СВІТОГЛЯД ЕРАЗМА РОТТЕРДАМСЬКОГО


План

1. Творча спадщина Еразма Роттердамського

2. Відношення Еразма Роттердамського до релігії і католицької церкви

3. Теорія держави в творах Еразма Роттердамського

4. Роздуми Еразма Роттердамського про соціум

5. Роздуми Еразма Роттердамського про людину і людство

Список використаної літератури


1. Творча спадщина Еразма Роттердамського

Багатобічний літературний дар Еразма - майстерність уїдливого сатирика і полеміста, драматурга, розповідача, майстерного укладача психологічного портрета. Першим його надрукованим твором була величезна збірка грецьких і латинських висловів і приказок «Адагиї»(1500), який відкривав шлях в царство античної утвореної тому, що всякому бажає. Йому належав твір «Кинджал християнського воїна» (1501) – зразок нового богослов'я, далеко від мертвих роздумів і зверненого до життя, гуманістичного богослов'я, де знайшла своє найбільш чітке вираження система думок і поглядів, лежача в основі всього, що створив Еразм надалі. Він був, безперечно, кращим латиністом Відродження, і не лише по природному таланту, але і тому, що виразно усвідомлював безглуздя рабського копіювання античних зразків, навіть самих здійснених. Йому належало перше друкарське видання Нового заповіту в грецькому оригіналі з обширними коментарями, де він показав, як невірно, всупереч дійсному сенсу тлумачаться багато місць зі священних книг християнства, і причина невірних тлумачень – неуцтво. Нове розуміння Писання сприяло розчищанню ґрунту для Реформації і не лише. «Переклади Біблії новими мовами і розповсюдженням Писання серед широких шарів народу мали наслідки, яких Еразм ніяк не передбачав: анабаптисти в Германії і Чехії, воїни Кромвеля в Англії, гугеноти у Франції йшли на бій і на смерть з віршами Писання на вустах». Він готував до друку і коментував твори древніх християнських письменників, так званих Батьків церкви, привертаючи увагу до витоків християнства, до первинної простоти, щирості і безкорисливості, настільки разюче несхожими з сучасним багатством, жорстокістю, бездушною обрядовістю і владолюбством католицької церкви. Він написав блазенську декламацію « Похвала дурості», і блазенство, як це інколи трапляється, обернулося вищою мудрістю, і тоненька книжечка залишилася на століття найзнаменитішим зі всього, що створене Еразмом. «Він був некоронованим владикою в тій, що не знала державних кордонів республіці учених, володарем розумів всієї освіченої Європи. Королі, князі, єпископи почитали за честь одержати від нього лист і побачити своє ім'я в присвяченні до нової праці Еразма».

Еразманський зразок - його легкість і витонченість, нескінченні жарти, кепкування, уколи, виверти, обмовки – дратувала ворогів, ваговитих фанатиків, не менше, ніж пряма єресь. Особливої уваги вже за життя Еразма удостоїлася праця « Розмови запросто». І за життя Еразма, і після його смерті « Розмови» вдавалися до прокльону як в таборі лютеран, так і у правовірних католиків. У 1559 році книга міцно зайняла місце в папському «Списку заборонених книг». Але, не дивлячись на гоніння, книга користувалася ні з чим не порівнянною популярністю. Одних тільки прижиттєвих її видань відома близько сотні, а потім, в перебігу двох з половиною століть, вона була в руках всіх школярів Європи і заморських колоній, служивши одночасно улюбленим розважальним читанням для дорослих. І на початку XX ст в Англії « Розмови» виходили у вигляді підручника, пристосовані для потреб сучасної школи. Всі твори Еразма мали трояку мету: художня дія, навчання і виховання.

Більш всього докори від недругів і навіть від друзів, за життя і, особливо, після смерті діставалося Еразму за непослідовність. Але «вороги або не знали, або умисне не враховували всієї сукупності поглядів Еразма, його світовідчування і світосприймання в цілому». Цілісне сприйняття буття (космополітизм) в творчості Еразма не виключає відчуття до рідної землі, а навпаки тільки його підсилює. Для нього Німеччина талантами анітрохи не нижче і не бідніше за саму Італію, батьківщина Відродження. Еразм ніколи не приховував своєї національної приналежності, іменуючи себе то голландцем, то, на латинський лад, то германцем. « Втім, після 1520 р., особливо в кінці життя, все частіше говорив він про себе як про голландця, називаючи своєю батьківщиною то Галію, то Германію».

