3. Фандрайзінг і фінансовий менеджмент
Процес демократизації суспільства і зміна економічної моделі викликали корінні зміни в соціально-культурному житті країни, зокрема в шоу-бізнесі, розвиток якого в останнє десятиліття здійснюється значними темпами.
Разом з тим шоу-індустрія не може функціонувати без фінансової підтримки з боку як комерційних, так і некомерційних структур.
Шоу-бізнес – це завжди ризик: фінансовий, психологічний, соціальний, оскільки в нім сполучені різні види і жанри мистецтва, а його продукція розрахована на масове споживання. Рівень риски настільки великий, що цей вид бізнесу прийнято називати венчурним, оскільки діяльність шоу індустрії зв'язана з ризиком для життя.
Втілення таких сценічних форм, як фестивалі, конкурси, гала-концерти, міжнародні форуми, реально тільки за наявності меценатів або спонсорів. Звідси і виділяються різні види фінансування масових заходів.
Спонсорінг.
Переводиться як поручительство, опікування, підтримка. За змістом процес спонсоринга є підбором або організацією події, веденням або контролем процесу, гарантованим здійсненням проекту і обліком інтересів спонсора. Спонсорство – це цільові субсидії для досягнення взаємних цілей, тобто взаємовигідна співпраця, реалізація сумісних проектів. Спонсорська підтримка оформляється договором, що містить взаємні зобов'язання сторін.
Патронаж.
Патронаж – заступництво не тільки фінансове, але і організаційне, таке, що надається на стабільній і довготривалій основі. Добродійність, будучи проявом філантропії, не припускає яких-небудь зобов'язань, у тому числі і фінансових з боку одержувача фінансової підтримки.
Меценатство.
Меценатство – це добродійність у сфері мистецтва. Меценати – переважно приватні особи, що жертвують свої засоби безоплатно.
Історія добродійності в Росії налічує не одну сотню років. Не випадково XIX століття стало "золотим століттям" добродійності. На жаль, сучасний добродійний рух поки не володіє тим особовим потенціалом, який би характерний вітчизняному меценатству. Звичайно, сьогодні необхідно ставити завдання відродження такої традиції, коли спроможні громадяни безоплатно жертвують свої засіб, відроджуючи мистецтво.
Так чому ж компанія подає спонсорську підтримку продюсерському проекту? Причин може бути декілька, вони різні, від глобальних, до найнікчемніших. Наприклад, компанія-спонсор хоче співробітничати з вами, тому що ваш проект здався їй надійним і стабільним. Або тому, що директор компанії обожнює слухати таку музику, яку ви робите. Мотивація визначає те, що рухає організацією, коли вона подає спонсорську підтримку. Це поняття багато в чому перетинається з поняттям "причини". Але різниця в тому, що мотивація складається з безлічі явищ, подій, обставин, поєднання яких формує певне прагнення поступати так, а не інакше. Продюсер Х колись працював у фінансовій організації, де у нього склалися непогані відносини з керівництвом. Надалі Х починає займатися музичним бізнесом і просувати свій проект, звертаючись за фінансовою допомогою в дану організацію. А вона у цей момент, знаходячись на піке свого розвитку, має в своєму розпорядженні резерви і може надати фінансову допомогу. До того ж вона хоче підняти свій престиж. Тут збіг незалежних один від одного обставин сприяє тому, що продюсер отримує спонсорську підтримку.
Вкладення фірмами і компаніями власних засобів припускає окупність надалі витрат і отримання прибули. Природно, що пріоритет визначається специфікою цілей, які переслідує компанія-спонсор. Крім отримання фінансового прибутку, пріоритетом може стати і естетичне задоволення, задоволення амбіцій.
Та все ж, перш ніж брати гроші, краще дізнатися, з якої причини вам дають і, головне, на яких умовах. Існує маса прикладів, коли витрати не окупаються. Мабуть, в більшості випадків в російському шоу-бізнесі спонсорство носить постійний характер і вимагає безперервних вливань. Наприклад, у випадку із співачкою Жасмин, яку спонсорує власний чоловік. По деяких відомостях, для досягнення стабільної зоряності артиста щорічно необхідно вкладати від 100 до 400 тисяч доларів і більш.
Початкуючому продюсерові дуже складно повернути вкладені засоби унаслідок відсутності досвіду, тому засоби на розкручування проекту слід брати у "перевірених людей".
Бюджетні кошти, як федеральні, так і місцеві, виділяються під крупні заходи, пов'язані з організацією державних свят (День Перемоги, Новий Рік), локальних свят (День Міста), а також в цілях часткового фінансування подій, складових національну гордість. Виділення подібних засобів відбувається з відома міських властей або за підтримки адміністрації Президента РФ.
