Вступ

Український уряд завжди надавав велику увагу сфері побуту. Розвиток всіх видів послуг розглядається як неодмінна умова підйому життєвого рівня населення на якісний новий ступінь.

Кожній людині властиво природне прагнення бути зовні красивим. Питання краси хвилювали і хвилюють людей всіх віків і у всі часи. Людина, яка задоволена своїм зовнішнім виглядом, впевненіше відчуває себе в суспільстві, у нього завжди гарний настрій і велика працездатність.

Перукарські салони, що роблять сучасні зачіски, макіяж здійснюють догляд за волоссям, руками, ногами, представляють будь-якій людині хороші можливості для поліпшення своєї зовнішності.

Велике значення для краси має гігієнічний догляд за руками і ногами і естетичного вигляду. Руки і ноги – головні робочі органи людини. Вони завжди навантажені, постійно піддаються зовнішнім фізичним метеорологічним і хімічним діям. Кисті рук завжди відкриті завжди на вигляді. В літній час стопи і гомілки також відкриті. Зміст їх у хорошому стані підтримується за допомогою періодичних процедур манікюру і педикюру. В поєднанні із загальним естетичним доглядом за типом манікюр і педикюр покращує стан організму, попереджає захворювання кисті рук стоп.

Доглянуті красиві руки з манікюром повинні бути у кожної людини незалежно від характеру його трудової діяльності.

Не менш важливий догляд за ногами. Здорові, красиві і без мозолів, натоптишів, врослих нігтів і надмірно ороговіння шкіри стоп – застава хорошого самопочуття людини, його високої активності і настрою.


1. Будова нігтя

Нігті вважаються придатками шкіри. Вони утворюються з рогових клітин і з'являються на третьому місяці внутрішньоутробного життя плоду у вигляді плоского потовщення на тильній поверхні кінцевих фаланг пальців. Поступово з боків і позаду цього потовщення утворюються нігтьові вали у вигляді невеликого підняття шкіри, а потім розвивається матриця нігтя, з епітеліальних клітин якої, що розмножуються, зростає і поступово отвердіває нігтьова пластинка.

Анатомічне поняття «ніготь» включає (мал. 1) нігтьову пластинку 1, матрицю нігтя 4, нігтьове ложе 5, нігтьові вали (задній 3 і бічні), нігтьову шкірку 2, піднігтьову щілину.

Нігтьова пластинка складається з напівпрозорих клітин, що ороговіли, має опуклу форму, міцно сполучена з нігтьовим ложем. Вона захищає м'яку тканину кінчика пальця, оберігає нігтьове ложе від механічних пошкоджень, стійка проти дії на неї слабких кислот і лугів. Нігтьова пластинка заднім і бічними краями втоплена в нігтьові вали, що є невеликими шкірними складками.

Мал. 1. Будова нігтя: 1 – нігтьова пластинка, 2 – нігтьова кожіця, 3 – задній нігтьовий вал, 4 – матриця нігтя, 5 – нігтьове ложе, 6 – піднігтьова щілина


Мал. 2. Будова нігтьової пластинки: 1 – тіло нігтя, 2 – вільний край, 3 – луночка, 4 – нігтьові вали

Здорова нігтьова пластинка має блискучу поверхню. Рожеве забарвлення їй додають ті, що просвічують капіляри нігтьового ложа. Нижня сторона пластинки покрита подовжніми гребінцями, що чергують з подовжніми борозенками. Гребінці втоплені в поверхню нігтьового ложа. У деяких людей з тонкими нігтями гребінці просвічують у вигляді світлих подовжніх смуг.

У нігтьової пластинки (мал. 2) розрізняють тіло нігтя (центральна частина) 1, вільний край 2 (виступає над кінчиком пальця), луночку 3 (задня ділянка нігтя матово-білого кольору). Луночка добре видна на великих пальцях, менша або зовсім не видна на решті пальців.

