Олександр І: людина і державний діяч

74402
знака
0
таблиц
0
изображений

Зміст

Вступ

1. Становлення

2. Сходження

3. Міжнародні відносини

4. Війна 1812 року

5. Відхід в містицизм

6. Аракчєєвщина

7. Освіта в Росії

8. Останні роки

Висновок

Список літератури


Вступ

Вибір цієї теми не випадковий, він випливає із сучасного стану досліджень. До характеристики Олександра І звертались чимало дослідників, але це був досить поверхневий аналіз. Ця робота має стати деяким об’єднуючим узагальненням попередніх наукових досліджень.

На сьогодні досить актуальним є звернення до історичних постатей, які відігравали важливу роль на певному етапі розвитку держави.

Робота включає вісім питань, вступ та висновок. У вступі визначено актуальність вибраної теми, мету, і завдання дослідження.

Перше питання має на меті розкрити процес становлення Олександра І на престол, виражає початок розвитку Олександра як особистості, розкриває світогляд і вплив його вихованців.

В другому питанні йдеться про сходження Олександра на престол, а також про його соратників, які з одного боку були зразковими безкорисливими друзями, а з другого тими, хто постійно йшов всупереч імператору, і вважав його сукупністю слабкості і несправедливості.

Третє питання говорить про міжнародні відносини, в які він прагнув внести відчуття законності, любові і миру. Він не мав наміру розширяти володіння Росії, його мрією була стати на чолі людства, для його блага. Олександр був противником Наполеона і для боротьби збирав собі союзників, зокрема Австрію, Прусію і Польщу, але потім зазнав поразки і уклав з Наполеоном угоду, хоча російське населення вороже ставилося до нього.

У четвертому питані йдеться про війну з Францією 1812р. В цій війні розкриваються особливі властивості монарха, він впевнено разом з народом йшов до перемоги, якої досяг.

П’яте питання говорить про те, що після війни 1812 р. Олександр І дещо відійшов від своїх справ, і поринув у світ безтурботності, зовсім не переймаючись проблемами які постали у країні.

У шостому питанні йдеться про "аркащеєвщину", оскільки після війни Олександр І поставив Аракчеєва тимчасовим виконавцем, і це позначилося жорстокістю та кріпосництвом

У сьомому питані подається як розвивалася в той час освіта в Росії, що було надзвичайною заслугою імператора, який створив цілу мережу учбових закладів.

В останньому питанні йдеться про останні роки Олександра, зокрема про його політику, яка була побудована на грубому сигалізмі.


1. Становлення

 

Олександр I, імператор всеросійський, старший син імператора Павла Петровича і Марії Федорівни, народився 12 грудня 1777 року.

Радісно зустріла народом звістка про народження первістка у спадкоємця престолу: пряме престолонаслідування, здавалося, забезпечувалося надовго, і турбуюча Росію смута повинна була припинитися. Ім'я своє Олександр I одержав в честь св. Александра Невського, патрона Петербургу.

Восприємниками при хрещенні його були імператор Йосип II і король прусський Фрідріх II: Росія, Австрія і Пруссія з'єдналися біля колиски творця Священного союзу. Поети того часу - Майков, Петров, Державін - вітали урочистими одами народження майбутнього повелителя Росії.

Понад усе обрадувана народженням Олександра I Катерина II, всю силу материнського відчуття що віддала улюбленому внуку-первістку. Народження Олександра I не внесло, проте, миру в царську сім'ю, а, навпаки, збільшило ворожнечу між матір'ю, з одного боку, сином і невісткою - з іншою. Катерина зважилася сама виховувати внука.

Через півтора роки (в 1779 квітні) народився у Павла Петровича і Марії Федорівни другий син - Костянтин, - постійний товариш Олександр I, з яким разом він ріс і виховувався.

У справу виховання внуків Катерина вклала багато розуму, серця і любові: вона дала російському суспільству наочний курс педагогіки і шкільної гігієни, написала для внуків "азбуку Бабусі", немало розповідей-байки (про Февєє, Хлорі), "Записки, що стосуються російської історії". Пізніше вона привернула до цієї справи кращі наукові і педагогічні сили тодішньої Росії: академіка Палласа - по природній історії, Епінуса - по математиці; праці їх склали два томи ручної бібліотеки, так званої Олександро-Констянтинівською.