Подібні акції носять масовий характер і не припускають витягання прибули. Після закінчення заходу організатор представляє звіт вище переліченим структурам про використання бюджетних коштів згідно фактичному кошторису витрат з додатком документів фінансової звітності (копії договорів, рахунків, платіжних доручень і тому подібне)
Інвестори (банки, приватний капітал), виділяючи кошти, розраховують на відшкодування витрат і отримання прибули. У російському шоу-бізнесі особливо яскраво виявляється синтез основних типів інвестиційних вкладень: фізичних, грошових і нематеріальних активів. Та все ж, основну роль в цьому бізнесі грають професійне чуття людини і його творчий потенціал.
При вкладенні засобів в той або інший проект в першу чергу дається його фінансово-економічна оцінка, оскільки проект повинен відшкодувати вкладені засоби за рахунок доходів від реалізації товарів і послуг, причому рівень прибули і терміни окупності проекту визначає інвестор.
Досягнення саме таких результатів інвестиційних операцій і є ключовим завданням оцінки фінансово-економічних параметрів будь-якого проекту у сфері шоу-бізнесу. Проте провести таку оцінку проекту буває дуже складно з ряду причин. Так, терміни інвестицій можуть бути разовими, або розраховані на декілька років, а це приводить до невизначеності при оцінці всіх аспектів. Тому в шоу-бізнесі застосовується метод інвестиційних розрахунків, або дисконтування.
Найбільш поширеним джерелом фінансування є засоби спонсорів, яким взамін надається пакет рекламних послуг.
До рекламних послуг прийнято відносити:
- вказівка спонсора в титрах ТБ-програми, присвяченою проекту
- показ рекламного ролика спонсора усередині програми
- вказівка спонсора в афішах, розтяжках, флайерсах, міні-постерах і інших видах друкарської продукції
- рекламні щити в місці проведення заходу
- оголошення ведучого з сцени про участь тієї або іншої фірми в організації і проведенні заходу
- участь спонсора в прес-конференціях, присвячених даній події
- згадка про подію в газетних і журнальних публікаціях і телеефірі, присвячених події, що проводиться
- інтерв'ю із спонсором в газетних публікаціях
- надання спонсорам VIP квитків на всі спонсоровані ними заходи.
Пошук фінансування складний, але без участі фінансового капіталу не може відбутися втілення ідеї. У Росії відсутня система пільгового фінансування, яка дозволила б частину доходів фірми вкладати в розвиток культури, тому можливість здійснення ідеї залежить від ініціативних здібностей підприємця (продюсера, менеджера, промоутера і так далі).
Процес пошуку засобів достатньо індивідуальний. Крупний бізнес починає серйозно вкладати гроші в соціальну сферу, коли усвідомлює ефективність даного проекту, бо за цим коштує цивільна згода, розвиток культури виробництва і споживання, тобто активніший рух капіталу, що завжди економічно ефективно. Сьогодні важливо зрозуміти, що культурі грошей не дарили, в неї вкладають. Шоу-бізнес не може ефективно розвиватися без взаємної співпраці і партнерства.
Зараз велика частка шоу-бізнесу спонсорується тіньовим бізнесом, не дивлячись на те, що легальний бізнес прагнути окультурити свою діяльність. Тому початкуючим продюсерам і менеджерам необхідно мати уявлення про те, з ким і головне з чим вони мають справу. Адже джерело фінансування часто пов'язане з проблемою віддачі грошей інвесторові, а, як відомо, окупаються тільки 3 з 10 проектів, що курируються навіть професіоналами. Безліч випадків підтверджують те, що треба вибірково відноситися до грошей. Але якщо ви упевнені в собі, то можна ризикнути. Ризик – благородна справа, і без нього не обходяться діячі шоу-індустрії. Просто завжди треба порівнювати свої можливості.
У цьому і полягає мистецтво фандрейзингу, пошуку фінансування.
Але найцікавіше, що формули успіху до цих пір так і не придумано, тому кожен йде своїм шляхом і вибирає сам.
Висновок
Одночасно з офіційною радянською естрадою в 60-70-і рр. під впливи творчості групи "Бітлз" з'являються різні музичні, головним чином самодіяльні колективи. Вони мали соціальну спрямованість, що не давало ним можливості існування в рамках державних концертних організацій. Саме в цей час формується нове покоління організаторів-менеджерів, які беруть на себе всі проблеми організації концертів подібних ансамблів.
Основним місцем проведення концертів були кафе. Менеджери брали на себе всі витрати по апаратурі, транспорту, врегулюванню питань з адміністрацією залів, кафе і розповсюдження квитків, які нібито були безкоштовними (запрошувальними). Як афіші служили листівки і телефонні переговори з поклонниками. В цей же час розвивається виробництво звукової апаратури причому приватно.
Подібна діяльність приносить прибуток, а тенденція таких концертів, що розповсюдилася, вимагає наявність відповідного світлового і звукового устаткування.
Розвивається студійна діяльність, удосконалюється студійний апарат.
Знаходяться можливості неофіційного запису груп і розповсюдження касет. Враховуючи збільшений інтерес до рок-культури з боку молодого покоління, державні концертні організації запрошують на договірній основі подібні колективи.
На базі ж філармонічних і державних організацій створюються ВІА (вокально-інструментальні ансамблі), що використовують репертуар радянських композиторів і що є строгому репертуарному цензу з боку держави.
