3. Додаток може бути виражений субстантивованим прикметником або дієприкметником
She always championed the unfortunate (Вона завжди захищала невдаху). В даному випадку при перекладі спостерігається трансформація частини мови: прикметник при перекладі перетворюється на іменник.
In old times normadic tribes when moving tо another place left the dying behind (В давні часи, коли норманські племена вирушали в інше місце, вони залишали померлих).
4. Інфінітивом або інфінітивною конструкцією:
The sergeant ordered his men to stop (Сержант наказав своїм людям зупинитися).
When he saw someone come towards them, he avoided him neatly (Коли він бачив когось, хто наближався до нього, він акуратно уникав його).
The old woman held the child tight and waited for the storm to pass (Стара тримала дитя міцно і чекала, доки шторм пройде).
Конструкції з інфінітивом, за винятком деяких випадків (як у першому прикладі), перекладаються з англійської за допомогою підрядних речень, а вся синтаксична конструкція, таким чином, набуває вигляду складнопідрядного речення.
5. Герундієм або герундіальною конструкцією:
Could they prevent flying in war-time? (Чи можуть вони завадити рейсам у військовий час?)
I remember seeing you at the club (Я пам’ятаю, що бачив тебе у клубі).
I don`t like him going away with these people (Я не хочу, щоб він пішов з цими людьми).
При перекладі з англійської герундіальної конструкції, як і при перекладі інфінітиву та його конструкцій, в більшості випадків використовується підрядне речення зі сполучниками "що", "щоб", "для того, щоб", "якщо", "доки" та ін. Переклад герундію ускладнюється тим, що в українській мові немає аналогів цієї частини мови (яка поєднує в собі деякі риси дієслова та іменника).
Але в деяких випадках герундій, який в реченні виконує функцію додатку, перекладається або інфінітивом, або іменником:
"I like swimming most of all", - he said ("Мені подобається плавати більш за все", - сказав він).
6. Будь-якою частиною мови, яка вживається в якості цитати:
Through the door in the hall leading to the living-room he called "Hsst!" several times (Крізь двері у холі, які вели до гостиної, він позвав "Пст!" декілька разів). Жодних трансформація при перекладі в цьому випадку не трапляється.
7. Конструкцією з іменником або герундієм:
Several times he sought for a suitable opportunity to disclose his secret (Декілька разів шукав він вдалої можливості розкрити свій секрет). В даному випадку переклад з англійської є аналогічним, тобто частини мови не змінюються.
Do you object to my going away for a month? (Ти не проти, якщо мене не буде протягом місяця?). В даному випадку, як і тоді, коли додаток в англійському реченні виражений одним герундієм або герундіальною конструкцією, при перекладі ми використовуємо конструкцію зі складнопідрядним реченням. Але також є можливим і другий варіант перекладу, з використанням іменника: Ти не проти моєї відсутності протягом місяця?
8. Групою слів, яка є одним членом речення (тобто синтаксично неділимою одиницею):
But it was Ann who wanted to read foreign books (Але саме Енн хотіла читати іноземні книги).
He found a number of persons in the house (В будинку він знайшов велику кількість осіб).
Переклад синтаксично неділимих одиниць відбувається без жодних трансформацій; при цьому майже завжди зберігається синтаксична конструкція, порядок слів оригіналу.
1.2 Види додатку та особливості їхнього перекладу
В сучасній англійській мові виділяється три види додатку [12, 139]:
- прямий додаток (direct object);
- непрямий (in direct object);
- зв’язаний (cognate object).
Розглянемо прямий додаток та особливості його перекладу з англійської.
Прямий додаток використовується після так званих перехідних дієслів (transitive verbs), з якими він тісно поєднаний, оскільки він означає особу або ж реч, на яких безпосередньо спрямована дія дієслова. Такий додаток вживається без жодних прийменників. Наприклад:
Again I moved my head negatively (Я знову похитав головою заперечливо).
Якщо ми порівняємо українську та англійську мови, ми побачимо, що в англійській існує більше дієслів, після яких можна вживати прямий додаток. Це відбувається через втрату англійською мовою закінчень відмінків, тоді як в українській мові існує розвинута система відмінків із різними закінченнями. Як результат втрати закінчень відмінків, старі англійські форми Акузативу та Дативу асимілювалися та набули однакової форми.
Таким чином, якщо перехідне дієслово вимагає лише додатку, вираженого іменником або займенником без прийменника, в цьому випадку ми завжди можемо говорити про пряме доповнення.
I help my brother in his work (Я допомагаю моєму братові з його роботою).
Але дуже часто прямий додаток в англійській мові відповідає непрямому додатку в українській:
I helped him Я допомагав йому
I envied him Я заздрив йому
Також при перекладі прямого додатку слід звернути увагу на той факт, що інколи додаток із прийменником в українській мові відповідає прямому додатку в англійській:
Він сів на коня He mounted the horse
Він грає у шахи He plays chess
В англійській мові існує кілька дієслів, після яких вживається два прямих додатки:
I asked him his name (Я запитав в нього його ім`я).
Forgive me this question (Вибач мені це запитання).
She taught them French (Вона вчила їх французькій).
Розглянемо непрямий додаток та особливості його перекладу з англійської.
Непрямий додаток називає живі істоти або речі, на яких спрямована дія дієслова-присудку.
В сучасній англійській мові існує два види непрямого додатку:
... з тексту Біблії (цитатні біблеїзми), та фразеологічні одиниці, детерміновані загальним змістом біблійних текстів. РОЗДІЛ 2. ВІДТВОРЕННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ БІБЛІЙНОГО ПОХОДЖЕННЯ ПРИ ПЕРЕКЛАДІ НА УКРАЇНСЬКУ МОВУ 2.1 Характерні риси українських та англійських біблеїзмів при перекладі Необхідно відзначити деякі явища, характерні для англійских та українських біблеїзмів. Насамперед варто сказати ...
... ) Незважаючи на закінчення кризи, Британії знадобляться ще роки, аби відновити свій економічний стан В даному прикладі в англомовному заголовку такий порядок членів речення: підмет - присудок - обставина мети - підрядне допустове речення. При перекладі на українську мову в заголовку пропонується наступний порядок членів речення: підрядне допустове речення стоїть на першому місці, далі - головне ...
... мові може бути виражено на всіх рівнях мови (лексичному, граматичному, синтаксичному та стилістичному), і представлено різними засобами. Наше завдання виявити заперечення на кожному з рівнів, розглянути особливості вживання та засоби перекладу англійських заперечень російською мовою (на матеріалі двох перекладів російською мовою). На лексичному рівні заперечення виражено імпліцитно, тобто воно ...
... не бачили своїх помилок. Наше спілкування та знання будуть найкращими ліками для їх невігластва [там само, 128]. Качру стверджує, що найважливішою причиною для розвитку англійської мови є історична роль Англії, як колоніальної сили. Наприклад, в Індії загальноприйнятим є те, що політична сила бере до уваги значущість мови британського правління в Індії (так звана «лінгвістична стратегія еліти»). ...
0 комментариев