МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Педагогічний коледж

Чернівецького національного університету

ім. Ю. Федьковича

Шкільний відділ

Методика викладання математики в початкових класах

Курсова робота

Методика навчання письмового додавання і віднімання

Кізими Г.П.

42 група, ІV курс

Керівник: Губчак Н.М.

Чернівці, 2004 р.


Зміст

Вступ

1. Методика навчання письмового додавання і віднімання чисел

1.1 Письмове додавання і віднімання двоцифрових чисел

1.2 Письмове додавання і віднімання трицифрових чисел

1.3 Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел

2. Цікаві задачі

Висновки

Список використаної літератури


Вступ

Практична й духовна значущість математики в навчанні, розвитку та вихованні молодих школярів визначає такі основні компоненти початкової математичної освіти: знання про натуральні числа і дії над ними, вміння використовувати ці знання в повсякденному житті; початкові алгебраїчні й геометричні уявлення; математичний розвиток включає здібність до узагальнень, здогадку, вміння помітити спільне в різному, порівнювати, аналізувати, робити висновки та перевіряти їх.

Фундаментом курсу математики початкових класів є вивчення чисел та дій над ними.

Випадки додавання і віднімання в межах 100 групуються за їх відношенням до поняття “перехід через десяток". Спочатку учні ознайомлюються з прийомами усного додавання і віднімання без переходу через десяток. Далі вводяться письмові прийоми виконання дій (без переходу і з переходом через десяток) у межах 1000 належна увага приділяється як усним, так і письмовим способам додавання і віднімання. У ході вивчення нумерації багатоцифрових чисел потрібно сформувати в учнів уявлення про тисячу, як про нову лічильну одиницю, про групування розрядів у класи.

У вивченні додавання і віднімання можна вичленити дії з іменованими числами. Оскільки діти вже ознайомлені з додаванням і відніманням трицифрових чисел, то ознайомлення з діями багатоцифрових чисел здійснюється прямим перенесенням. У формуванні навичок виконання дій варто певну увагу приділити перевірці правильності обчислень способом застосування оберненої дії. Додавання і віднімання іменованих чисел супроводжується розглядом вправ на перетворення іменованих чисел.

Оскільки письмове додавання і віднімання чисел відіграє важливу роль у вивченні математики початкових класів, то я вирішила обрати тему курсової роботи: “Методика вивчення письмового додавання і віднімання чисел". Навчити учнів розв’язувати різні вправи і задачі, пов’язані з письмовим додаванням і відніманням - важливе завдання вчителя початкової школи. У даній курсовій роботі наведена методика письмового додавання і віднімання двоцифрових, трицифрових та багатоцифрових чисел. Я підібрала цікаві задачі, пов’язані з життям дітей на письмове додавання і віднімання, розробила три уроки по вивченню письмового додавання і віднімання чисел.


1. Методика навчання письмового додавання і віднімання чисел 1.1 Письмове додавання і віднімання двоцифрових чисел

Основна відмінність у виконанні письмового й усного додавання і віднімання полягає в тому, що усні обчислення починають виконувати з вищих розрядів, а письмові - з нижчих. Для ознайомлення дітей з письмовим додаванням і відніманням застосовують метод пояснення. Можна використати нумераційну таблицю, в якій записані числа 28 і 45.

Десятки Одиниці
2 8
4 5
6 13
7 3

Вчитель пропонує учням розв’язати задачу:

В одній книжці 28 сторінок, а в другій 45 сторінок. Учень прочитав обидві книжки. Скільки всього сторінок учень прочитав?

Щоб розв’язати цю задачу, треба додати числа 28 і 45.

Учитель пропонує учневі додати ці числа і записати результати додавання у нумераційну таблицю.

Учень додає спочатку десятки, а потім одиниці, дістає 6 десятків і 13 одиниць, записує це у нумераційну таблицю. Перевіривши записи, вчитель повідомляє, що десятки і одиниці додано правильно, але запис відповіді треба уточнити.13 одиниць - це 1 десяток і 3 одиниці.

