2.4. План-конспект урока - експеремента з трудового навчання в 6
класі
Тема. Технологія токарної обробки металів та виготовлення виробів.
Мета: навчальна — формування умінь творчо застосовувати знання, уміння та навички роботи на токарному верстаті, фокусуючи їх на виготовлення корисних виробів;
виховна — закріплювати прагнення дотримуватися виробничої і технологічної дисципліни та правил безпечної праці;
розвивальна — розвивати технічне та абстрактне мислення , уяву,увагу, координацію рухів.
Міжпредметні зв'язки: фізика {Механічний рух. Поступальний і обертальний рух. Рівномірний рух. Швидкість. Сила тертя), геометрія {Паралельність та перпендикулярність прямих. Кути).
Об'єкти праці: заготовки для гвинтів і гайок.
Оснащення: токарно-гвинторізні верстати; свердлильні верстати; ключі до верстатів; токарні різці; слюсарні ножівки; напилки; молотки; кернери; рисувалки; штангенциркулі; лінійки; олівці; свердло 0 5,0; зенківка; складові універсальної малки — основа і перо; зразки гвинтів і гайок (баранцеві, круглі, чотири-і шестигранні); чорнові заготовки для виготовлення виробів; плакат «Виготовлення болта».
Тип заняття: комплексне застосування знань, умінь та навичок.
Метод: проектно-технологічний.
Час: 90 хвилин.
План заняття:
1. Організація учнів.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
4. Оголошення теми і мети заняття.
5. Вступний інструктаж.
6. Практична робота.
7. Заключна частина.
8. Прибирання робочих місць і майстерні в цілому, виконання своїх обов'язків інструментальником та верстатником.
Хід заняття І. Організація учнів
Привітання, призначення чергових, виконання своїх обов'язків інструментальником та верстатником, перевірка присутності й підготовленості учнів до заняття.
Поки проводиться перевірка, учні повторюють попередню вивчений матеріал.
II. Актуалізація опорних знань
1. На яку найбільшу величину може виступати кінець заготовки із токарного патрона?
2. Яку глибину різання визначають для чорнового, напів-чистового і чистового точіння?
3. На скільки поділок треба повернути маховичок лімба поперечної подачі з ціною поділки 0,025 мм, щоб діаметр заготовки після проточування зменшився на 2 мм; 1,4 мм; 0,6 мм; 0,1 мм?
4. Як ви будете точити деталь, якщо потрібно, щоб її діаметр зменшився на 7 мм?
Повторення основних етапів роботи на токарному верстаті, використовуючи плакат «Виготовлення болта».
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
У 6 класі ми розпочали виготовляти універсальні малки: вирізали за розмірами згідно з кресленням по дві металеві пластини (основу і перо) із листового металу завтовшки 2 мм. В одній пластині просвердлили 5 отворів 0 6, а в другій виготовили поздовжній отвір завширшки 6 мм. Але щоб користуватися цими малками, треба виготовити ще по три деталі: гвинт, гайку і шайбу. У 7 класі ми повинні виготовити шайби, а також заготовки для гвинтів і заготовки для гайок. А у 8 класі буде тема «Технологія нарізання різьби», під час вивчення якої наріжемо різьбу на гвинтах і в гайках. Після складання всіх деталей у виріб малками можна буде користуватися.
І ви вже здогадалися, що заготовки для гвинтів будемо виготовляти на токарних верстатах.
IV. Оголошення теми і мети заняття
Дату і тему записую на дошці, а учні — в зошитах. Усно повідомляю навчальну мету.
V. Вступний інструктаж
1. Коротка бесіда про професії токаря і технолога з обробки металів.
2. Стисле повторення правил безпечної праці під час роботи на токарному верстаті по металу.
3. Стисле повторення правил безпечної праці під час роботи на свердлильному верстаті.