Під вільним краєм нігтьової пластинки сірувато-білого кольору знаходиться піднігтьова щілина.

Коренева частина нігтя складається з кореня нігтя і матриці. Корінь має зубчатий край, прихований під шкірою.

Нігтьові пластинки на правій руці трохи ширше, ніж на лівій. Довжина нігтя 10–15 мм, ширина 10–17 мм, товщина 0,3–0,4 мм Зростання нігтя йде безперервно з клітин матриці за участю клітин нігтьового ложа. В доба ніготь дорослої людини подовжується на 0,11 мм, у дитини – на 0,04–0,06 мм Повне оновлення нігтьової пластинки відбувається за 105 днів. На ногах нігті ростуть повільніше, ніж на руках, і на різних пальцях темп зростання неоднаковий. В теплу пору року нігті ростуть швидше. Нігтьова пластинка з трьох сторін прикрита шкірними складками – нігтьовими валами. Задній вал прикриває корінь нігтя, край валу утворює вузьку і тонку нігтьову шкірку, щільно прилеглу до поверхні нігтя.

Пошкодження нігтьової шкірки при манікюрі може привести до проникнення інфекції під нігтьовий вал і захворювання нігтя.

Матриця і нігтьове ложе за допомогою густої мережі капілярів добре забезпечуються кров'ю. В ложі і нігтьових валах знаходяться лімфатичні судини і нервові закінчення.

В хімічний склад нігтьової пластинки входять білкова речовина кератин, багатий амінокислотами, вода (біля 14%), ліпіди, що додають еластичність нігтю (при недоліку ліпідів пластинка стає ломкою), кальцій, фосфор, цинк і ін.


2. Захворювання нігтів і нігтьового ложа

На стані нігтів відображаються не тільки захворювання і пошкодження самих нігтів, але і загальний стан організму.

Хвороби нігтів ділять на шість груп:

I. Інфекційні захворювання апарату нігтя.

П. Онихії (різні поразки нігтів) і паронихії (поразка нігтьових валів) при шкірних хворобах.

III. Поразки апарату нігтя при внутрішніх інфекційних, нервових, ендокринних і інших хворобах систем організму.

IV. Травматичні і професійні поразки нігтів.

V. Новоутворення апарату нігтя.

VI. Природжені і спадкові поразки нігтів.

Найбільш поширені різні типи дистрофії нігтів, що виражаються в зміні нігтьової пластинки, ложа нігтя і нігтьових валів.

Дистрофія нігтя може бути проявом захворювання організму, результатом травми нігтя (механічної, хімічної), мацерації шкіри пальців (розбухання і відшаровування шкіри при пранні, митті посуду, роботі у воді), грибкових поразок, що часто повторюється.

2.1 Дистрофія нігтя

Атрофія нігтьової пластинки – порушення нормального розвитку нігтя (зміна форми, кольору, еластичності, поверхні нігтя і його вільного краю, поява тріщин, борозен, западин, стоншування і руйнування нігтьової пластинки).

Поперечна борозна нігтя – дугоподібна борозна упоперек нігтьової пластинки між бічними валами. Утворюється унаслідок травми заднього нігтьового валу, пошкодження нігтьової шкірки при манікюрі або як результат перенесеного панариція, або запалення. Борозни можуть з'явитися на всіх пальцях відразу через один – два тижні після перенесених інфекційних, нервових і інших хвороб.

Борозна буває поверхневою і глибокою – на всю товщину нігтя. У міру зростання нігтя вона просувається вперед.

Попередити появу борозен можна, уникаючи травм нігтьового ложа, валів, нігтьової шкірки, зокрема при манікюрі.

Подовжні борозенки (лінії на поверхні нігтів бувають і у здорових людей. Глибина і число їх з віком збільшуються. При травмах матриці глибина борозен сильно зростає. Іноді подовжні борозни відповідають гребінцям на нижній поверхні нігтя.

