1.  Уявіть, що ви в поїзді. Поряд з вами інші пасажири, розпочніть з ними розмову, щоб скоротати час.

2.  Ви зустріли свого товариша. Поділіться з ним враженням про свою подорож.

У старшій школі використовую бесіди й дискусії з таких актуальних проблем: «Моє майбутнє», «Життя моїх ровесників за кордоном», «Проблеми екології навколишнього середовища», «Мій відпочинок і навчання» тощо.

Обговорення усіх цих питань набуває реального змісту, тому що старшокласники відчувають потребу в самостійному виділенні назрілих проблем у їхньому житті та житті всієї країни.

Важливу роль у створенні ситуацій для моделювання дійсності відіграють рольові ігри. Ефективність рольової гри як методичного прийому навчання підвищується, якщо правильно визначено тривалість мовленнєвого спілкування учасників.

За даними досліджень, тривалість оптимальної працездатності у спілкуванні п’ятикласників – п’ять хвилин, семикласників – до десяти хвилин, а дев’ятикласників – до п’ятнадцяти хвилин. Тому на кожен етап гри намагаюся встановити ліміт часу й домагаюся, щоб кожен етап йому відповідав.

Щодо учнів п’ятих класів, то їхні вікові особливості дозволяють використовувати різні варіанти рольової гри. В сюжетних рольових іграх із предметом я використовую фотоальбом, книги, журнали, ілюстрації, предмети побутового призначення, ляльку з набором одягу, іграшки.

П’ятикласники охоче сприймають навчальну ігрову ситуацію, нереальний, казковий чи фантастичний сюжет. Це дозволяє застосовувати на уроках сюжетні рольові ігри казкового змісту, так і рольові ігри на теми реального життя. Наприклад, коли діти вчаться описувати зовнішність людей, я завжди використовую гру «Друг заблукав».

T: You are in London with your friend. Suddenly you see that you friend is no longer with you. He has lost his way. You come to a policeman and tell him about it. The policeman asks you to describe your friend. Do it for him.

Можлива й така ситуація:

T: Ваш клас поїхав на екскурсію і зустрів групу одноліток з Лондона.

1.  Ви познайомилися.

/About myself 5, 10/

2.  Розповіли й дізналися про місця, де живете.

/Where I live 6, 10/

3.  Вели розмову про захоплення, життя молоді, плани на майбутнє.

/Hobby. Life of youth. Plans for the future 8, 9, 11/

4.  Розповіли про традиції своїх сімей і дізналися про традиції британців.

/National traditions 7, 8, 9/

Дуже люблять учні, особливо середніх класів перевтілюватися в книжкових персонажів або казкових героїв.

“The Adventures of Tom Sawyer”

/Home reading 7/

Старанно й творчо учні готують свої доповіді для «виступу на телебаченні».

/Science in Ukraine 8, 10, 11,

From the history of Ukraine 8/

Практика показує, що старшокласникам до вподоби уявні зустрічі з їхніми ровесниками за кордоном. Вони є прекрасним стимулом для спілкування між учнями, які мріють про майбутнє навчання, про одержання професії, і молоддю Англії, які вже зробили вибір.

Рольові ігри здебільшого проводжу в парах або групах. Учні отримують картки для роботи в парах з рольовими завданнями, які допомагають їм підготуватися до спілкування, що сприяє розвитку непідготовленого діалогічного мовлення. Використовую такі види завдань для навчання говоріння.

·  Працюйте в парах. Поставте якомога більше запитань своєму товаришеві про міста, інформацію про які ви маєте на картці. Скажіть, яке із міст, на вашу думку, є найбільшим. На картці немає інформації про ваше рідне місто. Знайдіть інформацію і заповніть таблицю:

London

New York

Kyiv Horodnia

Population

6,754,000 7,000,000 2,600,000

Area

1,580 kms2

956 kms2

800 kms2

Attractions

The Tower The Statue of Liberty Khreschatyk
Big Ben Skyscrapers The Lavra

·  Складіть діалог з окремих частин реплік в логічній послідовності (в парах або групах).

·  Заповніть пропуски в діалозі даними репліками.

·  Складіть свої діалоги (опора: перша та остання репліки діалогу).