Катерина сильно захоплювалася і поза сумнівом поспішала з утворенням внука, оскільки їй не терпілося бачити його дорослим і розвиненим. Майже із самого початку дитина одержувала розумову їжу не по роках своїм; обдарований дуже тонкою душевною організацією, дитина уловлювала незримими шляхами бажання бабці і прикладала всі старання здаватися таким, яким хотіла бачити його імператриця.

Фізичний його розвиток йшов дуже добре: його англійка-няня (Гесслер) прищепила йому багато хороших, здорових англійських звичок, загартувала його тіло і непомітно вивчила його англійській мові. Йому не виповнилося ще шести років, коли Катерина передала його і його брата до чоловічих рук (Н.І. Салтиков, А.Я. Протасов, Лагарп і інші).

Поставлений долею між батьком і бабцею, коханий донезмоги останньою, але ніколи до неї що не відчував особливого розташування, дещо відштовхуваний суворим батьком, який з свого 30-річчя (тобто біля 1784 року) став надзвичайно дратівливий і похмурий, Олександр I в Лагарпе, приставленому до нього з 1786 року, знайшов не тільки люблячого вихователя-вчителя, але і вірного друга. Головна заслуга Лагарпа в тому, що він прив'язав до себе вихованця і зумів наповнити до певної міри його життя до одруження; з м'якої природи Олександр I Лагарп виліпив той етичний образ, який йому хотілося, і Олександр I довго, майже до 35 років, залишався таким, яким зробив його Лагарп.

Як представник ліберального, мабуть, навіть республіканського напряму, Лагарп упровадив в Олександр I початку правди і справедливості і глибока пошана до людської гідності. Навряд чи було б справедливо вважати, що спроби зробити з Олександр I Марка Аврелія були зайві в тій обстановці, в якій обертався Олександр I: в ній немало знайшлося б людей, які постаралися б зробити з нього Тіверія або Чингисхана. При дворі старіючої Катерини часу Зубових, при дворі Павла, що не виносив суперечностей, переслідуючого що всіх наважувалися "розумувати", чесна, дещо ідеальна особа Лагарпа і його ліберальні теорії були хорошою протиотрутою. Часто говорять, що ідеї, вселені Лагарпом, були не національними; але інші особи (сама Катерина, Салтиков, Протасов Муравєв, Самборский і ін.) могли б збудити і розвинути національні відчуття в Олександра I. Якщо Лагарп у відношенні Олександр I виявився сильніше за всіх перерахованих осіб, разом узятих, то в цьому винуватий не Лагарп.

Олександр I притому зовсім не був таким космополітом, яким його іноді представляють. Він був вихований так, як і інші люди його покоління, що належали до верхів російського суспільства і до багатого дворянства; на французькій літературі, науці, мистецтві можна було виховувати; на російській, яка тоді тільки зароджувалася - навряд чи. Люди, що оточували Олександр I, всі володіли французьким язиком краще, ніж своїм рідним; в листуванні, навіть офіційному, вони нерідко вдавалися до французького язика; на Бородінськом полі вони говорили між собою по-французьки. Але вони не були від цього менше патріотами; навпаки, їх патріотизм придбавав благородний відтінок, бо не мав джерелом своїм простого незнайомства з іншими культурами. Нарешті, космополітизм і лібералізм Олександр I були зовсім не глибокі: сам Лагарп був лише в теорії ліберал і республіканець і цілком мирився з нашою дійсністю. Знайомство Олександр I із зазначеними ідеями було для нього передчасно; він засвоїв ці ідеї, але не переробив їх; вони швидше були сприйняті як заповіти дорогого, улюбленого вчителя; до того ж Олександр I одержував їх в дещо підсолодженому, риторичному стилі.