Відділення нігтя від ложа (часткове або повне) – результат частих травм при манікюрі, вживання лаків для покриття нігтів, професійної поразки, прання білизни, миття посуду. Відділення нігтя може відбутися при деяких шкірних хворобах (псоріаз), при порушеннях серцево-судинної і інших систем, при ендокринних і грибкових захворюваннях.

Увігнуті (що втиснули) чашоподібні нігті – результат анемії, спадковості, грибкових поразок.

Розщеплювання нігтьової пластинки (ламкість) в подовжньому напрямі від вільного краю вщент виникає при травмах, шкірних захворюваннях.

Розщеплювання нігтя в поперечному напрямі від вільного краю. При цьому ніготь росте нормально, а вільний край його розщеплюється на 2–3 шари. Це результат частих травм, особливо у жінок, надмірно часто що користуються манікюром, лаками, ацетоном або перучих білизну із застосуванням синтетичних лужних засобів.

Щоб уникнути розшарування, слід коротко підстригати нігті, не допускати мацерації шкіри пальців і травм.

Ломкість вільного краю нігтьових пластинок виникає при зловживанні манікюром, лаками, ацетоном, спиртом, перекисом водню, а також при митті посуду або пранні гарячою водою. Як засіб профілактики корисний щоденний масаж пальців на ніч.

Старі нігті. З віком нігті втрачають прозорість, еластичність, стають тьмяними, сіруватого або жовтуватого кольору. На них з'являються подовжні гребінці і борозенки.

Викривлений (заломлений) ніготь частіше зустрічається на великих пальцях ніг. Він може бути заломлений вниз, убік або мати форму спіралі. Ніготь стає дуже щільним, його неможливо обстригти ножицями. З'являється в результаті травми (удар по пальцю), носіння вузького взуття, обмороження, плоскостопості.

Розлади пігментації нігтів. Нормальне рожеве забарвлення нігтів може змінюватися: бліднути при анемії, червоніти при еритремії, синіти при порушенні кровообігу. Жовте забарвлення з'являється при каротинемії, при порушенні лімфообігу.

При грибкових захворюваннях забарвлення нігтів може бути самим різним. Зміна пігментації відбувається і під дією лікарських засобів.

Білі плямочки і смужки на нігті (лейконіхія) не є симптомом захворювання. Це результат слабких пошкоджень нігтьової шкірки при манікюрі, ударів пальців. Зникають після припинення манікюру.

2.2 Піднігтьове скупчення крові (гематома)

Гематома нігтя – цей крововилив під нігтьовою пластинкою в результаті удару по пальцю, затискання його. Маленький крововилив поступово просувається до вільного краю нігтя і через якийсь час сходить. Великий крововилив в області матриці може викликати відторгнення нігтьової пластинки.

2.3 Пошкодження (травми) апарату нігтя при манікюрі і педикюрі

Пошкодження шкіри нігтьових валів зустрічаються досить часто. При цьому утворюються тріщини, задирки, через які мікроби потрапляють в шкіру, і розвивається панарицій або інші види запалень, що викликають дистрофічні зміни нігтьової пластинки.

Пошкодження виникають при відсовуванні або зрізає нігтьової шкірки, якщо ці операції проводяться неакуратно. Частіше за все унаслідок пошкоджень виникає поперечна борозна значної глибини, що розділяє ніготь на дві частини.

Якщо манікюр проводиться недбало, то на поверхні нігтя може утворитися декілька поперечних борозен, нігтьова пластинка стає хвилястою або на ній з'являються білі плями і смуги (лейконіхія).

При грубому виконанні манікюру із застосуванням лаків, фарб, ацетону і інших хімічних речовин нігтьова пластинка починає лущитися, на ній з'являються подовжні борозни, тріщини, вільний край нігтя обломлюється або розщеплюється. Іноді навіть з'являються синє забарвлення, свербіння нігтьових валів.

