Ресурси мінеральних вод Львівської області

14099
знаков
2
таблицы
0
изображений

Ресурси мінеральних вод львівської області

Львівська область здавна славиться чисельними і різноманітними джерелами мінеральних вод на основі яких діють відомі курорти. Перша цивілізована водолікарня на Передкарпатті була збудована у 1578 році на території сучасного курорту Любінь Великий, а спорудження першої водолічниці на місці курорту Шкло датується 1616 роком, хоча згадки про “Яворівські терми” зустрічаються у літературі ще з середини ХVІ сторіччя. На території сучасного курорту Моршин мінеральні джерела відомі місцевому населенню ще від ХVІ ст., та лише у 1876р. купець Штіллер, за рекомендації лікаря Дзиковського відкрив тут санаторій, а з 1880 р. – це офіційний курорт. Лікувальні властивості мінеральних вод Трускавця були описані лікарем Войцеком Очко ще в 1578 р., а на початку ХІХ сторіччя Трускавець вже був відомим у Європі курортом. У 1814 р. збудована водолікарня на сірководневих джерелах сучасного курорту Немирів. В наш час розвідані мінеральні води Східниці, яка з 1979 р. стала курортом.

Геоструктурне Львівщина розташована у межах двох суміжних провінцій, де формування мінеральних вод має специфічні особливості: Альпійської складчастої та Східноєвропейської платформи. Північна і центральна частина належить до платформної провінції, а саме - Львівського району Причорноморсько-Дністровської області, а південна - до Карпатської області мінеральних вод. В останній, за структурним принципом, виділено два райони: Передкарпатський, що відповідає Більче-Волинській зоні прогину і Карпатський, в межах Складчастих Карпат і Бориславсько-Покутської та Самбірської структурно-фаціальних зон прогину.

Геологічна будова окремих областей та районів різна, що відображається на їх гідрогеологічних умовах, хімічному складі та поширені підземних вод. Ці відмінності геолого-гідрогеологічних умов і історії розвитку окремих структур визначають особливості формування і поширення мінеральних вод.

На Львівщині виявлені різні типи мінеральних вод: лікувальні для зовнішнього та внутрішнього застосування, лікувально-столові і природні столові. Серед лікувальних вод найпоширеніші такі:

1) без специфічних компонентів;

2) з підвищеним вмістом органічних речовин (типу "Нафтуся");

3) сульфідні (сірководневі).


1.         Води без специфічних компонентів і властивостей

За вмістом солей в межах області зустрічаються води різного хімічного складу та різної мінералізації від 2-5 г/дм3 до міцних розсолів. За газовим складом це азотні, вуглекисло-азотні, азотно-метанові і метанові води. Докладніше висвітлимо мінеральні води, які характерні тільки для нашого регіону.

Серед таких найвідомішими на Львівщині є сульфатовмісні лікувальні розсоли з мінералізацією від 150 до 400 г/дм3. Формально, за В. Івановим і Г. Невраєвим, вони відносяться до групи азотно-метанових сульфатних магнієво-натрієвих вод баталінського типу, але лікувальні властивості і хімічний склад їх досить відміний від останніх. Тому поправу Ю. Жексембаєв [3], який детально досліджував їм умови формування, виділяє ці розсоли в окремий клас - моршинський. Cульфатовмісні розсоли Передкарпаття за своїм хімічним складом є унікальними, мінералізація їх часто досягає 300-400 г/дм3, а вміст калію 20%-екв. Вони вже більше 100 років є основним лікувальним фактором курорту Моршин, де застосовуються для лікування хвороб печінки, жовчного міхура, шлунково-кишкового тракту.

Згідно з кондиціями виділяють два типи лікувальних розсолів хімічний склад яких повністю відповідає складу калійних солей, до виходів яких вони приурочені: сульфатно-хлоридні магнієво-натрієві і сульфатні натрієві. На ділянці “Баня” Моршинського родовища розвідані розсоли першого типу з підвищеним вмістом калію і мінералізацією 200-300 г/дм3. і другого з мінералізацією 100-150 г/дм3. Необхідно відмітити, що сульфатні натрієві лікувальні розсоли виявленні тільки у Моршині. На Бистрівському родовищі поблизу Трускавця видобуваються розсоли першого типу з мінералізацією близько 400 г/дм3, які є сировиною для виготовлення солі “Барбара”, яка нічим не уступає відомій „Карловарській”. Аналогічні розвідані в районі м. Борислава, але не використовуються.

Дуже популярними серед населення є гідрокарбонатні натрієві води малої і середньої мінералізаці (1-10 г/дм3), так звані "содові". Вони мало поширені і виявлені тільки в трьох пунктах: Східниці, Розлучі і Верхньому Синьовидному. Крім того в Східниці вода збагачена вуглекислотою, вміст якої досягає 500-700 мг/дм3. Пов'язані води з відкладами карпатського флішу і сформувались внаслідок процесів вилуговування та катіонного обміну водовмісних порід. Мінералізація їх змінюється від 2,0 г/дм3 (с .Верхнє Синьовидне) до 6,5 г/дм3 (курорт Східниця).

2. Води з специфічними компонентами

У Львівській області до цієї групи відносяться води з підвищеним вмістом органічних речовин, сульфідні, бромні, йодобромні і залізисті.

Найвідоміші, звичайно, це води з підвищеним вмістом органічних речовин, а також залізисті. До цієї групи відносяться води, що містять органічні речовини в кількості не меншій за 8,0 мг/дм3. Це всім відома "Нафтуся", яка складає основу гідромінеральної бази курорту Трускавець і нафтусеподібні води курортів Східниця, Шкло та інших родовищ і накопичень. За своєю дією на організм людини, ця вода є унікальною при лікуванні нирковокам’яної хвороби та ряду захворювань шлунка.

