2. Природно-ресурсний потенціал
Весь комплекс корисних копалин обумовлений геологічною будовою території Калінінградської області, розташованої на східному схилі Балтійської западини північно-західної частини Руської платформи. Найбільш перспективні родовища нафти. Нафта високоякісна: легка, малосмолиста і смолиста, парафінистих. Всього відкрито 14 нафтових родовищ.
З п'ятьма родовищами нафти пов'язані родовища попутного горючого газу. У 1984 році річна видобуток досяг 1,53 млн. тонн. В даний час видобувається 750-760 тис. тонн нафти.
У 1954 році в регіоні виявлено кам'яна сіль. Запаси кам'яної солі Гусевського родовища, складають - 16 млрд. тонн. Географічне положення області створює реальні перспективи освоєння родовища і постачання солі в північно-західний економічний район Російської Федерації, країни Прибалтики і Скандинавські країни. Солі басейну можуть бути використані і як сировина для хімічної промисловості (хлор, каустична і кальцинована сода).
З важливих копалин, розвіданих в області, слід зазначити фосфорити. Фосфорити, поряд з такими елементами, як калій, залізо, марганець, є найважливішим джерелом життєдіяльності рослинного і тваринного світу. Фосфорні мінеральні добрива мають велике значення в підвищенні родючості сільськогосподарських земель. На важливою корисною копалиною в регіоні відноситься бурштин. Запаси бурштину Калінінградської області становлять 90% всіх світових запасів.
Добре розвідані запаси бурого вугілля. Вугілля придатні як енергетична сировина, сировина для комплексної переробки з метою виробництва гірського воску, вугле - лужного реагенту, угле - гумінових і органо - мінеральних добрив, паливних брикетів та інших продуктів вуглехімії.
У регіоні багаті родовища цегельних і керамзитових глин, піщано-гравійного матеріалу. Глини придатні як сировини для приготування звичайного та саману. Піщано-гравійний матеріал використовується для отримання фракційного гравію і виробництва щебеню, а також для будівництва та ремонту автомобільних доріг і залізниць.
В області розвідані численні поклади торфу. Сумарні запаси родовища торфу - 2,5 -3,0 млрд. м3. У невеликій кількості торф експортується в інші країни.
На суші, а також на дні Балтійського моря відомі прояви залізних руд, кольорових і рідкісних металів.
3. Населення та трудові ресурси
В даний час чисельність населення в регіоні складає понад 930 тис. чоловік. Населення області багатонаціональне. В області проживають громадяни близько 100 національностей. У формуванні населення області знижується роль природного приросту, зростає роль міграції. З 1992 року спостерігається різкий спад природного приросту населення.
У сучасних економічних умовах різке зниження народжуваності пояснюється відсутністю чіткої демографічної політики, заохочення народжуваності. На жаль, соціальні виплати на дітей настільки низькі, що вони абсолютно не стимулюють збільшення кількості дітей у сім'ї, а отже, потрібно бути готовим до низького рівня народжуваності протягом досить тривалого часу.
Частка людей пенсійного віку в загальній чисельності населення досягає 20,2 - 20,3%. Кожен дев'ятий житель області має вік понад 65 років.
Чисельність економіки активного населення області в останні роки скорочується. Кількість зайнятих у різних секторах економіки тільки за останні три роки скоротилося на 35,3 тис. чоловік.
Найбільше скорочення чисельності працюючих в період з 1992 по 1996 рік відбулося в промисловості: з 122,2 до 90,4 тис. осіб, тобто на 26%.
В умовах скорочення зайнятості зростає чисельність безробітних. Число осіб, які отримали статус офіційного безробітного, з 1992 по 1996 рік збільшилася майже на 24 тис. осіб.
Основна частина безробітних - жінки. У 1992 році жінки становили 80% від загального числа безробітних, в 1995 році - 64%. Кожен третій безробітний - молодь у віці 16-29 років.
4. Структура і розміщення провідних галузей господарства
4.1 Рибопромисловий комплекс
В області створено потужний рибальський флот і рибопереробна промисловість. Лов риби ведеться у водах Балтійського моря і Атлантичного океану. Основні промислові риби - салака, тріска, кілька, вугор. Працюють рибоконсервні комбінати і холодильні установки.
Рибопромисловий комплекс відіграє провідну роль у господарстві Калінінградській області. Рибна промисловість до 1992 року розвивалася як соціально орієнтована галузь, що мала потужну державну підтримку, насамперед, у вигляді виділення капітальних вкладень на будівництво дорогого флоту і створення берегової інфраструктури.
Протягом останніх 45 років аж до 1992 року створювався потужний океанічний рибогосподарський комплекс загальноросійського значення, що обумовлювалося стійкими потребами населення Росії в харчовій рибо продукції, наявністю незамерзаючих портів, близькістю Калінінграда до багатих промисловим районам в Атлантиці і Тихому океані.
До 1990 року рибопромисловий комплекс включав в себе 25 великих підприємств і організацій, що утворюють єдину технологічну ланцюг: рибо добувні і рибопереробні, машинобудівні, судноремонтні та транспортні підприємства, наукові установи та вищі навчальні заклади. Промисловість мала у своєму розпорядженні близько 300 крупно-і середньотоннажними рибальськими, обробними, транспортними і обслуговуючими судами. Виробничі потужності комплексу з урахуванням доступною для рибальства сировинної бази в Атлантиці і Тихому океані дозволяли добувати щорічно 800 тис. тонн риби і випускати 500-600 тис. тонн харчової продукції.