Повідомлення завдань:
а) сконструювати і в робочих зошитах зробити ескізи заготовок гвинта і гайки. Врахувати, що в гайці отвір 0 5,0, а на гвинт проміжок під різьбу завдовжки 10 мм і 0 5,9 "°"5 {Дані записую на дошці). В усьому іншому (форма, конструкційні особливості тощо) пропоную проявляти творчість. Під час конструювання слід пам'ятати, що вироби мають бути прості, легкі у виготовленні, зручні у роботі і максимально підходити до нашого основного виробу. (Демонстрування зразків гвинтів і гайок);
б) виготовити заготовку гвинта на токарному верстаті;
в) слюсарним способом виготовити заготовку гайки;
г) на свердлильних верстатах просвердлити отвори в гайках, і з двох сторін отвору зняти фаски (виконати зенкування отвору).
Організація навчально-трудової діяльності:
Призначення консультантів. Консультантів призначаю з учнів, які добре встигають з трудового навчання і зацікавлено ставляться до предмета, виявляють бажання допомагати товаришам, вміють знаходити контакт з іншими учнями, не проявляють зазнайства і лицемірства, вимогливі до себе і до інших. Може бути 2—6 консультантів, залежно від кількості учнів і внутрішньої структури класу.
Розподіл учнів на пари. Створюю пари учнів, враховуючи симпатії та працездатність школярів.
VI. Практична робота
Учні розташовуються за слюсарними верстаками по парах і
ТВОРЧИЙ ПІДХІД ДО УРОКУ
розпочинають конструювання виробів, виконуючи в робочих зошитах ескізи заготовок гвинта і гайки. Щоб визначитися зі своєю конструкцією, вони роздивляються зразки гвинтів і гайок деяких існуючих конструкцій (у цей час проводжу поточний інструктаж з консультантами, роз'яснюю їхні обов'язки).
Пари, які першими сконструювали і зробили ескіз заготовки гвинта, можуть займати робочі місця біля токарних верстатів. Кожна пара працює за одним верстатом. Виготовивши заготовку гвинта, продовжують проектувати і робити ескіз заготовки гайки. Після чого розмічають і вирізують заготовку гайки. На-кернивши центри отворів, пари на одному свердлильному верстаті свердлять отвори, а на другому їх зенкують. Потім виконують необхідні слюсарні операції (обпилюють, гнуть тощо).
Якщо якась пара зробила ескіз заготовки гвинта і ескіз заготовки гайки, а за верстатами працюють інші пари, то вона виконує необхідні слюсарні роботи (розмічання, пиляння слюсарною ножівкою, обпилювання напилками тощо), поки не звільниться один з верстатів.
Треба стежити за тим, щоб на верстатах весь час працювали пари, щоб учні були зайняті роботою.
Учні в парах постійно допомагають один одному, навчаються один в одного і навчають один одного. В разі потреби звертаються за порадою до консультантів або до вчителя.
Консультанти разом з учителем спостерігають за дотриманням виробничої і технологічної дисципліни та правил безпечної праці, надають парам необхідні поради, допомогу, перевіряють якість виконаної роботи, додержання основних розмірів.
У разі потреби проводжу поточний інструктаж (індивідуальний, парний, груповий або фронтальний).
VII. Заключна частина
Демонстрація робіт. Пари демонструють свої роботи перед однокласниками, відповідають на їхні запитання. Активну участь в оцінюванні робіт беруть члени інших пар та консультанти. Вони висловлюють свою критичну думку про позитивні й негативні сторони виготовленого виробу. Консультанти,"враховуючи думку своїх колег і свою про виготовлений виріб, дотримання парами виробничої і технологічної дисципліни, правил безпечної праці, пропонують виставити певні бали кожному учневі.
Виставлення оцінок. Зважаючи на пропозиції консультантів, об'єктивно і вмотивовано членам пар виставляю в класний журнал бали за навчальні досягнення. Консультантам виставляю бали за те, як вони справлялися зі своїми обов'язками.