Навчаючи аудіювання та читання, великого значення надаю передтекстовим комунікативним завданням, які передбачають не поверхове, а глибинне розуміння, аналіз прочитаного. Учням пропоную висловити своє ставлення до описаних у тексті фактів, подій, героїв, визначити ідею тексту, з'ясувати, як ставиться автор до проблеми, назвати позитивні та негативні риси героїв, причини їхніх дій.

Для контролю розуміння учнями прослуханого чи прочитаного тексту використовую такі завдання:

-   Запропонуйте свій заголовок тексту.

-   Придумайте й розіграйте кінцівку оповідання по ролях.

-   Послухайте текст і заповніть таблицю.

-   Виправте інформацію у реченнях, якщо необхідно.

-   Уявіть, що ви... Що б ви зробили на його місці?

-   Розташуйте твердження у такій послідовності, в якій вони подані в тексті.

-   Представте оповідання у формі діалогу.

-   Які запитання ви хотіли б поставити головним героям цього тексту?

Вправи для навчання писемного мовлення повинні бути тематично спрямованими, комунікативними.

Наприклад:

-   Напиши коротеньке оповідання про те, як ... .

-   Напиши твір про проблеми освіти в Україні.

-   Напиши допис у газету про стан екології у вашому місті.

-   Напиши твір "Якби я був мером міста, то я ...".

-   Напиши текст доповіді "Історичні та культурні місця Великобританії".

-   Напиши твір, порівнюючи рослинний і тваринний світ Великобританії та України.

Таким чином рольова гра допомагає спілкуванню, сприяє передачі життєвого досвіду, одержанню нових знань, правильній оцінці вчинків, розвитку комунікативних навичок людини, її сприйняттю, пам’яті, мисленню, уяві, виникненню емоцій, а також таких рис як колективізм, активність, дисциплінованість, спостережливість, уважність.

Рольова гра – могутній фактор психологічної адаптації дитини в новому просторі, що може вирішити проблему природного впровадження іноземної мови у світ дитини.

Творчий підхід і зацікавленість породжує творчість. Моя небайдужість викликає інтерес до вивчення англійської мови, а моє натхнення – успіхи моїх учнів.


Информация о работе «Моделювання рольової гри, як мовленнєвої діяльності, до реальної комунікації»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 12110
Количество таблиц: 2
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
118555
1
1

... . Загалом чим вище соціально-економічне становище людини, тим менше у неї розвинута жестикуляція й бідніші рухи тіла для передавання інформації. 2.3 Основні типи помилок в мовленнєвій комунікації майбутніх вчителів початкових класів 1. Порушення принципу милозвучності - Я народився у Одесі. - Я народився в Одесі. 2. Зіставлення непорівнянних понять (алогізм) - Вартість цього довідника ...

Скачать
136165
2
2

... учнів буде більш раціональною і продуктивною за умови оптимального застосування системи дидактичних ігор. Важливою умовою підвищення ефективності навчального процесу є використання розвивального потенціалу дидактичної гри у початковій школі, яка б допомагала здійснювати оптимальну навчально-пізнавальну діяльність молодших школярів. Проведений аналіз наукової літератури засвідчив, що проблема ...

Скачать
162086
1
0

... життя, світогляд, менталітет, національний характер та ідеологію людини. Відповідно, мова є способом пізнання, з допомогою якого людина пізнає світ та культуру, а ситуація є засобом формування соціолінгвістичної та соціокультурної компетенції мовця. В процесі дослідження було встановлено, комунікативна компетенція є явищем комплексним і включає в себе багато різних видів компетенцій, серед яких ...

Скачать
54926
28
1

... 1996.- № 3. – С.50-55 22.        Бутз М. Робота в групах: Вибрані статті.-Варшава,1994.-20с. 23.        Виготський Л.С. Педагогічна психологія.- М.: Педагогіка,1991.-480с. 24.        Вишневський О.І. Робота в парах на уроках англійської мови: Посібник для вчителя: (4-5- ті кл.).- К.: Радянська школа, 1987.- 143с. 25.         Вишневський О.І. Діяльність учнів на уроці іноземної мови: Посібник ...

0 комментариев


Наверх