Терен ученого–літератора для Еразма благодатно і радісно.

Хоча праця того, хто повертає життя пам'ятники древньої, дійсної ученості, швидше схожий з болісним подвижництвом Геркулеса, чим з безтурботними танцями Муз. А в нагороду – презирство неуків, сміх неуків і заздрість небагато, хто, дійсно, здатний оцінити всю грандіозність і тягар виконаної роботи. Але Еразм не задається питанням: « чи варто займатися такою справою, позбавляючи себе всіх людських задоволень, забуваючи про свій будинок і господарство, не дороживши ні своєю зовнішністю, ні здоров'ям, ні сном?». Для Еразма існує ідея « суспільної користі» на основі його « християнського гуманізму».

Літературна творчість Еразма Роттердамського в різні періоди історичного часу оцінювалася по разному. В цілому можна виділити наступні «сумарні» складові творчості гуманіста:

1.         Сміливість і витонченість.

2.         Нетвердость віра. Зоря вільнодумності. Еразм – Вольтер.

3.         Концепція « природної людини». Еразм - Руссо.

4.         Безпроглядний морок, песимізм, відчай. Все в світі безглуздого, безглуздо, марно, все життя – не більш, ніж порожній фарс. Велика сила в її інтелектуальній відвазі і зухвалій рішучості.

5.         Сатира батожить погані вдачі. Повчання.

6.         Зображальність.

7.         Відповідність у витонченості пропорцій. Все життя людське, у всіх вимірах, сторонах і перспективах, і зі всім тим така стрункість, легкість, осяжність.

Власну оцінку значущості своєї діяльності Еразм виражав в наступних словах: «Навіть тирани терпляче вислухують своїх дурачков- блазнів і вважають за нечемний ображатися на колючості дурника» - і продовжує, - «не думаю, щоб плоди моїх занять набагато пережили мене, а про безсмертя для них і мріяти не смію». Але і сьогодні через 500 років багато ідей Еразма Роттердамського також актуальні.



Информация о работе «Світогляд Еразма Роттердамського»
Раздел: История
Количество знаков с пробелами: 67450
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
18784
0
0

... звучить як «улюблений» або «бажаний»; у латинському – «desiderius». Пізніше, вже дорослим, Еразм приєднає латинський переказ до грецького оригіналу і стане відомий всьому світу як Дезідерій Еразм Роттердамський. Він був незаконнонародженим дитям. Батько його був священик, а мати служницею. Пляма незаконного походження наносила людині важку утрату, як етичну, так і цілком речову, – перешкоджаючи ...

Скачать
74134
0
0

... піднімають проблематику гуманізму на вищий рівень. 1. Гуманістичний рух в Німеччині у 14 ст. Для повного виявлення історичної значущості Еразма Роттердамського (1469-1535) в гуманістичному русі Німеччини необхідно звернутися до витоків зародження і розвитку гуманізму, який за часом співвідноситься з XIV – XVI ст. Спільною метою роботи є виявлення соціально-економічних, політичних, культурних ...

Скачать
29556
0
0

... ється певне повернення до ідей платонізму і неоплатонізму. Нове народжується і зріє, проте попереднє багато в чому бачиться непорушним Отже, новий зміст втілюється у старі форми. • Один з найцікавіших і характерних представників філософії епохи Відродження - виходець з Німеччини Микола Кузанський (1401-1464 pp.). Народився у простій сім'ї, але як особливо здібний потрапляє до школи «братів спі ...

Скачать
29539
0
0

... , все частіше звертається до проблеми розробки всеосяжних картин природно-космічного життя. На перший погляд відбувається повернення до космоцентризму античного мислення. Однак у розумінні природи у філософії Відродження є свої особливості. Специфіка виявляється насамперед у тому, що природа трактується пантеїстично. Християнський Бог тут втрачає позаприродний характер, він нібито зливається з ...

0 комментариев


Наверх