Станом на початок 1997 року в рибопромислового комплексу налічувалося 214 різних судів промислового, транспортного і допоміжного флоту. При цьому мале підприємництво мало у своєму розпорядженні 69 судів. У період з 1990 року по 1997 рік включно списано 77 судів.
Темпи скорочення улову риби, морепродуктів в Калінінградській області вищі, ніж у середньому по Російській Федерації. Знизилася і значення області в загальних обсягах улову риби, морепродуктів з 9,8 (1991 р.) до 6,4% в 1996 році.
До 1992 року Калінінградська область мала один з найбільш потужних рибодобувних флотів у колишньому СРСР. У зв'язку з різким подорожчанням паливно-енергетичних ресурсів, руйнуванням централізованого матеріально-технічного постачання, припиненням державної фінансової підтримки рибної галузі експлуатація потужного флоту у віддалених районах лову стала практично неефективна.
За рахунок нелегального експорту морських біологічних ресурсів в останні роки державі завдано збитків у розмірі 35 млрд. доларів США (в цілому по Російській Федерації). Бюджети всіх рівнів не отримують відповідних податкових надходжень. У портах Норвегії тріска з російських судів приймається за ціною 1700 доларів за тонну, а з норвезьких судів - 3000 доларів.
Росія підписала договір з Норвегією, згідно з яким норвезька сторона представляє Росії повну інформацію про всі російських судах, які здійснюють вивантаження рибної продукції в портах цієї країни.
Обсяги видобутку тріски в Балтійському морі незначні через слабку технологічної оснащеності флоту і недосконалості знарядь лову.
Так, в 1997 році в російській економічній зоні п'ятьма шведськими судами за два тижні було виловлено 200 тонн тріски. Тридцять калінінградських судів видобули 111 тонн. Шведські судна оснащені потужними траловими лебідками і видобувають тріску на глибинах від 100 до 50 метрів, а калінінградських - можуть працювати на глибинах від 4 до 50 метрів.
До складу рибопромислового комплексу входять науково-дослідні, проектно-конструкторські організації, КДТУ, Всеросійський інститут підвищення кваліфікації, Балтійська державна академія рибопромислового флоту, Калінінградський морський коледж і морехідна школа. У Калінінграді на початок 1990 року було сконцентровано близько 40% науково-технічного потенціалу рибної галузі колишнього СРСР. У вищих і середніх навчальних закладах навчалося понад 5000 студентів та курсантів за 12 спеціальностями.
Вихід з кризового стану рибопромислового комплексу області має найважливіше значення для всієї економіки регіону. Практично належить заново створити нову структуру рибної галузі, об'єднавши рибодобувні і рибопереробні підприємства, підприємства судноремонту, берегової інфраструктури, а також організувати централізований збут продукції і сформувати єдину політику розвитку рибної промисловості в регіоні. Нові підприємства комплексу будуть, безумовно, формуватися в умовах подальшого реформування економіки. Багато великотоннажні судна необхідно замінити на судна малого флоту з тим, щоб вести видобуток риби, морепродуктів в найближчих промислових районах і на Балтиці. Неминучі відповідні зміни і на великих рибопереробних берегових підприємствах, а також в інших організаціях комплексу. При цьому розраховувати на великі фінансові централізовані ресурси не доводиться.
... паразитуючий на птахах у їхніх гніздах кліщ Ixodes putus. У лісовій зоні іксодових кліщі зустрічаються від берегів Балтики до Тихого океану. На заході північна границя поширення іксодід проходить по 65° с. ш., на Далекому Сході — знижується до 53° с. ш., що залежить від більш низької середньої температури на сході зони. Тайгові широколистяні ліси заселені переважно видами роду Ixodes. Типовий ...
... і навколо неї. На сучасному єтапі карта трубопровідного транспорту Європи показано на Мал 1. Джерело: Atlas – analitic.com 4. Територіальні особливості в розвитку і розміщенні трубопровідного транспорту. ОГЛЯД РОЗВИТКУ ТРУБОПРОВІДНОГО ТРАНСПОРТУ В ОКРЕМИХ КРАЇНАХ. Сплучені Штати Америки. По довжині експлуатованих і споруджуваних магістральних трубопроводів США займає перше місце в ...
... колишньої централізованої системи формування місцевих бюджетів. Як наслідок, регіони вимушені були шукати ефективних способів регулювання оподаткування, на територіальному рівні. Україна наслідує приклад Росії, де було продекларовано створення одразу 23 вільних економічних зон та регіонів із спеціальним режимом інвестиційної діяльності, територія яких становила майже третину території країни. ...
... ії формування географічної культури та визначення його розвиваючого потенціалу. Географічну культуру ми розуміємо як сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством у процесі історичного розвитку. При поясненні поняття "географічна культура" необхідно взяти за основу підрозділ загально географічних знань і вмінь на дві великі групи: Знання та вміння, у формуванні яких бере участь ...
0 комментариев