Завдання додому. Обміркувати: як в умовах шкільної навчальної майстерні швидко виготовити багато однакових шайб. У зошитах, у разі можливості, нарисувати ескіз.
VIII. Прибирання робочих місць
і майстерні в цілому,
виконання своїх обов'язків
інструментальником
та верстатником.
Проведення педагогічного експерименту.Педагогічний експеримент проводився в три етапи: перший етап дозволяє встановити нинішній стан справ із формуванням загально трудових вмінь і навичок (констатуючий експеримент), другий – впровадити нововведення в навчальний процес, а третій – перевірити ефективність цих нововведень. Оскільки результати нашого експерименту потрібно з чимось порівнювати, то ми проводили в одних класах навчання за старою програмою (контрольні класи), а в інших – за новою (експериментальні класи).
Педагогічний експеримент ми проводили в 6 –му класі. Ще до початку експерименту ми намагалися підібрати класи так, щоб рівень навчальних досягнень у них був приблизно однаковим. Для цього ми враховували оцінки у класних журналах та сформованість окремих вмінь. Крім того ми намагались враховувати ступінь самостійності учнів при виконанні якихось вправ чи завдань. Це можна було прослідкувати за кількістю звернень про допомогу до вчителя.
На початку вивчення розділу “Проектування та виготовлення виробів з циліндричною поверхнею з виконанням різних видів слюсарних робіт” ми провели констатуючий експеримент, який дозволив нам виявити слабкі місця (прогалини в знаннях, невміння працювати з деякими інструментами, володіння якими передбачає Програма: вибирати заготовку, користуватися штангенциркулем; вибирати глибину різання, змінювати частоту обертання шпинделя та звернути на них увагу в кінці експерименту.
Також ми намагались врахувати сформованість нових вмінь (самостійно вибирати і надійно закріплювати заготовку, чітко та швидко вимірювати діаметр заготовки, правильно встановлювати різці в різцетримач, користуватися лімбом поздовжньої і поперечної подачі, перевіряти якість оброблених деталей виробу) наприкінці вивчення теми.
2.5 Аналіз результатів педагогічного експериментуЯк до контрольних, так і до експериментальних класів ми застосовували єдині вимоги до вмінь учнів. Про сформованість тих чи інших вмінь ми судили за тим, наскільки швидко і якісно учні засвоювали їх: вибирати і надійно закріплювати заготовку, чітко та швидко вимірювати діаметр заготовки, правильно встановлювати різці в різцетримач, користуватися лімбом поздовжньої і поперечної подачі, перевіряти якість оброблених деталей виробу (шорсткість оброблюваної поверхні) Результати нашого експерименту найкраще представити у вигляді діаграм по кожному вмінню.
рис.1
На цій діаграмі цифрами від 1 до 12 ми позначили середню оцінку класу пораховану за формулою , де і – порядковий номер учня в списку, n – загальна кількість учнів, а римськими числами від І до V ми позначили порядковий номер вміння:
І – вибирати і надійно закріплювати заготовку,
ІІ – чітко та швидко вимірювати діаметр заготовки,
ІІІ – правильно встановлювати різці в різцетримач
IV ‑ перевіряти якість оброблених деталей виробу;
V – користуватися лімбом поздовжньої і поперечної подачі,
З цієї діаграми (рис.1) видно, що більшість (4) вмінь з цієї теми запропонованих програмою в експериментальних класах засвоїлись краще, а одне приблизно однаково, але це виявилось, якщо можна так виразитись не виробниче, а контролююче вміння.
Разом із тим, ми прослідкували за загальним ростом середньої оцінки в контрольних та експериментальних класах:
Можна відзначити, що на початку дослідження оцінки в усіх класах були приблизно однаковими, а наприкінці експерименту ми спостерігаємо зростання середньої оцінки в експериментальних класах, тоді як в контрольних – спостерігається навіть незначний спад. Це можна пояснити тим, що введення творчого завдання, яке задіяло всі сформовані під час вивчення теми вміння спонукало до їх закріплення і перетворення в навичку, тоді як кількаразове повторення одних і тих самих вправ не викликало позитивних результатів в контрольних класах.
