5. Фінанси суб’єктів господарювання
Економісти багатьох держав світу вважають Сінгапур ідеальним місцем для ведення бізнесу. У 2009 році Світовий банк підготував черговий щорічний рейтинг країн світу за рівнем привабливості ведення в них бізнесу. Як і минулого року, лідером з-поміж 183 держав залишається Сінгапур.(11)
Ця країна володіє чудовою фінансової інфраструктурою, політичною стабільністю і правовою системою світового рівня. Не випадково тут знаходяться відділення більше 3,5 тисяч провідних компаній світу, а понад 120 транснаціональних корпорацій мають тут свої представництва.
У Сінгапурі діє податковий режим з цілою системою заохочень, спрямований на залучення міжнародних інвесторів: безмитний переказ прибутків та репатріація капіталів, гарантії капіталовкладень, звільнення від податку на відсоток за банківськими вкладами для іноземних підданих, що тимчасово проживають в країні, звільнення від подвійного оподаткування. Загалом, робиться все для залучення інвестицій з-за кордону.
Ну, а основою сінгапурської економіки є надання різноманітних послуг (транспортних, вантажно-розвантажувальних, складських, комунікаційних, торговельних, послуг з переробки товарів і їх реекспорту, фінансових, туристичних, рекреаційних та ін.) У сфері послуг зайнято близько 70% населення. Багато жителів так чи інакше залучені в підприємницьку діяльність. Так, близько 75% сінгапурців володіють акціями різних підприємств.
Нещодавно медіаконгломерат CNN Time Warner Group опублікував результати досліджень, за якими Сінгапур займає 5-е місце в світі (після Нової Зеландії, США, Канади та Австралії) за дружність до малого бізнесу. Як правило, при проведенні подібних досліджень враховуються такі чинники, як час, необхідний на відкриття бізнесу, умови діяльності, закони, що регулюють податкову політику, і т.п.
Необхідно зазначити, що малі та середні підприємства об'єднані в єдину групу. Головним критерієм для них є число зайнятих. Воно не повинно перевищувати 200 чоловік. А залучені фірми і компанії цієї категорії в самі різні сфери діяльності. Хоча, звичайно, з певною часткою умовності всі малі та середні підприємства можна розділити на два типи. До перших відносяться фірми і компанії, що займаються різними видами сервісу. Це - ресторанний, готельний, торговельний бізнес, бізнес, що забезпечує перевезення вантажів, а також займається будівництвом, ремонтом, клінінгом, перукарською справою, торгівлею і т.п. До речі, Сінгапур - один з небагатьох країн світу, де в сфері послуг визначені конкретні стандарти. Причому дуже жорсткі. Вони стосуються абсолютно всього. Стилю обслуговування, інвентарю та інструментів, кваліфікації персоналу, облаштування приміщень і т.п. Багато в чому саме завдяки найвищому рівню сервісу Сінгапур щорічно відвідує 6-8 мільйонів туристів. Це дуже високий показник. Адже населення країни не перевищує 4,7 мільйона чоловік.
До другого типу підприємств малого та середнього бізнесу відносяться фірми і компанії, що займаються виробництвом, у тому числі із застосуванням сучасних технологій. Велику позитивну роль у розвитку цих підприємств відіграє, зокрема, політика інтеграції , яку проводить держава. Вона передбачає об'єднання таких підприємств у групи та забезпечення їх найсучаснішими технологіями. Ідея досить проста і ефективна: одному малому або середньому підприємству часто не під силу запустити нове високотехнологічне виробництво на належному рівні. А ось групі таких підприємств зробити це значно простіше. Вони ділять між собою весь виробничий ланцюжок і досягають в підсумку дуже гарних результатів, у тому числі в галузі генетики, імунології, екології, біотехнології, виробництва комплектуючих для електронної промисловості.
За останніми даними, налічується близько 130 тисяч підприємств малого та середнього бізнесу. Це - 92% всіх підприємств країни. На них припадає близько 35% доданої вартості продукції, що випускається і більше 25% ВВП Сінгапуру. Крім того, 7% приросту зайнятості в рік також забезпечує малий та середній бізнес. Не дивно, що держава всіляко підтримує розвиток цього сектора економіки.
Уряд намагається зробити свої підприємства, що належать до категорії малих і середніх, конкурентоспроможними на міжнародному рівні, тому що в цій країні впевнені: неконкурентоспроможний підприємець робить неконкурентоспроможною всю державу. Для підтримки малих і середніх підприємств в Сінгапурі створено єдине на всю країну агентство Spring. Воно здійснює близько 100 різних програм допомоги підприємцям. Складається агентство Spring з п'яти управлінь. Перше займається розвитком підприємницького потенціалу компаній малого і середнього бізнесу, в тому числі брендингом та вдосконаленням управління. Друге - наданням послуг, необхідних підприємцям для своєї діяльності. Сюди входять консалтингові, бухгалтерські, моніторингові і тому подібні послуги. Співробітники третього управління допомагають керівникам підприємств з урахуванням їх галузевої специфіки. Четверте управління агентства сконцентровано на проблемах якості і стандартизації. Ну, а п'яте - на питаннях корпоративного розвитку, в тому числі вдосконалення структури підприємств і підготовки кадрів.
