2.3  АНАЛІЗ МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА

Будь-яке господарське рішення оцінюється за його кінцевими результатами, тобто прибутком. Одним з головних факторів, що впливає на величину прибутку, є рівень матеріальних запасів. Виручка від реалізації та прибуток з’являться лише тоді, коли предмети праці, використані в процесі виробництва, перенесуть свою вартість на вартість виготовленого продукту та знайдуть кінцевого споживача. Тому стабільна забезпеченість матеріальними ресурсами є необхідною умовою функціонування та розвитку будь-якого підприємства.

Запаси – активи, які утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності, перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу виробництва, утримання для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємства.

Зрозуміло, що запаси матеріальних ресурсів треба постійно поповнювати.

Згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку підприємств, організацій та установ, об'єктами аналізу матеріальних ресурсів є надходження та використання цінностей, які обліковуються на синтетичному рахунку 20: сировина та матеріали, покупні напівфабрикати та комплектуючі, паливо, тара й тарні матеріали, будівельні матеріали, матеріали, що їх передано в переробку, запасні частини, матеріали сільськогосподарського призначення та інші.

Цілі аналізу ефективного використання матеріальних ресурсів полягають в одержанні найбільш інформативних ключових параметрів, які дають об’єктивну й точну оцінку наявності в підприємства різних видів матеріальних ресурсів з погляду забезпечення його конкурентоспроможності, уможливлюють оцінку ефективності управлінських рішень щодо формування портфеля замовлень на матеріальні ресурси, виявлення резервів підвищення ефективності використання ресурсів, розробку заходів для їх мобілізації.

Важливу роль у забезпеченні дієвості аналізу ефективності використання матеріальних ресурсів мають зміст та якість інформаційної бази аналітичних досліджень. Для розв'язання поставлених завдань використовується планова, облікова та нормативно-довідкова інформація.

Джерелами інформації для аналізу ефективного використання матеріальних ресурсів є такі дані:

o  планові дані, які використовуються для аналізу постачання
підприємства матеріальними цінностями: плановані обсяги запасів та обсяги надходження (портфель замовлень), договори, угоди, контракти на постачання сировини та матеріалів;

o  облікові дані, які використовуються:

а) для аналізу забезпеченості підприємства необхідними запасами, тобто всі дані документів складського, синтетичного й оперативного обліку;

б) для аналізу використання матеріальних ресурсів, тобто дані
із звітності про матеріальні витрати на виробництво, віднесені на
собівартість товарної продукції;

o  нормативно-довідкові дані, які регулюють господарську діяльність, а саме: Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, положення (стандарти) бухгалтерського обліку в Україні; господарсько-правові документи; технічна й технологічна документація; інформація, отримана в ході маркетингових досліджень.

Як структурний елемент методики аналізу ефективного використання матеріальних ресурсів виступають також способи аналітичного дослідження логічні, математичні та евристичні.

Отже, як показують дані таблиці, найбільшу питому вагу матеріальних витрат займають витрати сировини, матеріалів, будівельних матеріалів, а також інші витрати. Якщо говорити про цифрові дані аналізованих витрат сировини і матеріалів, то у 2003 і 2004 роках вони становили відповідно 2952,69 тис. грн. і 924,02 тис. грн.

Таблиця 2.3.1 Аналіз складу виробничих запасів (тис. грн.)

Показники 2005 рік 2006 рік Відхилення
За сумою, +,- Темп росту, %
1.Запаси, всього 116,3 10,4 -105,9 8,94
1.1.Виробничі запаси 8,9 5,1 -3,8 57,30
у % до запасів 7,65 49,03 41,38 640,91
1.2.Готова продукція 107,4 5,3 -102,1 4,93
у % до запасів 92,35 50,97 -41,38 55,19

Загалом можна сказати, що відображається динаміка до зменшення матеріальних витрат у 2006 році на 3,8 тис.грн. (57,30 %). У цьому випадку зменшенням матеріальних витрат було викликане зменшенням витрат на сировину і матеріали, паливо необхідних для здійснення виробничого процесу.

Таблиця 2.3.2 Аналіз руху виробничих запасів (матеріальний баланс) (тис. грн.)

Показники 2005 рік 2006 рік Відхилення
За сумою, +,- Темп росту, %
1. Залишки запасів на початок року 77,2 8,9 -68,3 11,53
2. Надійшло запасів 6,3 2,4 -3,9 38,10
3. Вибуло запасів 74,6 6,2 -68,4 8,31
4. Залишки запасів на кінець року 8,9 5,1 -3,8 57,30

Щодо залишків запасів, то можна сказати, що на початок року вони в 2005 порівняно з 2006 роком зменшилися на 68,3 тис. грн. ; щодо залишку запасів на кінець року то в 2006 порівняно з 2005 роком зменшились на 3,8 тис. грн.

Матеріаловіддача розраховується як відношення обсягу виконаних робіт (наданих послуг) до матеріальних витрат:

М в=Овп / Мвитр.