За хімічним складом це гідрокарбонатна магнієво-кальцієва вода з мінералізацією 0,6-0,8 г/дм3 та незначною кількістю сірководню (до 1,5 мг/дм3). Вміст органічних речовин у перерахунку на валовий вуглець змінюється від 10-15 до 30 мг/дм3. Присутність сірководню надає воді специфічного запаху, а органіки - смаку.

Родовище "Нафтуся" у Трускавці пов'язано з водоносним горизонтом у відкладах воротищенської світи неогену, з добре промитою її частиною (загорська підсвіта). Формування хімічного складу відбувається внаслідок взаємодії інфільтраційних вод з водовмісними піщано-глинистими відкладами, збагаченими органікою нафтового ряду [2, 4].

Мінеральні води типу "Нафтуся" розвіданих родовищ у Східниці і Верхньому Синьовидному пов'язані з менілітовими сланцями неогену, які дуже поширені в гірській частині Карпат. Вони утворюють потужні пачки (до 300-400 м) з прошарками пісковиків, а в підошві залягає кременевий горизонт. Саме з контактом останньою і нижньою товщею аргілітів пов'язані водоносні горизонти мінеральної води потужністю від 5-8 до 12-15 м.

За хімічним складом води Скибової зони відрізняються від Трускавецьких переважанням натрію (до 90%). Мінералізація їх досягає 1,0 г/дм3, вміст органічних речовин 15-35 мг/дм3 [2].

В гідрогеологічному плані родовища приурочені до мініатюрних артезіанських басейнів в межах яких знаходяться області живлення розвантаження і транзиту, а площа не перевищує декількох квадратних кілометрів. В результаті інфільтрації атмосферних опадів через водовмісні породи вода змінює свій хімічний склад, збагачується органічною речовиною і набуває характерних органолептичних ознак (смак, запах).

В районі цих родовищ виявлені і інші типи мінеральних вод, що свідчить про їх великі потенційні можливості, які сьогодні майже не використовуються.

В зв’язку з цим, хотілося б зупинитись на використані, вірніше на не використані, сульфідних вод на курорті Трускавець. В нашій області успішно застосовують сульфідні води на курортах Немирів, Любень Великий, Шкло, але зовсім не використовують подібні води на курорті Трускавець. Останні відрізняються від вище перерахованих значно більшою мінералізацією до 150-300 г/дм3. Комплексна дія сольового складу і сірководню зовсім не вивчена, що на нашу думку є непоганою перспективою використання і наукового вивчення цих мінеральних вод.

З інших типів вод із специфічними компонентами доцільно відмітити вуглекислі мінеральні води, які виявлені і розливають поблизу с. Івашківці на півдні області. Пов’язані вони, ймовірно, з північним поясом зони вуглекислих вод Закарпаття [1]. За хімічним складом - це хлоридно-гідрокарбонатні натрієві води з мінералізацією 8,5 г/дм3 і вмістом вуглекислоти до 750 мг/дм3 (аналог вод “Єсентуки-4”).

Також варті уваги залізисті води, лікувальні властивості яких зумовлені вмістом загального заліза більше 10 мг/дм3. Відомі на курорті Східниця, вміст заліза в джерелах №13, 15 досягає 25-65 мг/дм3, мінералізація 0,3-0,5 г/дм3 [2, 4]. Бальнеологічна дія їх вивчена тільки окремими дослідниками, і застосовуються для лікування без належного обґрунтування.


Информация о работе «Ресурси мінеральних вод Львівської області»
Раздел: Физкультура и спорт
Количество знаков с пробелами: 14099
Количество таблиц: 2
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
50977
9
2

... , ніж на Львівщині. Таким чином, в області склалася складна і негативна тенденція погіршення ситуації в сфері зайнятості населення. II Розділ. Аналіз факторів розміщення продуктивних сил 2.1 Основні показники соціально-економічного розвитку Львівської області Згідно з даними обласного управління статистики у І півріччі 2009 року проти І півріччя 2008 року випуск промислової продукції ...

Скачать
70108
8
11

... Проблема дослідження балансу відновлення та споживання атмосферного повітря тісно пов’язана з екологічно. безпекою території локального та регіонального рівнів. ЇЇ важливість і складність обумовлена, як зміною структури промисловості, так і підвищенням ролі екологічного фактора в господарюванні. Загальна методика розрахунку відновлення – споживання атмосферного кисню запропонована в роботах ...

Скачать
99597
27
20

... самостійно доставку продукції з свого великооптового складу-холодильнику в обласному центрі своїм автотранспортом(холодильник) заказаними міні-партіями по графіку в торгові точки клієнтів роздрібної мережі області; - торгівельні представництва ЗАТ „Галичина” в областях проводять консультаційні семінари з представниками роздрібних торгівельних мереж в областях по рекламі продукції ЗАТ „Галичина” ...

Скачать
103321
0
0

... 63 одиниці Махе та загальною мінералізацією 0,7 г/л. Курорт Солоний лиман — рівнинний грязевий і бальнеологічний курорт степової зони, розташований у Новомосковському районі за 20 км від Дніпропетровська. Лікувальні природні ресурси — грязь і ропа лиману хлоридно-сульфатно-гідрокар-бонатно-натрієвого складу з мінералізацією 31 г/л, а також слабо мінералізована (0,26 г/л) гідрокарбонатно-хлоридно ...

0 комментариев


Наверх