3 епізод - “Нічні пригоди Савки”
Подія – “Дівчина на порі”
Конфлікт: – Савка не спав минулої ночі.
Предмет конфлікту: – “Потороча” яка не давала Савці спати.
Задача Савки: – застерегти дочку від необачного вчинку.
Дія Савки: – відправляє дочку спати.
Задача Василини: – перекласти вирішення питання на Савку.
Дія Василини: – переконує Савку, що коли прийшов час – треба дати дівці погуляти.
Задача Оленки: – переконати батька, що вона байдужа до парубків.
Дія Оленки: – зробити так як просить батько.
4 епізод - “Спогади”
Подія: - “Пройшли літа”
Конфлікт: – між Савкою і Василиною.
Предмет конфлікту: – молодість і теперішній вік Савки і Василини.
Задача Василини: – Схилити Савку відпустити Оленку на вечорниці.
Дія Василини: - Нагадує Савці про молодість.
Задача Савки: - Не піддатися Василині.
Дія Савки: - Припиняє Василинині спогади.
Задача діда Северина: - Вивідати відношення Савки і Василини до вечорниць.
Дія діда Северина: - Починає розмову про молодість.
5 епізод - “Розвідка”
Подія: - Тиміш виманює Оленку.
Конфлікт: – між Савкою і Тимошем.
Предмет конфлікту: – Не віра Савки в щирість його почуттів до Оленки.
Задача Тимора: – вивідати, що відбувається в родині Оленки і чи випустять її до вечорниці.
Дія Тимоша: - Пригощає Савку тютюнцем, щоб підтримати розмову.
Задача Савки: - вигнати Тимоша.
Дія Савки: - доводить Тимошу, що розгадав його наміри.
6 епізод - “Побачення”
Подія: - Тиміш виманює Оленку
Конфлікт: – між Оленкою і обставинами в яких опинилася Оленка.
Предмет конфлікту: – те що батьки заставляють Оленку лягати спати.
Задача Оленки: – переконати маму, що не засне, поки не відпустять на вулицю.
Дія Оленки: - Нагадує Василині, що працює вона, як доросла і заслуговує погуляти на вечорницях.
Задача Тимоша: - переконати Оленку в коханні і виманити на вулицю.
Дія Тимоша: - цілує Оленку.
7 епізод - “Танці під вікном”
Подія: - Тиміш умовляє Василину випустити Оленку.
Конфлікт: – між Тимошем і Василиною.
Предмет конфлікту: – Оленку закрили в хаті.
Задача Тимоша: – довести Василині щирість почуттів до Оленки і відпросити її на вечорниці.
Дія Тимоша: - танцює перед Василиною.
Задача Василини: - віднадити Тимоша від Оленки.
Дія Василини: - Знущається з Тимора, заставляючи танцювати.
8 епізод - “Рішучі дії Тимоша”
1 Подія: - Тиміш приходить на допомогу Оленці.
2 Подія – Тиміш з опудалом.
Конфлікт: – між Тимошем та батьками Оленки: Савкою і Василиною.
Предмет конфлікту: – Оленку не пускають на вечорниці.
Задача Тимоша: – домогтися, щоб Оленку відпустили.
Дія Тимоша: - залучає молодь, приносить опудало і розігрує Савку і Василину.
Задача Савки: - настояти на своєму і вигнати Тимора.
Дія Савки: - переходить до фізичних дій, ганяється за Тимошем з батогом.
Задача Василини: - підтримати рішення і дії Савки.
Дія Василини: - разом з Савкою переходить до фізичних дій.
Задача Оленки: - не йти проти батьків.
Дія Оленки: - заспокоює всіх.
9 епізод - “Перемога”
Подія: - “Відпустили”.
Конфлікт: – між Тимошем і батьками Оленки: Савкою і Василиною.
Предмет конфлікту: – Оленку не пускають на вечорницю.
Задача Савки: – закінчити цю “халепу”.
Дія Савки: - виганяє Оленку з Тимошем.
Задача Василини: - підтримати дочку.
Дія Василини: - стає на сторону Оленки і відправляє її на вечорниці.