При російському дворі скоро з'явилися французи-емігранти, Єлизавета Олексіївна мала від матері відомості про французів, що примусили сім'ю маркграфа залишити на час Карлсруе; для Єлизавети французи - негідники (vilains), навпаки, про емігрантів вона говорить багато і завжди з участю. Вона зовсім не була "реакціонеркою", але страх за сімома вселяв їй ненависть до Франції. Можна думати, що і Олександр I не схвалював хід справ в оновленій Франції. Особисто він переживав важку кризу: Катерина не приховувала свого наміру залишити йому престол крім батька його. Лагарп, що відмовився вплинути в цьому значенні на Олександр I, повинен був залишити Росію (1795 січня). Від'їжджаючи, Лагарп залишив своєму учню невелике і зовсім неглибоке повчання; дані їм поради цікаві тільки тим, що розкривають недоліки Олександр I і сходяться із зауваженнями про нього А.Я. Протасова: рано вставати, скоро одягатися, бути помірним в їжі і питті, добре поводитися з людьми, не дозволяючи, проте, ним фамільярності, незмінно берегти дружбу і любов з дружиною і братом, не повідомляти своїх жалів і невдач багато чим, взагалі не пускати до себе в кабінет більше 2 - 3 чоловік, працювати самому над собою, розвивати свої пізнання.

Важке для нього питання про престолонаслідування Олександр I не зважився дозволити прямо: він дав Катерині згоду прийняти престол (24 вересня 1796), але в той же час дав присягу батькові, що визнає його за законного імператора. В душі він був на стороні батька і мав намір навіть сховатися в Америці, якби його примусили прийняти престол. У всьому цьому видний головний недолік Олександр I до часу смерті Катерини - відсутність волі; як всі слабовільні люди, він приховував свої істинні думки і відчуття, прикидався, прагнув здаватися іншим, чим був насправді; спочатку він боявся знайти себе перед тим, хто сильніше його, а потім почав взагалі малюватися перед оточуючими. Його істинні переконання часто доводилося відгадувати. При дворі імператриці він - безтурботний, веселий кавалер у дусі маркізів XVIII сторіччя, скромно, часом навіть влесливо розмовляючий в Ермітажі з Катериною, з Потьомкіним, навіть з Зубовим; він грає в карти, слухає опери, концерти, іноді грає сам, переводить Шерідана.

Смерть Катерини круто змінила стан речей. Єлизавета Олексіївна дуже скоро схопила характерні риси нового режиму і гостріше чоловіка відчула весь жах положення, що створилося: вона побачила себе під наглядом, веселі вечори ермітажу змінилися скучними сімейними прогулянками і томливими вечорами в палаці. Вже в листі від 7 серпня 1797 року вона виражає надію на те, що відбудеться що-небудь особливе, і упевненість, що для успіху не вистачає тільки рішучої особи; в листі цьому Павло прямо названий "тираном". Приблизно біля цього ж часу написано відомий лист Олександр I Лагарпу (27 вересня 1797), з якого ясно, що нагляди його над життям державним привели його до тих же висновків, які зробила його дружина по фактах приватного, сімейного життя. "Моя вітчизна - пише Олександр I - знаходиться в положенні, непіддатливому опису... Замість добровільного вигнання себе я зроблю незрівнянно краще, присвятивши себе задачі дарувати країні свободу і тим не припуститися її зробитися в майбутньому іграшкою в руках яких-небудь божевільних".

Він хоче провести в Росії революцію за допомогою влади, яка перестане існувати, як тільки конституція буде закінчена, і країна вибере своїх представників. В царювання Павла Олександр I посідав дуже багато посад, але переважно номінально; він характеризує своє положення як виконання обов'язків унтер-офіцера.

Вже в 1799 році передбачалося влаштувати регентство, передавши верховну владу Олександр I; йому ж, мабуть, передбачалося доручити здійснення цього проекту. Невдача цього проекту привела до складання іншого, і на чолі руху став граф Пален. Олександр I знову дав свою згоду; окрім мотивів державних і суспільних, його тепер спонукали до цього і мотиви особисті: останніми роками Павло безумовно вороже відносився до Марії Федорівни і обох старших синів своїх. Поява в Петербурзі 13-річного племінника Марії Федорівни, Євгенія Вюртембергського, любов, яку проявляв до нього Павло, породили слух про намір Павла оголосити його своїм спадкоємцем. Недовіра до старших дітей позначилася в тому, що незадовго до катастрофи Олександр I і Костянтин були повторно приведені до присяги. Виконання давно задуманого плану привело до катастрофи 11 березня 1801 року. Ця подія затьмарила все царювання Олександр I; від душевної рани, нанесеної йому в цю ніч, він не міг облямуватися до кінця життя. Він відчував себе винним в тому, що відхилився від активної ролі, надав іншим виконання плану, унаслідок чого державна справа звернулася в нічне підприємство; він не міг не усвідомлювати, що більш рішуча і активна його поведінка врятувала б батька.

