ЗМІСТ
1. Доходи від операцій із грошовими зобов'язаннями
2. Порівняння прибутковості операцій із грошовими зобов'язаннями
3. Кредитні операції
4. Схеми погашення кредиту
5. Розрахунки в умовах інфляції
До найпоширеніших грошових зобов'язань, які обертаються (купуються й продаються) на грошовому ринку, можна віднести вексель і депозитний сертифікат.
Вексель - документ, цінний папір, складений за встановленим законом формою, який містить в собі безумовне грошове зобов'язання.
Простий вексель являє собою зобов'язання векселедавця сплатити після настання строку певну суму грошей векселедержателеві.
Переказний вексель (тратта) містить письмовий наказ векселедавця (трасанта, адресований платникові (трасату), про сплату зазначеної у векселі суми грошей третій особі – держателю векселя (ремітенту).
Депозитний сертифікат - це цінний папір, що свідчить про те, що в банк внесений строковий вклад з фіксованим строком і ставкою відсотка. Існує два різновиди депозитних сертифікатів: непередавані, які зберігаються у вкладника й після настання строку пред'являються в банк, і передавані, які вільно продаються на вторинному фінансовому ринку.
І вексель, і депозитний сертифікат до настання строку оплати по ньому може бути куплений банком за ціною, менше тієї, котра повинна бути виплачена по них наприкінці строку. Пред'явник зобов'язання при цьому одержує гроші раніше зазначеного в ньому строку за мінусом доходу банку у вигляді дисконту.
1. Доходи від операцій із грошовими зобов'язаннями
Банк при настанні строку оплати зобов'язання одержує повністю зазначену в ньому суму. Таку операцію можна розглядати як видачу банком кредиту, шляхом дострокової виплати йому позначеної в зобов'язанні суми за мінусом відповідного відсотка.
Сума процентних грошей (дисконт) визначається виходячи із суми зобов'язання з використанням облікової ставки:
де I - дисконт (доход банку);
S - сума, що повинна бути виплачена по грошовому зобов'язанню наприкінці строку погашення, рівному року;
US - облікова ставка, по якій ураховується грошове зобов'язання.
Якщо строк від моменту обліку до моменту погашення зобов'язання буде становити деяку частину року, дисконт буде дорівнювати:
де h - кількість днів від моменту обліку зобов'язання до моменту його погашення;
H - кількість днів у році, яка прийнята до розрахунку при обліку зобов'язання.
Сума, яка виплачується власникові зобов'язання при його обліку, буде дорівнювати:
Приклад 1.
Вексель номінальною вартістю 28000 грн. зі строком погашення 4.08 врахований 4.05 при обліковій ставці 6 % річних. Визначити суму, виплачену власникові векселя при розрахунковій кількості днів у місяці, рівній 30 й у році - 360.
Рішення.
h - 90 днів;
US - 6 %;
S - 28000.
По формулі (42) одержуємо:
(грн.).
Якщо грошове зобов'язання, що враховується банком, передбачає нарахування по ньому відсотків по простій річній ставці PS, сума яка повинна бути виплачена його пред'явникові при погашенні, складе:
…………………………………...
де N - номінальна сума зобов'язання.
Якщо строк зобов'язання становить деяку частину року, ця сума розраховується по формулі:
……………………………………
де - строк зобов'язання в днях;
- розрахункова кількість днів у році при нарахуванні відсотків по зобов'язанню.
Отже, дисконт, який одержано при обліку такого грошового зобов'язання по обліковій ставці US за h днів до його погашення на підставі (41) буде дорівнювати:
…………………………………………...
де h - кількість днів від моменту обліку зобов'язання до моменту його погашення;
H - розрахункова кількість днів у році при обліку зобов'язання.
Приклад 2.
По грошовому зобов'язанню через 100 днів повинна бути сплачена сума 250000 грн. з відсотками, які нараховуються виходячи з 20 % річних при кількості днів у році, рівній 365. Банк урахував зобов'язання за 20 днів до настання строку погашення по обліковій ставці 9 % річних при розрахунковій кількості днів у році, рівній 360. Визначити суму дисконту, отриманого банком.
По формулі (45) одержимо:
грн.
... суб'єктів господарювання, які належать до державного сектора економіки, можуть бути забезпечені державною гарантією у випадках та у спосіб, передбачених законом. Гарантія є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов'язань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог ...
... стандартів обліку та звітності МСБО-МСФЗ(IAS-IFRS). 2.2.Забезпечити безперервність відображення операцій та достовірну оцінку активів,зобов’язань, капіталу в бухгалтерському обліку, застосовуючи комп’ютиризовану форму обліку в системі 1С Бухгалтерія(версія 7.7). 3. Організувати аналітичний облік руху товарно-матеріальних цінностей згідно звітів матеріально-відповідальних осіб. ...
... , розглядаючи еволюцію розвитку грошей ми можемо прийти до висновку, що в перспективі гроші будуть існувати без матеріальної субстанції (“невидимі”), але термін “економіка без грошей” у принципі є невірним. 2. Види валютних систем. Валютна політика Залежно від складу країн-учасниць розрізняють валютні системи: національні, регіональні та світову. Національні валютні системи історично ...
... і позитивної рентабельності в короткостроковій і довгостроковій перспективі. Довгострокова фінансова політика направлена на управління довгостроковими джерелами засобів підприємства - власним капіталом і довгостроковими зобов'язаннями, які в рамках фінансового аналізу прирівнюються до власних засобів. Краткосрочная фінансова політика вирішує питання управління короткостроковими зобов'язаннями ...
0 комментариев