Після припинення користування шкідливими препаратами нігтьова пластинка у міру відрощування нігтя поступово приходить в норму.

2.4 Врослий ніготь

Це захворювання зустрічається часто, особливо на великих пальцях ніг. Зовнішній край або обидва бічні краї нігтя вростають в шкіру бічних нігтьових валів, викликаючи запалення, набряк і хворобливість валу. В запущеному стані можливі тріщини, язви, нагноєння. При ходьбі з'являється різкий пульсуючий біль. Нігтьова пластинка може викривлятися і товстішати.

– Для профілактики захворювання необхідно стежити, щоб взуття було достатньо широкої, не здавлювала палець, щоб м'які тканини пальця не наповзали на бічну поверхню нігтьової пластинки.

Необхідно також правильно і своєчасно підстригати нігті, стежити за гігієною пальців і стоп, акуратно чистити нігті при педикюрі.

За наявності плоскостопості слід користуватися ортопедичним взуттям, не допускати викривлення великого пальця.

За наявності підвищеної пітливості необхідно провести відповідний курс лікування.

Слід пам'ятати, що неправильно виконаний педикюр також може бути причиною вростання нігтя.

2.5 Задирки

Це поверхневі дрібні надриви рогового шару шкіри в області нігтьових валів. Задирки мають вид витягнутого трикутника. Вони можуть бути одиночними і множинними, зустрічаються звичайно на пальцях рук.

Задирки виникають від травматичних пошкоджень шкіри, від вживання дратівливих шкіру миючих засобів, кислот, лугів, при неправильному догляді за шкірою.

Задирки часто супроводжуються запаленням шкіри навколо нігтьових валів і можуть привести до утворення панариція. Не можна обривати задирки, оскільки при цьому утворюються хворобливі тріщини, через які вільно проникає інфекція.

Видаляють задирки, обережно зрізаючи їх у підстави манікюрними ножицями, після чого мастять спиртним розчином діамантової зелені або рідиною Кастеллані. На запалені ділянки накладають пов'язку з тетрацикліновою маззю або синтомициновой емульсією.

2.6 Навколонігтьові і піднігтьові бородавки

Це доброякісні новоутворення шкіри вірусного походження, що з'являються на тильній поверхні пальців рук і ніг унаслідок зараження вірусом через предмети побуту. Появі бородавок сприяють мацерація і травми шкіри.

Зовні бородавка схожа на сірий щільний окремий вузлик з шорсткою поверхнею. Часто на поверхні бородавки утворюються тріщини, через які в шкіру проникає інфекція.

При тому, що розташовує бородавки на нігтьовому валу, особливо в області матриці нігтя, нігтьова пластинка стає шорсткою, стоншується, на ній утворюються поперечні або подовжні борозни.

Бородавка на кінчику пальця може розповсюдитися під ніготь на ложі нігтя. При цьому з'являються хворобливі відчуття, нігтьова пластинка відділяється від ложа, стає тьмяною.

Піднігтьові бородавки бувають множинними, причому на поверхні пальця бородавок може не бути.

Бородавки на поверхні шкіри пальців лікують рідким азотом, припікають міцними кислотами. піднігтьові бородавки вимагають складнішого спеціального лікування у дерматолога.


3. Профілактика захворювань нігтів

Для профілактики поразки нігтів необхідно оберігати їх від випадкових травм, травмування на виробництві, уникати носіння погано підібраного взуття.

Особливо неприпустимо травмування нігтьових валів і матриці нігтя при манікюрі і педикюрі. Ці процедури повинні завжди проводитися обережно, акуратно, з дотриманням всіх санітарно-гігієнічних вимог.

Для профілактики захворювань нігтів важливо здійснювати постійний гігієнічний догляд за кистями рук і стопами ніг, своєчасно і правильно зрізати нігті, що відростили, носити м'яке вільне взуття.