Матеріалозабезпеченість працюючих обчислюється як відношення матеріальних витрат до чисельності працюючих:

М з=Мвитр. / Ч

Таблиця 2.3.3 Аналіз використання виробничих запасів

Показники 2005 рік 2006 рік Відхилення
За сумою, +,- Темп росту, %
1. Вартість використаних виробничих запасів (матеріальні витрати), тис. грн. 2,3 8,5 6,2 369,57
2. Обсяг виготовленої продукції (робіт, послуг), тис. грн. 327,4 260,7 -66,7 79,63
3.Чисельність працюючих, осіб 3 3 - -
4.Матеріаловіддача, грн./грн. 142,48 30,67 -111,81 21,53
5.Матеріалозабезпеченість працюючих, грн./особу 0,77 2,83 2,06 367,53

Отже, проаналізувавши дані таблиці можна сказати, що матеріаловіддача у звітному році порівняно з минулим зменшилася на 95,29 грн/грн у абсолютному виражені і у відносному на 18,35 %. Матеріаловіддача показує, який обсяг виготовленої продукції потрібен для 1 гривні вартості виконання виробничих запасів тобто 1 гривні матеріальних витрат.

Матеріалозабезпеченість працюючих у 2005 році складала 0,77 грн/особу, а у 2006 році зросла на 2,06 грн/особу (367,53 %) і склала 2,83 грн/особу. Матеріалозабезпеченість показує, яка вартість використання виробничих запасів тобто матеріальних витрат потрібна на 1 працюючого.


ВИСНОВОК

Звіт містить вступ, два розділи, висновки, список використаної літератури та додатки.

Вступ розкриває суть і актуальність теми, зазначається на базі якого підприємства буде виконана робота, визначається основна мета, поставлені задачі, прийоми і методи дослідження теми.

Перший розділ характеризує діяльність виробничо-торгового підприємства «Західполімербуд», згідно Статуту, висвітлюється загальна економічна та організаційно-правова характеристика підприємства, а також вивчаються основні нормативні документи, що регулюють діяльність даного підприємства.

Другий розділ аналізує склад, рух та використання ресурсів підприємства. Заповняються таблиці з відповідними опрацьованими даними та формуються висновки по таблицях.

У звіті містяться також додатки, які були джерелами вихідних даних для здійснення аналізу ресурсів підприємства.

 Протягом розглянутого періоду на підприємстві відбувається стійка тенденція до збільшення вартості основних засобів. Таке збільшення вартості могло бути результатом того, що фірма в закупила і змінити структуру та склад основних засобів, щоб надавати більш якісні послуги і конкурентноспроможні на ринку.

Основним показником, який характеризує економічну ефективність використання основних виробничих фондів, є фондовіддача. Вона характеризується обсягом продукції ,що виробляється на одну гривню основних виробничих фондів і визначається як відношення обсягів виконаних робіт до середньорічної вартості основних виробничих фондів підприємства .

Склад трудових ресурсів могло спричинити, зменшення кількості (вартості) основних засобів, що вплинуло на надання послуг.

Як відомо, склад працівників постійно змінюється у зв’язку із скороченням штатів, звільненням з власного бажання, виходом працівників на пенсію, або за згодою двох сторін (Центру Зайнятості),пересування їх на посадах у межах структурних підрозділів, тощо. Надто велика плинність робочої сили спричиняє додаткові витрати на підготовку та перепідготовку нових робітників, знижує на певний час продуктивність праці не тільки нових робітників, які освоюють нові умови праці, а й тих, що звільняються і потребують часу для пошуків нової роботи .

Для більшого заохочення працівників виконувати покладенні на них обов'язки більш сумлінніше, на підприємстві має виплачуватись заробітна плата з фонду додаткової заробітної плати, та інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Їх наявність спонукатиме працівників виконувати роботу так, щоб зростала продуктивність праці .

Проаналізувавши діяльність ТзОВ ВТП «Західполімербуд» можна сказати, що загалом економічні показники є непогані, але для кращого функціонування підприємства керівництво повинно піклуватись, щоб фінансовий стан залишався стабільний і збільшувався прибуток.

Провівши розрахунки, щодо використання виробничих запасів, можна зробити висновки, що прямий зв'язок відсутній в таких показниках, як вартість використаних виробничих запасів та обсяг виготовленої продукції .


Список літератури

Закон України «Про бухгалтерський обліку фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999, № 996– 14 із змінами і доповнення .

1.  Положення ( стандарти ) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності «

2.  Положення ( стандарти ) бухгалтерського обліку 2»Баланс»

3.  Положення ( стандарти ) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансовий результат»

4.  Положення ( стандарти ) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»

5.  Положення ( стандарти ) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»

6.  Положення ( стандарти ) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва»

7.  Економічний аналіз: навчальний посібник за ред. проф. Ф.Ф. Бутинця Житомир: ПП «Рута», 2003. – 680с.

8.  Економічний аналіз: Навч. посіб. М.А. Болюча, В.З. Бучевський, М.І.Горбуток / За ред.. акад.. НАНУ, проф. М.Г. Чумаченка. – К.: КНЕУ, 2001. – 540 с.

9.  Загородній А.Г., Партин Г.О. Бухгалтерський облік: основи теорії та практики: Навч. посіб. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Т-во „Знання”, КОО, 2004. – 377 с.

10.  Івахненко В. М. Курс економічного аналізу. - К.: Знання-Прес, 2000. -207с.

11.  Лахтінова Л.А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання. – К.: КНЕУ, 2001. – 387 с.

12.  Мец В. О. Економічний аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства. Навчальний посібник. - К.: КНЕУ, 2003.


Информация о работе «Економічний аналіз підприємства "Західполімербуд"»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 42785
Количество таблиц: 13
Количество изображений: 0

0 комментариев


Наверх