Естрада вступає в світ бізнесу. А для цього їй необхідні професіонали, люди, що уміють організувати справу так, щоб воно приносило прибуток не тільки артистові, групі, фірмі, але і державі (у вигляді податків).
Таким чином, що виник шоу-бізнес в наший країні ввібрав в себе накопичений досвід дореволюційної і радянської естради, зазнавши ідеологічний пресинг держави; він розвивається в нових умовах, по правилах ринкових відносин.
Познайомившись з основними питаннями, освітлення яких необхідне для просування артиста, хочеться виразити подяку авторам видань, з яких черпалася основна інформація, використовувана в даній курсовій роботі. Без зусиль нижче перерахованих людей робота могла виявитися неповною унаслідок закритості і відособленості сфери шоу-бізнесу:
Артемій критик Троїцкий, музичний
Олексій Коновалов, перший дипломований продюсер РФ
Світлана Корнєєва, промоутер, режисер і постановник
Сергій Іванов, арт-директор компанії "Roch Stage"
Алла Тіпанова, композитор
Йосип Прігожін, президент компанії "NOX Music"
Олег Нестеров, президент ПЦ "Снегирі-музика".
Ця робота була присвячена найцікавішій темі, пов'язаній з менеджментом організацій. Примітне те, що інтереси студентів перетинаються і співпадають з вимогами викладачів. Тема менеджменту шоу-бізнесу пов'язана з багатьма предметами. Це і економіка, і політика, і менеджмент, і ділове спілкування, і мистецтво, а також музика, література і право.
На закінчення хочеться сказати, що моє знайомство з сферою розваг продовжується. Тому поспішаю запевнити, що це не остання робота про індустрію шоу-бізнесу, написана мною. І поки невідомо з яким предметом університетської програми вона буде зв'язана, але відоме одне – дослідницька робота буде продовжена.
Список використаної літератури
1. Дороти Д. Паблисити и паблик рилейшенз. – М.: Филинъ, 1996.
2. Жданова Е., Иванов С., Кротова Н. Управление и экономика в шоу-бизнесе. – М.: Финансы и статистика, 2003.
3. Зайцев В. П. Режисура естради та масових видовищ: Навчальний посібник. – К.: Дакор, 2003.
4. Коновалов А. Маленькие секреты большого шоу-бизнеса. – СбП.: Питер, 2004.
5. Корнеева С. Как зажигают звезды. Технологии музыкального продюссирования. – СбП.: Питер, 2004.
6. Музична естрада: Словник / Управління культури Харківської держ. адміністрації Харківський обласний центр народної творчості / В.М. Откидач (уклад.). – Х. : Видавець І.В. Якубенко, 2004.
7. Поплавський М.М. Антологія сучасної української естради. – К.: Преса України, 2004.
8. Поплавський М.М. Менеджер шоу-бізнесу: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. – К., 1999.
9. Поплавський М.М. Шоу-бізнес: теорія, історія, практика: Підручник для студентів вищих навчальних закладів культури і мистецтв. – К., 2001.
10. Руда А. 1000 зірок шоу-бізнесу. – К.: Школа, 2006.
11. Хренов Н. Социально-психологические аспекты взаимодействия искусства и публики. – М., 1991.
... аналізу прибутку в банку Рисунок 2.9 – Основні системи аналізу прибутку, що використовуються в банку Таблиця 2.9 – Основні показники коефіцієнтного аналізу прибутку 3 ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ (НА ПРИКЛАДІ АКБ "ПРАВЕКС-БАНКУ") 3.1 АКБ "ПРАВЕКС-БАНК" – БАНК НАЦІОНАЛЬНОГО МАСШТАБУ Правекс-Банк є багатофункціональним фінансовим інститутом, який надає повний спектр банківських послуг як ...
... стю плануватися та прогнозуватися. У такому підході є певний сенс, оскільки на перше місце висувається економічна доцільність і перспективна фінансова стабільність станції, і теоретично це є правильним. Однак практика світового комерційного радіомовлення засвідчує, що такий підхід може себе виправдати лише там, де немає реальної конкуренції на радіоринку, і тільки тоді, коли станція, яка починає ...
... . Саме дана інформація, отримана в процесі відвідин гравцем казино і використання ним персональної картки, є основою для моніторингу клієнтської бази. 2. Аналіз моделей операційного менеджменту в казино “Gold” 2.1 Основні прийоми конкурентоспроможності казино Аналіз накопиченої інформації і дії менеджменту казино по виявленню почесних і дорогих клієнтів з подальшим стимулюванням і пі ...
... кв. м) віддана під творчу студію, де близько двохсот дітей та дорослих займаються прикладними мистецтвами та ремеслами. [9] Таким чином, коли маркетингові відділи компаній створюють для своїх клієнтів враження, забезпечуючи все вище згадане, мова йде про бізнес в стилі шоу. [4, ст. 20-22] § I.2 Значення бізнесу в стилі шоу в сучасному житті. Автори багатьох книг з маркетингу, наприклад, ...
0 комментариев