При появі пітливості ніг, грибкових захворювань міжпальцевих проміжків, стоп і нігтів слід негайно звертатися до лікаря-дерматолога.


4. Робоче місце майстра манікюру і педикюру

 

Робоче місце манікюрниці повинне знаходитися в сухому, світлому, добре провітрюваному приміщенні. Площа, займана одним робочим місцем, повинна бути не менше 8 м2.

Якщо для виконання манікюрних робіт можна відвести і обладнати місце в приміщенні, де працюють перукарі, то робоче місце майстра педикюру повинне бути ізольованим.

Мал. 3. Крісло педикюру

Приміщення для очікування, гардероб, туалетна кімната, приміщення для стерилізації інструменту повинні бути загальними з іншими відділеннями підприємства побутового обслуговування, при яких знаходиться робоче місце педикюрші.

Розмір робочого приміщення не менше 12 м2. Стіни його на висоту приблизно 1,8 м повинні бути забарвлені масляною фарбою або іншими водостойкими фарбами, обклеєні плівкою або викладені кахлем. Обклеювання стін шпалерами не допускається. Стіни приміщення стерилізації також офарблюють масляною фарбою на висоту 1,5–1,8 м або облицьовували плитками. Потовк і верхня частина стін робочих приміщень повинні бути обштукатурені і побілені. Підлоги повинні бути гладкими, без щілин, зручними для вологого прибирання.

Організувати робоче місце майстра манікюру і педикюру досить просто. Для роботи необхідні стіл з ящиками для спеціальних засобів, білизни і інструментів для манікюру, два стільці – для майстра і клієнта. Поверхня столу повинна бути полірованою або покритою такими матеріалами, які легко піддаються миттю і дезинфекції, – пластиком, лінолеумом або клейонкою.

Стіл повинен бути добре освітлений як природним, так і штучним світлом. Потрібно розташувати стіл так, щоб світло падало на руки клієнта. Освітленість робочого місця – не менше 100 лк.

Крісло для педикюру повинне мати регульовані по висоті опори для ніг (мал. 3).

Стільці, а також крісла і дивани для очікування оббивають дерматином або іншими матеріалами, які легко чистяться і дезінфікуються. Металеві частини хромовані або лаковані.

Для виконання манікюру і педикюру необхідні наступне устаткування, інструменти і білизна:

Меблі і устаткування Для манікюру Для педикюру
Стіл для манікюру 1 __
Стілець для майстра манікюру (педикюру) 1 1
Стілець для клієнта 1 1
Шафа або тумбочка для чистої білизни, інструментів, засобів 1 1
Відро педальне для брудної білизни 1 1
Сміттєзбірник 1 1
Столик для інструментів і необхідних засобів _ 1
Ванна для грон рук 2 _
Ванна для ніг _ 1
Рухома лампа 1 1
Лупа 1 1
Пісочний годинник 1 1
Щітка для прибирання робочого місця 1 1

Апарати і спеціальний посуд

Електричний стерилізатор 1 1
Апарат для чищення нігтів, гіперкератозу стоп 1
Настільний вентилятор 1 1
Бікси для стерильного матеріалу (салфеток, тампонів) 2 2

Інструменти

Напилок для спилювання країв, нігтів і шліфування:
з крупними насічками 2 2
з дрібними насічками 2 2
Ложечка для підняття надкожиці основи нігтя 2 2
Ножиці прямі 2 2
Ножиці зігнуті 2 2
Щипці великі 2 2
Щипці малі 2 2
Пінцет плоский 2 2
Щіточка для нігтів 2 2
Полірувальний прилад 1 1

Білизна (з розрахунку на одного працівника)

Серветки для рук на зміну 15–20 _
Серветки для ніг на зміну - 8–10
Рушник для особистого користування 3 3
Клейонкові фартухи - 2
Халати 3 3
Шапочки або косинки 3 3

Всі електроприлади (стерилізатор, апарат для механічної обробки підошов) повинні бути заземлені. Електричні розетки, вимикачі, електропроводка повинні систематично перевірятися фахівцем.


