1. На дошку-екран демонструю мал. 18, за допомогою якого разом з учнями доводжу теорему.
y
A(x1;y1)
C(x3;y3)
B(x1;y1)
O x
Мал.18
Учні записують.
Дано: A(x1;y1), B(x2;y2), C(x3;y3) – довільні точки площини.
Довести: AB + BC = AC (мал. 18).
Доведення. У процесі доведення задаю учням такі запитання:
1) Знайти координати векторів AB, BC, AC.
Учні записують в зошитах ( інший учень на дошці або на кодоскопу):
AB ( x2 – x1; y2 – y1);
BC ( x3 – x2; y3 - y2 );
AC ( x3 – x1; y2 – y1).
1) Знайти кординати вектора AB + BC.
2) Пропоную учням порівняти кординати векторів AB + BC і AC та
зробити висновок. Учні роблять висновок і записують в зошиті рівність: AB + BC = AC, що й треба було довести.
На закріплення пропоную учням перевірити, що теорема справедливадля таких випадків: 1) дані точки A, B, C лежать на прямій, що паралельна осі Ox і осі Oy; 2) дані точки мають кординати a(1;1); B(3;5), C(7;4).Учні самостійно виконують завдання і роблять висновок.
N
M K P
Мал.19
2. Записати і відмітити (мал. 19 вектор, який дорівнює: а) MN + NP;б) MP+PN, в) NP+PM;
г) PK+KM; д) PM=MK.
Учні виконують відповідні малюнки і використовують ”правило трикутника”.
Демонструю мал. 215, 216 (за підручником).
p
q k
l
n c d
m
Мал. 20
Потім демонструю мал. 20 і пропоную виконати таке завдання : m+n, c+d k+l, p+q.
3. Розглядаю вправу №16 (§10, мал. 221, підручник)
Учні пригадують уроки фізики і коментують дії сил і розв’язуванні вправи які зображено на мал. 21.
[AOP= OPB = α, тому OB = OC sin α, отже, | F| = |P |sin α ].
F
O
B
A
α C
Мал. 21
4. Демонструю побудову суми двох векторів за ”правилом паралелограма”.
План побудови.
1) Відкладаю від початку вектора а вектор b΄, яикй дорівнює вектору b.
b
a
d
b
Мал. 22
2) На векторах а і b΄, як на сторонах будуємо паралелограм.
3) Провести із спільного початку векторів а і b΄ вектор d (діагональ паралелограма).d=a+b.
5. На закріплення виконую таку вправу:
Знайдіть геометричну суму векторів: а(1;-2) і b(3;-2).
Розв’язок демонструю на екран (мал. 23).Учні виконують побудову самостійно.
y
O b x
a
c
Мал. 23
Доцільно запропонувати учням з’ясувати, як знайти суму трьох і більше векторів, використовуючи властивості додавання векторів. Повідомляю учням, якщо треба побудувати суму трьох і більше векторів, застосовують ”правило многокутника”, застосовуючи поступово ”правило трикутника ”.
ІІІ. Підсумок уроку.
Учні повторюють правила додавання векторів і що вони мають практичне застосування на уроках фізики у розділі ”Механіка”.
IV. Завдання додому. п.п. 94, 95(§10); зап. 14, 15; №№ 9,14,15.
УРОК – 7. Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ (продовження)
Мета уроку. Закріпити поняття суми векторів за допомогою “правила паралелограма ”, а також властивості додавання. Ознайомити учнів із поняттям різниці векторів.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань та застосування й формування вмінь.
Знання, вміння, навички. Знати правила й властивості додавання векторів уміти будувати суму двох векторів за правилами додаванням векторів і застосовувати нові знання для розв’язування вправ.
Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2)кодопозитиви; 3) таблиці із умовами та алгоритмом їх, розв’язування.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу.
1. Перевіряю домашнє завдання за допомогою кодоскопа.
2. Задаю декілька запитань до класу:
1) Сформулювати правила додавання векторів і показати їх на на малюнку (підручника).
2) При якій умові два вектори рівні ?
3) Які закони застосовуються для додавання векторів?
4) Яке правило застосовується для трьох і більше векторів векторів
5) Знайдіть суму a(2;1) і b(-2;-1) і як називають цю суму векторів?
... закладах. У додатках подано ряд ілюстративних матеріалів, котрі були використанні на практиці в школі і можуть послужити методичним матеріалом для підготовки та проведення уроків образотворчого мистецтва як студентами, так і вчителями. У дослідженні доведено: використання ілюстративного матеріалу є обов’язковим і ефективним методом наочного навчання; він незамінний в ході пояснення послідовност ...
... нтуватися на використання підручників [53; 54; 5]. У класах фізико-математичного спрямування доцільно орієнтуватись на використання підручників [53; 54; 5; 1]. РОЗДІЛ 2 ОСОБЛИВОСТІ ВИВЧЕННЯ МАТЕМАТИКИ У ПРОФІЛЬНИХ КЛАСАХ В СУЧАСНИХ УМОВАХ 2.1. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРОФІЛЬНОЇ ДИФЕРЕНЦІАЦІЇ НАВЧАННЯ МАТЕМАТИКИ Математика є універсальною мовою, яка широко застосовується в усіх ...
... без опанування системи понять цієї науки. Це великою мірою стосується математики. Найважливішим завданням викладання математики є формування в учнів правильних математичних понять. 1.3. Суттєві і несуттєві властивості понять. Прийоми їх виявлення. Засвоєння математичних понять відбувається у процесі аналітико – синтетичної діяльності учнів, спрямованої на виявлення істотних загальних ...
... може бути компетентною або некомпетентною в певних питаннях, тобто мати компетентність (компетентності) у певній галузі діяльності. Саме тому, одним із результатів навчання курсу «Застосування ІКТ у навчальному процесі з математики» вбачається формування в майбутніх вчителів відповідних ключових фахових компетентностей. Зазначене вище наштовхнуло на дослідження компетентностей: внаслідок чого ...
0 комментариев