 1335 | 1362 |
Кіровоградська | 865 | 875 | 888 | 901 | 918 | 942 | 973 | 989 | 1002 | 1020 | 1034 | 1054 |
Луганська | 1119 | 1128 | 1154 | 1170 | 1192 | 1213 | 1238 | 1255 | 1270 | 1287 | 1302 | 1323 |
Львівська | 953 | 974 | 1004 | 1014 | 1033 | 1062 | 1090 | 1109 | 1127 | 1145 | 1159 | 1183 |
Миколаївська | 1007 | 1008 | 1041 | 1059 | 1073 | 1097 | 1123 | 1138 | 1150 | 1163 | 1177 | 1202 |
Одеська | 1061 | 1059 | 1074 | 1077 | 1095 | 1122 | 1144 | 1157 | 1169 | 1183 | 1198 | 1226 |
Полтавська | 1025 | 1047 | 1064 | 1078 | 1093 | 1115 | 1144 | 1160 | 1178 | 1196 | 1212 | 1243 |
Рівненська | 907 | 929 | 972 | 992 | 1005 | 1027 | 1050 | 1063 | 1075 | 1089 | 1101 | 1133 |
Сумська | 913 | 920 | 936 | 948 | 970 | 990 | 1018 | 1038 | 1051 | 1067 | 1080 | 1098 |
Тернопільська | 760 | 773 | 785 | 798 | 811 | 843 | 868 | 879 | 893 | 907 | 921 | 943 |
Харківська | 1029 | 1052 | 1076 | 1089 | 1106 | 1130 | 1156 | 1173 | 1191 | 1208 | 1223 | 1251 |
Херсонська | 826 | 839 | 856 | 870 | 887 | 917 | 940 | 953 | 967 | 982 | 994 | 1017 |
Хмельницька | 831 | 844 | 871 | 889 | 905 | 936 | 960 | 974 | 988 | 1005 | 1017 | 1045 |
Черкаська | 879 | 906 | 921 | 933 | 950 | 977 | 1003 | 1017 | 1032 | 1050 | 1064 | 1085 |
Чернівецька | 859 | 866 | 881 | 897 | 914 | 943 | 970 | 986 | 1000 | 1013 | 1026 | 1051 |
Чернігівська | 820 | 820 | 846 | 860 | 881 | 908 | 937 | 957 | 971 | 985 | 998 | 1016 |
м. Київ | 1865 | 1886 | 1961 | 1979 | 2007 | 2058 | 2104 | 2136 | 2168 | 2206 | 2236 | 2300 |
м.Севастополь | 1065 | 1083 | 1108 | 1121 | 1142 | 1171 | 1200 | 1218 | 1238 | 1255 | 1273 | 1302 |
Додаток 3
Динаміка кількості незайнятого населення, що перебувало на обліку в державній службі зайнятості, за статтю та професійними групами у 1999-2008 рр. (на кінець звітного періоду; тис. осіб)
Всього | за статтю | ||
жінки | чоловіки | ||
1999 | 1204,6 | 744,3 | 460,3 |
2000 | 1188,0 | 746,5 | 441,5 |
2001 | 1028,8 | 655,7 | 373,1 |
2002 | 1055,2 | 674,7 | 380,5 |
2003 | 1003,7 | 635,1 | 368,6 |
2004 | 998,9 | 628,0 | 370,9 |
2005 | 903,5 | 545,7 | 357,8 |
2006 | 780,9 | 468,3 | 312,6 |
2007 | 660,3 | 393,7 | 266,6 |
2008 | 876,2 | 477,9 | 398,3 |
*/Включаючи осіб без професії
Примітка. Назви професійних груп приведені у відповідність до нової редакції Класифікатора професій (ДК 003:2005), яку прийнято і надано чинності наказом Держспоживстандарту від 26 грудня 2005 року №375.
... функцій соціального захисту — нормотворча, організаційна, переговори соціальних суб'єктів і т.д. 1.3 Державне регулювання системи соціального захисту на ринку праці України Проблемам державного регулювання і, зокрема, ринку праці приділяється значна увага, в тому числі: аналізу сутності, формам (активним, пасивним), функціям державного регулювання з точки зору практики до вирішення цих ...
... іальну допомогу враховується матеріальний стан людей. Прикладом соціальної допомоги, в якому втілилися її характерні особливості, є державна Програма житлових субсидій. 2. Формування системи соціального захисту Історія розвитку соціальної допомоги та підтримки починається з часів, коли турбота про непрацездатних цілком покладалася на сім'ю. Якщо сім'я не могла надати підтримки, людині допомагала ...
... що охорона праці має безпосередній зв`язок із роботою спеціаліста в галузі соціальної роботи. Висновки Під час виконання дипломної роботи було визначено основні проблеми формування соціального захисту населення на сучасному етапі. Це досить актуальна тема оскільки, в ній виражені основні проблеми категорії населення, яким потрібна підтримка держави. Аналізуючи соціально-економічні процеси, ...
... , оплати, нормування та стимулювання праці, охорони і умов праці, пенсійного забезпечення, соціального обслуговування населення, соціально-трудових відносин, трудової міграції [7]. Розділ ІІ. Аналіз та оцінка соціальних програм які впроваджуються органами соціального захисту населення 2.1 Загальні підходи до оцінки ефективності соціальних програм Загальна оцінка будь-якої соціальної ...
0 комментариев