Таким чином можна стверджувати, що запропонована методика формування загально трудових вмінь і навичок і створена на її основі навчальна програма цілком себе виправдовують і дають кращі результати в порівнянні з традиційною методикою.
Проведене мною дослідження про значення екскурсії в навчальному процесі показала, що виділені гіпотези повністю підтвердились.
Перша гіпотеза : «Екскурсія як реклама тої або іншої професії.»
Друга гіпотеза : «Екскурсія як підвищення ефективності навчально-виховного процесу.»
Третя гіпотеза : «Проведення екскурсії сприяє розвитку пам`яті, логічного мислення, творчої уяви, ознайомлює учнів з організацією, виробництва, технікою, технологією й основними професіями різних підприємств, організацій.»
Кожна людина може мати багато захоплень, що приносять радість та задоволення. Та все ж найбільше часу приділяється професійній діяльності, оскільки саме вона дає засоби існування, в ній можна реалізувати себе як особистість, досягти успіху і постійно вдосконалювати свою майстерність.
Світ професій різноманітний, і в ньому для кожного є можливість знайти улюблену професію. Хтось мріє стати видатним спортсменом, а комусь більше подобається конструювання. Є люди, які мріють працювати з технікою на виробництві, а інших захоплює робота, пов'язана з природою. Існують сотні різних професій. Непросто вибрати серед них свою.
«Сто доріг - одна твоя» - говорить народна мудрість. Адже кожна професія, як і кожна людина, має свої особливості і ставить певні вимоги до професійної діяльності. Так, наприклад, щоб стати дизайнером, треба мати розвинену фантазію, добре розрізняти кольори, вміти малювати. Столяр повинен бути вправним у роботі з інструментами для обробки деревини, мати хороший окомір. Контролер має бути спостережливим, уважним, принциповим.
І хоча нині дуже рідко люди обирають одну професію на все життя, оскільки дуже швидко відбуваються зміни в сучасному суспільстві, та важливість правильного вибору професії переоцінити важко. І Вибір професії - один із найважливіших і найвідповідальніших кроків у житті людини.
Якщо обирається професія відповідно до власних інтересів, нахилів, здібностей і при цьому враховується стан особистого здоров'я, професійна придатність та можливість працевлаштування (потреби у спеціалістах), то професійна діяльність приноситиме очікувані результати і допоможе здійснити найзаповітніші мрії.
Екскурсії на підприємство створюють умови для розвитку технічної творчості, уваги, пам`яті, логічного мислення, активізують пізнавальну діяльність і творче ставлення до праці, виховують в учнів працелюбність, культуру праці, бережливість, виховують в учнів почуття поваги до працівників та любові до праці.
1. Антонов, Т.М. Заняття з технічної праці в 6 класі – К.:Знання,2006. – 129с.
2. Батышев, С.Я. Трудова підготовка школярів - К.:Здоров`я, 2007.–240с.
3. Воловиченко, А.И. Совершенствование организации трудового обучения в школьных мастерских // Радянська школа // Науково-методичний журнал. – 2006. - №8. С.–25-29.
4. Коберник О.М. Урок трудового навчання в умовах проектно-технологічної системи // Трудова підготовка в закладах освіти. - 2006. - №1.- С.2-5.
5. Климова К.А. О формировании ответственности у детей. - В кн.: Формирование коллективньїх взаимоотношений у детей старшого школьного возраста. - М.:1998. - 125с.
6. Макаренко А.С. Трудовое воспитание. - М.: Просвещение, 1989. - 246с.
7.Освітні технології: Навч.-метод.посібн./ О.М.Пєхота, А.З.Кіктенко та ін. – К.: А.С.К.,2001. – 256с.