Треба 1 десяток віднести до десятків. Отже відповідь буде така: 7 десятків і 3 одиниці. Без нумераційної таблиці цей приклад можна записати так:


+

 

Числа тут записано у стовпчик: одиниці під одиницями, десятки під десятками. Щоб відповідь не записувати двічі, додають спочатку одиниці, а потім десятки: до 8 одиниць додати 5, буде 13.13 - це 1 десяток і 3 одиниці; 3 одиниці пишемо під одиницями, а десятки додамо до десятків.2 десятки плюс 4 десятки, буде 6 десятків і ще 1 десяток, буде 7 десятків. Цифру 7 запишемо під десятками. Отже, скільки всього сторінок прочитав учень? (Відповідь: 73 сторінки). Додавання “стовпчиком" називають письмовим додаванням.

У ході закріплення учні виконують такі завдання:

Перевірте, чи правильно додали числа, записані в нумераційній таблиці, і поясніть, чому відповідь було записано двічі.

Знайдіть суму двох двоцифрових чисел і поясніть розв’язання.

Прочитайте за підручником пояснення про письмове додавання.

Учитель звертає увагу учнів на те, що при письмовому додаванні також додають десятки до десятків і одиниці до одиниць, але починають додавання з одиниць.

На наступних уроках вводять коротку форму пояснення письмового додавання. Знайди суму 47+29. Зразок короткого пояснення:

7+9 - шістнадцять, 6 пишу, 1 запам’ятовую;

4+2 - шість та ще 1 - сім, пишу 7, всього 76.

+

 

Якщо вчитель не ставить вимогу дати повне пояснення, учні користуються короткою формою пояснення.

Розглянемо пояснення письмового віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток.

Віднімання чисел можна також виконувати письмово. Від’ємник записують під зменшуваним так, щоб одиниці були під одиницями, а десятки під десятками. При письмовому обчисленні спочатку віднімають одиниці. Знайдемо письмово різницю чисел 82 і 85. Запишемо числа стовпчиком:

 

Пояснення: від 2 одиниць не можна відняти 5 одиниць. Беремо 1 десяток з 8 десятків, 1 десяток і 2 одиниці - це 12. Від числа 12 відняти 5, буде 7. Запишемо цифру 7 на місце одиниць. Від 7 десятків відняти 3 десятки буде 4 десятки. Запишемо цифру 4 на місці десятків. Дістали число 47.

 
На наступному уроці учням подається зразок короткого пояснення письмового віднімання:


Информация о работе «Методика навчання письмового додавання і віднімання»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 32865
Количество таблиц: 9
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
126994
18
25

... Врахування пам’яті, уваги та уяви, мислення, інших психічних процесів, а також вікових та індивідуальних особливостей необхідне для вдумливої організації самостійної роботи на уроці. Розділ ІІ. Способи організації самостійної роботи в малокомплектній школі та перевірка їх ефективності   ІІ.1 Способи організації самостійної роботи Самостійна робота на уроці – органічна частина навчального ...

Скачать
90796
43
2

... ість є одним із основних напрямів активізації навчання молодших школярів. Тому самостійна робота є ефективним методом навчання у початковій школі, підвищуючи інтерес учнів до навчального предмета та розвивають активність учнів. Окрім того, використання самостійних робіт сприяє формуванню самостійності як риси характеру молодших школярів. Протягом усього періоду навчання у початковій школі вчителі ...

Скачать
70664
8
1

... здійснювати на ведучому навчальному матеріалі. 6.       Формування прийомів розумової діяльності вимагає врахування індивідуально-вікових особливостей учнів.   1.2 Формування уміння порівнювати в процесі навчання математики   Порівняння в навчанні – це розумова операція, за допомогою якої встановлюються риси подібності і відмінності між визначеними предметами і явищами. Пізнання будь-якого ...

Скачать
116321
9
8

... 2 А клас (експериментальний клас) Правильно виконали (у %) № завдання Діаграма 2. 2 Б клас (контрольний клас) Правильно виконали (у %) № завдання Аналізуючи одержані результати експериментального дослідження можна зробити висновок, що дидактична гра – це ефективний метод навчання математики молодших школярів. Ігри та ігрові ситуації допомагають учням у навчанні, органі ...

0 комментариев


Наверх