Задача Тимоша: - досягнути своєї мети і забрати Оленку на вечорниці.
Дія Тимоша: - продовжує дратувати Савку і Василину.
Задача Оленки: - не ослухатися батьків.
Дія Оленки: - заспокоює всіх, чекаючи доброзичливого дозволу.
Задача діда Северина: - довідатися, чим закінчиться Тимошевий розіграш.
Дія діда Северина: - робить вигляд, що допомагає Савці і Василині.
2.6 Темпоритм виставиНа початку вистави темпоритм спокійний, врівноважений. Починаючи розмову з мамою про своє дорослішання, Оленка звичайно хвилюється, але вірить, що мама її зрозуміє. Та мама перекладає вирішення питання на батька. Савка і Василина натомилися за день і хочуть відпочити, тому розмову ведуть помірно – їм немає куди спішити. Це Оленка починає хвилюватися, іде час, молодь збирається на вечорниці, а вона мусить сидіти дома. За Оленкою приходить Тиміш, але вона не піде без дозволу. По мірі того, як Тиміш і Оленка розуміють, що батьки не відпустять Оленку на вечорниці і Тиміш вдається до різних розиграшів, темпоритм напружується і прискорюється. До кінця вистави темпоритм лишається напруженим, натягнутим. Створювати певний темпоритм я буду за допомогою музики. Водевіль – вистава музична, тому музика буде головною помічницею в створені вистави.
2.7 АтмосфераГерої вистави не мають ненависті один до одного, між ними не має кровавої ворожнечі. Розіграші Тимора не носять агресивного характеру, вони веселі, а не злі. Для Савки вони дошкульні, а не образливі і грубі. Атмосфера доброзичлива і весела. Оскільки дія відбувається ввечері, освітлення буде дещо пригашене, тому створювати легку веселу атмосферу я буду за допомогою музики. Жанр водевілю вимагає використання багато музичних номерів, а дія вистави закручується навколо вечорниць, то в виставі буде використано багато веселої і ліричної народної музики. Використана вона буде не тільки тоді, де потрібно показати, що зараз відбуваються вечорниці, але й в ті моменти, коли потрібно підкреслити напругу дії.
Відомо, що музика має особливий вплив на людину, тому в цій виставі музика головний компонент в створені відповідної атмосфері.
2.8 Пластика виставиП’єса Ст.. Васильченка „На перші гуля” за жанром комедія, що передбачає дещо збільшену реакцію персонажів на події, активні дії для досягненя поставлених цілей. В нашій виставі Тихіш теж починає активно дяти, намагаючись досягнути своєї мети, коли розуміє, що основна нагрузка для цього лягає на його вчинки. Для того, щоб вплинути на Савку і Василину він вдається до різних витівок. Чим активніші дії Тимора, тим напруженіша атмосфера, прискорений темпоритм. Оскільки комедія лірична; вжито достатньо ліричних народних пісень і мелодій; Оленка сподівається досить легко отримати дозвіл від батьків, то і дія протікає розмірено. Немає різких злетів і підйомів. Емоційна і ритмічна лінія вистави вибудована, як така, що поступово піднімається до найвищої точки – кульмінації. Кульмінація співпадає з фінальними епізодами і тому фінал найбільш активний. Піднесений, яскравий.
П’єса Степана Васильченка “На перші гулі” поставлена на сцені Шумського Районного будинку культури колективом аматорського драматичного гуртка. Ми вибрали саме цю п’єсу тому що її легше втілити на сцені невеликим колективом, яким є драматичний гурток Шумського РБК. Чим саме зацікавила п’єса Степана Васильченка “На перші гулі” визначили в розділі обґрунтування вибору. Я, як режисер, ознайомив колектив з п’єсою, розповів свою зацікавленість цією п’єсою і ми досягли обопільної згоди в ставленні до проблем поставлених у п’єсі. Думаючи над постановкою тієї чи іншої вистави кожен режисер бере до уваги наявність виконавців для певних ролей. Звичайно думав про це і я. в нашому колективі знайшовся Савка, його роль виконав І. Захожий, батько юної доньки і йому знайомі проблеми підростаючого покоління. Василина – Н. Кочура, весела, щира жінка, як найкраще підійшла на цю роль. Оленку зіграла Ок. Данилюк молода дівчина, дещо старша в житті за Оленку – їй 22 роки. Не висока на зріст, тендітна, ще пам’ятає, як сама починала “дівувати”, їй знайомі почуття Оленки. Тиміш – І. Васильчик, дід Северин – М. Степ.