5. Матеріали для виконання манікюру (педикюру)

У розпорядженні майстра манікюру (педикюру) повинні бути наступні косметичні засоби, медикаменти, перев'язувальні матеріали:

Для манікюру Для манікюру Для педикюру
Рідина для зняття лака 1 фл. 1 фл.
Масло оливкове або персикове 1 фл. 1 фл.
Набір лаків 1 1
Крем для рук 1 т. 1т.
Крем для ніг 1т. 1т.
Тальк 1 уп. 1 уп.
Крем для масажу рук 1т. -
Крем для масажу ніг - 1т.
Йод 5%-ний (15,0 г) 1 фл. 1 фл.
Дезинфікуючий розчин Каретникова
для інструментів 0,500 мл 0,500 мл
Синтоміцинова емульсія 5–10%-на 30,0 г 30,0г
Розчин пероксиду водню 3%-ний 30,0 мл 30,0 мл
Паста й порошок для полірування нігтів 1 1
Вата 150 г. 200 г.
Бинт 2 уп. 2 уп.
Лейкопластир 1 уп. 1 уп.
Серветки марлеві 1 уп. 1 уп.

Вату застосовують у вигляді тампонів, які слід заготовити наперед і тримати в банку з кришкою. Тампони використовують для зняття старого лака з нігтів, при змазуванні маслом нігтьових валів, нанесенні захисного крему на шкіру кистей і в багатьох інших випадках.

Для живлення і пом'якшення надкожиці, а також для її дезинфекції перед видаленням застосовують спеціальні креми. Розпушування надкожиці може проводитися за допомогою гарячого мильного розчину.

Манікюрні лаки для нігтів можуть бути безбарвними або забарвленими в різні кольори. Як розчинники лаків застосовуються ацетон, оцтово-амиловий ефір, спирт і інші речовини. Крім того, в лаки додаються так звані пластификатори для більшої в'язкості, наприклад касторова олія.

За призначенням манікюрні лаки діляться на лак-основу (їм покривають нігті перед забарвленням), що декоративний офарблює лак і фіксуючий лак (безбарвний лак, яким покривають ніготь після забарвлення кольоровим лаком).

Для додання нігтям красивого блиску замість лаків застосовують також спеціальні порошки і пасти, за допомогою яких полірують поверхню нігтя, використовуючи замшеву щіточку.

Персикове і оливкове масла застосовують при манікюрі рук з дуже сухою шкірою і при тріщинах нігтьового валу. В цьому випадку замість мильного гарячого розчину пальці занурюють на 10–15 мін в підігріте масло.

Дезинфікуючі розчини застосовують і при видаленні задирок. За наявності глибоких задирок або тріщин нігтьового валу після закінчення манікюру на ці місця накладають пов'язку з синтомициновою емульсією.

При масажі рук застосовується також тальк – білий або сіруватий порошок без запаху і блиску, жирний і слизький на дотик.



6. Правила санітарії і гігієни при виконанні манікюру і педикюру

Майстер педикюру повинен бути забезпечений спецодягом (халат – 3 зміни, косинки – 3, фартухи – 3, рушник для особистого користування – 3), інструментарієм для педикюру, ванною для ніг пацієнта з підведеною гарячою і холодною водою, умивальником з гарячою і холодною водою, загальним денним і штучним освітленням, а також місцевим штучним освітленням (лампою на рухомому штативі), лупою, гумовими рукавичками, а також необхідними дезінфікуючими засобами, стерилізаторами, шафою для чистої білизни, бачком з кришкою для брудної білизни, сміттєзбірником. Кабінет повинен систематично провітрюватися.