7. Педагогіка / За ред. М.Д. Ярмаченко - К.: Вища школа, 1986. -544с
Додаток
План – конспект уроку з трудового навчання
Тема заняття: Догляд за ТВ – 6. Утилізація стружки. Правила безпечної роботи на верстатах
Мета заняття:
1. Навчальна: сформувати знання, вміння та навички догляду за ТВ-6, утилізацією стружки, правил безпечної роботи на верстаті.
2. Виховна: виховувати в учнів культуру праці та бережливе ставлення до технічного обладнання.
3. Розвиваюча: розвивати у школярів спеціальні здібності і технічне мислення; сприяти розвитку технічних вмінь.
4. Профорієнтаційна: формувати в учнів стійкі професійні інтереси та продовжити ознайомлення учнів з професією токаря.
Об’єкти праці: заготовка під болт.
Дидактичні засоби: заготовки, готовий виріб, верстат ТВ-6, штангенциркуль, інструкція правил техніки безпеки.
Обладнання, інструмент та заготовки: заготовки, готовий виріб, верстат ТВ-6, ШЦ-2, різці, заготовка.
Трудові дії, прийоми та операції:
– установка різця;
– установка заготовки;
– точіння циліндричної поверхні;
– зріз фаски;
– вимірювання заготовки;
– відрізання заготовки.
Хід та зміст заняття.
І. Організаційний момент.
1. Вхід учнів до майстерні після дзвоника у спецодязі.
2. Перевірка присутності за журналом.
3. Перевірка підготовки учнів до заняття: зошит, підручник, спецодяг.
4. Призначення чергових за графіком.
5. Організація робочих місць перевіряється візуально.
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу.
1. Аналіз домашнього завдання.
2. Контрольні запитання для повторення.
б) В чому суть методу повороту верхніх салазок?
в) В чому суть методу зміщення задньої бабки?
г) В чому суть методу конусної лінійки?
д) В чому суть методу комбінації подач?
є) В чому суть методу широкого різця?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Тема: Правила безпечної роботи на ТВ-6. Догляд за ТВ. Утилізація стружки.
2. Догляд за верстатом. Продуктивність і точність верстата залежить від догляду за ним. Токар зобов’язаний систематично чистити верстат від стружки та пилу, регулярно змащувати його. Очистку верстата необхідно проводити по закінченню роботи на ньому. Щіткою змітається стружка, а ганчіркою, змоченою в розчиннику, грязь та залишки засохлого масла. Після очистки верстат змащують.
Особливо велике значення має своєчасне змащування всіх необхідних частин верстата. В корпус коробки швидкостей повинно бути налито достатньо масла. Коробки швидкостей багатьох верстатів мають показчики рівня масла.
Дуже уважно необхідно змащувати підшипники шпінделя верстата. Коробка подач змащується так само як і коробка швидкостей. Хоча б раз у зміну змащуються всі поверхні по яких відбувається ковзання чи тертя.
Техніка безпеки.
Небезпека при роботі:
а) відсутнє (несправне) захисне обладнання;
б) ненадійне закріплення заготовок та ріжучого інструменту;
в) несправності ріжучого інструменту;
г) несправності електрообладнання;
д) безпорядок на робочому місці.
До початку роботи:
а) вірно одягти спецодяг;
б) перевірити наявність і надійність закріплення захисного огородження та заземлення.
в) покласти заготовки і інструменти в певному порядку;
г) надійно закріпити різець та заготовку, що обробляється;
д) перевірити роботу верстата на холостому ходу;
Під час роботи:
а) для запобігання травм забороняється:
– нахиляти голову близько до патрона і ріжучого інструменту
– передавати і приймати деталі через частини, які обертаються;
– опиратися на верстат;
– вимірювати заготовку, частини і збирати стружку з верстата до його повної зупинки;
– охолоджувати ріжучий інструмент або заготовку з допомогою ганчірки;
– вихід з-під різця довгої стружки;
– зупиняти верстат шляхом гальмування патрона рукою;
– відходити від верстата, попередньо не вимкнувши його;
– підтримувати (ловити) рукою заготовку, що відрізається;
б) перед включенням верстата різець потрібно відвести від заготовки;
в) при роботі у центрах необхідно перевірити надійність закріплення задньої бабки;
г) користуватися ключами, що відповідають гайкам і головкам болтів;
д) плавно підводити різець до заготовки;
е) не допускати поперечного перерізу стружки;
Після закінчення роботи:
а) відвести супорт і вимкнути двигун;
б) прибрати стружку з верстата з допомогою щітки;
в) перевірити верстат, привести в порядок інструмент;
г) передати верстат викладачу або навчальному майстру.
