1. ОРГАНІЗАЦІЯ САНАТОРНО-КУРОРТНОГО ЛІКУВАННЯ ТА ВІДПОЧИНКУ ПРАЦІВНИКІВ ЗА РАХУНОК КОШТ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ.
Згідно ст.. 47 та ст.. 49 розділу VIII Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням та похованням» для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа і члени його сім'ї мають право на здобуття санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) в межах асигнувань, встановлених бюджетом Фонду на вказані цілі і в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних з санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних свідчень. Об'єм кошт для забезпечення оздоровчих заходів визначається бюджетом Фонду. За поданням відділень Фонду правління Фонду щорік розглядує і затверджує програми (у розрізі районів) з відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей які включають санаторно-курортне лікування, оздоровлення в санаторіях-профілакторіях, пансіонатах, дитячих оздоровчих таборах, вміст дитячо-юнацьких спортивних шкіл, позашкільне обслуговування, їх кошторис. Витрати на ці цілі здійснюються за рахунок засобів, передбачених бюджетом Фонду. Отже, працівники підприємства, будучи застрахованими у Фонді страхування від непрацездатності (Фонд), а також члени їх сімей можуть отримувати соцстрахівські путівки на санаторно-курортне лікування. Тут же хочеться підкреслити – саме можуть, а не гарантовано отримують - жодної обов'язковості їх надання законодавство не передбачає. Такі путівки в більшості випадків дістаються не безкоштовно, частину вартості працівникам доводиться оплачувати (є і виняткові ситуації, коли їх видають безкоштовно).
Який же шлях до здобуття путівки? Загалом, все виглядає так: на підставі поданої підприємством заявки Фонд передає йому путівки, потім комісія (уповноважений) з соцстрахування розподіляє їх між працівниками а останні вносять частину вартості до каси підприємства (ці гроші потім перераховують Фонду) і вирушають на відпочинок. Купити путівку самостійно (працівникові або підприємству) і відшкодувати ці витрати за рахунок Фонду не вийде – у пункті 1.7 Інструкцій № 55 ясно сказано, що так зробити не можна.
А тепер про видачу соцстрахівських путівок я розповім докладніше, звичайно ж, звертаючи увагу на роль підприємства в цій справі.
1.1. ПОДАЧА ЗАЯВКИ. ЗДОБУТТЯ ПУТІВОК ПІДПРИЄМСТВОМ. РОЗПОДІЛ І ВИДАЧА ПУТІВОК.
За допомогою подачі заявки підприємство «замовляє» у Фонді путівки на певний календарний рік. Форма цього документа затверджена постановою № 45. У заявці, серед іншого, вказують профіль захворювання, назва санаторно-курортного закладу, вид і кількість (по кварталах) путівок. Зрозуміло що при її заповненні потрібно спиратися на побажання працівників і на графік відпусток.
Складаючи заявку потрібно пам'ятати про можливість виділяти путівки для осіб, що взагалі не працюють на підприємстві.
Збирає інформацію і заповнює заявку, як правило, комісія (уповноважений) з соцстрахування. Подають цей документ у виконавчу дирекцію Фонду по місцю реєстрації, бажано це зробити до початку року. У разі потреби протягом року можна подавати додаткові заявки.
В принципі, для Фонду заявлені дані всього лише орієнтир. Не варто дивуватися, якщо підприємству дістануться не всі путівки, про які воно просило. Але в той же час без такого замовлення путівок взагалі не виділять.
А чи є покарання за непредставлення Фонду цього документа? Ні відповідальності тут не буде. Але із-за такої бездіяльності працівники втрачають можливість (гарантовану законодавством!) на санаторно-курортне лікування. Тому підприємство, як посередник в забезпеченні путівками все ж повинно поклопотатися про складання і подачу заявки.
Відмічу, що кількість виділених підприємству путівок залежить від чисельності працівників, суми сплачених соцвзносів і, звичайно від об'єму асигнувань, передбачених бюджетом Фонду на оздоровчі заходи.