Оскільки виконавці – аматори, хоча і мають деякий сценічний досвід, ця п’єса для декого не перша, мені довелося досконально розповісти про образи, характери персонажів, довго і зосереджено працювати в застольний період. Коли працювали на сцені доводилося звертатися до методу показу, розігрували етюди. Оскільки актори-аматори грали майже себе і проблеми поставлені в п’єсі знайомі кожному, робота просувалася досить легко, працювали захоплено з хорошим настроєм. Працювали за принципом: “я в запропонованих обставинах”. Актори працювали з задоволенням, за що отримали щирі аплодисменти глядачів.
3.2 Робота з балетмейстеромОзнайомивши балетмейстера з п’єсою „На перші гулі”, я звернувся до нього з проханням про допомогу в постановці танцювальних номерів. Ми дійшли обопільної згоди в тому, що доцільно танці в виставі поставити спеціалістом, щоб вони не були хаотичними. Вистава „На перші гуля” – український водевіль, тому звичайно, в виставі українські народні. В 7 епізоді Тихіш танцює перед Василиною. В селі іде чутка, що Тихіш „... до танців майстер”, тому потрібно переконати Василину відпустити Оленку, - танець це ще один довід, - тому його танець мусить бути хоч і коротенький, але досконалий. Ще один танець я використовую в фіналі вистави, коли торжествує радість і кохання. На шум до подвір’я Савки збирається молодь, щоб довідатись, чи відпустять Оленку. І коли зрозуміло, що Тихіш домігся свого, звучить весела музика молодь пританцьовує, дві пари танцюють сольний танок – їде завіса.
І для того щоб підкреслити радість молодих людей, бажано щоб танець був красивим, а не хаотичне топтання під музику. Тому я звернувся до балетмейстера.
3.3 Сценографія виставиВистава Степана Васильченка “На перші гулі” визначена як побутова, то і на сцені декорація наближена до українського побуту 19 століття. Оскільки вистава лірична світла, про кохання, то і оформлення світле, тепле, добре, несе позитивний заряд акторам і глядачам. Художник запропонував зробити декорацію з лози, під старовинний пліт – це підкреслить час в якому відбувається дія. Подвір’я Савки огородити плотом з усіх сторін, це підкреслить те, що Савка господар який живе в своїх володіннях, нікого не впускаючи і не випускаючи до часу. Пліт буде прикрашений мальвами і соняхами, що підкреслить атмосферу села.
Дія відбувається на повір’ї Савки на протязі години-двох, тому переміни декорації не буде. Світло притемнене (синьо-зелені фільтри), які створюють атмосферу вечора, тому що дія відбувається наприкінці робочого дня. Точки де саме відбувається дія поступово відсвітлюють білим світлом.
3.4 Музичне і шумове оформлення виставиМузика – один з важливих компонентів вистави. Вона допомагає сприйняттю вистави, створенню певної атмосфери. Водевіль – вистава, яка передбачає використання великої кількості музики. В виставі “На перші гулі” автором пропонується використання музичних номерів в деяких моментах. Я додав з своєї сторони декілька музичних номерів для підкреслення внутрішнього стану персонажа, або атмосфери епізоду.
Починається вистава співом солов’я, ще при закритій завісі, поступово до нього приєднується спів дівчат, які збираються на вечорниці. Відкривається завіса на звучання дівочого співу, який деякий час звучить і на діалозі Олени і Василини. Музика поступово затихає і зникає зовсім.
На протязі вистави, періодично в дію вплітається гомін і спів дівочих і парубочих голосів – молодь сходиться на вечорниці.
Щоб підкреслити, що минули його літа, Савка співає частівку “Ой, ви слуги молодії”.