IV. Закріплення нового матеріалу.
1. Питання для закріплення.
а) Як потрібно доглядати за верстатом?
б) Яка небезпека при роботі на ТВ-6?
в) Що потрібно зробити до початку роботи?
г) Що не можна робити під час роботи?
д) що потрібно зробити після закінчення роботи?
V. Вступний інструктаж.
1. Тема: Правила безпечної роботи на верстаті
2. Показ і пояснення прийомів виконання дій та операцій:
3. Брак і помилки виникають через неуважність учнів і невірне засвоєння матеріалу.
4. Перевірка вірності засвоєння прийомів та операцій здійснюється візуально.
5. Показуємо зразок кінцевого виробу.
VI. Самостійна робота учнів і інструктаж вчителя.
1. Учні отримують завдання і заготовку.
2. Виконують трудові дії та операції, спираючись на техніку безпеки при роботі на ТВ-6, оголошуючи можливі помилки.
3. Форма організації групова (по 3 учні).
4. Обходи вчителя:
1-й обхід: перевірка вірності організації робочого місця.
2-й обхід: перевірка вірності виконання трудових прийомів.
3-й обхід: перевірка вірності проведення самоконтролю.
5. Прийняття і оцінка робіт.
VII. Заключний інструктаж.
1. Підведення підсумків практичної роботи.
2. Повідомлення оцінок.
3. Відзначення кращих робіт.
4. Аналіз помилок.
5. Характеристика заняття.
6. Домашнє завдання: конспект, підготуватися до контрольної роботи “Металообробка на верстатах”. Повторити параграф 3-4.
VIII. Прибирання робочих місць за 10 хвилин до кінця заняття черговими.
... Однак, не можна не можна не згадати й четверту групу методів, яка, при викладанні предметів по спеціальності, обраній студентом відіграє винятково важливу роль. Це бінарні методи навчально-виховного процесу. а) методи організації і здійснення навчально-пізнавальної діяльності студентів. І група - методи організації і здійснення навчально-пізнавальної діяльності це способи діяльності викладача і ...
... і і лексичні вправи і мовленнєві ситуації; комунікативний (вживання слів у власних висловлюваннях). Уже з самого початку експериментального дослідження ми систематично спрямовували роботу над усвідомлення поняття іменника у початкових класах, на вироблення вмінь правильно вживати їх у мовленні. Програмою з рідної мови в цей період передбачено практичне ознайомлення дітей зі словами-назвами ...
... ємства щодо всього авансованого капіталу (тобто витрати на с + v); як прибутковість виготовлення окремої партії товарів; на теорії прибутку. Розділ II. Становлення та розвиток підприємництва в перехідній економіці України 2.1 Основні тенденції розвитку підприємництва в Україні Сьогодні вже ні в кого в Україні, мабуть, не викликає сумніву той загальновідомий факт, що підприємницька діяльні ...
... що у книгах та періодичних виданнях найменше приділяється увага саме механічній обробці металу, яка до того ж є найскладнішою для засвоєння. Саме тому ми спробуємо розробити методику формування загально трудових вмінь і навичок учнів загальноосвітньої школи з механічної обробки металів. У 8-9 класах учні вивчають більш складний вид механічної обробки металу на токарно-гвинторізному верстаті. Під ...
0 комментариев