Великою відрадою останніми роками життю Павла була для Олександр I дружба з "проінформованими людьми" - Новосильцевим, графом Строгановим, князем Чарторийськім, дещо пізніше з В.П. Кочубеєм. Олександр I в листі Лагарпу нічого не говорить про відносини свої до Аракчєєву, а відносини до нього міцніли, як міцніли і конституційні відчуття Олександра I. Боячись відповідальності перед батьком за несправне полягання військових частин, якими він командував, Олександр I все більше прив'язувався до Аракчєєву, який був керівником його в справах цього роду і виконував за нього чорну роботу, підтягаючи увірені Олександр I частини.

Після катастрофи Аракчєєв, непричетний до перевороту, Аракчєєв, у вірності якого покійному імператору сумнівів бути не могло, став ще ближче душі Олександр I; захоплення інших і галаслива радість народу ображали синові відчуття Олександра I. Він шукав опори навкруги себе і не знаходив. Ближче всіх до нього була Єлизавета Олексіївна; у важкі дні вона була його вірним і зрадженим другом, але по самому характеру своєму вона сторонилася від справ і ніколи не користувалася впливом. Відносини до матері утворилися біля Олександр I складні і обтяжливі.

На чолі уряду стояли особи, сама присутність яких була неприємна для Олександр I; з них граф Палений дивився на молодого государя як на обличчя, потребуюче в опіці. Олександр I, проте, не загубився: цілим рядом гуманних заходів він залікував рани минулого, видалив з Петербургу осіб, причетних до катастрофи, надав матерів певний круг справ, оточив її синовим шануванням. Здавалося, для Росії наступає золоте століття.

Йдучи назустріч суспільству, він зважився провести корінну реформу. Росії почала XIX століття бракувало дуже багато чого, але головна причина її внутрішніх бід і неладів полягала у відсутності законності тодішнього російського життя. Воно позначалося вгорі - в свавіллі управління, внизу - в кріпацтві. Законності не було і не могло бути.



Информация о работе «Олександр І: людина і державний діяч»
Раздел: История
Количество знаков с пробелами: 74402
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
12704
0
0

... комплексний механізм виховання у студента і загальнолюдських цінностей – любові до Батьківщини, порядності, чуйності, поваги до інших, справедливості, доброти, скромності та ін. Отже, професор Процевський Олександр Іванович і як директор Інституту економіки і права, і як завідуючий кафедрою цивільно-правових дисциплін і перед викладачами, які здійснють підготовку спеціалістів-юристів, викладачів ...

Скачать
179233
0
0

... ій, господарь не повинен нікому нічого жалувати і підтверджувати привілеї Також постановляємо, що відтепер ми самі і нащадки наші, знаходячись у короні Польській, не повинні нікому нічого у державі нашій, Великому князівстві Литовському, жалувати: маєтків, людей і земель і підтверджувати колишні пожалування, кому їх було дано. Але ми самі і нащадки наші, знаходячись у Великому князівстві, маємо ...

Скачать
69926
0
0

... і вправно систематизованого фактичного матеріалу порівняльну фонетику, граматику і лексикологію тюркських мов із щедрими ілюстраціями з історії, фольклору, міфології та етнографії тюркських племен. 7. Давньоруське мовознавство Відомий російський радянський літературознавець Д. Лихачов писав: «Знання історії свого народу, знання пам'яток його культури відкриває перед людиною цілий світ — ...

Скачать
294342
0
0

... ональних інтересів та безпеку інформаційного простору. Підсумки: В цьому розділі ми з’ясували, які саме зміни всередині урядових організацій, в їх структурі, функціях і методах роботи ініціює запровадження електронного уряду. А саме: відбувається перенесення акцентів з вертикальних на горизонтальні зв’язки всередині уряду, між різними його підрозділами і гілками влади. За рахунок створення внутрі ...

0 комментариев


Наверх