Тиміш заходить у двір Савки, щоб довідатись чи вийде Оленка. До нього обережно з сіней виходить Савка – в цей час звучить декілька тактів мелодії пісні: “Ой, що то за шум учинився”, в мелодії відчувається тривожність, щоб підкреслити небезпечний для Тимора момент.
Посварившись з Тимошем, Савка іде в хату, зачиняє двері – чути як гуркотить засув.
З далеку чути, як молодь починає якусь пісню, яка поки що не складається, виривається молодий гомін, парубочі гуки. Нарешті дівчата заводять ліричної: “Тихо над річкою”. З вікна визирає Оленка, деякий час прислухається до гомону, коли починають співати дівчата – говорить монолог. В пісню дівчат вплітається спів солов’я, далі все затихає. Пісня підкреслює сумний настрій Оленки. Діалог Оленки і Тимора. Коли Тиміш цілує Оленку, щось тріснуло чи упало в хаті, чути крик Василини.
Василина заставляє Тимора танцювати. Спочатку Тиміш награє на губах, до нього приєднується музика, в запису – Тиміш танцює. Танець не справив враження на Василину. Тимошу доводиться відступити.
Звучить декілька “тривожних” тактів пісні “Ой, що то за шум учинився…” виходить Тиміш з опудалом.
Коли Савка і Василина ганяються за Тимошем звучить “Ой, що то за шум учинився”, тепер мелодія має дещо інший характер. Вона весела, прискорена. Фоном чути спів солов’я (на музиці), гомонить молодь, яка на гамір сходиться до подвір’я Савки. Савка кидає батога – все змовкає, всі спиняються.
Коли Савка і Василина виганяє Оленку на вечорниці, переможно, весело лунає пісня “Ой, що то за шум учинився!”. Її підхоплює молодь, ідучи з подвір’я Савки туди де будуть вечорниці. Іде завіса.
Всі музика підібрана з фонотеки і звучить в фонограмі.
1. Степан Васильченко. Збірник творів в 4-х томах. Т.1 –К.: В-во АН України, 1959.
2. Степан Васильченко. Збірник. –К.: Молодь, 1957.
3. О.В. Смирнова –Іспандер. Театральна Україна 20-х років.-К.: мистецтво, 1984.
4. Б.Захава Мастерство актера и режиссера. –М.: Искусство, 1969.
Затверджено Директором РБК
Бетель М.А.
Графік випуску вистави
П’єса: “На перші гулі
Автор: Степан Васильченко
Режисер: Захожий Ігор
Художник:
Освітлювач:
Музоформлювач:
Дата | Зміст роботи | Примітки |
2. 5.09. 3. 05.09.06 по 26.11.06 4. 12.09.06 5. 12.09.06 6. 12.09.06 7. 12.09.06 8. 30.10.06 9. 01.11.06 10. 10.09.06- по 24.09.06 11. 25.09.06- по 10.10.06 12. 11.10.06 13. 12.10.06- по 19.11.06 14. 12.11.06 15. 15.11.06 16. 15.11.06 17. 15.11.06 18. 17.11.06 19. з 18.11.06 20. 24.11.06 21. 25.11.06 22. 26.11.06 | Читання п’єси колективу виконавців Строки доробки п’єси Завдання художнику Завдання музоформлювачу Завдання балетмейстеру Доповідь режисера про постановку колективу виконавців Приймання макету декорації, ескізів костюмів колективом виконавців Приймання музичних номерів колективом виконавців Робота за столом Планування в репетиційному залі Репетиції з балетмейстером і музикою Репетиції на сцені Подання окремих елементів оформлення Монтування оформлення Монтування світла Монтування з виконавцями (оформлення, світло, муз. номери) Репетиція в костюмах і гримі Прогонні репетиції Генеральна репетиція Коректура Прем’єра | Намалювати ескізи костюмів і декорації. Підібрати та записати музику та шуми до вистави згідно партитури. Підібрати танці Присутні всі виконавці Присутні всі виконавці Присутні всі виконавці Присутні всі виконавці Присутні всі виконавці Присутні всі Репетиція з реквізитом Робота з освітлювачем Присутні всі Присутні всі Присутні всі Присутні всі Присутні всі |
Режисер-постановник:
0 комментариев