Дуже важливо, щоб зовнішній вигляд манікюрниці (педикюрші) відповідав її професії. Вона повинна справляти приємне враження на відвідувачів. Халат або формений одяг повинні бути бездоганно чистими, волосся прибране під косинку або шапочку.

Руки повинні бути ідеально чистими, нігті коротко підстрижені, покриті неяскравим лаком або відполіровані, шкіра рук м'яка, суха. Під час роботи на руках не повинно бути кілець, перснів, браслетів, годинника. Рухи рук легкі, витончені, м'які і пластичні.

Робота манікюрниці і педикюрші пов'язана з проведенням маніпуляцій не тільки на нігтях, але і на шкірі: видалення надкожиці у підстави нігтя, задирок, мозолів, натоптишів і інших утворень із застосуванням різних інструментів (ножиці, щипці, пили, кусачки, спеціальні бори для обробки нігтів) (мал. 4, 5) і перев'язувального матеріалу (марлеві серветки, ватяні тампони), медикаментів (йод, спирт, синтомицинова емульсія, розчин марганцевокислого калію).

Все це вимагає підтримки ідеальної чистоти в кабінеті і на робочому місці, акуратності майстра і особливого змісту її рук, обов'язкової дезинфекції інструментів, а в окремих випадках і стерилізації їх. Умови виконання процедур повинні повністю виключати попадання мікробів через шкіру при легких травмах (уколах, порізах, подряпинах).

Мал. 4. Інструменти для манікюру

Мал. 5. Інструменти для педикюру


В кабінетах манікюру і педикюру необхідно щодня проводити вологе прибирання і провітрювання. При епідеміях грипу майстер працює в марлевій масці.

Перед початком роботи і після прийому кожного клієнта стіл необхідно протирати вологою серветкою, а після закінчення роботи – серветкою, змоченою в 1%-ном розчині хлораміну.

Чистий матеріал, білизну бережуть в окремому ящику столу або шафі. Для відпрацьованого матеріалу і брудної білизни існують спеціальні маркіровані бачки з кришкою, що щільно закривається.

Всі інструменти і посуд перед використанням слід стерилізувати. Інструменти надійніше всього стерилізувати кип'ятінням. Але, враховуючи, що манікюр і педикюр виконуються гострими ріжучими інструментами, які від кип'ятіння тупляться, достатньо опустити їх в дезінфікуючу рідину Каретникова. Її готують в аптеці по наступному рецепту: карболова кислота – 3 г, формалін – 20 г., гідрокарбонат натрію (питна сода) – 15 г., борна кислота – 6 г, дистилююча вода – до 1000 мл. В цю рідину інструмент поміщають не менше ніж на одну годину. При стерилізації в спирті-ректифікаті інструменти повинні знаходитися в ньому 40 мін, в розчині хлораміну (0,3%-ном) – 20 хв.

До надходження на роботу майстра манікюру і педикюру повинні пройти медичний огляд і одержати довідку про допуск до роботи. Крім того, щокварталу вони повинні оглядатися терапевтом, один раз в рік венерологом і пройти флюорографію.



7. Правила і техніка виконання манікюрних робіт

Операції манікюру виконуються в такій послідовності (мал. 6):


Информация о работе «Послуги перукарських салонів з манікюру, педикюру, забарвленню брів і вій»
Раздел: Разное
Количество знаков с пробелами: 56763
Количество таблиц: 6
Количество изображений: 30

Похожие работы

Скачать
55337
0
0

... , є пропорції, баланс, ритм, контраст, нюанс. Обов'язковими для композиції є єдність стилю та образність форми. Технологічна послідовність виготовлення святкової зачіски на основі моди 2005-2009 років: 1.         Волосся розчісуємо, відділяємо рівним проділом від вуха до вуха. 2.         Волосся на потиличній зоні збираємо у хвіст на маківці і закріплюємо тасьмою. 3.         Волосся, яке зі ...

0 комментариев


Наверх