Особливі пільги надаються тим малим та середнім підприємствам, які лише розпочинають свій бізнес.
У Сінгапурі розроблені і впроваджені в життя десятки різноманітних програм пільгового кредитування підприємств малого та середнього бізнесу. Це і видача спеціальних позик, і страхування кредитів, і розподіл субсидій. З 2001 року для малих і середніх підприємств знижено відсоткові ставки. Спеціальне пільгове кредитування передбачено для мікрофірм, чисельність персоналу яких не перевищує 10 осіб.
Державні структури Сінгапуру досить суттєво допомагають своїм малим і середнім підприємствам у навчанні та підборі кадрів. Саме держава покриває до 90% витрат на навчання і перепідготовку кадрів, що працюють на малих і середніх підприємствах. У країні діють для цього і державні навчальні заклади, і приватні. Більш того, підприємство може самостійно запросити до себе на фірму потрібного для навчання персоналу фахівця (у тому числі і з-за кордону), а потім пред'явити рахунок на оплату його послуг державі. Звичайно, при цьому вибір такого педагога має бути обгрунтованим.
У Сінгапурі існує і досить активно діє громадська організація ASME (Asso-ciation of Small & Medium Enterprises), об'єднує, як видно з самої назви, представників малого та середнього бізнесу. ASME веде переговори з урядовими структурами, організовує для підприємців бізнес-клуби, зустрічі, тренінги, захищає їх інтереси.
Не дивлячись на допомогу підприємствам малого та середнього бізнесу, держава звичайно не забуває і про їх контроль. Здійснюється він за двома напрямками. По-перше, урядові структури щорічно проводять моніторинг цього сектора економіки з тим, щоб виявити, яким підприємствам необхідна модернізація обладнання, яким - оновлення комп'ютерного забезпечення, яким - перепідготовка персоналу і т.д. Іншими словами, спеціальні комісії виявляють потреби підприємців з метою надання надалі своєї допомоги. По-друге, представники різних контролюючих органів, звичайно ж, постійно стежать за дотриманням на підприємствах малого та середнього бізнесу всіх необхідних для конкретної галузі норм і правил. Взагалі чиновники Сінгапуру - це окрема тема для розмови. Коротко можна лише констатувати, що підкуп посадової особи будь-якого рангу (у тому числі і ведучого контроль за підприємницькою діяльністю) виключено в цій країні практично на 100%. Сінгапурський чиновникам категорично заборонено навіть відвідувати ресторани разом з підприємцями, а також отримувати від них будь-які подарунки. (12)
... зацію формування та обігу кредитних історій» та інші [14]. Є.В.Вєтров виділяє два основних напрями стратегії розвитку національної економіки – стратегія оборонного та наступального характеру. Оборонна стратегія полягає в протистоянні негативному впливу глобалізації, забезпеченні цілісності держави та ефективному розвитку національної економіки, використовуючи прогресивні форми світо господарських ...
... . На 1 січня 2009р. в Україні, за оцінкою, проживало 46143,7 тис. осіб. Упродовж 2008р. чисельність населення зменшилася на 229,0 тис. осіб, або на 5,0 осіб у розрахунку на 1000 жителів. 3. Актуальні проблеми стратегічного розвитку національної економіки України в сучасних умовах Підвищення національної свідомості посилює роль національних традицій та цінностей, які відіграють важливу роль ...
... реформ для забезпечення управління на заохочення управління процесом розвитку і побудову структур, здатних забезпечити розвиток в НРК. Висновки У даній роботі були розглянуті сучасні економічні проблеми найменш розвинених країн світу. Проаналізувавши стан економіки НРК за різними показниками, можна стверджувати, що економічне становище НРК є досить важким, особливо тепер, під час світової фі ...
... ій значно впливають як політичні чинники, так і загальні тенденції, що панують на фінансовому ринку. Розділ 3. ПРОГНОЗИ ТА ОЧІКУВАНІ ТЕНДЕНЦІЇ У РОЗВИТКУ СВІТОВОГО ВАЛЮТНОГО РИНКУ Всі сучасні тенденції розвитку світового валютного ринку повністю залежать від ситуації, яка склалась на міжнародній економічній арені. Ці сучасні тенденції являють собою сукупність факторів, що повністю відпові ...
0 комментариев