Можливі два варіанти передачі путівок страхувальникові: їх або відправляють поштою, або безпосередньо віддають представникові підприємства (за дорученням). У будь-якому випадку відділення Фонду обов'язково видає один екземпляр накладної. Дані про путівки, що поступили, потрібно зафіксувати в книзі обліку путівок в санаторно-курортні заклади за формою 13-ФСС з ТВП (вона затверджена постановою № 69). Ця книга має бути прошнурована, пронумерована, скріплена печаткою, підписами керівників і головного бухгалтера.
Розподіляє путівки, що дісталися, між співробітниками комісія (уповноважений) з соцстрахування. По п. 4.1 Інструкції № 55 саме цей орган уповноважений приймати рішення про виділення путівок конкретним особам. Крім того, п. 4.18 Інструкцій № 55 наказує йому інформувати працівників про наявність путівок і звітувати перед ними про їх використання. Всі вирішення відносно соцзабезпечень (в т.ч. путівок) мають бути зафіксовані в протоколі засідання комісії (уповноваженого) з соцстрахування. У типовій формі протоколу затвердженою постановою № 193, для віддзеркалення виділених путівок призначений окремий III розділ.
Отримувати соцстрахівські путівки можуть працівники, відносно яких виконуються такі умови:
1. Підприємство для них – основне місце роботи (ст. 50 Закону про непрацездатність, п. 4.2 Інструкції№ 55). Хоча путівка може бути виділена не лише співробітникові, але і членові його сім'ї, що взагалі не знаходиться в трудових стосунках з підприємством.
2. Працівник використовує не більше однієї путівки в перебігу двох календарних років (якщо в попередньому році йому виділяли путівку, в поточному році давати вже не можна). Багатьох цікавить питання: а чи можна надати путівку новенькому співробітникові, ще не відпрацьовавшему календарного року? В принципі прямої заборони немає. Але якщо до цього він працював у іншому місці, то щоб уникнути непорозумінь з перевіряючими, бажано запастися довідкою від його попереднього працедавця (декількох працедавців), що протягом поточного і попереднього календарних років йому не видавали соцстрахівських путівок.
Втім, з приведеного правила є виключення. Незалежно від того, оздоровився в минулому році чоловік чи ні, можна надати путівку:
- в санаторій-профілакторій, що частково фінансується за рахунок Фонду;
- в реабілітаційне відділення санаторно-курортної установи;
- для лікування дитяти без дорослого;
- якщо згідно з медичним свідченням застрахована особа потребує повторного курсу санаторно-курортного лікування (додаток 1).
Стикаючись з такими випадками, потрібно знати: одна і та ж застрахована особа може отримати протягом року лише одну послугу з санаторно-курортного лікування, що фінансується Фондом.
... оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої, наукової та благодійної діяльності. Соціальне страхування на добровільній основі у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України провадиться для громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на особистій власності та виключно їхній праці, а також адвокатів, які відповідно до Закону України ” ...
... ів на 9,5%. Кількість потерпілих внаслідок профзахворювань зменшилась на 10%. Рис.2.21. Кількість випадків професійних захворювань на виробництві України за 2003-2006 рр. Розділ 3. Шляхи вдосконалення фіскального забезпечення реалізації соціальної функції держави 3.1 Міжнародний досвід реалізації соціальної функції держави та її фіскального забезпечення В економічній літературі зді ...
... з місцевих бюджетів. За рахунок коштів Фонду передбачено часткове фінансування утримання дитячих оздоровчих таборів. Механізм оздоровлення дітей визначено Порядком часткового фінансування оздоровлення дітей у дитячих оздоровчих закладах за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. У 2009 році за рахунок коштів Фонду на часткове фінансування оздоровлення ді ...
... свідомість. В цьому ракурсі про ідеологічні гарантії можна говорити як про окремий вид засобів забезпечення законності. Основні політичні та юридичні гарантії створюють стійку базу забезпечення трудових прав працівників. Вони не тільки служать самі засобами забезпечення, але й є основою створення та розвитку матеріальних і економічних гарантій. Всі існуючі види гарантій знаходяться в тісному взає ...
0 комментариев